Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

yamk5

Vzácno vzácny český film, ktorý nebojuje s klasickými problémami filmov z Čiech, a to je moc dobre. Len škoda, že divácka odozva bola, je, a zrejme aj bude k tomuto filmu chladno chladná, nemastná neslaná. Možno uvedenie v televízií mu pomôže. Fakt, to nie je film na zabudnutie. ()

Kingjiri

Děj šel dost mimo mě, takže se nedá říct, že bych uplně pochopil "co tim chtěl básník říci". Že by šlo o pokus vzniku a obhajobu praxe, kdy nemůže být dle posudků odborníků "nenormální" člověk za svý činy zodpovědnej? Ale i tak se mi to líbilo, hlavně díky povedený hudbě a parádnímu vizuálu, který dokreslovaly temnou atmosféru sálající z Normalu celou dobu. Počet herců spolu s výpravou byly skromnější, ale to stejně ještě dobrej film neudělá. Zahraný to bylo pěkně, hlavně Milan Kňažko válel. V českejch končinách originální počin, tři silnější hvězdy. ()

levente

O Petru Kurtenovi jsem četl ještě jako kluk. Po těch letech, kdy jsem o něm neslyšel, se zjeví v českém filmu, který se snaží být něčím jiným, než osvědčeným konceptem. A jde mu to. Nabízí hned několik myšlenek, několik zajímavých myšlenkových úvah, které nejsou jednoduché. Který český film tohle naposledy dokázal...? ()

tranquill

"Lidé chtějí kus masa a já jim ho dám!" Tento bizarní psychothriller není moc "koukatelný", na mě to má moc pomalé tempo a je to "přepsychologizované", ale je pravda, že má něco do sebe... a Milanu Kňažkovi bych klidně svěřil dalšího Hannibala... ()

Biopler

Film má dobrý ťah, prvú tretinu kedy sa započúvate do rozhovoru advokáta a zločinca, ktorý vrcholí nezabudnuteľným priznaním väzneného, že "šukal prasata", by som vyhodnotil ako najlepšiu časť príbehu. Celkovo sa však z historického príbehu nevykľul aj silný film. Retrospektíva udalostí je rozkolísaná, pochybnosti mám aj o žánri - má to byť psychologická sonda do duše (ne)normálneho človeka či to má byť thriller či len prostá dráma? Ševčík ohúril temným vizuálom, tridsiatkové kulisy sú fajn, ale divadelný look nezaprú, ale nadovšetko ešte musí popracovať na vyprávaní príbehu dobudúcna. Skratkovitosť a z toho vychádzajúca nesúrodosť zapríčiňujú stratu záujmu o postavy. Napr. vrahova žena v závere - mne už bolo úplne jedno ako to s ňou dopadne. Tiež mi vadí, že sa tvorcovia pustia do príbehu vraha, ktorý mal 30, neskôr 40 rokov keď vykonával sériu vrážd, a dajú to zahrať pomaly 70ročnému Kňažkovi. Zahral to dobre, nehovorím, silne pripomínal Lectera, ale vedel som si to pri sledovaní odmyslieť, lebo Kürten nebol kanibal. To nevieme v Čechách a na Slovensku nájsť herca, ktorý by zahral zrúdu? Či by mu takáto rola zničila kariéru a bol to režijný zámer? ()

Laborant

Spíše než příběh o vrahovi Petru Kurtenovi je film o hledání sebe sama Pavla Gajdoše,který se utápí v milné představě o životě. Bez úžasných a originálních záběrů mexického kameramana by film zapadl do škatulky průměrných. Hodně by mě zajímalo jak probíhal casting na hlavní mužskou roli, nevím jestli se to zdá pouze mě ale Milan Kňažko jakoby z oka vypadl Anthony Hopkynsovi, obličej a stažené vlasy do zadu.... i nu, režisérova sázka na jistotu v autentičnosti hrůzy a strachu z Milana Kňažka. Osobně moc nemusim takovéhle temné filmy ale po sérii českých komedií to bylo slušné rozptýlení. ()

R.I.P.

Petr Kurten zabil 11 lidí včetně 5 dětí, výjimečně inteligentní zločinec nebyl ani omylem policii s nikdy sám nevzdal. Byl dopaden díky přeživší České ženě. Kurten byl sadista, nekrofil, zoofil, pedofil, navíc pyroman. Obžalován byl z 48 zločinů, z toho jedenácti vražd dokonaných, 15 pokusů o vraždu a dalších deliktů. Proces začal 13. dubna 1931. Na jeho konci byl devatenácti násobný trest smrti. Toď fakta. ()

Vorlon

Pasáže, které měly zapůsobit na diváka, na mě působily absolutně prázdným a nudným dojmem. Velké očekávání = naprosté zklamání. ()

