Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

blackrain

Na naše poměry vznikl velmi ojedinělý film, který do škatulky mezi ostatní jen tak nezapadne a bude pořád vyčnívat. Podobný nebo dokonce stejný filmu tu opravdu nebyl a myslím, že asi ani dlouho nebude. Práce s kamerou byla hodně zajímavá. Milan Kňažko mi jako Peter Kurten seděl velmi dobře. Hodně se podobal Hannibalu Lecterovi. Takže jsem srovnávala dvě postavy. Moje neklidná mysl se ale vrátila k evropskému filmu a rozhodla se dát Kurtenovi ještě jednu šanci. Pro toho mladého právníka to muselo být strašné mít před sebou takovou lidskou zrůdu. Od návratu Dagmar Havlové na filmová plátna jsem čekala trochu víc. ()

Kreeki

Čerstvý vítr nad vodami české kinematografie, to každopádně, přece jenom těch ale tam bylo poněkud příliš, od Pavla Gajdoše samotného po celou dějovou linii. Možná by bylo opravdu lepší pro dynamiku příběhu, kdyby film končil tam, kde ve skutečnosti začíná. Palec nahoru ovšem za stylizaci a perfektně démonického Milana Kňažka. ()

topi

Snímku nelze ubrat výraznou stylizaci, která se v českém filmu téměř nevyskytuje. Co ale naplat, když děj je plytký a nezáživný. Vizuální stránka je opravdu pěkná, ale to nevytáhne film z šedi podprůměru, ve kterém se utápí. Kňažko je výbornej, kdyby dostal více prostoru a scénář by byl lépe propracovanější, tak by to byl rozhodně snímek v českých zemích zcela ojedinělý. Takhle jen vyšumí do ztracena. A obsazení Dagmar Havlové jsem moc nepochopil, vždyť ona vůbec nic nehraje a její postava je snad nejslabší z celého filmu. ()

stration

Pro mě obrovsky silný zážitek. Obrazová stránka, herecké výkony, atmosféra, poetika, celé vyznění filmu a to, že něco takového vzniklo u nás. Prostě klobouk dolů. ()

Remedy

Česko-německá variace na Hanibala zahalená do líbivého vizuálu, který není nepodobný stylům Tima Burtona či Alexe Proyase. Z formálního hlediska film evropských, s přimhouřením oka možná i světových rozměrů. Herecky jde rovněž o velmi slušné představení, Milan Kňažko je do své role dokonale obsazený. Typickým nedostatkem současných českých filmů bývají nedotažené postavy, nedostatečné (či nedostatečně přesvědčivé) motivace hlavních hrdinů či příliš okatá snaha generalizovat určitou událost, skupinu lidí nebo určitý charakter do jednoho velkého a sžírajícího poselství. Normal rozpitvává jednotlivé postavy vzhledem ke své stopáži naprosto přiměřeně, takže na konci rozhodně nemáte pocit, že byste se toho o ústředním triu dozvěděli málo. Nemohl jsem se dlouhou dobu rozhodnout, jestli je samotná délka výhodou či naopak nevýhodou. Shrnul bych to nakonec asi tak, že jde o odvážný koprodukční projekt, který v mnohém s naprostým přehledem převálcuje ostatní tuzemskou produkci. Na druhou stranu zde zřejmě stále chybí „to něco“, co by Normal pasovalo o úroveň výše a posunulo jej (z mezinárodního hlediska) mezi šíře sledovanou a oceňovanou tvorbu. ()

salalala

Na český film hodně dobré! Ano, má to slabší scénář, příběh je moc rozmělněný, poměrně zbytečně sledujeme osud Kurtenova obhájce, ale ta vizuální stránka je fakt úchvatná. Hodně depresivní atmosféra, kterou jsem u českého snímku dlouho neviděl. Je to skutečný thriller, má vynikající hudbu od Muchowa a některé fakt geniální scény. Jinak Kňažko je fakt ďábel, je hrozně podobný Hopkinsovi a jeho výkon je fakt geniální. Gajdoš je určitě talent, ale na Kňažka zatím nemá. Havlová neni špatná, i když je příliš divadelní a hlavně nemá moc prostoru. No, je to takové malé zjevení, myslím, že by se Normal mohl prosadit i za hranicemi. Docela bych mu i nějakou tu cenu přál. Nehrajou tam nějací velcí herci, hlavně jsou neokoukaní, fakt příjemné zjevení. Víc takových filmů, aspoň se někdo snaží o něco nového, když už nic jiného. ()

FilmFan24

Kamerové a zvukové hrátky jsou víc než jen ozdobou psychologického a hodně dekadentního dramatu o vině a zlu, které dřímá (možná) v každém z nás. Mladý ambiciozní právník fascinovaný osobou sériového vraha snažící se prokázat jeho duševní poruchu díky níž by nebyl vynesen ortel nejvyšší. Příběh je paralelou na společnost, její nemoci a vztah vůči jedinci v začátcích rodícího se fašismu...Je jedno, že se děj Normalu odehrává v třicátých letech minulého století, téma prezentované je natolik současné a aktuální, že během sledování až mrazí...V našich luzích a hájích ojedinělý film, který tady dlouho nebyl a obávám se, že ani dlouho nebude. Rozhodně pro mě, který nad současným domácím filmem už málem zlomil hůl, příjemné překvapení. ()

