Pytel kostí (TV film)

Bag of Bones

Kliatba jazera Dark Score

Drama / Horor

USA, 2011, 2x78 min

Úspešný spisovateľ po tragickej smrti manželky, prichádza do staršieho opusteného domu na okraji zapadákova, aby našiel stratenú inšpiráciu pre napísanie nového románu. Od prvého dňa však začína prepadať víziám, ktorým spočiatku nedokáže porozumieť. Nepotrvá však dlho, a dostane odpovede na otázky, ktoré mu čoraz viac víria hlavou. "Pod povrchom" na 785 pokus poňatý "ostrejšou" rukou. Úplne sklamaný z tejto duchariny nie som, ale ani na nobelovú cenu to nebude - 55%(7.2.2016)

• tron

Vrece kostí patrí k mojim obľúbeným kingovkám a keď som sa dozvedel, že ho chystá starý kingovec Mick Garris ako televíznu mini-sériu s Pierceom Brosnanom, tešil som sa. Bohužiaľ, napriek na prvý pohľad štedrej dĺžke je to strašne krátke, film pôsobí brutálne skratkovito až povrchne. Kvôli uponáhľanosti nevznikol ani tak príbeh, ako skôr zmrzačené torzo, ktoré upaľuje zbytočne rýchlo dopredu a nikto z toho nič nemá. Režisér sa namiesto piplania atmosféry (pekný veľký drevený dom uprostred krásnych lesov Severnej Ameriky, neďaleké rozľahlé ponuré lochnesské jazero, obďaleč stojace zaspaté mestečko) musí ponáhľať a tak sa strihá, strihá a strihá. Akoby v post-produkcii vypadávali celé scény, od drobných (ako sa Mike dostal z „plte“ uprostred jazera na breh? Viem, že preplával, nie som blbý, ale to tam nemohli byť aspoň tri sekundy toho športového výkonu?) až po dôležité, s ktorými som mal problém aj ja a to som román čítal v Anglicku desaťkrát (prečo milionár spáchal samovraždu?). Napriek určitej snahe a nie úplne nevydarenej prvej polovičke sa v druhej Mickovi skrátka všetko úspešne zosypalo. Zostal zbedačený výkon nervózneho Brosnana (ktorý je fajn, ale z niekoľkých vyhrotených scén sú vidieť jeho obmedzené herecké limity), blbé retrospektívy a výsledný pocit, že je to alebo zbytočne dlhé alebo zbytočne krátke.(28.1.2017)

Kingův román se mi už dávno vykouřil z hlavy a možná i proto mě tohle zpracování nijak neuráželo. Jistě, atmosféra mohla být hutnější, Brosnan také nebyl tím pravým ořechovým a stopáž je přestřelená, ale i přes tyto neduhy je Bag of Bones koukatelným televizním myst-thrillerem s tradičně dobrým Kingovým námětem a pokud nepočítám Brosnana, tak i dobře zahraným. Navíc je tu řada postav, které mě vyloženě bavily, což byli především Max Devore a jeho šílená opatrovnice. Z mého pohledu lehký nadprůměr. 60%(1.10.2014)

• Rodriguez

Stephen King a jeho literární díla jsou super, ale když má potom dojít na film, tak je to katastrofa. V tomto případě nás první díl velmi potěšil a těšili jsme se jak to dopadne. Druhá polovina snímku byla ale katastrofická! Poenta odkryta hned ze začátku a ta zjevení duchů byla trošku nesmyslná. Ještě bych pochopil, že se mu něco zdá nebo má nějakou předtuchu, ale toto? To opravdu nee a příště se budu dlouho rozhodovat, zda na nějaký podobný film budu ještě koukat. 35%(22.3.2017)

Během prvních patnácti minut jsem se jednou oklepal a jednou nefalšovaně leknul. To už se mi dlouho nestalo. CITÁT - Vždycky jsem říkal, že bych bez tebe nemohl psát........můžeš mi dát znamení ?.......... ZAJÍMAVOST - Ve dvaadvacáté minutě je zmíněno jméno Bachman, což je pseudonym Stephena Kinga, podle jehož stejnojmenné předlohy je tento snímek natočen. Trochu se obávám délky příběhu, snad to ke konci nebude moc stagnovat. Zatím to má napětí, jen tak dál. CITÁT - Jednou "ano", dvakrát "ne".......... Zajímavě provedé, divák tuší, že přijde lekačka...čeká....čeká...a pak se stejně lekne. Já teda jo. Jsem v půlce příběhu a musím napsat, že je to nádhera. Krásně zpracované, má to děj a napětí. CITÁT - Thomas Hardy řekl, že ve srovnání s tou nejvšednější lidskou bytostí, která chodí po povrchu zemském, je i ta nejvýtečněji napsaná postava románu jen pytlem kostí......... Pozor na Dark Scoreské prokletí. Lidé kolem tohoto jezera mají své velké tajemství. Tak velké, že není možné jej pohřbít. Stále se totiž vrací. V druhé části příběhu se flasbacky dostáváme hluboko do minulosti a snažíme se spolu z hlavním aktérem hledat důvod zmizení Sáry Tidwellové. Povedená adaptace Kingova románu Pytel kostí. Napínavé (vím už se opakuju), párkrát jsem se lekl, dobře ozvučené a povedená hudba. Sakra ke konci jsem se dvakrát rozbrečel, už stárnu. CITÁT - Sbohem mami.........(8.5.2012)

• - Do role Sary Tidwell byla původně obsazena Kelly Rowland. (Cheeker)

• - Ve filmu se objevuje několik odkazů na autora knižní předlohy a jeho další tituly. Příkladem je scéna autogramiády, kde je zmíněno jméno Annie Wilkisové. Stejně se jmenovala ošetřovatelka z Kingovy knihy „Misery“. Zmínka o nalezeném díle Richarda Bachmana zase upozorňuje na pseudonym, který si Stephen King vytvořil. (Nach)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné knihy Stephena Kinga z roku 1998. Jedná se již o režisérovu šestou adaptaci příběhu slavného hororového autora. (Nach)