Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

blackrain

Jednoduché a předvídatelné, přesto dokáže zaujmout dobře zvolenými prostředky včetně hereckého obsazení. Polanski stále umí. ()

SarumanKo

Veľmi zručne a atmosféricky zrežírovaný polit-thriller, ktorý ale bohužiaľ postráda niečo ako skutočné napätie a vnútorný náboj (prirovnanie k majstrovi napätia akým bol Hitchcock a jeho filmu North by Northwest, ktorý považujem za jeho najlepší kúsok, mi preto príde maximálne nemiestne). To kladiem za vinu scenáru, ktorý sa síce snaží tváriť ako niečo napínavé, avšak poldruha hodiny ma držal tesne nad hladinou absolútnej nudy. A to aj napriek obstojným hereckým výkonom (žiadny z nich by som však nenazval vynikajúcim) a parádnej hudbe Alexandra Desplata, ktorá by mohla Ghost Writera poriadne okoreniť napätím, avšak sama si na to nevystačí. Dialógy sú skvelé, ale je ich priveľa a poriadne preškrtanie by neuškodilo. Celkovú suchopárnosť a predvídateľnosť filmu ako-tak zachraňuje posledná polhodina a celkom (ne)príjemne vyznievajúci záver, ktorý potvrdzuje, že politika je svinstvo, do ktorého sa neradno miešať. (65%) ()

Remedy

Výborný politicko-psychologický thriller s neobyčejně silnou atmosférou, kterou umí navodit pan Polanski jako nikdo jiný. K maximu mi schází přílišná roztahanost první půle, na druhou stranu postupná (i když poměrně pozvolná) gradace směřující k vynikajícímu závěru je zvládnuta opravdu skvěle. Navíc je pozoruhodné sledovat, že i v dnešní uspěchané a ultramoderní době, kdy vznikají monumentální projekty našlapané akcí a vizuálními efekty (Bournova trilogie, Mission Impossible), může film s minimem akce a absencí rychlého "cool" střihu vypadat ve výsledku stejně působivě. Prakticky žádný výraznější hlavní hrdina, naprosto civilní a reálné postavy v příběhu, jehož největší zbraní je nepředvídatelnost a pocit permanentní nejistoty. Perfektní Pierce Brosnan a Ewan McGregor. ()

Kaluž

Roman Polanski si zacestoval v čase a s automatu na kvalitní filmy vypadlo další dílo hodné obdivu. Zejména hudba se povedla, perfektně dokresluje hutnou atmosféru. ()

Maq

Špiónských slátanin o dlouhých prstech černočerné Sí Aj Ej jsem si za ty roky užil už habaděj a docela silně mě otravují. Tahle mezi nimi patří k těm nejlepším. Čímž myslím, že příběh není lexikonem urážek zdravého rozumu a film je řemeslně velmi hezky udělaný. Teď je ovšem otázka, zdali je to dobře. Je dobře, že Major Zeman měl taky jakousi úroveň a jeho divácká recepce byla vydatná a příznivá? --- Dovolím si nabídnout pro změnu trošku jinou špiónskou slátaninu. Nuže, někde sedí „Nepřítel Ameriky“. Ta je vojensky neporazitelná, ostatně přímá vojenská konfrontace nepřichází v úvahu. Má však slabinu: je to demokracie a její morálka je závislá na veřejném mínění. Nejen domácím. Čím méně sympatií Amerika ve světě, a zejména mezi spojenci v NATO, získá, tím spíše se jí rozklepou kolena, když bude příště zvažovat zásah proti nějakému tomu Saddámovi. --- Británie je nejbližším a jediným vojensky potentním spojencem Ameriky. (Francie a Německo nejsou ochotny bránit samy sebe, natož někde zasahovat.) Nebylo by špatné vyvolat u Britů pocit, že jsou v tomto partnerství pouhým nesvéprávným maňáskem. Nejde o „informaci“ v pravém slova smyslu, jedná se o fikci, která vyvolá „pocit“, zahnízdí se kdesi ve vědomí britských voličů. Říká se tomu dezinformační kampaň. A k tomu se hodí proslavený režisér, který chce točit velké filmy, ale do Států nesmí páchnout a na americké peníze může zapomenout. Nemusí vědět, odkud finance na jeho nový film přijdou, však on se moc vyptávat nebude. --- Centrála zpravodajské služby „Nepřítele Ameriky“ projekt schválila a film přes prostředníky zafinancovala. Vyplatilo se. Moje slátanina končí scénou, jak se v oné centrále drží ceremoniál, při kterém se povyšuje a rozdávají metály. --- Blbý příběh, viďte? Však já jsem jenom amatér. Ale vím určitě, že CIA není jedinou zpravodajskou agenturou na světě a že v těch ostatních taky nesedí žádní pitomci. ()

stration

Brilantní Polanskiho film. Chladné, deštivé počasí a ze začátku trochu odtažitá atmosféra postupem času graduje až do opravdu strhujícího finále a závěru. Skvělé herecké výkony, skvělá lekce z filmařiny, skvělý film. ()

