Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

E lan

Tenhle film mě vůbec nezaujal. Herecké výkony jsou určitě dobré, ale ten chladný a zlý příběh mě prostě celou dobu vadil. A že bych byl z paní prezidentové nějak unešený, to určitě ne... ()

sanikope

Asi som nemal správny deň, a tak som sa nechal poriadne znudiť... Nič mi to nepovedalo, celé som to odzíval a bolo mi všetko úplne ľahostajné... to je všetko! ()

Kroup4

Scénář sice nic moc.3 hvězdičky za M.Kňažka kterej po dlouhé době se nebojí ukázat a zahrát nám psychopata.Sice je to slabej odvar ale na naše české poměry je to výkon roku. ()

LabySo69 odpad!

Troufám si tvrdit, že vydržim leccos, ale tohle ne. Byl jsem unuděn k smrti, a to jsem to dokonce nedokoukal až do konce. Bohužel, nebo snad bohudík, nevydržel jsem, protože takovouhle nudou si nebudu plejtvat můj drahocennej čas a těch 50 minut neustálýho zívání bylo ažaž. ()

radeckator

Během celýho filmu jsem furt přemýšlel, jaký by to bylo jako divadelní hra a myslím, že v divadle by se mě to líbilo víc. ()

Kenty

Na české poměry je to velmi zajímavý počin (temná atmosféra), skvěle vybrané téma dle skutečné události, ale hodně špatný scénář. Člověk už prosí aby byl konec, žádná snaha diváka udržet vzhůru a myslím, že někomu to může připadat jako kopírování Anthonyho Hopkinse, hádejte v jaké roli. ()

bono22vox

Možná je ten film ve výsledku chladný a režiséra usvědčuje z hračičkářství, ale po superformálním debutu Restart dokazuje Julius Ševčík, že umí natočit FILM. Nemohl jsem se na ty propracované záběry vynadívat. Úvodní sekvence je jako vypilované cvičení z expresionismu, jindy se obraz mění v rozhýbané kolorované fotografie. Jen krev a občas rekvizita dávají těm šedým a modravým odstínům barevný akcent. Příběh se odehrává začátkem 30. let v Německu, ale je natolik stylizovaný, že by se mohl odehrávat v bezčasí v jakémkoli ,,Sin City´´. Je to opravdu vyjimečný, vizuálně vypilovaný thriller, kterému bohužel chybí silnější lidské drama k tomu, aby byl fascinující. To morální dilema je na thriller pohříchu obecné. ,,Rodí se zrůdy, anebo je vytváříme?´´ zaznívá z právníkových úst. Jeho samotného sice setkání se zrůdou změní, ale strhující to jeho drama bohužel není... Snad přístě. Ale za obrovskou snahu, za pro mě tedy skvělého "Hannibalovsky" klidného Milana Kňažka, za už zmiňovanou kameru a mix zvuku, a samozřejmě za pokus o něco u nás nevídaného a jiného dávám čtyři hvězdy, kéž by mělo víc našich tvůrců tolik odvahy... proto přidávám ještě pátou hvězdu na podporu a povzbuzení :-) ()

bearmeedek

Hodně se tu vychvaluje výtečná kamera a obrazové zpracování. Já zase nevidím důvod, proč tento umělecký přístup byl spojen s daným tématem. Prostě mi to nejde dohromady, skoro to pak působí jako oslava toho bestiálního úchyláka. Jeho obhájce postupně odhaluje svou poslabší psychiku a kdo ví, co bude jednou dělat sám. Takže kromě barvitých obrázků skoro nudné a o ničem. O případech se dozvídáme jen ve vzpomínkových hovorech. Opravdový psycho - thriller měl být postaven jinak. A naopak vražda malé holčičky byla podána (a slovně dobarvena) celkem hnusně, což bych neodsuzoval v klasickém thrilleru. Ale tady zjevně vystupuje snaha o art. Který kromě nudného zděšení působí i dost divadelně. ()

