Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

exlax

Slabší žaludky by se ani neměly dívat, protože kvůli některým extrémům film podhodnotí a úplně jim unikne pointa. ()

brasek

Snímok má dve časti, prvých 45. minút je totálna geniálne besniaca pecka! V tejto časti má snímok silný príbeh, atmosféru, besného ducha túžiaceho po pomste a kopec brutality. Pozitívne je, že brutalita je podávaná divákovi šokujúco a absolútne vhodným spôsobom. Potom však je to už planý odvar toho čo sme videli, viac nezaujímavý ako zaujímavý a vyvrcholenie snímku sa u mňa obľube určite neteší. Škoda. ()

mich4l.b

Tak tohle bylo něco! Nejde jít na plný počet prostě z principu. Měl jsem období, které trvalo řadu let a během něhož jsem si zakázal sledovat žánr hororů. V minulém roce jsem všechny resty dohnal a tímto snímkem zakončil své studium v této oblasti. Jde prostě o to, že vše má své hranice a v životě se lze věnovat i spoustě jiným věcem. :-) ()

Salvator odpad!

Snaha proměnit psychopaticky perverzní sny režiséra v intelektuální dílo se zcela míjí účinkem. Pozornost si tak zaslouží jenom maskéři. ()

zigy

Sadismus neospravedlňuje pátrání po tom, co nás čeká po smrti....trapná blbost o týrání lidí, s pointou, ale ta přijde až na konec. ()

LencaN

Něco tak odporného jsem už dloooouho neviděla. Od začátku si člověk akorát říká, proč jsou ty holky tak stupidní. OK, jedna prožila neskutečné trauma v dětství a proto se chce pomstít. Ale ta druhá se chovala lehce nesmyslně. Což ale nese následky do zbytku filmu. Bylo to nechutné, stresující, ohavné, šokující, brutální a odzbrojující. Ona tam totiž je celkem zajímavá teorie, kterou si ta sekta na svých mučednících snaží ověřit. Zrůdnost se stupňuje až do velkého finále. Odcházela jsem od filmu s velmi nehezkými pocity zhnusení. Takže to jednoznačně má tah na branku. Když ale vypustím fakt, že mi to nedělalo dobře a když už jsem se oprostila od toho šoku, co se tam dělo, tak racionálně musím podotknout, že ten scénář byl hodně pitomý. Stačilo jen postavy rozdělit na oběti a na šmejdy, toť byla veškerá snaha scénáristy a režiséra v jedné osobě, jak koukám. K žádnému zvratu tam totiž nedošlo. ()

F2003F

Môj najsilnejší New French Extremity zážitok. Za mňa jednoznačne najlepší reprezentant žánru a zároveň záležitosť, ktorá vo mne zanechala stopy asi navždy. Nie kvôli gore, ktoré je tu síce na veľmi dobrej úrovni, ale videl som a sú aj viac brutálnejšie filmy, čiže toto ma nejak v danom žánri moc nepoloží. Je to hlbokou myšlienkou, kvôli ktorej hlavne stojí film za pozretie. Myšlienkou o ktorej by som vedel písať asi hodiny, lenže to je vlastne úplne zbytočné, pretože to každý svojím spôsobom pochopí inak. Takže áno aj gore dokáže byť prevedené s hlbokou ideou a nemusí byť len samoúčelné. Prednosťami filmu je určite aj temná a do poslenej minúty napätá záhadná atmosféra. Samozrejme to neni pre každého, aby ste si to vedeli užiť, s tým pri tomto žánri musíte rátať. ()

Sunwheel

90 minút pozerania samoúčelného mučenia žien (treba dodať, že to bolo spravené vierohodne), ktoré má záver tak trošku hlboko ospravedlniť. Po roku 2000 sa akosi rozmohol v žánri hororovom tento nesvár. Už nejde o to človeka vydesiť (čo je ako točiť porno bez vzrušenia), ale skúsiť koľko vydrží pozerať a vyžívať sa v stále debilnejšej pointe. ()

PanPyzamo

Hned mě to chytlo. To násilí si chytlo mou pozornost. To mám rád, když je film odvážnější a nebojí se ukázat drsné scény. Co jsem ale nečekal je, že to bude ještě gradovat. Ono to bylo dobré hned ze začátku a myslel jsem si, že si to podobnou úroveň nechá i po zbytek filmu, ale ono ne. Jak film pokračoval, tak ono to bylo čím dál lepší a ke konci tak zhruba poslední půl hodiny to bylo fakt super a hlavně i zajímavé. Nebudu to spoilerovat. Ke konci filmu se mi to fakt líbilo. Za mě dobrý film. Doporučovat ho nevím komu. Na tohle by se asi někdo jen tak dívat nechtěl. Pokud máte rádi násilí, krev a tady tyhle záležitosti, tak pak by se vám to mohlo líbit. Za mě dost dobrý a jeden snad z nejlepších takových brutálních filmů, co jsem za poslední dobu viděl. Pomohla tomu hlavně ta poslední půlhodina, která se podle mě fakt povedla. 7,5/10 ()

Ace.A.T.L.

