Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

uhlajz

U takovýho filmu bych čekal, že se mi dostane hodně pod kůži a nebudu po něm moct téměř ani usnout. Tak nějak zvláštně komorně laděná atmosféra mi tam ale vůbec neseděla a vyznění bylo hodně do ztracena... Možná kdybych nevěděl, co přijde na konci, tak by výsledný dojem byl výrazně silnější. ()

ywo666

Skvelý filmík. Animácia je takmer dokonalá. Kam sa hrabú Japonci. Nevidel som (zatiaľ) persepolis, takže takéto pojatie mne prišlo absolútne originálne. Film ponúka dva pohľady. 1. prvým je príbeh samotný pre bežného diváka 2. sa tíka udalostí, ktoré sa skutočne stali a situácia aká panuje v tých končinách sveta. Pre mňa je to zaujímavé z oboch pohľadov. O blízky výhcod, Izrael a židovsko-moslimský konflikt sa zaujímam, takže pre mňa mal film o to väčšiu hodnotu. Keby to bolo fuk tak asi idem o hviezdičku dole. Takto som ale unesený. Už úvodná scéna so psami ma fascinovala a budila dojem. Málokedy sa stáva, že už po roch sekundách filmu som presvedčený: "Áno, toto bude dobrý film". Vlastne sa mi na tom páčilo asi všetko. Grafika, animácie, perfektná hudba, scénar, výpovedná hodnota a poukázanie na situáciu, množstvo dobrých scén ktoré si zapametám. Vlastne malo to 2 chybičky. Prvá taká banálna. Na plátne v kine, pri bielych pozadiach, ktoré tam boli sa nedali čítať titulky. Druhá ako už niekto spomenul boli záverečné scény, ktoré mi prišli zbytočné a jasne hrajúce na city. Aspoň pre mňa. Podla asi 15 sekundového zdeseného ticha na ostaných zapôsobili. Valčík z Bašírom je proste pre mňa úžasný animovaný film. Pre niekoho nemusí byť. ()

lennyd

Ari Folman se vydává za svými spolubojovníky, kteří by mu mohli osvětlit jeho úlohu při masakru v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Postupně zjišťuje, že paměť je ošemetná věc, ochotná vytěsnit vše, co se jí nelíbí - jemu i navštíveným. Ale z jednotlivých střípků skládanky se mu možná podaří dát dohromady celý hrůzný obraz... Hlavní pocit po shlédnutí tohoto snímku je obdobný, jako u českého Aloise Nebela. Vizuální forma zpracování takřka dokonalá, jak se mi Alois Nebel (zpracováním) líbil, tak musím uznat, že proti Valčíku s Bašírem vypadá jen jako chudý příbuzný. Ale oba filmy trochu váznou v příběhové linii - naštěstí ale Valčík z Bašírem zpracovává tak zajímavé téma, že jej nelze úplně odepsat. Nicméně zpracovat takovou událost jen formou zmatených vzpomínek a vyprávění dvakrát na přehlednosti nedodá (nejzajímavější na filmu je asi ta úvodní scéna se psy - ta mně nalákala jak nic jiného, bohužel pak už jsem byl víceméně zklamaný). Kromě vizuální stránky musím ale pochválit zvukovou - a zvlášť hudební stránku filmu... ()

Bobik9

Animovaný dokument o válce, který rozhodně otvírá dosud nezahojené rány. Ze začátku jsem byl trošku zmatený tím pojetím, ale postupně to člověka dojímá a jen strnule sedí a kouká na ty hrůzy. Je to děsivé, drsné a nesnaží se to na nic hrát. Přesto nemohu říci, že by mě to tolik vtáhlo na 4*, ale ta čtvrtá přišla po závěrečných reaálných záběrech. Zvěrstvo! ()

VasaX

K "Vals Im Bashir" jsem přistupoval s velkým očekáváním a taktéž se skepsí. Jako fanoušek animace jsem se těšil na výtvarné ztvárnění a i scénář mě zaujal. Pak přišla ona chvíle, kdy jsem usedl v kině do sedačky a sledoval film od začátku do konce. Celou dobu jsem měl pocit, že tomu něco chybí, že je to takové prázdné a v jistém smyslu slabé. Jedná berlička která mě táhla dál, bylo očekávání, co ještě uvidím (ve vizuálním slova smyslu) a to, jak se vzpomínky pomalu rýsovaly od abstraktních až k velmi konkrétním. Když jsem odešel z kina, měl jsem pocit, že ten film byl vlastně prázdný. Jako prázdná nádoba. Ale spíše než v negativním slova smyslu, tak ve smyslu více Taoistickém. Nevšední a celkem svěží filmový zážitek, rozhodně ne však pro každého. ()

swe

Možná jsem příliš navyklý na vysokorozpočtové hity plné bombastických akčních scén a patetických proslovů, možná že jsem jen hloupý a neumím číst mezi řádky, ale celé to anti-válečné sdělení tohoto filmu jsem vnímal, jako by bylo podáváno nepřímo – obloukem. Nedokážu přesně identifikovat co konkrétně mi vadilo, ale jak už tu někdo Valčík s Bašírem přirovnal k „Idi i smotri – Jdi a dívej se“, tak se toho s laskavým nedovolením chytnu. S tím filmem jsem měl totiž stejný problém, pár scén bylo velmi působivých, ale to bylo všechno, zbytek mi nic moc neříkal. Když zase někdy budu mít chuť podívat se na to, jaká je válka sračka, pustím si radši Apocalypse Now, v něm se nechodí kolem horké kaše, ale rovnou vás po hlavě hodí do kotle s bublajícím šílenstvím. Každopádně dám Bašírovi ještě šanci. Velká pochvala za úžasnou animaci a hudbu. 70% ()