Tosca

Český film má opravdu problém: buď vznikají lepší "televizní" snímky třeba i s dobrým scénářem, které jdou do kina, nebo se objeví filmy opravdu "filmové", vizuálně, střihově či zvukově propracované až perfektní, ale zase jim chybí obsah, emoce, herecké výkony apod. (Hlídač č. 47 a právě Normal). Normal je zklamáním, jak už to tak bývá, když je něco hodně očekáváno... Především to není thriller, ale poněkud zmatený a chtěný psychologický film s nejasnými vztahy postav, bez gradace, bez napětí, se spoustou frází, s dobrým Kňažkem a Gajdošem, Táborským a Vlasákem; Havlové to sluší, ale její projev je příliš divadelní, hlavně když promluví. Kladem je vůbec i obsazení neokoukaného Gajdoše - to, že občas mluví také jak v divadle, je částečně vina dialogů ve scénáři. Opět se ukazuje, že slabinou je scénář, resp. chybějící či slabý dramaturg. Mohl to být dějově zajímavý film, thriller by se z toho dal taky udělat... Vizuálně, zvukově, střihově je film vynikající a pak je tu ještě mimořádná hudba Jana P. Muchowa - to všechno je takříkajíc "na Českého lva" a přidává to filmu opravdu na kvalitě. Má tak pozoruhodnou atmosféru, pod kterou se ale bohužel opět trochu ztrácí obsah. A navíc je tu až příliš připomínek filmů jako Mlčení jehňátek (tomu srovnání se nelze vyhnout a je jasné, kdo z něho vychází poražen) či Lynchových děl (Mulholland Drive, Twin Peaks - scéna v nevěstinci, která jinak ale patří opět i díky hudbě k těm nejlepším ve filmu). Celkově hodnotím 70%. ()

merlik

Výborná kamera, nedotažený scénář, některé dialogy nerealistické, zajímavý nápad sledující vrahovo dětství, hudba někdy nesedí k obrazu, trailer jakoby zval na jiný film, výrazně stylizovaná atmosféra. ()

-henry-

Chladné a subjektivní vyprávění odosobněně předkládá zajímavou úvahu o proměně hranic normálnosti, navíc aktuálně v době ekonomické krize ;) Film mi kolikrat přišel banální svojí nedořečeností. Je příliš zamlžený a výtvarně uzavřený do sebe, rád by přitom oslovil skrz načrtnuté nepříjemné téma. Přitom nabízí velmi málo. ()

Brusinka

,,Rodí se zrůdy, nebo je vytváříme?" Fascinující studie zla v jeho samé prapodstatě. Hodně jsem se bála, že půjde jen o plytkou hloupost s hezkým obalem, ale byla jsem příjemně překvapena, kam až film nakonec zašel. Příběh byl v zásadě jednoduchý, to ano, ale kladl otázky velmi palčivé a podle mě velmi důležité. Poslelství je jasné: Máme to v sobě všichni. Záleží jen na tom, jak dobře jsme schopni to ovládat. Co se týče vizuálu, musím souhlasit s Tetsuem, několikrát mě napadlo slovo Impresionismus. Kontrast založený na komplementárních barvách, rozházená, často téměř rušivá kompozice(v mnoha případech působící jako protiklad některým až nepřirozeně souměrným záběrům), rozostření obrazu... dává to tušit, že filmaři s formou snímku pracovali trochu jinak, než Amerika, která v tomto stylu natočí každý druhý film, protože červená, černá a bílá jdou hezky k sobě... Hudba byla perfektní a výborně podtrhávala celkový dojem. Celkově velmi příjemné překvapení. Skoro se mi nechce věřit, že tohle natočili Češi... P.S.: Brutalita ve filmu byla příšerná, ale myslím, že v kontextu s celým filmem... MĚLA být příšerná. Protože v okamžiku, kdy na nás takové věci přestanou působit, je konec. ()

