Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

agassi68

Až príliš sa chcel Kňažko podobať na Hanibala Lectera a to ma nútilo neustále porovnávať. Prirovnal by som to k futbalu - aj naša liga sa vám zdá dobrá, kým sa nekonfrontuje so špičkovými mužstvami v Európe. A znovu mi prekážal trend vsúvať rôzne spomaľovačky a kvázi umelecké či snové vložky. Ešteže to zachraňovala hudba a kulisy. ()

xavierr13

Na rovinu...Milan Kňažko bol super. Dokonalý výraz, dokonalé vyjadrovanie, dokonalé rysy, dokonale vystihnutý charakter postavy. Ale tímto bohužial všetka pozitivita končí. Celý film je jak na obrovskej húpačke. Jednu chvíľku paráda, vizuálne aj atmosfericky precízne (hlavné scény vo väznice pri rozhovoroch s Kňažkom, alebo výbuch auta), ale na druhú stranu zas opravdu moc hluché a nudné scény. Takže síce je to český film, ale pre užšú skupinu obyvateľov. Škoda, obrovská škoda. ()

PDcz

1* bod O, můj, bože. [X] Minus 1* bod Lecter?? Ale fuj.. to je ale kopie. Nebo možná není, ale podobnost je až moc veliká. [X] Minus 1* bod Docela nás to nebavilo, nudilo.. [X] Minus 1* bod Já jsem usnul a to je co? To je bod dolu. [X] Minus 1* bod Tohle byl ten velefilm? Muhehe [X] Héééérečka :-) Už nebude hrát ty trhlé role??? ()

Galahad

Trošku mě udivuje celkem nízké hodnocení, protože podle mého názoru filmu není moc co vytknout. Byly to doslova expoziční orgie, chvílemi jsem to ani nepobíral, už se těším, až si to pusím znovu, oprostím se od děje a budu si to vychutnávat záběr po záběru. Kńažko byl bezchybný a i novic na hereckém fóru Pavel Gajdoš se nemá za co stydět, no a Dagmar Veškrnová-Havlová prokázala, že ji to jde na stříbrném plátně mnohem lépe, než jí to šlo v roli "první dámy" :-) ()

Eluin

Stylové, skvělé drama, vzdávající poctu filmům němé éry. Zajímavá kamera i herci jsou natolik dobré atributy, že člověk i místy zapomene na to, že příběh je vlastně docela prostý. ()

TETŘEF

Čekal jsem thriller a dostal jsem psychologickou impresi doby. Bez tahu na branku, za to s některýma scénama, které braly dech (bohužel jsem jej pak dostal příliš rychle zpět). Modrá přebarvenost, poblikávání a sněžení s vosou nedobré. ()

darkreider

Forma predchádza obsah... ale až moc. Všetky scény vidíte cez 30 rôznych kamerových pohľadov a filtrov. Scéna cez okno na ktoré prší, strieda záber na odraz v zrkadle. Tváre si vychutnáte 5 minútovým detailným pohľadom. Toto všetko je fajn, ale nie keď je to 90 percent filmu. Dejovo sa to zhrnie zo stola do veľmi malej krabičky o 3 vetách. Cítil som pokusy o stvárnenie galantného psychopata akým bol Hopkinsov Hannibal, ale to sa nekoná. Keci, ktoré súkajú do úst Kňažkovi sú perverzné a bez štipky inteligencie a to, že má sako a tvári sa nad vecou to nezmení. Pani Havlová dodala korunu pseudoherectvu. No a najväčší gól plytkého deja je, že za hodinu a pol sa tam nestane nič, iba sa veľmi presne popíše brutálna vražda a zneuctenie dievčaťa, na ktoré sa potom v čase nudy odkazuje. Film na 20 minút, ktorý nemá dejovo a ani herecky, čo povedať, jediné, čo ostáva je sledovať vizuálnu show, ktorá tvorí drvivú časť filmu. ()

Yojimbo

Škoda špatně vystavěné dějové linie, dialogů šustících papírem a toporných hereckých projevů... Protože je tady konečně český film, který se vzhledem vymyká běžné české produkci. Forma sice bohužel vítězí nad obsahem, ale na druhou stranu i tady se najdou silné momenty, scény, které si divák zapamatuje. Jen ti herci, kdyby se nemluvili pohřebním monotónním hlasem a dali do svého projevu trochu víc emocí... Ze tří hlavních protagonistů tak nejvíc tleskám překvapivě Dagmar Havlové. ()

bolf!k

Forma zvítězila nad obsahem. A je navíc smutné, že ani ona mě, až na pár vyjímek (Promítaní křičící Havlové na strnulou a na pohled klidnou Havlovou) za moc nestojí. Kňažko není špatný, ale přeci jenom nemůžu říct, že bych si scény s ním užíval. Dagmar pak ani nedostala dostatek prostoru něco předvést. Navíc některé monology hlavních postav mi trhaly uši. Neustálé rozumování a debatování Kurtena s Justem pak bylo, jak to říct, podlézavé, ale vlastně o ničem. A závěr, který postrádal logický pohled na věc, a místo toho nabídnul snovou romantiku, mě totálně dodělal. 50% ()