Nyck

Mám podobný názor jako Webb. Závěr tam být nemusel, takhle to narušilo celou mozajku filmu, který ač vypadá hezounky, odkrývá hrozivé momenty. ()

lucascus

Film, který má na svědomí velice silný filmový zážitek. Pertektní animace ještě více dokázala vyzdvihnout emoce a ukázat svědomí vojáka, který se účastnil masakru v Západním Bejrútu. Sledoval jsem to s němým úžasem. ()

fefee

Výnimočný animovaný film s pseudo prvkami dokumentu a metamorfózou surreálna odkazujúci na krutosť vojnového konfliktu, vrcholiaci v tvrdej a krutej realite. ()

cpt.Lynch

Pro mě hluboký filmový a hlavně lidský zážitek. Film popisuje události z roku 1982, invazi Izraele do Libanonu (kde se ukrývali bojovníci OOP, útočící na Izrael) a masakr Palestinců v utečeneckých táborech Sabra a Shatila libanonskými falangisty (za vědomí Izraele). Jde o silnou obžalobu válek, která jasně ukazuje, že nejsou žádní vítězové a poražení, ale jenom oběti. A kdy tím „nejmenším“ co se vám může stát je, že ztratíte paměť a vytěsníte vzpomínky. Nádherná animace a perfektní hudba dělají z tohoto polodokumentu opravdu hluboký zážitek. ()

Pražák

"26 psů. Pamatuji si každého z nich. Každou tvář, každou ránu, pohled v jejich očích... 26 psů." Přes detailně provedenou animaci za pomocí různých současných animačních technik má na mě tenhle film celkem neutrální účinek. O tom, že je válka svinstvo a že není jednoznačné kdo je ten dobrý a zlý toho bylo natočeno již hodně. Tenhle snímek nesděluje nic nového, pouze tyto omleté skutečnosti zopakuje v luxusním balení pohledem jednoho ze zůčastněných. Pár dní po shlédnutí to ve mě nic nezanechalo a film se mi spojil v jeden dlouhý pás animačních technik. Více informací o událostí na: wikipedia ()

p6qwre

1) Animace a hudba, obojí na 100%, nejlepší jsou ale snové pasáže, zpomalené záběry, raketa z bazuky proletí mezi vojáky a vybuchuje za jejich zády, valčík jehož rytmus udávají dávky ze samopalu.... Část zachycená na titulním plakátu je ve filmu použitá snad 3x, a právem, je opravdu dechberoucí...2) události ve filmu popisované jsou hodně silná káva, líbil se mi ale způsob jakým je vyprávění pojato. Zapomenout je bezpečné, na určitou dobu možná někdy dokonce nutné. Pro hlavního hrdinu přišel čas podívat se zpět a smířit se sám se sebou. Jestli měl Ari Folman na mysli pouze sebe, nebo celý Izraelský národ, to netuším.... ()

Jacob23

Presne jak pise Rob Roy.Paradni animace,skvela hudba a nekolik super scen,ale i dost natahovanostt a obcas nuda.Konec je vsak drtivy! ()

blackJag

Animovaná autobiograficky dokumentární rekonstrukce spějící ke skutečné události, nepochopitelnému válečnému zvěrstvu, které je na konci velmi krátce připomenuto skutečnými záběry, z kterých mrazí a krev stydne v žilách. Použít animaci jako způsob terapie je podnětná idea a vyznění filmu dává tvůrcům zapravdu minimálně v tom, že scény které spojují animovanou hravost a cartoonovost s vážností válečné vřavy produkují kontrast, který nutí k zamyšlení. 85% ()

IvyH

Není to tak dávno, co jsem byla unešená z Persepolis, kterému jsem dala právem pět hvězd, tohle je ale podle mě nejde ocenit míň než šesti... Když srovnám - Valčík má daleko nápaditější animaci, působivější soundtrack a i hebrejština mi připadá zvukomalebnější. Film vás zkrátka přiková k sedačkám kin tak, že ještě dávno po závěrečných titulcích budete mít problém vstát. ()

Bagr_007

Netvrdím, že je to dokonalé, nebo že bych se ani chvíli nenudil, ale rozhodně mi bude Valčík s Bašírem ještě hodně dlouho tančit v hlavě. ()

mcleod

Velké zklamání. Nejde ani tak o film jako spíše o jakýsi pseudodokument, který je složený ze vzpomínek účastníků války proti Libanonu a masakru v palestinských táborech. Je to sice zajímavé, ale docela rušivé. Stejné hodnocení si zaslouží také samotné animace. I když originální, tak rušivé a místy nedotažené. Pokud to srovnám např. s velmi podobným (vzpomínkový charakter filmu, originální animace) výborným filmem Persepolis, pak tento film je docela propadák. Závěr filmu je už jen náhrobním kamenem celého zfušovaného projektu. ()

Kacounek

Ze začátku jsme byla nadšená (tedy v rámci možností - když už musím koukat na válečný film). Doufala jsem v trochu více psychologické pojetí, které bylo záhy porušeno. Pak jsem si řekla, díky animovanému pojetí dokumentu mohl autor vnést do věci ještě více subjektivity - Výborný nápad!....Škoda té minuty nakonec, kdy byl princip zase porušen. To ale nemění nic na dokonalých obrázcích, hry se stínem atd...přežila jsem to :-) ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky