Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

gojackill

Film o tom, že i věznici jsi můžete dokonale užít, pokud si libujete v pekle a chcete se dobře poprat s bachaři. U Nicolase Refna jsem zvyklí na dobře napsanou hlavní postavu, která je nebezpečná, šílená, ale také podmanivá, jako například Gosling ve filmu Drive nebo Mikkelsen v Barbarovi. Tom Hadry v roli nejslavnějšího vězně anglického nápravného systému rozdává rány komu se dá, a že je na co se dívat, protože herec na roli přibral nějakých 20 kilo a věřte mi, že vzbuzuje respekt. Tak takový byl zrod budoucího Banea, pro závěrečný díl batmanské trilogie Christophera Nolana. Rvačky Bronsona za doprovodu vážné hudby nebo retro elektra (podobně v Drive) jsou stejně tak zábavné jako nabité emocemi. Samotný film je netradičně pojatý. Celý děj je pravidelně přerušován záběry z divadla, kde Bronson vystupuje před publikem. V teatrálním výstupu popisuje svoji kariéru nejnásilnějšího vězně Anglie. Mluví s neskrytou pýchou, je to opravdická vězeňská celebrita. Největším důkazem filmového umu a režisérských kvalit, je schopnost vytvoření opravdu zajímavé postavy v této one man show Toma Hardyho. Pokud se díváte na film, kvůli Hardymu, myslím, že nemůžete být zklamaní. Jaké štěstí, že se Jason Statham neujal hlavní role, protože v této konstelaci mi po dlouhé době spadla čelist až na zem. ()

movieband

„Narodil jsem se jako Michael Peterson, ale používám pseudonym z boxu. Charlie Bronson. To je mé druhé já.“ Podivný, ale zajímavý film. Pokračuju v Refnově filmografii a jako další jeho snímek jsem si vybral Bronsona, kterého excelentně ztvárnil Tom Hrady. Je to spíš drama s prvky psychologie, kde divák vidí proměny hlavní postavy. Bronson chtěl být jen slavný, proto vykradl banku a dostal se do basy. Tam si časem udělal pověst jako největší bitkař. Prošel minimálně 3 věznici. Prošel si i blázincem, kde to pro něj bylo mnohem horší, než ve vězení. Tak jak to říkal sám Bronson „Chci zase zpátky svůj hotelový pokoj“. Film je zajímavý svým zpracováním a působivý svým dějstvím a vynikajícím výkonem Toma Hardyho. Pro někoho je život bojem metaforicky. Pro něj to bylo z větší části realitou. Bronson ale nebyl jen bitkař. Proslavil se také svým malířským talentem. Snímek je působivým nahlédnutím do jeho života „Jsem Charlie Bronson. Nejbrutálnější vězeň na Britských ostrovech." 80% ()

m@rz

Skvělý herecký výkon jednoho herce. Perfektně zahrané emoce, stavy a pocity. Všechno. Ale taky nic víc. Bohužel film ztrácí postupně na šťávě a je to s blížícím se koncem pouze jedno a to samé. ()

AlistairMir

Ten film je šílenej snad ještě více než Michael Peterson alias Charles Bronson. Ba ne to přeháním Bronson je šílenější. Ale zase i když je to opravdu násilnická povaha tak mu slouží ke cti, že nikoho nikdy nezabil ani neznásilnil co je známo. Tak párkrát loupil a vyrazil hodně zubů, ale proč ho už nepustit na svobodu vždyť když se rval venku v ilegálních zápasech a spal se sestřenicí tak mu bylo dobře ne? Ano opět lehce zlehčuji ale co zlehčovat nehodlám je výkon Toma Hardyho, protože i když film sám o sobě mě 2x nebavil tak Tom zahrál dokonale a smekám. Takže hodnocení 1* za film (pardon) a 3* za Toma Hardyho. Takže dávám 4* , ale podruhé si to už nepustím jednou stačilo až až :-D ()

Lucjen

...že je Tom Hardy veľmi dobrý herec to som vedela. Ale že vie byť priam geniálny ak dostane správny priestor, to mi prezradil až ako Peterson, teda - Bronson. Ak by mi niekto odporúčal film o notorickom násilníkovi, ktorému v hlave nepracuje všetko tak ako má, páči sa mu vo väzení a je exhibicionista neviem, neviem, či by ma prilákal. Dej je skutočne zaujímavý iba zo začiatku, navodí správnu psycho atmosféru, no postupne sa vytráca a vyhráva tu forma, ktorá baví od začiatku do konca. Refn má osobitý rukopis, nebojí sa skúšať, experimentovať, šokovať so strihom, kontrastnou (a nádhernou) hudbou a statickou kamerou pri akcii. Svoju osobitosť potvrdil o tri roky v Drive. Gosling má jednu vec navyše - komplexnejšiu, podnetnejšiu myšlienku. No určite vás nepobaví tak ako Hardy kričiaci na predavačku, že políciu má zavolať až o desať minút. Je na vás, čomu dáte prednosť. ()

