Žabákova dobrodružství

Mr. Toad's Wild Ride

Žabiakove dobrodružstvá

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Velká Británie, 1996, 88 min

Kdysí dávno jsem si, natěšen, pustil Žabákova dobrodružství v rámci zkoumání všeho, čeho se dotkla ruka některého z Monty Pythonů. Kromě scény u soudu, jako vystřižené z některého z klasických skečů, jsem se ale zábavy, kterou jsem očekával, nedočkal. To ale nebyla chyba Terryho Jonese, nýbrž moje. Žabákova dobrodružství, dětská kniha Skota Kennetha Grahama z roku 1908(!) je roztomilé a poučné vyprávění o narcistním žabákovi a jeho kamarádech krtkovi, jezevcovi a kryse. Sotva jsme s dětmi příběhy dočetli, zkusil jsem se podívat na film znovu - a dnes už jsem adaptaci Žabáka ocenil. Monty Pythony prostě nečekejte, příjemnou rodinnou zábavu ano. PS ve filmu dabovaní lišáci, jsou podle knihy (a podle nápisu Weasels na zámku) lasičkami(18.11.2018)

Solidní dílko, které bych určil hlavně dětem, kterým se nechce číst knihy. Celkem věrné přenesení postav a děje do filmu. Své si najdou i dospělí diváci v několika málo průblescích Moty Pythonovské geniality. Scény jako tůtání pana Žabáka při mylšení na auta jsou celkem zábavné. Nezle přehlédnout nacistické znaky projevující se u Lišáků. Napovídá tomu i jejich označení rukávníky se znakem vizuálně ne nepodobným těm německým z 2. sv. války. Celkově je to dobrý rodinný film.(28.5.2003)

Jsou zde sice drobné náznaky a odkazy na montypythonovský humor, ale celkově je tenhle film spíše pro děti, než pro dospělé. Každý, kdo by snad očekával nějakou bajku a la Monty Python, s humorem určeným převážně dospělákům, bude asi poněkud zklamán, byť se musí uznat, že ani tady Idle, Jones, Cleese a Palin nepopřeli svůj ohromný talent.(28.5.2003)

Normální, na nic si nehrající film pro děti, na který se mohou bez problémů podívat i dospělí. Žabák, Krysa, Lišáci jsou skvěle zahraní. Výtvarná stránka vycházející z poetiky staré Anglie a technických vynálezů přelomu století a z ilustrací starých dětských knih je velmi povedená. Na celém filmu je vidět, jak to tvůrce bavilo. A to je na výsledku pak vždycky poznat. Skoro uvažuju, proč jsem nedal plný počet bodů :-)(13.10.2011)

K čertu, mně se tahle trhlá pohádka o tlustém panu žabákovi docela líbí. Hlavně z hlediska vizuálního – protože pojetí není ani příliš pohádkové, ani příliš vážné... je prostě směšně karikaturní. A tím mi připomíná poetiku "MPFC"... Humor je sice slabší, ale "pošukané" herecké výkony hodně zachrání a činí z klasické britské pohádky poměrně humornou a trhlou podívanou (nejen) pro Python positive. Rozhodně není dobré od filmu očekávat plnotučný pythonovský humor, ale svoje kouzlo bezesporu má.(27.7.2004)