L_O_U_S

Je chvályhodné přistihnout české filmaře při něčem jiném než při natáčení troškovin, osobních dramat z druhé světové války, hořkých vztahových komedií nebo normalizačních moralit. Tvůrci si pěkně pohráli s vizuální stránkou Normalu, z vypravěčského hlediska už to bohužel žádná sláva není - příliš zkratkovité a nesourodé, divák nemá možnost ztotožnit se s postavami. (858., 7. XII. 2013) ()

halogenka

Jak to říct slušně... Normal má koule, ale neví, co s nima. Odvážná vizuální stránka (i když je to sem tam takové umění pro umění), zato ale divný střih, který v divákovi nenechá rezonovat téměř žádný z podstatných momentů filmu. Další problém jsou některé herecké výkony (především ten Pavla Gajdoše), které postrádají potřebné charisma a scénář než že by jim pomáhal jim spíš ještě podkopává nohy. Ve výsledku máte pocit, že to byl jen nějaký lépe natočený díl Dobrodružství kriminalistiky. ()

Skip

Ten, kdo má v ruce tak zajímavý a silný námět, který zprzní pseudouměleckými hovadinami, by se měl radši věnovat jinému řemeslu. Můj názor je menšinový, ale nemůžu jinak, protože mi to celé připadalo jako slátanina. ()

Sheldra

Umění zase jednou pohřbilo obsah. Na začátku jsme seznámeni s ďábelským vrahounem Kurtenem, který se svou mluvou, jakož i zjevem, až nápadně podobá Hannibalu Lecterovi. Mladému obhájci s ideály v hlavě a naivitou v duši klade znepokojivě zajímavé otázky a při popisu zvěrstev, která napáchal, se tváří jako doktor, který vám suše oznamuje diagnózu. Až potud bez výhrad s kytičkou navrch. Počáteční kvalita, jakož i mé nadšení, se postupně začalo stěhovat z osmitisícovek do nižších nadmořských výšek, až skončilo v nezájmu Mariánského příkopu (zeměpis s tímhle tématem nemá nic do činění, prostě mě to tak napadlo - to bude tím básnickým střevem). Důvod tohoto poklesu je až nebásnicky prostý: z již tak dost osobitého pojetí se stalo pojetí tak extrémně osobité, že to má maličkost prostě nepobrala. Stejně jako film jsem se utopila v marastu temných obrazů, nervózních tónů a neúprosného sdělení, že někteří lidé se zlí narodí. Jako kdybych to nevěděla... ()

Beagle

Normal rozhodně stojí za vidění. Je velmi efektně a atraktivně natočen, po řemeslné stránce(podle mého laického názoru) k němu nemám výhrady. Herecké obsazení je velmi kvalitní, Milan Kňažko rozhodně odvedl skvělý výkon. Ale celkové pojetí vyprávění a chvílemi dost explicitní vyjádření násilí mi úplně nesedly (a to nemluvím o scéně z nevěstince, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu). Takže za 3. ()

Des2

Thriller, u kterého jsem se nebála (a to jsem lekavka), o nějakém stoupání tlaku a atmosféry nemůže být ani řeč. Děj probíhal mimo mě a to, co udržovalo mou pozornost, nebyl příběh či strašidelné scény (těch pár nechutností si autoři klidně mohli odpustit), ale pěkná, nečeská vizuální stránka. Práce s kamerou, s filtry a hudba je to, kvůli čemu stojí za to Normal vidět. Protože scénář to tedy rozhodně není. ()

Carlossss

Nemůžu jinak... dostal jsem to, po čem moje černá duše toužila... syrovou a chladnou studii jednoho lidského monstra. Smekám před panem Ševčíkem a doufám, že v budoucnu mě zase něčím dostane... A opět a zase nechápu tu nevraživost vůči čemukoliv, co má nálepku Made in CZ.... ()

BoredSeal

Zpackaná příležitost. Když už v porevolučním filmu někdo zvládá vizuální stránku, neumí si vybrat/napsat dobrej scénář. Normal měl díky šťavnaté historické události příležitost udělat pořádnej film o vrahovi. Kňažko je výbornej herec a právě jeho obsazení plus návrat Dagmar Veškrnové na plátno, to mě se známým příběhem lákalo. A... prdlajs. Fatálně vyhozené peníze, řídký děj, scénář se vydal úplně pomýleným směrem jakési vizuální umělecko-filozofické exhibice, plácání o nevinnosti, podivných haluzí, prostě katastrofa, nuda, běs. Jediné, co si zaslouží chválu je dobře padnoucí role - démonicky chrochtající Kňažko baví i straší, Dagmar Veškrnová už není prdlá herečka, ale umí i vážné role a vedlejší roličky Táborského a Vlasáka potěší. Dvě hvězdičky je odměna pro tyhle herce. To, že někdo umí natočit vizuálně propracovaný, ale nudný nesmysl, si nezaslouží něco víc. Jo a oficiální text distributora, to je dost slušnej blábol a lež o náplni filmu. ()

easaque

vím, že ve filmu působivé vizuální hrátky nejsou originální a už jsem to někde viděl a ani ty dialogy nejsou zvlášť inteligentní, ale celkově se mi to líbilo. Na české poměry je to určitě kvalitní snímek, který by neměl zapadnout. Vyzdvihuju hlavně kameru, střih, zkloubení obrazu, hudby a zvuku. A proto ty 4 hvězdy, i když slabší. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()