ShiShinka

Na mně tam bylo až moc sexu, který nesouvisel s panem Kňažkem. Případ Petra Kurtena znám velmi dobře a troufnu si říct, že i podrobně, tudíž jsem od tohoto filmu čekala poněkud více kontroverzních záběrů, než holý zadeček pana Gajdoše. Na druhou stranu, pokud touto scénou chtěl pan režisét poukázat, jak se pan obhájce Gajdoš začíná s panem Kurtenem sžívat, tak budiž. Ale ano, užila jsem s to. za prvé, protože to bylo v kině. za druhé, že film nebyl obyčejný, hrál si s barvami a ukazoval realitu, čímž splnil nálepku "podle skutečné události" - ne jako většina filmů takto označovaných (nebudu jmenovat Texaský masakr). A paní Dagmar? nádhera! ()

TSZ

Režisér Ševčík zaslouží pochvalu za to, jak " hezky nečesky" (v pozitivním smyslu tohoto slova) celý Normal vypadá. Vizuál je opravdu vysoce profesionální, díky tmavě modrému filtru to celé působí temně a umělecky propracovaně. Obsahová náplň zde však již bohužel značně zaostává a celé toto vítězství formy nad obsahem korunují ne zcela vydařené dialogy, které občas dávají velmi záhadný a prapodivný smysl.České Mlčení jehňátek se tak rozhodně nekonná (hlavně Milan Kňažko evidentně obdivuje herecký styl Anthony Hopkinse), ale v rámci tuzemské filmové produkce se každopádně jedná o nadprůměrný počin, i když ke konci už se mi zdálo, že pan režisér nám neustále říká:"hele jak parádně to vypadá, heč!". ()

marlon

Slovenský Anthony Hopkins, herr Kňažko, sa zhostil úlohy psychopatického egomaniaka na výbornú, len škoda, že zarytá tvrdohlavosť tvorcov pri snahe o prehĺbenie psychedelickej atmosféry, rozvláčnila ináč veľmi dobre postavený príbeh. ()

Ogrb

Trailer byl udělanej perfektně. Lákal na napínavej thriller s vypiplanou stylizací a zajímavými herci. Ale výslednej film nesplnil ani jedno. Místo napětí je tady jenom nuda, herci hrají prd (zvlášť Havlová se vůbec neměla vracet) a ani ta očekávaná stylizace není nijak výjimečná, jak jsem čekal. Velký zklamání a další rána do mojí důvěry v českej film. 4/10 ()

Rodin

Studené. Ne úplně špatně natočené, jenže ona atmosféra je jedna věc a zvládnutí filmařiny, včetně hereckých výkonů, věc druhá. Obrazově tedy docela slušné, a to je také vše, co se dá k věci říci. Kňažkův výkon má tendenci kopírovat doktora Lectera, místy i poměrně úspěšně, Dáša se snaží, ale kde nic není, ani smrt nebere. 45%. ()

donkocicak

Pokus o art film v žánru thriller. Nevím, zda zdařlý. Já jsem od tohoto filmu hodně čekal a ve výsledku to pro mě byla načančaná nuda. Tvůrcům nelze upřít jistou originalitu, novátorksý přístup, ale pro u mě šlo spíš o potlačení děje na úkor vytváření jednotlivých obrazů. Ano, Kňažko byl přesvědčivý. Ale kdyby byl Normal klasický krimi thriller, bavil by mě mnohem více. Z mnohých scén jsem vůbec nevyčetl, proč se např. postava advokáta chová tak, jak se chová. Zklamáním pro mě byla Dagmar Havlová. Dříve jsem ji měl rád, teď na mě působila dojmem voskové figuríny. A co víc, její postava se mi v příběhu zdála zbytečnou. Pavel Gajdoš byl nemastný, neslaný, nijak neurazil, ale rozhodně nenadchl. Film mi také přišel zbytečně morbidní. Po chybách a nelogičnostech v příběhu netřeba pátrat, film příběh, na jaký jsme zvyklý, zkrátka nemá. Jedna hvězdička za Kňažka, druhá za erotickou scénu s Kajnarovou. Asi nechápu tyhle pokusy o nové umění. Pustím si raději obyčejný film, jehož děj má nějaký spád. A nestydím se za to. ()

Milda003

Líbí se mi ta věrohodnost Kňažkovy chladnosti. Zahrál Petra Kurtena opravdu skvěle. Kamery a střih také velice obstojné, proč mam ale z filmu celkově špatný dojem ? ()