Tak míra násilí je tu dost dobře nastavená, ale to nepřidává filmu na hororovosti. Je to krvák, je to drobet k zamyšlení, ale byli a jsou tu lepší filmy. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()

Auguri

Tak tohle byla fakt síla. Silně psychologický až filosofický horor s nechutně obscénními a srdcervoucími záběry. Chvílemi jsem měl pocit že to tvůrci až přehnali. Hrůznější záběry si ve filmu moc nevybavuji. Film ve mě vyvolal rozporuplné pocity. První půl hodina byla slabší. Z počátku těžko uvěřitelný příběh (pochopen mohl být až později) a těžko uvěřitelné situace kdy např. hlavní představitelka běhala s rozřezanými zády po domě jako srnka. Také si myslím že zajímavý životní příběh a prožívání hlavní představitelky mohlo být podrobněji vykresleno klidně i na úkor delší stopáže. Úvod filmu na mě dojem neudělal, ale jakmile se film dostal do druhé poloviny, tak jsem hrůzou místy nemohl popadnout dech a některé velice dobře vyvedené scény mi svou sílou svíraly srdce. Byla navozena výborná velice „těžká“ atmosféra a filmu se povedlo že jsem se vcítil do role oběti, což nebylo nic příjemného. Ve filmu jsem si našel i myšlenku, toho jak rychle se může člověk dostat na absolutní dno, a vždy to jde ještě níž a níž a jak malicherné jsou některé problémy (napadlo mě to u na první pohled nedůležité hádky po telefonu oběti s matkou) Velice dobře tam bylo rozpracováno i prožívání oběti. Stupeň jejího vnitřního utrpení byl zobrazen na výtečnou, velice silně a uvěřitelně, mohli jsme pěkně sledovat jak se oběť postupně vnitřně láme. Celý film završilo šokující překvapení, k čemu měl chirurg v ruce ty nůžky... Pro slabší povahy určitě ne. Po ty, kdo májí rádi ve filmu násilí, krev a psychologickou tyranii určitě ano. ()

ichtiandr

Hrozne nieco! ... bohuzial to myslim v inom zmysle slova ako by sa pri horore patrilo. Dost ma prekvapila "francuzska vlna" hororov ktore som v poslednom case videl. Na Martyrs som sa po Haute Tension, Ils a À l'intérieur celkom "tesil"... Bohuzial, sklamanie. Mierne povedane bola to sprostost zalozena na tupom pribehu a samoucelnom nasili. Nuz nemozem stale davat 5*... ()

gogacs

markiz de sade by sa urcite od radosti vyslahal po svojom chvoste, keby videl, ako nechutne uchylne dokazali jeho potomkovia zhmotnit jeho sny.. neuveritelne nudny a predvidatelny pocin.. ()

Karel69 odpad!

Tento film trvá 97 minut, z toho 90 minut nemáte tušení proč se děje to co se děje a když vám to v posledních pár minutách sdělí, máte (nebo alespoň já jsem měl) touhu prohnat si hlavou kulku, protože čekat na takhle s prominutím debilní „rozuzlení“ hodinu a půl je zabitej čas. Celý film je jeden velkej krvavej masakr a musí se uznat že docela dobře udělanej, ale působí to dojmem, že někdo natočil spoustu krvavé řežby a pak k ní sepsal během pěti minut něco co by se, při troše dobré vůle, dalo označit jako zápletka. Kdyby ty krvavé scény byly provázeny schopným příběhem, označil bych film za úchvatný, ale tak jak vypadá ho musím označit za úchylný, protože mně připadalo že to natočil opravdu někdo kdo není po psychické stránce úplně v pořádku a film mu sloužil k ukojení své touhy po násilí. Za tu poslední větu se Pascalu Laugierovi omlouvám, nejspíš totiž úchyl není, což ovšem nemění nic na tom že scénář prostě nestál za nic. ()

josmart

Mimořádně hnusný film, chvílemi mi z toho bylo zle. Děj raději popisovat nebudu. Od frantíků bych něco takového nečekal. Krve jako v Kill Billovi, akorát, že tady se nezasmějete. Váhal jsem mezi 3 a 4, ovšem vzhledem k tomu, že film na mně nepochybně zafungoval, 4 je na místě. ()

morbido

Francúzi sú úchylný.To je dobre.Jeden z naj filmov čo som v poslednej dobe videl.Ani na chvílu som nespustil oči z obrazovky.Silný zážitok.Môžem jedine doporučit. ()

Fill16

Mučedníci nejsou typický horor. Je to drsné a syrové drama plné brutálního násilí, které ovšem není samoúčelné, ale je součástí děje. Laugier se diváka snaží šokovat už od začátku s perfektním akčním nástupem s brokovnicí, s dynamikou a grácií jako od Tarantina. Ovšem krev a brutální scény není to, u čeho by měl divák sotva lapat po dechu. Bezmoc, trápení a strašně tísnivá atmosféra dokáže během pár minut naprosto pohltit, až skoro máte nutkání film na chvíli přerušit a všechno v klidu rozdýchat. Jenomže tomu tak nebude - budete chtít vidět více, Mučedníci mají totiž neskutečné tempo. V závěru je dle mého subjektivního názoru film příliš natahovaný, i když záměrem nejspíše bylo více prohloubit tísnivou atmosféru a nastavit poté vynikající závěr, který vám odpoví skoro na všechny otázky a přesto to bude málo. Vynikající masky, kamera, dynamický střih a režie a výborné herecké výkony. Chuťovka, která vám po skončení zamotá hlavu a odvede vás mimo realitu. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)