Silne podhodnotený snímok, ktorý je neprávom zabudnutý a v televíziách nevysielaný. Dá sa mu vyčítať, že ako kinofilm v začínajúcich 70. rokoch ľpie ešte na čiernobielom obraze. Ale inak vyznieva ako klasická historicko-dobrodružná dráma, plná známych hereckých tvárí tej doby, z príbehu ktorej sa samozrejme dalo určite vydolovať viac, ale poctivé spracovanie i herecké prevedenia (spomenem napr. výborného Adamoviča) obstáli. Kvitujem tiež zaujímavú atmosféru a pokus o dobové zvyklosti spred kresťanskej éry.(1.12.2016)

Názov filmu evokuje rozprávku, čo v žiadnom prípade nie je pravda ( na hlúposti OTD od CS filmu som si už zvykol ), jedná sa o legitímny historický príbeh z čias stredovekých tatarských nájazdov. Film je zasadený do prostredia rybárskej osady a hradu nad ňou a je dostatočne nabitý dobrodružnými scénami, romantikou a príde i na ľudové slávnosti, zvyklosti a povery. Výsledok je však aj napriek tomuto značne rozpačitý, lebo tvorcovia potrebovali z nepochopiteľných dôvodov všetko stlačiť do malej stopáži a tým snímok veľmi utrpel. Niektoré motívy proste vymizli ( Dočolomanský ), samotný záver je na domyslenie zo strany diváka. Taktiež by filmu viacej svedčila farba. Herecké obsadenie je typologicky presné, voči výkonom niet výčitiek. Piaty komentár.(16.9.2018)

• Prubner

Samotný příběh je docela dobrým námětem pro historicko-dobrodružný film, ale bohužel se dostal do rukou nenápaditému scenáristovi a totálně neschopnému režisérovi, takže výsledkem je něco mezi televizní pohádkou a folklórně-naučným dokumentem o lidových zvycích. Ze všeobecné herecké ztuhlosti se vymanil snad jen Dočolomanský v menší roli.(7.4.2006)

• dyfur

moja zaujímavosť: Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Oravský Podzámok, Hrušov, Rusovce, Bratislava, Dolany a Borinka. (dyfur)(24.3.2015)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 3.6.1971 (Paříž)(11.1.2013)

• - Natáčanie prebiehalo v nasledovných lokalitách: Oravský Podzámok, Hrušov, Rusovce, Bratislava, Dolany a Borinka. (dyfur)