Ten kluk

Scénografie:

Jon Henson

Kostýmy:

Julian Day

Tenhle film se mi naprosto trefil do vkusu a hlavně do nálady. Ano, je to tematika o které se už stokrát mluvilo a ještě stokrát bude, ale který film o lidských osudech dnes ještě zpracovává nikým nedotknuté téma? Crowley divákovi zvláštně citlivým a osobitým způsobem - formou výkřiků, střepin a náznaků - prezentuje depresivní minulost mladíka, který se teď, po 14 letém odtržení od společnosti vrací do "normálního" života pod novou identitou. Dusivou atmosféru filmu podtrhuje jednoduchost hudebních motivů, kterými režisér rozhodně neplýtvá a hlavně výborné a přirozené herecké výkony Garfielda a Mullana. Boy A je klasickým sociálním dramatem, které chce diváka moralizovat, varovat a hlavně donutit k zamyšlení o předsudcích a nespravedlnosti a to dělá opravdu velice sugestivně.(8.8.2009)

Už mnohokrát nám filmoví tvůrci předložili osudy těch, kteří v minulosti zásadně chybovali. Eric/Jack v dětství zažil šikanu, rodičovský nezájem, nedostatek lásky i s tím spojenou samotu. Během brouzdání a dostávání dalších kopanců poznal podobně „postiženého“ kamaráda a nevědomky vzniklo pouto, které se nebálo ničeho. Ani brutální vraždy. Nyní se po letech ve vězení a s jinou identitou pokouší začít nanovo. Citlivý, dobrosrdečný mladík, který nechce dál chybovat a hodlá o svou šanci bojovat. Tvůrci z tématu vymačkali maximum, režisér John Crowley je narativně hravý, dokonale buduje atmosféru, trefně poukazuje na drobné detaily, naznačuje, co se asi mohlo stát. Nepodlézá, nepřibližuje se neupřímnosti či vykalkulovanosti. Další přírůstek mezi britská sociální dramata je vizuálně bezchybný, doslova komorní melancholie k zamyšlení. Obrovskou pochvalu si vedle minimalistických hudebních motivů zaslouží casting – herci jsou do jednoho typově přesní.. nejjasněji září samozřejmě Andrew Garfield (objeví se po boku Heathe Ledgera v jeho poslední roli); nicméně oslovily mě spíše výkony Petera Mullana coby jeho chráněnce Terryho a Taylora Dohertyho coby hrdinova dětského přítele Philipa. Nebudu porovnávat, skvělí jsou všichni.. jeden z filmových zážitků posledních měsíců!!(17.7.2009)

Sarkastický výsměch všem těm upištěným peticiím občanů a "osvíceným" starostům obcí, do nichž se má vrátit člověk, který si odpykal svou vinu. Pohled "z druhé" strany, ze strany člověka, vůči kterému jeho okolí odmítá ctít daná pravidla, že odpykaná vina už není vina, právě proto, že je odpykaná. Všem kolem něj je úplně jedno, že není-li tohle respektováno, pak takový čloěvk nemá kam jít, že mu upírají na tomto světě jekékoliv místo - že tím páchají zločin. Citlivý a přesvědčivý film.(12.9.2011)

Vůbec se nedivim, že je to hodně oceňovanej snímek, jelikož se jedná opravdu o špičkový drama, kterýmu dodává na realističnosti ještě takový to britský prostředí a britskej přízvuk většiny postav nebo aspoň mě to tak přišlo a hlavní herec Andrew Garfield je prostě úžasnej. Jinak film si vůbec nehraje na nějaký vyděračský scény a ani nepůsobí jako nějaký silný drama, ovšem v jednoduchosti je síla a tohle to jenom dokazuje, kdy jsem během filmu nezažíval nějakej výbuch emocí, ale přesto to na mě zapůsobilo natolik, že musim dát plný hodnocení(2.11.2008)

Britský Zločin a trest v duchu neorealismu. Stejně jako Dostojevského Raskolnikova i titulního „Boy A“ tíží břímě v podobě zločinu a i pro něho je navázaní heterosexuálního vztahu (v klasickém filmu doplňující příběhová linie ovlivňující tu hlavní) příčinou obratu v jeho životě/povaze. Boy A je převážně intimním dramatem s psychologicky propracovanými charaktery, kterým samozřejmě dominuje ústřední antihrdina perfektně zahraný Andrewem Garfieldem táhnoucím prakticky celý film. Hlavní linku obohacující flashbacky postupně odhalují podstatu hrdinova zločinu, zatímco filmová současnost dále rozvíjí jeho trest, který pobytem ve vězení rozhodně neskončil, neboť cejch kriminálníka se těžko smazává. Tento film je velmi působivým příběhem člověka snažícího se znovu socializovat a jako takový funguje skvěle.(10.2.2010)

• - Boty, které Jack/Erik (Andrew Garfield) dostane na začátku filmu od kurátora, jsou Nike Air Max 90 - Escape v barvě natural/black-greenend brown. (FFilipCZ)

• - Film je voľne inšpirovaný skutočnou udalosťou z roku 1993, kedy dvaja chlapci uniesli a zavraždili trojročného Jamesa Bulgera. (Avathar)

• - V jednej z retrospektívnych scén sa mladí Eric a Philip hrajú na Spider-Mana, vystreľujú imaginárne pavučiny a predstierajú let pomedzi mrakodrapy. Herec stvárňujúci dospelého Erica, Andrew Garfield, si neskôr zahral Spider-Mana vo filme The Amazing Spider-Man (2012). (r3plicator)