poster

Žabákova dobrodružství

 • Velká Británie

  The Wind in the Willows

 • Velká Británie

  Mr. Toad's Wild Ride

 • Slovensko

  Žabiakove dobrodružstvá

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Velká Británie, 1996, 88 min

 • waits
  ****

  Kdysí dávno jsem si, natěšen, pustil Žabákova dobrodružství v rámci zkoumání všeho, čeho se dotkla ruka některého z Monty Pythonů. Kromě scény u soudu, jako vystřižené z některého z klasických skečů, jsem se ale zábavy, kterou jsem očekával, nedočkal. To ale nebyla chyba Terryho Jonese, nýbrž moje. Žabákova dobrodružství, dětská kniha Skota Kennetha Grahama z roku 1908(!) je roztomilé a poučné vyprávění o narcistním žabákovi a jeho kamarádech krtkovi, jezevcovi a kryse. Sotva jsme s dětmi příběhy dočetli, zkusil jsem se podívat na film znovu - a dnes už jsem adaptaci Žabáka ocenil. Monty Pythony prostě nečekejte, příjemnou rodinnou zábavu ano. PS ve filmu dabovaní lišáci, jsou podle knihy (a podle nápisu Weasels na zámku) lasičkami(18.11.2018)

 • Niedal
  ***

  Solidní dílko, které bych určil hlavně dětem, kterým se nechce číst knihy. Celkem věrné přenesení postav a děje do filmu. Své si najdou i dospělí diváci v několika málo průblescích Moty Pythonovské geniality. Scény jako tůtání pana Žabáka při mylšení na auta jsou celkem zábavné. Nezle přehlédnout nacistické znaky projevující se u Lišáků. Napovídá tomu i jejich označení rukávníky se znakem vizuálně ne nepodobným těm německým z 2. sv. války. Celkově je to dobrý rodinný film.(28.5.2003)

 • Radyo
  ***

  Jsou zde sice drobné náznaky a odkazy na montypythonovský humor, ale celkově je tenhle film spíše pro děti, než pro dospělé. Každý, kdo by snad očekával nějakou bajku a la Monty Python, s humorem určeným převážně dospělákům, bude asi poněkud zklamán, byť se musí uznat, že ani tady Idle, Jones, Cleese a Palin nepopřeli svůj ohromný talent.(28.5.2003)

 • tulen
  ****

  Normální, na nic si nehrající film pro děti, na který se mohou bez problémů podívat i dospělí. Žabák, Krysa, Lišáci jsou skvěle zahraní. Výtvarná stránka vycházející z poetiky staré Anglie a technických vynálezů přelomu století a z ilustrací starých dětských knih je velmi povedená. Na celém filmu je vidět, jak to tvůrce bavilo. A to je na výsledku pak vždycky poznat. Skoro uvažuju, proč jsem nedal plný počet bodů :-)(13.10.2011)

 • Marigold
  ****

  K čertu, mně se tahle trhlá pohádka o tlustém panu žabákovi docela líbí. Hlavně z hlediska vizuálního – protože pojetí není ani příliš pohádkové, ani příliš vážné... je prostě směšně karikaturní. A tím mi připomíná poetiku "MPFC"... Humor je sice slabší, ale "pošukané" herecké výkony hodně zachrání a činí z klasické britské pohádky poměrně humornou a trhlou podívanou (nejen) pro Python positive. Rozhodně není dobré od filmu očekávat plnotučný pythonovský humor, ale svoje kouzlo bezesporu má.(27.7.2004)