Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

samuelsson

Musím povedať, že po vzhliadnutí Valčíka s Bašírom som odchádzal z kina poriadne zmätený. Bol to dokument o vojne medzi Izraelom a Palestínov? V tom prípade mi chýbali fakty a bolo to príliš emocionálne. Bol to „príbeh“ o vojne medzi Izraelom a Palestínov? V tom prípade to ale nemalo jasnú, jednotnú štruktúru, jeden ucelený dej. Nevedel som, aké „posolstvo“ mi chcel film dať/ čo bola idea filmu. Bolo čisto informatívne o vojne? Dokument o masakri? Smutný príbeh muža z vojny? Alebo mi nebodaj chceli ukázať, že aj Židia dokážu robiť rovnaké „svinstvá“ ako nacisti? Technicky bol však film zvládnutý veľmi dobre, animácie boli na vysokej úrovni, blížili sa skôr k japonským než napr. k Persepolisu. Úprimne povedaný som mierne sklamaný, 3 hviezdičky sú hlavne za animácie. ()

yatan

krasne dielo od Ariho Folmana ktore hovori o tom ako si mozme alebo "chceme" pamatat alebo "nepamatat" vojnu a hrozne veci ktoreho su ludia svedkami..podobne ako Persepolis ma tento film zaujal a otriasol mnou..krasna hudba s velmi zaujmavym stylom dostava u mna 9/10. Persepolis to viac odlahcoval humorom, Vals im Bashir to zas miesil so svojou hlbkou a surealnostou. A story how a "Jew became a Nazi.." ()

Orhalmi

Zajímavě podaný snímek, ve zvláštní formě a se zdrcujícím závěrem. Nominace za cizojazyčný film byla oprávněná. ()

Achab

Naprosto výborná sonda do izraelské duše a otevření jiného pohledu na události. Skvělá hebrejština a jsem rád, že Folman nezvolil angličtinu, podmanivé animace, snový (halucinační) přízrak....... ()

Bilky

Fajn muzicku umeji ti izraelite :) Pacila sa mi ale aj vizualna stranka a dialogy hoci tema to bola pre mne dost tazka. Neznali pozadia a politickej situacie, respektive len povrchne vedomosti o situacii na Blizkom vychode ma dostavali trocha out. Ale kladom filmu a znakom jeho uspesnosti je moje nasledne "doucovanie sa" o udalostiach v uteceneckych taboroch v Sabre a Šatile. ()

Jungler

Tak tento film mě naprosto dostal. Animace nádherná, při některých záběrech se mi normálně zastavil dech. Hned první scéna se psi totálně přikovala můj pohled na obrazovku. Nesmírně originálně provedené svědectví o hrůzách libanonské občanské války. ()

Bumerang

Valčík s Bašírem je film na který se nezapomíná. Pro mě osobně je to taková ilustrovaná verze Apokalypsy. Ari Folman si pro svou výpověď nemohl zlepšit lepší formát než animovaný film. Právě dík "kresleným" obrázkům se jeho příběh jeví jako něco snového a zároveň drtivě skutečného a neuvěřitelně skličujícího. Valčík s Bašírem mě nadchnul i uzemnil zároveń. Nezapomenu na to, jak se v kině rosvítilo a já se podíval do publika. Nikdy jsem neviděl tolik lidí hledět před sebe jak v nich tenhle film emotivně dozníval. Klobouk dolů Ari... ()

pepad3

Výborné využití kreslené animace, skvělý nápad s "vyprávěním" a prostě celkově moc pěkne provedený film o ještě zajímavější problematice. Vizuálně perfektní a poutavé. ()

nikynnka

Prostřednictvím (nutno podotknout nádherné a velmi realistické) animace vylíčené zážitky z války a bejrútského masakru, snesitelnější a poutavější než reálné záběry, hudba zde podtrhuje již tak silné emoce. Oceňuji především originální formu vyprávění jednotlivých zúčastněných, za války převážně nezkušených vojáků, kde každý z nich bojuje se strachem ze smrti po svém, celkový průběh děsivé reality se tak postupně skládá z útržků jejich vzpomínek. ()

muti

"V roce 1982 je Ari Folman devatenáctiletý voják pěchoty Izraelských obranných sil. V roce 2006 se setká se svým přítelem, který s ním sloužil v armádě, a ten mu poví o svých nočních můrách spojených se zážitky z první libanonské války. Folman je překvapen, že si z tohoto období podobné věci nepamatuje. Později té samé noci má vizi z noci, kdy proběhl masakr v uprchlických táborech Sabra a Šatíla, o které není schopen mluvit. V jeho vzpomínkách se on a jeho kamarádi vojáci v noci koupou na plážích Bejrútu osvětleného světlicemi. Folman se sejde s jiným přítelem z armády, který mu poradí, aby své zážitky probral s lidmi, kteří v Bejrútu sloužili ve stejném období, a aby tak porozuměl co se tam stalo a znovuprožil své vzpomínky. Film sleduje Folmanovy konverzace s přáteli a psychologem a novinářem Ronem Ben-Jišajem, který byl v Bejrútu ve stejné období jako on." (Wiki) ()

