Ten kluk

Scénografie:

Jon Henson

Kostýmy:

Julian Day

Abych pravdu řekl, ze začátku jsem nevěděl, na čem si vlastně stojim, protože jsem vlastně nevěděl do čeho jsem se to zamotal, no a tak to všecko na mě vyplyvlo, zničehonic, příběh, který vlastně za shlédnutí rozhodně stojí, jenom mi v tom ze začátku dělal hodně veliký guláš a ten ne a ne setřást, až pak tak po třetině filmu vlastně vím, o čem to všecko vlastně je, a kam to všecko směřuje, protože to není nic jiného než depresivní výpověď, promarněného života, na který ani pes nenachčije, a co se nedá zachránit rozumně, ani lidský mozek nezachrání. Škoda právě toho, jak je film depresivní od začátku až do konce, ale na druhou stranu, díky tomu všemu ho nedokážu setřást na hodně dlouhou dobu. Hlavní role, padla Peterovi Mullanovi jako ulitá, a jak scénáristi příběh sfoukli jako svíčku, tak ani já nevěděl, co si o tom všem myslet, a ten konec, ten konec mě naprosto oddělal. No a možná právě proto dávám čtyři hvězdičky, protože to se prostě musí vidět. Silné a působivé to je, to ano, ale možná až moc.(7.12.2008)

Jak já nesnáším cockney přízvuk! Což je věc, o kterou samozřejmě ve filmu vůbec nejde. Připomnělo mi to televizní film Svědek, kde hraje můj milovaný zubatý zrzek Toby Stephens. Oproti němu ale Chlapec A neskončí jako béčkový horor vhodný leda k tomu, aby u něj člověk žehlil puky na kalhotech nebo tak něco, nýbrž hrdě doklopýtá ke kompletně beznadějnému a ponižujícímu konci. Lidé jsou monstra. Neslyšela jsem to už někdy?(22.8.2010)

Tenhle film se mi naprosto trefil do vkusu a hlavně do nálady. Ano, je to tematika o které se už stokrát mluvilo a ještě stokrát bude, ale který film o lidských osudech dnes ještě zpracovává nikým nedotknuté téma? Crowley divákovi zvláštně citlivým a osobitým způsobem - formou výkřiků, střepin a náznaků - prezentuje depresivní minulost mladíka, který se teď, po 14 letém odtržení od společnosti vrací do "normálního" života pod novou identitou. Dusivou atmosféru filmu podtrhuje jednoduchost hudebních motivů, kterými režisér rozhodně neplýtvá a hlavně výborné a přirozené herecké výkony Garfielda a Mullana. Boy A je klasickým sociálním dramatem, které chce diváka moralizovat, varovat a hlavně donutit k zamyšlení o předsudcích a nespravedlnosti a to dělá opravdu velice sugestivně.(8.8.2009)

Príbeh chlapca, ktorý sa pokúša začať žiť normálny život po tom, čo bol prepustený z väzenia pre mladistvých. Nanešťastie ho tieň minulosti prenasleduje po celú dobu, čo je na slobode. Veľmi dojemný, realisticky natočený film s excelentným výkonom Andrewa Garfielda, ktorý by sa nemal zanedbávať, pretože dáva v konečnom výsledku filmu vysokú kvalitu. Nemám, čo vytknúť. Dostal ma od prvej minúty po poslednú.(28.6.2011)

Minulosť nie je dôležitá, podstatná je súčasnosť. Takto by to mohlo fungovať vo svete, kde žijú empatickí, inteligentní ľudia, ktorí si dokážu zachovať nadhľad nad situáciou. Lenže v takom svete bohužiaľ nežijeme. Výborný scenár a réžia britskej snímky, ktorá dokáže emocionálne aj svojim tempom zasiahnuť diváka. Problémom je to, že jej premisa je trochu nereálna. Od odsúdenia 9 ročných detí za vraždu, po vypísanie finančnej odmeny na chlapca, ktorý bol po 14 rokoch prepustený z väzenia. Ako z westernu. Riešila by takúto záležitosť verejnosť po toľkých rokoch? Musel by zostať takýto človek inkognito? Ale nechajme úvah, film je to silný.(17.9.2012)

• - Boty, které Jack/Erik (Andrew Garfield) dostane na začátku filmu od kurátora, jsou Nike Air Max 90 - Escape v barvě natural/black-greenend brown. (FFilipCZ)

• - V jednej z retrospektívnych scén sa mladí Eric a Philip hrajú na Spider-Mana, vystreľujú imaginárne pavučiny a predstierajú let pomedzi mrakodrapy. Herec stvárňujúci dospelého Erica, Andrew Garfield, si neskôr zahral Spider-Mana vo filme The Amazing Spider-Man (2012). (r3plicator)

• - Eric (Alfie Owen) o svém novém šéfovi říká, že je jako David Brent. To je hlavní postava kultovního britského seriálu Kancl (od r. 2001). (DJDVD)