Helmut02

Thriller? Omyl. Já bych tenhle film označil spíše jako filosofické drama s prvky expresionismu. Normal nemá nic společného s trailerem, který ten film má propagovat. Proto také tak negativní hodnocení. Jak jsem ale psal - spíše filosofické drama a tudíž náročný film. Rozhodně nic pro mainstreamového diváka zvyklého na všechny ty akční filmy, komiksové adaptace atp. Já vidím Normal jako obžalobu společnosti. Naprosto klíčové jsou pak dvě fráze, které ve filmu zazní. Rodí se zrůdy nebo je vytváříme a poté naprosto výmluvné Táborského Obhajuješ zrůdu, jsi zrůda. Kurten je bezpochyby zrůda, ale může za to on? Zcela jistě ne. Náramně je to vidět ve scénách z jeho dětství a z jeho rozhovorů s obhájcem. A scéna přelíčení. Společnost ukazuje svoje pokrytectví (které Kurten Wehnerovi odhaluje). V tomhle momentě je společnost horší než obviněný. Žáda si jeho krev Potrestáme vraždu vraždou?. To jak se lidé chovají při přelíčení vůči Kurtenovi je morálně shazuje na jeho úroveň. Pokud však mluvím o Normalu, pak je nutno zmínit i vizuální stránku. Tam by se dalo dost věcí vytknout, ale proč bych měl rýpat, když na mě film tak zapůsobil. Jistě, občas nemá takové tempo, občas jsou tam zbytečné zpomalovačky (hlavně v úvodu). Jenže to můj dojem nijak nezmění. A pak také vynikající hudba a kompozice záběrů. ()

chemicquei

Totálně na pytel. Jo, na pytel. Kamera je nezáživná, prostředí nereálný (neustále problikávající, v době oranžových žárovek, BÍLÝ světla) a příběh se vůbec nehejbe. ()

aleshat

Velké překvapení. Film jsem viděl s půlročním zpožděním a poté, co jsem si na něj přečetl kilogramy plamenných odsudků.. Ševčík je velký talent, řekl bych, že největším problémem filmu je (vedle slabého scénáře a Pavla Gajdoše, který bohužel neumí mluvit) naprostý nesoulad s diváckým a novinářským očekáváním. Skvělé spojení vizuálu a Muchowovy hudby !!! ()

saltonsea?

Čekal jsem něco jako Z pekla, dostal jsem 80 minut blábolů a rádobycool záběrů. Aspoń Kńažko a Veškrnová podávají dobré výkony. Jen kvůli nim jsem dokoukal až do konce. ()

brrumlaa

Dalo se očekávat, že film Normal způsobí rozpory v hodnocení. Taky se tak stalo.... Nedá se tak snadno zhodnotit tento film. Někdo ho může spatřovat příliš prázdným a slabým, plácání zbůhdarma do vody. Zatímco někdo ho může shledávat okázálým, kdy některé scény působí nadčasově a nejsou dozajista ze 30. let minulého století. Ať už je to tak nebo onak... Film má určitou hloubku, možná si (ne)zaslouží srovnání s Mlčením jehňátek,kdo ví.... Srovnání, ať už chceme nebo nechceme, málokdy se tomu vyhneme. Jak pravil Petr Kurten:"nikdo není nevinný". Jeho životní osud nebyl dozajista lehkým. Nepříliš šťastné dětství, ano, ale vše se tím neomluví... Normal, je film na zamyšlení. Ať chcete nebo nechcete dá vám přiležitost nakouknout do hloubky lidského myšlení. Možná jsou některé scény nepříliš zdařilé i někteří herci se mi nepozdávali... Nicméně, koho bych chtěla vyzvednout je Milan Kňažko a Pavel Gajdoš. ()

candy_daze

Od filmu Normal jsem toho dost čekala. A můžu říct, že moje očekávání se docela naplnilo. Celý film rozhodně stojí na skvělém vizuálním zpracování. Má to především skvělou atmosféru, kterou si to udrží po celou stopáž. Musím ale říct, že příběh celkem zaostává. Po tom, co se převalí první našlápnutá polovina filmu, už to není přecejenom taková švanda. Ale i přes to si troufám říct, že je to nejlepší český film za posledních pár let. Proto 4* ()

Cruchot

Po vizuální stránce těžko co vytknout, v tomto směru je tenhle film na české poměry výrazně nadprůměrný. Po obsahové a dějové stránce ale bohužel slabota. Velká škoda. Kňažka si dokážu nakrásně představit v remaku Mlčení jehňátek... ()