POMÍK

Jedna hvězda za novýho no name mlaďocha, který v budoucnu směle prorazí a druhá hvězda ze voko na vešrknový šíji. Jinak předimenzovaná prázdná slabota. ()

alonsanfan

Úžasný vizuál, skvělý pocit z kamery, zajímavě komponované záběry spolu s pečlivě vybranými lokacemi navozujícími tu správnou historickou atmosféru. Nebojím se použít silného výrazu vizuální orgie. Pastva pro oči. Příběh obsahoval napětí i zvraty, kombinace reality, minulosti, budoucnosti i snění. Přesvědčivé herecké výkony hlavní trojice představitelů, zejména vyzdvihuji Pavla Gajdoše i Milana Kňažka, který směle konkuroval nejznámějšímu filmovému masovému vrahovi v podání Anthony Hopkinse. Celý film podbarvovala jednoduchá, přesto však působivá i dobře žánrová hudba střídající komorní klavír s hutnějším filmovým orchestrem. Dialogy byly živé a obsahovaly i mnohé hlášky. Mimořádně silně vizuálně působící film. Jeden z velmi mála českých filmů, kterým kino vysloveně sluší! Zajímavý komentář: Tetsuo. ()

Gardenboy

Absolútne dokonalá atmosféra od prvej až po poslednú scénu. Najprv som mal pocit, presne taký istý, ako väčšina tunajších komentátorov o dokonalej forme bez obsahu, ale keď tak nad tým premýšlam, ono to ani z ďaleka nie je pravda. Príbehy - aj keď iba načrtnuté - rozvrstvujú dej a dodávajú mu hĺbku, aj keď bez toho, aby sa tam dialo veľa vecí. Áno správne dej nie je zahustený, lenže tým sa otvárajú dvere lyrickému exhibicionizmu, ktorému Švevčík bez debat kraľuje a ja mu to žeriem aj s naviákom. Keď sa bavíme o exhibicionizme, tak treba spomenúť ešte pána Kňažka, ktorého herecký koncert je práve oným ťahákom - dovolím si porovnať s Hopkinsonovým Hanibalom v Mlčaní jahniat. A nie nie je to urážka, Kňažko je tak isto dobrý herec ako aj Antony. Silné 4* ()

CliffLee

Normal je zcela jistě nenormální český film, podobných u nás mnoho určitě nenajdete, takže je jisté, že se film soustředí především na užší publikum... Normal táhne vpřed hlavně brilantní audiovizuální stánka filmu, kde Ševčík dokazuje, že i český film se po výpravné a vizuální stránce může rovnat jiným evropským či holywoodským filmům. Milan Kňažko si hraje na českého (německého) Hanibala Lectora což mu i chvílemi dosti prochází, dále stojí za zmínku ještě Pavel Gajdoš. Kromě vskutku parádních vizuálních scén (po této stránce je to tak na 9/10) a pár zajímavých momentů/dialogů už, ale bohužel film trošku upadá. Dějově sice zajímavé námětem, ale spíše průměrné (děj je tak na 5/10) a celkem málo propracované... Stejně, ale film stojí za zhlédnutí hlavně díky své výpravě... 8/10 ()

fool-mood

Český thriller s atmosférou filmů noir. Hudba od Muchowa výtečná stejně jako český Hannibal Lecter alias Milan Kňažko. Atmosférou, obrázky a celkově výtvarným ztvárněním mě film nadchl, měla su dokonce chvílemi pocit, že se nejedná o tuctový český film, že se dívám na nějaký zahraniční snímek. V jiných momentech mi chyběly doplňující nitky, detaily, něco navíc... občas su sledovala hezké obrázky, ale bez obsahu. Očekávala bych malinko víc příběhovosti, proto za nejslabší článek považuji scénář, ač některé proslovy byly velice dobře nasycené, jiiné nikoliv. jak to vlastně je: rodí se člověk jako zlý, nebo se zlým stává až ve společnosti? Je ve společnosti místo pro nevinnost? ()

waska

Vizuálně zajímavé, leč jinak naprosto prázdné. Zajímavé momenty, snaha o vytvoření "ďábla" se taky až tak nepovedla. Slušné herecké výkony, celkově však nevýrazné. ()

MELODY

Uměleckost za každou cenu, bohužel na úkor příběhu. Scénám chybí návaznost, postavám místy uvěřitelnost...........škoda. ()

Petulka88

Pokus o český thriller skončil někde na půl cesty. A přitom prvních asi 20 minut je opravdu skvělých. Film má atmosféru, po vizuální stránce mu také nelze nic vytknout a Milan Kňažko je výborný i děsivý zároveň. Pak se ale tohle všechno pomalu ztrácí v záplavě nudných dialogů, nic neříkajících, zdlouhavých a hlavně zbytečných scén, které jen horko těžko nějak drží pohromadě. I ten Kňažko je najednou poloviční (i tak ale předvádí nejlepší výkon z celého hereckého ansámblu) a z nadějného začátku zbyla jen dobrá hudba. Jakoby člověk najednou sledoval úplně jiný film. Bohužel, mohlo to dopadnout úplně jinak, takhle za odvahu natočit tak trochu jiný český film a za těch prvních 20 minut, dávám aspoň 3*. ()