Skip

Ten film je stejně stupidní jako jeho hlavní hrdina. Navíc je to příšerná nuda, takže jsem i přes vcelku krátkou stopáž musel úporně držet víka otevřená. ()

kajas

Obrovské zklamání. Film mě nebavil, nechápala jsem ho a nebýt mého oblíbence Hardyho, který ze sebe vydává, co může, hodnotila bych ještě hůře. Nikdy víc. ()

Ignus.cz

Záměr chápu, provedení dobré...navozené pocity ve smyslu filmu žádoucí, ale ja jsem byl vždycky spíše příběhově zaměřený, ale efekt mně zcela minul. Tom Hardy velice skvělý herec a jde poznat kde našli Banea pro temného rytíře. EDIT: Nolan pry Bronsona vubec nevidel. ()

Chrysopras

V první řadě mě uchvátil soundtrack. Za nim nezaostává Tom Hardy, jehož výkon jen tak z paměti nezmizí. Na druhou stranu je otázka, jestli vůbec o takových magorech točit filmy. A některý scény, škoda slov... ( 44. KVIFF ) ()

Petroff

Nevyužitej potenciál. Slušná atmosféra, docela dobrej herec v hlavní roli ... Bohužel je to o ničem. S filmem to nemá nic společnýho, ale nepochopím, proč lidstvo živí tyhle karikatury. Každý člověk má nedotknutelné právo na život, každý jsme vlastníkem svého těla, pokud někdo soustavně a cíleně komukoli jinému fyzicky ubližuje, přestává být u mě člověkem, tak jak to slovo vnímám. Ta osoba je primitivem v základním významu toho slova. Není schopna fungovat ve společnoti dalších organismů druhu Homo Sapiens. Východiskem je takové stvoření eliminovat, nikoli ho nadále krmit, dávat mu ošacení, střechu nad hlavou, možnost přístupu k lidské kultuře. Odebrat status člověka a hodit mezi šelmy do ZOO jako krmení. Pokud takové hovado razí zásadu zákona jungle - právo silnějšího, využijme ho i my při jednání s ním. Bezvýhradně souhlasím s komentářem ID : Djkoma ()

Eldrick

Portrét o nepřizůsobivém psychopatovi je spíš režijní a hereckou exhibicí (Tomu Hardymu budiž přáno, jeho ztvárnění nemá chybu!), než důvěryhodným životopisem. Můžou za to hlavně divadelní vložky, kdy Bronson promlouvá se zmalovaným ksichtem k publiku... a vůbec celý film se netváří ani chvíli vážně, ale působí spíš jako satira. Herecky určitě zajímavý (Tom Hardy prošel od Rocknrolly neskutečnou proměnou!), ale přehnaně teatrální, prázdný a hlavně nudný. Fajn soundtrack, obzvlášť Pet Shop Boys při scéně diskošky v blázinci neměli chybu, ale jinak si Bronson nezaslouží politování, ani obdiv, nýbrž nepochopení a posměch. Jak někdo o takovym bezvýznamnym kreténovi mohl natočit film?! Další z filmů, u nichž bohatě stačí vidět trailer a nekazit si dojem celým filmem. ()

stuntmanMIKE

na tento film som sa naozaj tesil pretoze Charles Bronson je naozaj legenda. Tesil som sa o to via ze reziserom je Nicolas Winding Refn a jeho filmy ako je trilogia Pusher boli naozaj vyborne. Len co povedat bol som trosku sklamany. Nevravim ze je to zle ale jednoducho som cakal nieco ine aj podla traileru. Aj napriek tomu vsak hodnotim 4 hviezdickami pretoze aj napriek nedostatkom si to tento film zasluzi. ()

kinderman

Při sledování Bronsona jsem měl podobné pocity jako u australského Drsňáka Choppera, a sice, že přes vynaloženou snahu a talent tvůrců sleduji půldruhé hodiny životní osudy lidí, kteří za to vlastně ani nestojí. ()

