Columbo - Série 1 (1971) (série)

Vražda podle knihy (S01E01)

(epizoda)
  • Česko Námět na detektivku (více)

Ken Franklin je jedním ze dvou spoluautorů veleúspěšných detektivních románů. Ve skutečnosti se spíš stará o popularitu, zatímco skutečným autorem je pouze jeho partner James Ferris. Ten se však chce osamostatnit, což znamená ohrožení Franklinova rozhazovačného života. Jediným způsobem, jak si zajistit finanční příjem, je pro Kena pojistka pro případ Jamesova úmrtí. Muž proto připraví rafinovanou vraždu: zastřelí Jamese ve svém víkendovém domě ve chvíli, kdy muž mluví po telefonu se svou ženou Joannou. Ta si však myslí, že James je ve své kanceláři. Tam však poručík Columbo se svým týmem nenajde žádné stopy, tím méně mrtvolu. Kvůli jeho následným dotěrným otázkám Franklin rychle pozná, že žádná vražda není dokonalá... Po dvou samostatných televizních filmech s poručíkem Columbem odstartoval legendární seriál prvním „řádným" dílem 15. září 1971. Jeho režisérem se nestal nikdo jiný než budoucí filmařské eso, tehdy pětadvacetiletý Steven Spielberg. (Česká televize)

Bbbulanek

Naprosto geniální příběh, kterému vůbec nevadí kratší délka epizody. Vše, co člověk potřebuje k pochopení dostává pěkně po dávkách. Cassidy je prostě úžasný záporák a závěrečná pointa o nápadu na vraždu vše završuje jako třešinka na dortu. To vše obaluje výborná hudba, která naprosto kopíruje náladu epizody. 100% ()

Hammond

Tuto epizodu jsem viděl již nesčetněkrát, a jsem si jistý, že ji ještě nesčetněkrát uvidím. Skvělý díl okořeněný režií Stevena Spielberga, podtrhnutý skvělým hereckým výkonem Jacka Cassidyho, a umocněný atmosférou doby relativně blízké, a při tom tak vzdálené. ()

PeteBuck

Vynikajúca časť. Steven sa ukázal. Columbo bol parádny, Jack Cassidy sa potom objaví ešte dvakrát a vždy zahrá parádne. Steven vzdal hold Falkovi, keď predstaviteľ Columba zomrel. Vraj sa od neho veľa naučil. ()

quokam

Tak jsem se prokousal k prvnimu dilu. Vic nez Columbo tu vyšetřuje porucik Nahoda - nahodou telefenuje na chatu, kdyz vrah vrazdil podruhe, nahodou jede okolo, kdyz mistni vysetruji druhou vrazdu. Ono najit pet let stary papirek s tuskou nacmaranym nametem knihy je taky kunst rovny vyhry s jackpotem. Nahodou dobrych 60 proc. ()

LukasCL

Nejlepší díl s Jackem Cassidym, za kterým nestojí nikdo jiný než mistr Spielberg. Ovšem na plný počet bodů to není. Kdyby vše nezkomplikovala paní La Sancová, tak by to rozhodně bylo na plný počet bodů, protože 1.vražda byla mimořádně chytře promyšlena. ()

Maidenhead

Prvy diel, latka nastavena velmi vysoko. Az prilis bolo vsetko jasne na to aby to bolo uveritelne. Najlepsi bol ten zmysel pre vsetky malickosti, otvorena posta pri telefonate na policiu, lietadlo alebo auto zo San Diega, prelozeny papier v zasuvke. ()