Ten kluk

Scénografie:

Jon Henson

Kostýmy:

Julian Day

Už mnohokrát nám filmoví tvůrci předložili osudy těch, kteří v minulosti zásadně chybovali. Eric/Jack v dětství zažil šikanu, rodičovský nezájem, nedostatek lásky i s tím spojenou samotu. Během brouzdání a dostávání dalších kopanců poznal podobně „postiženého“ kamaráda a nevědomky vzniklo pouto, které se nebálo ničeho. Ani brutální vraždy. Nyní se po letech ve vězení a s jinou identitou pokouší začít nanovo. Citlivý, dobrosrdečný mladík, který nechce dál chybovat a hodlá o svou šanci bojovat. Tvůrci z tématu vymačkali maximum, režisér John Crowley je narativně hravý, dokonale buduje atmosféru, trefně poukazuje na drobné detaily, naznačuje, co se asi mohlo stát. Nepodlézá, nepřibližuje se neupřímnosti či vykalkulovanosti. Další přírůstek mezi britská sociální dramata je vizuálně bezchybný, doslova komorní melancholie k zamyšlení. Obrovskou pochvalu si vedle minimalistických hudebních motivů zaslouží casting – herci jsou do jednoho typově přesní.. nejjasněji září samozřejmě Andrew Garfield (objeví se po boku Heathe Ledgera v jeho poslední roli); nicméně oslovily mě spíše výkony Petera Mullana coby jeho chráněnce Terryho a Taylora Dohertyho coby hrdinova dětského přítele Philipa. Nebudu porovnávat, skvělí jsou všichni.. jeden z filmových zážitků posledních měsíců!!(17.7.2009)

Tenhle film výborně pracuje s tajemstvím. Dlouho před námi skrývá hrdinovu minulost a nutí nás se ptát, co je to vlastně zač? A kým byl? A může před tím utéci? A podobně. Režisér John Crowley jednak našel velmi dobrý klíč k uchopení látky, ale hlavně všechno vsadil na neznámého začínajícího Andrewa Garfielda, jehož herecký výkon je natolik přesvědčivý, že už jen kvůli němu stojí za to film vidět.(24.11.2011)

Vezměte hromádku malých, ale osobnost formujících dílků a složte je do celku - rozmnoží se na hromadu neštěstí... přesně takový osud byl připraven pro Erica - zasloužila se o něj především nejbližší rodina - jaké to musí být, vracet se do domova, kde tě nemilují, kde nemáš zastání před zlým světem, z nelásky a lhostejnosti podvědomě utíkáš pod ochranu ještě většího zoufalce, než jsi sám, s ještě větší nenávistí v srdci. A i když se zázrakem zvedneš z prachu a výčitek, zase je strach hlavním pocitem, vstáváš i usínáš s otázkou, kdy tě minulost dožene a přes všechno, co ti namlouvají, víš, že ten pravý trest přijde ve chvíli, kdy konečně začneš žít. A já, z pozice diváka a svědka teď nevím, jestli zaslouženě, jistě, každý má dostat druhou šanci, jinak to však budou vidět rodiče mrtvé dívky... Velmi dobře je do příběhu zakomponována i druhá linie, která potvrzuje, že dětství jen napůl po sobě zanechává vztahové vzduchoprázdno. Hezký a zároveň i krutý film, stejně, jako sám život. Výborní Andrew Garfield a Peter Mullan.(14.4.2012)

Abych pravdu řekl, ze začátku jsem nevěděl, na čem si vlastně stojim, protože jsem vlastně nevěděl do čeho jsem se to zamotal, no a tak to všecko na mě vyplyvlo, zničehonic, příběh, který vlastně za shlédnutí rozhodně stojí, jenom mi v tom ze začátku dělal hodně veliký guláš a ten ne a ne setřást, až pak tak po třetině filmu vlastně vím, o čem to všecko vlastně je, a kam to všecko směřuje, protože to není nic jiného než depresivní výpověď, promarněného života, na který ani pes nenachčije, a co se nedá zachránit rozumně, ani lidský mozek nezachrání. Škoda právě toho, jak je film depresivní od začátku až do konce, ale na druhou stranu, díky tomu všemu ho nedokážu setřást na hodně dlouhou dobu. Hlavní role, padla Peterovi Mullanovi jako ulitá, a jak scénáristi příběh sfoukli jako svíčku, tak ani já nevěděl, co si o tom všem myslet, a ten konec, ten konec mě naprosto oddělal. No a možná právě proto dávám čtyři hvězdičky, protože to se prostě musí vidět. Silné a působivé to je, to ano, ale možná až moc.(7.12.2008)

Další z výborných dramat, které jsem v poslední době viděl. Nemůžu si pomoct, ale tento jednoduchý příběh mě naprosto dostal, současnost, stejně tak jako vzpomínkové flashbacky, jdou ruku v ruce k sice trochu očekávatelnému, přesto velmi vhodně zvolenému závěru. To vše je navíc doprovázeno stylově nesrozumitelným britským (irským?) akcentem.(29.9.2008)

• - Eric (Alfie Owen) o svém novém šéfovi říká, že je jako David Brent. To je hlavní postava kultovního britského seriálu Kancl (od r. 2001). (DJDVD)

• - V jednej z retrospektívnych scén sa mladí Eric a Philip hrajú na Spider-Mana, vystreľujú imaginárne pavučiny a predstierajú let pomedzi mrakodrapy. Herec stvárňujúci dospelého Erica, Andrew Garfield, si neskôr zahral Spider-Mana vo filme The Amazing Spider-Man (2012). (tomashrabek)

• - Film je voľne inšpirovaný skutočnou udalosťou z roku 1993, kedy dvaja chlapci uniesli a zavraždili trojročného Jamesa Bulgera. (Avathar)