Sheldra

Chlápek chce bejtt slavnej, jenže nemá talent ani na hraní, ani na zpěv, hlavu má akorát na to, aby netahal piliny po kapsách, takže na Nobelovku to taky zrovna nevypadá. Udělá teda k nekonečný smůle celýho britskýho impéria to jediný, co mu v takové situaci zbývá: byvše chlap jak hora a pěknej řízek k tomu, začne mlátit každýho, koho potká. Je to určitě neotřelej nápad, byť podle mýho názoru krajně slabomyslnej, ale budiž. Režisér si to evidentně nemyslí a tohle vymaštěný hovado mu přijde jako zajímavej námět na film. Bylo to divný, nenudila jsem se, ale to je asi tak všechno. Nebýt skvělýho Toma Hardyho, nestojí to vlastně za řeč. ()

fmash

Pravdivou historii Bronsona neznám, a ani nechci znát. Pravděpodobně by mi to zkazilo dojem, který na mě udělala tahle přemýšlivě bujará ptákovina, příběh člověka, který se narodil ve špatné době na špatném místě. Dětsky bezbranná mysl násilníka („vždycky jsem věděl, že jsem se narodil pro něco výjimečného“), zmítaného nespoutanou agresivitou a vnitřní vitalitou, mytického válečníka, který se navzdory svému uličnictví nikdy nesníží k něčemu, co považuje za nesprávné. V reálu nepochybně nesnesitelná osina v zadku společnosti, nepřátelský trol (viva Tom Hardy) — ale zkusme si představit zloděje a rváče Conana v ulicích dnešního velkoměsta. Mohli bychom se bavit o glorifikaci násilí, ale já z Bronsona ten pocit nemám. Vždyť ani ty neustálé brutální rvačky nebyly natočeny akčně, nýbrž většinou zpomaleně (odtud pramení obecné zklamání z traileru, který působil mnohem dynamičtějším dojmem), skoro jako balet, podbarvený neadekvátním hudebním doprovodem (ostatně celé to varieté provázela skvělá hudba). Dá se také říci, že film diváka nenutí hlavnímu hrdinovi nekriticky fandit a při pohledu na cynického ředitele, užívajícího si možnosti pořádně si smočit, nemůže nevyvstat myšlenka: jen mu dej, hajzlovi. Shrnuto: nikoli černobílá, zajímavě stylizovaná, vynikající kamerou nasnímaná záležitost, která si zaslouží být viděna víckrát. Hodina a půl je ale tak akorát. A přeci jen bych si to víc užil, kdyby byla titulní postava smyšlená. Solidní čtyřhvězda. ()

KoRniky

Teď koukám na stopáž, 92 minut? Mě to přišlo minimálně jako dvě hodiny. Nemůžu říct, že bych se nudila, ale ani mě to neoslovilo. Neměla jsem z toho filmu pocit, že by si tahle bláznivá osoba, co na sebe upozorňuje bitkami, měla nějak výrazně zasloužit pozornost britské veřejnosti. Moji pozornost si Bronson vynutil hlavně ve scénách, kdy tam Hardy poskakoval nahý a já si u toho připadala jako šmírák. To se nedá ignorovat, čím víc se snažím nekoukat tak tím víc samozřejmě koukám. Přeju si dnes bezesnou noc. ()

Pirabin

Pár fakt skvělejch nápadů (proslovy k obecenstvu), pár strašnejch chujovin (nějaký scény působěj jako že jsou bez režie, herci nevědí co hrát). Šlo z toho vytěžit mnohem, mnohem víc (vždyť je to chlap co začal z vězení psát knihy, a málem dostal nobelovku a přitom zaútočil na nejvíc lidí v historii bristkejch věznic!) +Tom Hardy hraje jako bůh. Ale stejně to film nezachrání, je to o ničem. ()

TheDon

Rukopis Nikoly šuhaje Refna je tak zjevnej, že to mlátí do ksichtu víc než Čárlí Bronson dozorce. Každopádně je to hutná morbidní úchylárna o člověku, kterej to nemá úplně srovnaný v hlavě. O co míň má mozkových buněk, o to víc přidává na agresivitě. Nemám iluze o tom, že někteří lidi se opravdu narodili proto, aby prožili život v kriminále. Tenhle Čárlí je zářným příkladem. Naprosto fenomenální Tomáš tomu navíc dává slušný grády. Výpovědní hodnota tohoto spektáklu je ale naprosto nulová. I tak 80% P.s.: třeba mi i Johana Jahoda schválí zajímavost, protože světe div se vím ,jakou operou počastuje ředitel Tomíka při jeho výtvarné bondáži ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn