Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Marrty3

až na pár slabých scének to celkem ušlo...Charlie je opravdu suverénní blázen...ale nebýt dobrého soundtracku a Toma Hardyho byl by film pro mě vcelku nevýrazný a asi i nudný...takže 3* a není o čem mluvit... ()

Bingos

Tom Hardy je PAN herec! Ale jaksi mě nedostala snaha o poetický/intelektuální styl vyprávění, i když mi to úplně nevadilo. S Bronsonova (Hardyho) charisma šlo vymlátit víc a přišlo mi, že je tam málo násilí. Jinak ale pěkná pochutinka.. ()

vander19

Zaujímavý nápad zfilmovať život jedného neskutočného idiota, ten človek bol fakt vadný a dúfam že je ešte stále zavretý. Inak Tom Hardy si krásne poradil s jeho postavou. ()

iampatrik

85% Zajímavé, neobvyklé, ale také podivné odvyprávění životopisu, které může mnoho lidí už v prvních minutách odradit. Na druhou stranu tak film dává vyniknout neskutečnému (a šílenému) hereckému výkonu Hardyho! Jedná se určitě o zajímavý a možná mnohými i opomíjený nevšedně natočený snímek. PS. Při sledování mi vrtalo hlavou, že soundtrack (hudba je také velkým plusem celého filmu) mi důvěrně připomíná jiný film a pak jsem si přečetl jméno režiséra - Refn - autor Drive. Tímto se u mě zařazuje mezi autory, kteří jsou prozatím méně nápadní, přesto s umem natočit originální film. ()

Darth Maul

Vizuálne originálny, hudobne geniálny a obsahovo chladný obraz notorického chuligána Charlesa Bronsona. Počas sledovania netradičného životopisu mi hlavou vírilo viacero otázok. Túžil som sa dozvedieť aj o príčinách konania tohto väzňa na plný úväzok. Refn však akoby sa bál ísť do väčšej hĺbky. Nevadí, aj tak som rád, že som film videl. Len samotný herecký výkon Toma Hardyho za to určite stojí. ()

Shimargh

Jmenuju se Charles Bronson, celý život jsem chtěl být slavný. Věděl jsem, že mám na víc. Měl jsem poslání, jen jsem nevěděl jaké. Zpívání to nebylo, hrát neumím. Moc dalších možností už není, co? ()

J*A*M*A*L

Musím říct, že Refnovi filmy moc nemusím, vlastně skoro vůbec, nějak mi hold nesedli. Barbar pro mě byla nesmyslná brutalita, ve které se pouze vraždilo, což mě překvapuje že se mi to nelíbilo pač já tyhle filmy rád, a Drive i přesto, že to nebylo tak špatné, tak stejně mi to nesedlo úplně na pohodu. Na Bronsona jsem se chtěl podívat už dávno a hrozně jsem se na něj těšil i přes to, že to opět točil Refn, ale na to jsem celkem sral no a dnes jsem se na to konečně podíval. Musím říct, že krásně natočené. Jak jsem se tak díval na ta hodnocení tak to je rozdělené na takové dva tábory, pro některé sračka, navíc naprosto zbytečná a pro některé solidní podívaná. Já se přidám k těm kterým se to líbilo, pač Bronson se fakt povedl a výkon Hardyho k tomu ještě něco málo přidává. Určitě nejlepší Refnův film, z těch které jsem zatím viděl. ()

Schuldiner

Tom Hardy je v hlavní roli skvělej !!! Film samotnej už tolik ne... Pár stylovejch scén, zvláště ty, kde Hardy ´´hraje představení´´ pro diváky, jinak víceméně nuda. Dokážu ocenit i filmy, který nejsou založený na ději nebo hereckých výkonech, ale tady mi ani ta celková stylizace nepřišla bůhvíjak skvělá. A myšlenka filmu, ta tam asi ani neni. Ale kvůli Hardymu to za vidění stojí! ()

angloumene

Experimentálně zpracovaný pohled do mysli ne zrovna stabilního delikventa, který se přese všechno drží určitých zásad. Velký obdiv tvůrcům, kterým se podařilo opravdu poutavě vykreslit ne zrovna kladnou postavu britských novodobých dějin. A samozřejmě také velký obdiv Tomovi Hardymu, který se se svou rolí popral zvlášť dobře a ať už hraje nebo přehrává dodává filmu pořádnou přidanou hodnotu :) ()

