Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

Jezkobezko

Audiovizualna zranica...co samo o sebe nestaci na nezabudnutelny film, ale tento film mal minimalne dve sceny, na ktore sa nezabuda:scena v bare a rozhovor advokata s jeho zenou s vyjavmi na jej tele...za 4. ()

jprmusic

Jediné co ve filmu funguje je Kňažko ( i když kopírování sira Hopkinse je spíš na škodu ) a Havlová. Pak už je všechno špatně - počínaje scénářem a konče naprosto nepřesvědčivým Gajdošem. Ztráta času. ()

blacktomas

Poměrně umělecky zpracované a účinné drama s mnoha symbolickými výjevy. Milan Kňažko dokázal, že jako herec neřekl poslední slovo a role inteligentního chladnokrevného monstra mu sedla na výbornou. Na české poměry opravdu kvalitní podívaná s nevšedním vizuálem. "Nevinnost nemá na tomto světě své místo. Nikdo není nevinný, ani ty! Tak si to přestaň namlouvat. Je to iluze." Vina se táhne celým filmem jako zlatá nit, aby si člověk nakonec uvědomil, že se táhne celým lidským pokolením jako sliz a zanechává za sebou dlouhou stopu. Mimochodem z Jana P. Muchowa se stává opravdová hudební veličina, alespoň v oblasti filmu určitě. ()

Asdas

Najviac ma na to lákal ten obraz ale ten ma po piatich minútach omrzel a viac som si užíval Kňažka ( vo svojej úlohe jedinečný) , škoda že sa nepridal scenár, pútavejšia réžia a ostatný herci , ktorý to trocha prehrávali . Vo výsledku tak skôr sklamanie . ()

Black3R

Na môj vkus veľmi dramatické, miestami až to unudí človeka, mali viacej zvolniť :( Ale Kňažko si tento film rázne vychutnal, a musím poznamenať že Dagmar Havlová je veľmi krásna žena! ..... 55% ()

dobbin

Docela mrazí v zádech z toho, že po tak stylově vypiplaném filmu, jejž opěvoval i Danny Boyle, dva roky po premiéře neštěkne ani pes. Svět není místo pro nevinné ;-) ()

viktor.danek

Všichni víme, že se v Česku thrillery točit nedaří. Přijde mi proto nefér konečně zdařilý pokus takhle pohřbít (natož mu ještě vyčítat inspiraci jedním z nejlepších amerických thillerů). Výborné obsazení v hlavních rolích, inovativní kamera, hodně podařená hudba a navíc pokus o nastolení morálního dilematu v závěru - to mi k zážitku bohatě stačilo. 85 % ()

Daxus

Překvapila mě noir atmosféra i obě hlavní postavy: vrah a obhájce. Na české poměry nebývale zdařilý snímek, který sice inspiraci ( o které se konec konců mluvilo) Hannibalem Lecterem nezapře, ale zároveň si zachovává pochmurně "českou" atmosféru. Pár předvídatelností mi nevadilo, jsou téměř v každém filmu a příběhu ani atmosféře nijak neuškodily. Příjemně mě překvapila hudba (Muchow jak koukám) a můžu s klidem říct, že na některé scény (Kňažko a prasata, scéna z bordelu...) jen tak nezapomenu. 95% ()

nula87

Jeden z těch méně zajímavých a spíše nudných sériových vrahů. Ale je vidět, že Ševčík ví, co chce vyprávět, a celkem to i umí. Další šanci si určitě zaslouží. 60% ()

subic

Vizuálně velmi povedený snímek v takovém temném modrém nádechu doplňuje na české filmy i velmi dobrá hudba a zvuk. Proto i ty 3 nominace na českého lva byly oprávněné. Ale ten příběh, to je docela nuda, je to takové sterilní, do děje to vůbec nevtahuje. Přitom potenciál tu byl velký. Díval jsem se na krev na mé dlani a pochopil jsem, že moje cesta vede mnohem dál... 50% ()

niska98

Řemeslně i výrazově zvládnuté, ale drželo si to ode mně nějaký odstup, který mi brání tento film ohodnotit více hvězdami. ()

ostravak30

Těžko říct, co to vlastně Julius Ševčík natočil. Spolehlivě se dá říct jen toliko, že sám režisér měl opravdu hodně sebevědomí, když film přiřadil k takovým jako jsou Ucho či Spalovač mrtvol. To se pak asi moc divil, že film nedosáhl výraznějšího úspěchu. Jedná se bezpochyby o umělecky zpodobněné drama vraha ve vězení, které nám ale o jeho skutečných zločinech moc nevypoví. Dozvíme se sice o několika útocích, ale jinak nevíme vlastně nic. Manželka věří v nevinu, na obhájce útočí společnost, aby neobhajoval a mezitím se chystá poprava, takže proces je vlastně už fraškou. Ale ani ten pořádně neuvidíme. Tvůrci se rozhodli jen zmítat v temnotě. Doslovné. Všechny záběry jsou tmavé, veškeré úvahy spíše filozofického rázu, ačkoli se s nimi nikdy k ničemu nedoberou. Hned na začátku padá otázka, zda bestii tvoří společnost nebo se rodí. Proč ne, kdyby se tímto směrem film ubíral, jistě by dopadl mnohem lépe. Jenže ani tato otázka není zodpovězená. Je sice naznačeno, že vrah měl těžké dětství, ale opět nejdeme do hloubky. Je také otázkou, jaký měl být úkol mladého obhájce, když mu byl svěřen. Asi jen figurky v pozadí, protože nikdo nechtěl, aby opravdu obhajoval. Celé téma je zajímavější než film, o tomto vrahovi jsem nikdy neslyšel. Bohužel se Julius Ševčík ztratil ve tmě. Doslova. ()

MirkaP

Zvláštní, divný film. Je tak obrazově náročný, že to úplně zastře myšlenku, pokud tam tedy nějaká je. I když není černobílý, působí tak. ()

LucLuc

Vizuál uhrančivý a v českých končinách nevídaný (což je ostatně patrné už z trailerů, že), problém (alespoň pro mě) spočívá ve velmi jednoduchém příběhu - je to prostě divadelní hra nasnímaná sexy záběry a filtry. Bohužel (a tady určitě hrály roli peníze) se vše odehrává prakticky jen na třech lokacích + cca osm záběrů odjinud. Takže je to kopa detailů na tváře, zatímco pokud se dostane film mimo celu je to úplně o něčem jiném, to by ale asi stálo jiný peníze. Osobně mě neuspokojila ani filozofická rovina filmu, zakončená celkem zbytečným (doslovným) dovětkem. Viděno taktéž v CB CineStaru při světové premiéře. ()

Clee

Me to teda hodne bavilo. Jen nevim proc je tohle psychologicky drama avizovany jako strhujci thriller. Pak se nedivim ze se spousta lidi svezla s reklamou a Normal se jim nelibil. Faktor zklamani funguje. Ja cekal tohle a tohle sem taky dostal takze naprosta spokojenost. Teda uplne naprosta ne. Mam trochu problem se dvema scenama (vycet zabitych a uvod sceny ze soudu), ale to vyslednej dojem moc nemeni. ()

hRob

Možná budu nadržovat, ale má to něco do sebe a líbilo se mi to. Chápu, že v našich podmínkách je to těžké, a proto to oceňuji hvězdou navíc. ()