Fosgo

Z vod zapomnění se vynořují vzpomínky několika izraelských vojáků na válku v Libanonu v osmdesátých letech. Animovaný film popisuje především to , co sami vojáci vytěsnili z paměti – vlastní válečný konflikt a vraždění v táborech Sabrá a Šatíla, které neúčastně pozorovali. Animovaný film výtvarně originální, hudba působivá, s tempem je různě pracováno, opakování některých scén ruší linearitu příběhu. Počáteční scéna se psy – úchvatné a i scéna konečná – filmové záběry na zničené tábory a plačící ženy – výborný nápad. Opravdu silný zážitek. Když si však odmyslím perfektní zpracování, zůstává rozpačitost a nedořečenost. Protože již od války v Libanonu uplynulo mnoho let, nejsou ani náznakem vysvětleny příčiny tehdejšího konfliktu, popsány jednotlivé válčící skupiny (křesťanské milice, OOP, syrské jednotky apod.) slovo nepadne o důvodu přítomnosti izraelských vojsk – chybí historické souvislosti. A především - schází ve filmu nějaká sebereflexe izraelských vojáků – jdou do války a ani se neptají proč ? Vojáci jsou vystrašení, střílejí po všem, mají strach a je z nich cítit určitá odevzdanost, o důvodech války však ani po letech nepřemýšlejí. Připadá mi to psychologicky nevěrohodné. Nevím, zda popis tohoto chování byl filmařský záměr nebo je na vině izraelská deformace ze stálého ohrožení, jakási permanentní válka, kterou si tvůrci už ani neuvědomují? K plusu možno připočíst kritiku izraelského vojenského velení, které o vraždění v táborech bylo informováno, reagovalo však až po mnoha hodinách. Můj rozpor je dán tím, že není jisté, zda je film dokumentem nebo imaginárním příběhem na pozadí historických fakt. Tato nejednoznačnost je největším problémem filmu. Ps. Při pozdějším izraelském vyšetřování bylo konstatováno, že za masakr v Sabře a Šatíle nese nepřímou zodpovědnost Ariel Šaron, protože mu nezabránil. Toto obvinění vedlo k jeho pozdější rezignaci na post izraelského ministra obrany. ()

Eleanai

předhodit přede mne děsivé reálně kruté záběry je jednou z možností, jak u mne docílit proudu emocí hnusu, lítosti a odporu. Přesto však po skončení filmu vnímám jen střihy zavřených očí a všeříkajících úšklebků a tím to pro mne končí. Druhou možností je pustit mi animované zkreslené vzpomínky, příběh, který se snad stal v jedné realné události, s tím, že si ony pocity domýšlím sama, že mám prostor pro přemýšlení a vlastní cestu k názorům a myšlenkám. Vlastním způsobem se s obsahem ztotožňuji a tím pro mne film nekončí odchodem z kina. Víc snímků, které nevnucují jen poukazují.... ()

tuxie

Povážlivě nudný a nezajímavý film, který je z neznámého důvodu silně nadhodnocen. Že by svou roli sehrála iracionální láska k Izraeli a hebrejštině? .) Provedení také není žádnou novinkou - viz A Scanner Darkly. Pro mě zatím zklamání roku. ()

sAreOn

Film o válce, kde boje je velmi málo. "Dokument" o ztracené izraelské generaci. A zároveň film o hledání sama sebe. Velice poutavý snímek, který ve vás vyvolá řadu emocí. Navíc je sympatické, že nemusíte dopodrobna vedět o situaci okolo Izraele a jeho sousedů na to, abyste vše pochopili. Autor zde nijak nevyzdvihuje izraelské vojáky, spíše naopak zde ukazuje syrovou a pravou tvář války. ()

lisma

Autobiografický příběh z války v kombinaci s povedenou a poměrně originální animací plus nadstandardní soundtrack, to je Valčík s Bašírem. Izraelsko-palestinský konflikt, respktive konflikt židovského státu Izrael s ostatními muslimskými zeměmi v okolí je na Blízkém východě velkým problémem, který nemá jednoduché řešení, ale to už je na širší diskuzi. Tady hodnotím film a ten se mi zdá povedený. ()

david666

Zklamání jak sviňa. Ale jak se dívám všichni jsou tady z tohoto filmu hotoví, takže asi nemá cenu psát o tom, že jediné co mě bavilo bylo grafické zpracování. Jinak i přes skutečnost, že je zde zpracováno vcelku brutální téma, film mě nechal chladným. ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky