Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Lord_Peltier

V době kdy píši komentář má film hodnocení 67%. Pokud si uděláme rozložení, komu jaká procenta patří, bylo by to asi následovné: Karel Roden - 60%, Režisér, herci vedlejších rolí, komparz, řidiči, osvětlovači, zvukaři, chlapci co motají kabely po natáčení atd. zaslouží ten zbytek. Pan Renč se svými filmy krouží kolem dírky, ale nemůžu se zbavit pocitu, že vždy skončí v ... Tři hvězdy, ale jenom kvůli panu Rodenovi. ()

bournak

Režii Filipa Renče nemám rád, přesto jsem se snažil najít na filmu pozitiva, ale bohužel. Bylo to takové povrchní, málo dramatické, postavy a jejich jednání nedostatečně psychologicky propracované. Herecké výkony Rodena a Dlouhého vynikající, naopak Lucia Siposová a Václav Jiráček velmi slabé. Na druhé straně film boduje zimní atmosférou, výtvarnou stránkou a kamerou. V bahně české produkce se jedná spíše o lepší film. ()

NikoKovac

Za mě je to jeden z nejsilnějších filmů, které jsem měl možnost vidět. Nevím, nakolik je to skvělou předlohou a nakolik hereckým uměním Karla Rodena ve spojitosti s Renčem. Toho sice za TOP režiséra nepovažuju, ale tenhle film je vynikající. Jsem zděšený, že tohle má tak průměrné hodnocení. Hlavně, že blitku typu Majora Zemana oceňujete, "experti". ()

Staromilec01

Velmi povedený film, skvělý i po vizuální stránce. Mnoho opravdu uměleckých záběrů, které podtrhly dramatičnost a hloubku filmu. I kostýmy a interiéry, ač ne zrovna době odpovídající, skvěle dokreslovaly příběh. Román legionáře Kopty jsem sice zatím nečetla, tak nemohu porovnávat s knihou, ale i tak hodnotím film jako strhující a skvostný. ()

Ben.Ji

Rozhodně nejsem spisovatel na román,ale tenhle film je prostě pecka. Díky Filipe za režii a Rodenovi za krásnou práci, též a vlastně všem . Vážně mě štve,že je tak opomíjen.Byl jsem na něm v pravěku,ale do dnešní doby je sakra aktuální.Jak dokáže Čech, Čechu bejt tak strašná hajtra.Bylo a bude asi. 🤷 Mám svoje heslo. ,,Láska zvítězil ". ()