Movie Gourmet

Tak tomuhle říkám "One Man's Show"! Film sám o sobě není nic extra, nijak neoslní filmovou hudbou, výpravou, kostýmy, kamerou, scénářem, či režií, ale čím oslní je brilantní herecký výkon hlavního představitele Toma Hardy(ho). Ten hraje neuvěřitelného rebela a rváče, který většinu svého života tráví ve vězení na samotce. Jediné co mu v životě jde a na co má opravdu talent je mlácení lidí. Pocta Tomu Hardymu. Verdikt: film jako takový - 3* a 70 % jako maximum; ale Tom Hardy sám o sobě 5* a 100 %. PS Film lehce připomíná Kult hákového kříže (American History X, 1998) s Edwardem Nortonem, s tím, že je ale jinak koncipovaný a Hardy předvádí mnohem intenzivnější herecký výkon - hraje opravdového magora a "pako". ()

Renfield

Aniž bych tušil, o čem Bronson pojednává, pustil jsem si ho po Mechanickém pomeranči, mohu tedy srovnávat nesrovnatelné. Nesrovnatelné proto, že si oba filmy jsou podobné snad jen vážnou hudbou a násilím, více se opravdu srovnávat nedá. U Bronsona se mi líbilo několik scén, především pak ty, kde "tvoří" a celý nápad Bronsona jako vypravěče v kinosále vůbec. Líbila se mi kamera a hudba a samozřejmě se mi líbil výkon Toma Hardyho a jeho zajímavý cirkusácký vzhled. Bylo složité se do dění patřičně dostat... téměř od začátku sledujeme jak si hlavního "hrdinu" předávají různá vězení a já jsem tím byl pomalu stejně znaven, jako on sám. Jméno režiséra slibovalo přeci jen víc, ale jedno zhlédnutí filmu ještě věnuji. 60% ()

Oralfabet

Na chvíli už jsem si myslel, že nad Refnem zanevřu hned po prvním filmu, co jsem od něj viděl - Drive. Drive mě zklamal a další položky z jeho filmografie mě nezaujaly. Jenže tato skutečnost byla způsobena tím, že jsem si jeho filmografii proklepl jen hodně zběžně. Jak jinak bych mohl přehlédnout film, v němž se Tom Hardy nechává převážet z vězení do vězení, mlátí při tom všechny bachaře, co mu přijdou pod ruce a celé to považuje za umění. Asi nemůžu říct, že by se mi v Bronsonově hlavě líbilo, ale zajímavé to tam bylo dost. Třeba scéna, kde nutil knihovníka, aby ho namazal před bojem, mě (hlavně díky své bizarnosti) neskutečně pobavila. No a ten závěr taky super... Hodně zvláštní životopisný snímek. Bravo, pane Refne, jo a... Máte divný jméno... 8/10 ()

Luukec odpad!

Ať si říká kdo chce, co chce, jaké je toto umění, mě se způsob natočení filmu ani trochu nelíbil.. ()

jerenymo

Zvláštní, neočekávaný,ale svým způsobem nic moc..... ale přesto sem to dokoukal v plný parádě..... výborně podanej životopis blázna, umělce a hlavně nezkrotnýho živla a rváče v jednom podání. ()

Perfo

Strašně jsem se na to těšil a strašně mě to zklamalo. To bylo řečí o Mechanickém Pomeranči 21. století...přehnaný. Bronson, jako film zcela nevyužil svého velkého potenciálu. Přece jenom takhle brutálního týpka libující si ve své násilnické pověsti šlo udět filmově určitě mnohem lépe. Co se týče Toma Hardyho je neuvěřitelný co jako herec do role vložil. Tenhle film není tak zajímavý svým obsahem, jako spíš brilantním výkonem hlavního protagonisty. Je neuvěřitelný co Hardy ve filmu jako herec předvádí. Tomu říkám ponoření se do role! Nebýt geniálního hereckého výkonu a hudby, která funguje je tenhle film v podstatě o ničem. ()

Nekgro

Tom Hardy zazářil. Jeho podání sadistického magora nemělo chybu. Navíc ten soundtrack. Není to film pro každého, ale zaslouží si uznání ()

bolan

Úžasný film plný jedné velké tuposti - rozhodně jedna z nejlepších komedií co jsem naposledy viděl. Teda ona to dle žánrového zařazení údajně komedie asi není, ale já se fakt nasmál - doporučuji !!! ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn