Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

GOGAN

Při sledování filmu jsme vzdáleně tušil, že autor toho chce říci v tomto díle více nežli jen popsat část života pošahaného vraha, ale stále si říkám komu to chtěl říci, malému zlomku naší populace, nebo masám které navštěvují multikina? Považuji se za běžného konzumenta filmového "umění" a musím s politováním říci, film mě bohužel zklamal a nezaujal. Dvě hvězdičky za nápad a odvahu. ()

Prubner

Jako formální exhibice, resp. kameramanská onanie je to výborné. Ševčík se hodně koukal na němé filmy, hlavně německé. Když se smíříte s tím, že dějově je to o hovnu, tak si to užijete. Ovšem aby to bylo umělecké dílo, muselo by to obsahovat nějakou všeplatnou myšlenku. A ne salónní pseudohumanistické žvásty o tom, že trest smrti je nehumánní a že chudáci vrahové nemohou za svou zrůdnost, protože se vrahy nenarodili, ale udělala je z nich společnost. Prostě přesně ty pomýlené ideje, na které tato civilizace jednou dojede. P.S. Veškrnová by už hrát neměla. Od té doby, co se z ní stala prima donna, se snaží za všech okolností vypadat důstojně a elegantně, což se ovšem s povoláním herečky moc neslučuje. Nehraje, ale pózuje a deklamuje. ()

EVIM

Musel jsem si dát odstup k hodnocení tohoto filmu. Takže asi takhle: 1* za technickou a vizuální stránku filmu. Je to něco nového v českém filmu a vůbec mi to nevadilo. 2* za výkon Milana Kňažka a 3* za to, že to režisér zbytečně nenatahoval. Myslím, že 2 hodiny by se na to koukat nedalo, což znamená, že něco bylo špatně... ()

kenny79

Zase takový zázrak to tedy není, ale kdo si potrpí na umělcký dojem, ten si při sledování bude chrochtat blahem. ()

m.zales

Na Normal jsem se těšila, protože mám ráda thrillery, ale žel musím konstatovat, že mě ve výsledku moc nezaujal... ale abych pouze nekritizovala, chválím Dagmar Havlovou za její návrat do světa filmu...:) ()

Lewaso

Když si budu chtít navodit depku, je tento film ideální. Studie zla bez jediného úsměvu. Hlava dává ***** a duše *. Za svou osobnost tedy za tři... ()

p.i.t.b.u.l

Tento film mně naprosto zklamal. Milan Kňažko hraje sice svou roli výtečně, ale filmu chybí náboj a jiskra. Chvílemi mně to připomínalo jako pokus natočit Mlčení Jehňátek 2, avšak k tomu to mělo hodně daleko. Scénář k filmu dle mého názoru mohl být napsaný lépe. Prostořeké dialogy a zaměření spíše na osobu obhájce než na samotného vraha mně při sledování filmu často nudily. Mně osobně film nezaujal a po shlédnutí jsem byl rád, že je už konec. ()

bobin

Hodnoceno jako umělecké dílo , ale divácky obtížně stravitelné . Jsou to v podstatě jen dialogy snažící se o stupńovaní napětí , jenže vše čím dál víc nudí . Osud vraha je stejně od zažítku zpečetěn a vše kolem je už " umělecký " kolorit . A k tomu nevýrazná a nudná paní Havlová . A zívající divák . ()

CrazymanM

Takové komorní drama s výbornou kamerou,hudbou a perfektním Milanem Kňažkem,kterého bych vyzdvihl nejvíc.Inu magoři,hajzlové a různé pochybné existence jsou nejvděčnější role,tam se herec vyřádí.Pavel Gajdoš byl ovšem také výborný,pro mě zcela neznámý.Od tohoto snímku však nelze čekat nějaký komerční úspěch,je to těžké téma,snad si své diváky najde! ()

FREEWHEELER

Ešte tak dať scenáru zmysel a bolo by to za 50%. Ja neuverím že ten vrah bol charakterovo sám pán Lecter :) A nebudem to predsa chváliť len za to že to je z CZ. ()

S3MIR

Uprimne poviem, ze som ten film nebol schopny dopozerat na jeden krat. Jednoducho bol pre mna priliz tazky na stravenie. Ale zaroven ma ta depresivnost a psychologicka destrukcia nejako tahali nedovolili mi to nedopozerat. Tento film utoci na divakovu psychiku tak surovo az je takmer dokonaly. Takmer. ()

Luswani

Hodně odvážný art. Chápu, že drtivá většina českých diváků tohle neskousne, o to víc sí vážím odvahy tvůrců. Chválím krátkou stopáž, protože u takového žánru člověk asi neyvdrží sedět příliš dlouho. Viděl jsem dvakrát a jsem spokojený. Řadu věcí bych tomu mohl vytknout, ale už jen za tu extrémní odlišnost od ostatních českých filmů si Normal zaslouží velkou poklonu. 85% ()

jfaba

Film o "normální" zvrhlosti masového vraha v "předvečer" největší masové zvrhlosti v historii Evropy. Film psychologicky rozvíjí "normální" myšlenkové pochody masového vraha a jeho obhájce. Silné monology i dialogy by možná vynikli bez podkreslení hudby. CO JE TO DNES ZA MÓDU!!! V každém filmu se dnes musí blbému divákovi hudbou podkreslit děj, neboť divák je tak tupý, až debilní, že neví co se tam děje. A tak to tvůrci podkreslí hudbou, a to nejlépe, tak aby byla hlasitější než mluvené slovo. Polovinu filmu jsem si večer televizi pouštěl nahlas, abych něco zaslechl. Nedivím se, že to dostalo nominace za hudbu, když porota nic jiného neslyšela. Chtěl jsem dát víc hvězdiček, ale tahle móda mě sere. A tak každý film, kde bude hudba hrát celý film, má u mě o dvě hvězdy méně. ()

prochyn

Pokus o český krimithriller. Seděl jsem ve skoro prázdném kině. Vydržel jsem i závěrečné nekonečné titulky. Vyplatilo se. Teď alespoň vím, že se na filmu podílelo daleko víc lidí, než kolik lidí shlédne tento skvost v kině. ()