Kandidát zločinu (S03E03) (epizoda)

Candidate for Crime

Kandidát zločinu

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1973, 1 h 33 min

Keď spoločne s Columbom spoznávame smotánku Los Angeles a občas aj iných miest, nesmie chýbať samozrejme aj vysoká politika. Ako sa na "najvyšie postavených a najchytrejších ľudí" planéty patrí, ich vraždy musia byť maximálne premyslené a polícii musia spôsobiť najviac problémov. Columbo je ale stále chytrejší a keď sa to tak vezme, tak sa mal stať prezidentom USA.(27.8.2012)

Padouch tohoto dílu mi byl vždycky výrazně nesympatický, nicméně volbu tvůrců docela chápu a schvaluji - takhle nějak má prostě vypadat správný zkorumpovaný (tedy téměř každý) politik se spoustou nabubřelých slov a lačný po požitcích, které si z běžného příjmu nemůže nikdy dovolit. Kolik jen Columbů by na ně bylo potřeba! No, ale zpátky do reality... :-) Je to jen z těch průměrnějších dílů, byť závěrečná pointa je opravdu exkluzivní. Za zmínku určitě stojí taky otázka velice dlouho neřešeného oblečení: „Pomýšlíte na změnu šatníku?“ - „Ne leda tak baloňák, ale to nespěchá, je totiž nezničitelný, dobrá koupě.“ 4 hvězdičky - 80%.(1.5.2016)

Columbo v top forme strieda jednu vtipnú situáciu za druhou a za výrazom hlúpeho kladenia otázok a objavovania sa pre podozrivého v nepravý čas na nespravnom mieste sa skrýva inteligencia a intuícia hlavného predstaviteľa. „HAYWARD : Máte už niečo? COLUMBO: Oficiálne nič nemáme. H: A neoficiálne? C: Neoficiálne tiež nič nemáme- teda na komisariáte- ale neoficiálne osobne ja mám isté pochybnosti... „ a podobnými dialógmi sa film vyznačuje. Úžasná je i scéna, keď zastaví policajná hliadka poručíka a kontroluje stav jeho vozidla a čerešničkou na torte je elegantné dolapenie zloducha, ktorého ego spľasne akonáhle poručík vytiahne.... Záver radšej nedopíšem, aby som náhodou niekomu nepokazil idylu pri sledovaní skvelej detektívky.(8.9.2007)

Columbo a politika, to mi nejde dohromady. Zbytečně dlouhý díl se spoustou hluchých míst. Záporák nemá žádné charisma, což je další mínus. Nebýt té výborné pointy, tak dávám 2 hvězdičky, pointa to tak trochu zachránila . "Vyndal jsem tu kulku ze zdi 3 hodiny předtím než jste způsobil poplach, že na vás stříleli."(19.3.2011)

Tato epizoda z columbovské série mi bohužel nepřišla příliš vydařená a působila na mě příliš utahaným a zdlouhavým dojmem. Navíc ani vybrané postavy nepůsobily nějak zvlášť sympaticky, snad jedinou výjimku tvoří Haywordova sekretářka a milenka v jedné osobě v podání Tishy Sterling. V každém případě to rozhodně nebylo ani úplně špatné, byly určitě ještě slabší epizody a proto slušných 60 % si tento díl určitě zaslouží.(12.9.2019)

• - Katey Sagal, která hraje sekretářku v ústředí kampaně, je dcerou režiséra této epizody Borise Sagala. (Epistemolog)

• - Ve scéně, kdy je poručík Columbo (Peter Falk) u zubaře, zní z rádia skladba „La donna è mobile“ z opery „Rigoletto“ v podání Enrica Carusa. (majky19)

• - Ve filmu je použit tlumič výstřelu našroubovaný na ústí bubínkového revolveru. Toto není bohužel možné. Tlumiče hluku výstřelu fungují pouze na automatickych nebo jednoranných pistolích, s uzamčeným nábojem v komoře. (Vyjímkou je pouze plynotěsný revolver sovětské konstrukce 7.62 NAGANT). Ten ale ve filmu rozhodně nebyl použit. (Dragunof)