Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

jjjerry

Perfektní. Možná je to tím, že se o konflikty a historii Blízkého východu zajímám. Pro neznalého člověka jsou možná některé pasáže trochu zmatené. Asi bych doporučil se před shlédnutím něco přečíst=) K filmu: netradiční pojetí, nápad, trochu dokumentární podoba, a skvělá hudba co se mi vryla do paměti. ()

rigby

Takovéto filmy nelze hodnotit. Je strašné, co se stalo v nedávné minulosti. Je strašné, jaké následky zanechává válečné běsnění na lidech na obou stranách. Působivě ztvárněno, vryje se to pod kůži. ()

Royalist Girl

Snad první film, na kterém jsem byla ve dvou kinech a klidně se na něj podívám znovu. Film, který vyjímečně není "intelektuály" nadhodnocen. Film, který vypovídá o válce a o Blízkém východě bez morální nebo nacionalistické agitace (až na "šokující" konec, který je docela přebytečný a zabraňuje mi dát plných 100%). K tomu atmosférická animace, prokládání "mluvícími hlavami" jako v dokumentu, absurdní snové scénky, krásná hebrejština a naprosto geniální písně "I Bombed Sidon" a "Good Morning, Lebanon" (proč nebyly na soundtracku?!), co víc si přát? --- 94% --- ()

Johnysman

Flashové zpracování dalo tomuhle filmu ten správný- občas symbolický až psychedelický ráz, a samotné téma i podání bylo tak sugestivní, že jsem pouze těkal očima po plátně a snažil se nachytat toho co nejvíce. Forma jakéhosi dokumentu, snažícího se přijít na podstatu Ariho flashbacků,...obohaceného o válečné zážitky a růzá vyznáními vojáků...dokázala zaujmout, udržet pozornost a správně podat danou problematiku. Výborné. ()

kolly13

Originální animace, silný příběh a především hudba podtrhující kontroverzní téma nenechávající nikoho na pochybách, že vidí skvělý film. Změnil můj pohled na animovaný film. ()

pierre9

Animácia zjemňuje, čo sa v príbehu deje. Každopádne nič to nemení na tom, že sa jedná o pôsobivý film. Rovnako ako to nič nezmení na hrôzach, ktoré sa v Libanone (nielen) v 80-tych rokoch stali. ()

gpx

I 90 minut může být někdy sakra hodně dlouhá doba. Téma je celkem zajímavé, ale tenhle film nenabízí kromě vizuální stránky téměř nic. ()

Radek273

Možná se na dokumenty podívá málokdo, ale zde by spíš slušel právě takovýto formát. Animace může být jakákoliv, ale ta rychlost je doslova uspávací. Navíc mnohdy to obcházení starých přátel, doptávání se jich,.. neuvěřitelně nudí. Snad jediné pozitivum může být právě v dostupnosti "dětsky" kreslené verze historie, ale na druhou stranu koukaly by na tohle děti? Těžko pochopitelná potom zůstává i nominace na Oscara, kterážto těží jen a pouze ze zpracovaného tématu, a to taky nepůsobí moc dobře. (A mimochodem .. nejde jen o zábavu, zpracované téma nebo krásu animace .. jde také o poutavost!!!) ()

PTuranyi

Vojnový animovaný film z Izraela o kresťanoch, ktorí zabíjali moslimov...na prvý pohľad veselý mix, na druhý však celkom vážny film. ()

Muňa

Změna oproti roztomiloučkým postavičkám - tudy vede cesta animovaného filmu. Hráný film by nedokázal tento příběh odvyprávět tak... jinak. Člověka to zase probere z otupělosti vůči tomu, co se ve světě děje... ()

andydy

velmi dobre spravene zaujalo ma praca s detajlmi. Velmi dobre spravene v komiksovom stylea aj so zaujimavou hudbou. Nie je to to film o vojne ale zvlastny pohlad na nu cez ludi ktory tam bol a ako ich to postihlo ()

St0ne

Výborné výtvarné pojetí, které chvílemi zmírňuje válečné hrůzy a chvílemi je naopak neskutečně umocňuje. Nádherný soundtrack a odzbrojují poslední živé záběry. Celé závěrečné titulky i další čtvrt hodiny jsem jen tupě a němě zírala do blba. Upřímně, Persepolis se mi líbila mnohem víc. Ale tohle stálo za vidění též. Téměř dokonalé. 83 % ()

Názorožec

Skvělý příběh o sebezáchovném vytěsňováním a bílých místech na mapě vlastní paměti. Autobigrafický film, kdy se hl. hrdina snaží dozvědět co vlastně zažil a čeho byl (víc než) svědkem...kreslená forma to přesně dokáže popisovat bez hraných rušivých detailů. Velká škoda filmu je, podle mě, v kresbě samotné, vytvořená ve photoshopu a ve flashi animovaná a díky tomu jsou některé pohyby (např když kouří nebo když otáčí hlavou atd.) velmi ploché a divně nereálné a (pro mě) velmi rušivé. Naopak spousta detailů (jako jsou světlice, stopy po jedoucím tanku atd.) jsou velmi působivé. Příjde mi to o to větší škoda, když je to film velmi dobrý a kreslená forma není jen forma, ale má svou logiku a jasné opodstatnění. ()

THX-1000

Film Valčík s Bašírem pojednává o psychice izraelských vojáků bojujících ve válce v Libanonu. Hlavní hrdina Ari si chce oživit vzpomínky z války před 20 lety. Proto se vydává za spolubojovníky či bývalými vojáky, s kterými postupně skládá mozaiku vzpomínek. Tento animovaný film sice nemá propracovanou grafiku, o to více se divák soustředí na samotný děj. V závěru film přechází do skutečných dokumentárních záběrů z tehdejší doby, aby divák viděl, že Valčík není smyšleným příběhem, ale že tato válka byla skutečná, kde se konaly masakry. Dílo nestraní ani Izraelcům ani Palestincům či Libanoncům. Je zde ukázáno, že vojáci jsou jen lidé. Každý má strach o své životy. Ukazuje, jak je tenká hranice mezi vojáky a civilisty. Ale hlavně co se děje v myslích vojáků a jak se se svými zážitky později vyrovnávají. ()

dawexx

Valčík s Bašírem je film, na který jen tak nezapomenete. Unikátní vizuální stránka se snoubí s autobiografickým příběhem režiséra Ari Folmana, který v 80. letech bojoval ve válce v Libanonu. Po zjištění, že jeho vzpomínky na prožité hrůzy byly téměř všechny zasunuty někam do podvědomí, se pokouší kontaktovat přátele a spolubojovníky, kteří v místě konfliktu byli s ním. Film je vlastně spíše animovaný dokument, který se snaží objektivně nahlížet na konflikt, jež stál život mnoho nevinných lidí. Má své silné momenty (úvodní alegorický běh psů městem, příběh vojáka, který jediný přežil útok a pak přeplaval ke svým, odchod uprchlíků z tábora). I vyprávění je pojato dokumentárně, často jsme svědky toho, že režisér zpovídá vojáky a experty, kteří byli přítomni tomu, co se tenkrát stalo. A závěr snímku? Donutí vás hodně přemýšlet...proto jednoznačných pět a jeden z nejlepších filmů, který jsem tento rok měl možnost spatřit. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky