Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

Hrabovo

Souhlasím S Gaudalinem, bez epizod z vojny připomínajících Černé barony (i když jejich filmový přepis vznikl později, ušetřit si to tedy mohl spíš Syrový a spol., ale jsou bohužel známější) by byl příběh hutnější, sevřenější,hlubší. Ale i tak je to silný příběh, který ve své době úplně zapadl, já ho objevila letos... ()

knihovna

Můj velmi oblíbený film. Když jsem ho viděl poprvé, bylo to těsně po revoluci, jenom to potvrzovalo to, co jsem už tehdy věděl.Komunisti byli ( a jsou ) i přes proklamovanou dobrotu pěkný kurvy. Jak šel čas, zjistil jsem, že bohužel nejenom komunisti jsou pěkný kurvy, ale že lidstvo má sklon ve jménu velkých ideálů dělat pěkný zvěrstva. Pokud zahodíte rozum, srdce a svědomý, můžete se zaštiťovat čím chceta a stejně budete pěkná svině. Doufám, že nikdy podobně nezblbmu a tenhle film je jedna z těch opor, který mi v tom doufám pomůžou ( kdyby bylo nejhůř ). ()

Pitryx

Skvělý film plný moudra. Film o hodných lidech, ale aji o sviňách. Kupodivu mi při dalších zhlédnutích nevadily dvě linie příběhu. Herci byli výborní, bylo to skoro bez chyb, takže budu hodnotit ve vyšší kategorii. ()

SAINTS

Velmi silny film o tužbe po slobode ktory natočil slovensky režiser Martin Holly kratko po revolucii.Film ponuka divakovy velmi silny zažitok.Tento film by mali asi povinne puštat ludom ktory stratili historicku pamät. ()

Tominni

Neprávem tak trochu opomíjená balada o tom, jak také vypadala padesátá léta minulého století. Nesoustředí se na oběť procesů jako takových, ale na život pozůstalých - jeho syna a otce. Také ukazuje jinak vojnu u černých baronů. Film hodně stojí na výkonu Rudolfa Hrušínského - v jedné z jeho životních rolí......Tak a teď jdu hledat tu zakopanou slivovici. ()

Gamekeeper77

Možná proto, že to není komedie ale drama a že není tak vtipná a tolik vysmívající se tehdejšímu režimu, zůstává Tichá bolest ve stínu Baronů a Praporu, což je velká škoda. Výborně uspořádaný příběh rozdělený do dvou časových vrstev je skvělá volba, která dává divákovi po hořkých flashbacích do dětství možnost trochu se rozptýlit u klasického "tankánského" humoru, který tak dobře známe ze zmíněných dvou snímků a které tento tak očividně inspiroval. Tichá bolest je smutný film plný bolesti a křivd, který mi pokaždé přinese silný emocionální zážitek. 85%. ()

ostravak30

Opět Rudolf Hrušínský a opět výborný - před chvílí jsem hodnotil jeho Pozor, vizita!. Film se odehrává ve dvou rovinách a mě se líbí, jak se tyto roviny prolínají. Je pravdou, že ve stínu Černých baronů a Tankového praporu tento film asi trochu zanikl. A přitom strčí tyhle dva lehce do kapsy. Opět notný kus životních zkušeností je podpořen trochou politiky. Snímek ukazuje, kterak kdyby někteří komunisti chtěli, mohli být hodnoceni tak, že se zachovali jako lidé a ne jako tupé komunistické ovce idiotsky opakující jeden a tentýž blábol. Kdyby chtěli. Bylo to vidět už za nacismu a platilo to za rudých též - dej blbci funkci a budou se dít věci. Ale to platí v každé době, dnes taky. Ještě se zastavím nad další rovinou příběhu. Děda vlastně zažil jen maličký kousek svobody. Mládí prožil v područí Rakouska-Uherska, pak konečně přišla republika, aby za pár let ji vystřídali nacisti a následně komunisti. Možná proto tu skutečnou demokracii, pokračující z roku třicet osm, tak zoufale neumíme, což se u nás ukazuje každý den. ()

Coliseum

Divákova slast. Geniální, nedosažitelný. Mistr Hrušínský? Škoda chvály, která padne vedle. Tož tak na světě. ()

JohnKEANE

Mám pocit,že kde sa objaví Rudko Hrušinsky tam to stojí zato! Citlivo natočene,výborne zahraté no čo si može človek želat viac? ()

quasar

Už to tu někdo psal: kam se hrabou Černí baroni! Moc míst k legraci v tomhle filmu tedy fakt není. Mě teď napadá snad jen Smrtibrácha soudruh Berousek... ()

DooFooS

Velice silný a hluboký film, který mě po shlédnutí vždy na pár hodin umlčí a ponoří do vzpomínek a přemýšlení o tom, kde na té zahradě mám začít kopat a hlavně jak hluboko. Zdravím Tě dědo! ()

pOne

Mozaika časové přeházeného vyprávění by se dala rozdělit na dvě hlavní linie. Smutná až depresivní (jakoby) minulost a tragikomická (vojenská) současnost (z pohledu příběhu). S tím, že postupně se obě linie střetnou. Zpočátku mi to docela nesedělo, přelaďovat z vážna do tragikomična, ale nakonec to bylo namixované asi dobře. Jednak je to zajímavý formát, jednak film vyloženě nemá ani vteřinu navíc ... navíc se jedná o velice silné téma. Tak nakonec dávám plný počet. Ikdyž "moravská" mluva některých herců mi trhala uši. Jeden z těch nejsmutnějších filmů. ()

Blackadder

Po spoustě let jsem měl opět možnost shlédnout. Možná to nejsou Všichni dobří rodáci, ale ten film o době vypovídá své. Navíc úžasný Rudolf Hrušinský. ()

natalanka

Jednoznačně. Tenhle film by měli vidět všichni, kdo zapomněli na léta před 89. Hrušínský je dokonalý. Po prvních minutách Vás příběh malého chlapce natolik zaujme, že se od televize neodpoutáte. Moudrost dědy je překrásná. Věty z filmu jsou střípky, které se dají zařadit mezi aforismy. Prolínání časových linií Vás udržuje v neustálém napětí. Cítíte hořkost nad jednáním lidí. Beznaděj malého chlapce, který zatím ještě nic nechápe. Tichou bolest dědy, kterou v sobě nosí po smrti svého malého syna, pak své ženy a posléze svého druhého syna . A pak se zasmějete hlouposti Kopřivy (Jandáka), který se kvůli své žárlivosti a následné chybě dostal až k velení PTP. Jeho životní linie je taky hořká, ale na rozdíl od Jankova dědy se Kopřiva stává alkoholikem a zdravý úsudek se mu totálně vytrácí. Takže úsměv střídá údiv nad tím, jak lehce dokáže způsobit smrt svou i dvou jiných vojáků. Opravdu je to film, který není moc známý, což je obrovská škoda. Neboť tragédie lidské zvůle.....se může kdykoliv znovu opakovat. A tady jsou vidět důsledky. Klobouk dolů pane Hrušínský, pane Hollý a pane Křižane. :-)) ()

sharka.68

Naprosto uchvacující příběh, který v mnohých probouzí bolestné vzpomínky a v jiných zase zoufalství a bezmocnost. Je škoda, že se na obrazovky dostane jen občas. Po revoluci totálně zapadl, pro změny a dění okolo nás, ale kdo ho jednou viděl, ten na něj nezapomene. doporučuji ještě po tomto , podívat se na Hřbitov pro cizince ()