MATADOR

Zvláštně temné, tak nějak bych osobně nazval Muže ve stínu. Politických thrillerů je požehnaně a navíc oplétačky Romana Polanského, no tenhle snímek to měl opravdu těžké, možná mu to pomohlo, možná nikoliv. Každopádně se na Muže ve stínu dobře kouká, i když pořád jsem čekal něco zajímavého a ono to ne a ne přijít. Hold komornost se tomuhle snímku nezapře. ()

swed

Jeden z kandidátů na film roku 2010. Polanski se nenechal limitovat vykonstruovaným námětem a vytvořil hravý thriller, který čerpá z jeho mnohaletých režijních zkušeností. V "Muži ve stínu" tak nalezneme pečlivě budovanou stísněnou atmosféru, která se za přispění tlumených barev a dobře zvolené hudby stává těžištěm filmu. Všechno (a závěr především) jako by se neslo v duchu onoho hitchcockovského: "Vždyť je to jen film..." 9/10 ()

Thomassi

Od tohoto filmu jsem hodně očekával, vždyť Roman Polanski je záruka kvality. Ale měl jsem trošku obavy, jak se vypořádá s tématem politických intrik současnosti a jak je zakomponuje do napínavého příběhu. No a ukázalo se, že mé obavy byly naprosto zbytečné. Muž ve stínu je vskutku výborný film. Politika tady hraje hlavní roli a příběh je dokonale promyšlen do nejmenších detailů. Trošku sice trvá, než se to rozjede do těch správných otáček, a to je také důvod, proč nedám plný počet, protože film na to rozhodně má. Potom ale, jak se začnou vynořovat záhadné informace, je to jízda plná napětí a člověk se nemůže rozhodnout, kdo teda vlastně má pravdu, kdo je padouch a nemá ani potuchy, jak to všechno dopadne. Nebudu tu ale psát, jak to dopadne, raději se na to podívejte, protože byste se tak sami okrádali o nevšední zážitek. Já si to užil a opravdu škoda toho pomalejšího začátku, proto dám velmi silné 4*. ()

Aiax

No ty vole. Lepší politický thriller jsem neviděl nepamatuju a silně pochybuju, že v dohledné době uvidím. Fantastická retro režie, tak trochu ve stylu Prokletého ostrova, do-ko-na-lá atmosféra, herecký koncert, hudba a předloha samá hvězdná jména a pro mě, politického junkie, super zápletka. No prostě extra kvalitní zážitek. Polanskej, ty starej vobšourníku, ty holt furt umíš. ()

salalala

Poctivá filmařina, která se dnes už málokde vidí. Polanski perfektně pracuje s atmosférou a napětím, úžasně je dávkuje a ví, jak diváka dostat. Všudypřítomná depka taky působí a řemeslně je to naprosto perfektní. Navíc, když si uvědomíme, že to dotáčel z vězení - klobouk dolů. Hudba je minimalistická a taková neklidná, nedovolí vydechnout. Po delší době pořádná role pro McGregora a zvládl ji perfektně. Brosnan, i když tu není tolik, je taky perfektní a už pomalu vystupuje z bondovské ulity. Nevadila mi ani Kim Catrall, což je úspěch, protože Sex ve městě upřímně nesnáším. Hodně poctivé a dobré čtyři hvězdičky, tu poslední strhávám za pomalejší začátek, občasné nelogičnosti a takový trošku hloupý konec. Jinak ale paráda. 75%. ()

FilmFan24

"Já to vím!" myslí si na konci filmu Ewan McGregor a napíše "TO" na lístek, který potom předá vedle stojícímu návštěvníkovi křtu knihy pamětí bývalého premiéra Pierce Brosnana. "TO" je pro diváka vcelku nepodstatná informace, dopátrat se jí nebylo zase až tak těžké, ale jak je právě "TO" na konci filmařsky odhaleno, stojí za pochvalu. A tak ručně psaný lísteček putuje tichou poštou od ruky k ruce až k určenému adresátovi..."TO" bylo výborné, "TO" byla jedna z těch scén co dobrý film dělají ještě lepším...Stejně jako veterán filmu Eli Wallach v malé roli starého muže, který... ()

grogodil

Obstojný, poctivý, aj keď trochu zdĺhavý paranojou liznutý politický triller. Dej sa totiž posúva dopredu len veľmi pomalou chôdzou, až som mal dojem, že prešlapuje občas na mieste. Oceňujem však, že si Polanski vystačil aj bez zabijakov, cool explózií a prestreliek (najakčnejšou scénou je McGregorove prelezenie plotu) a 2 hodiny ma dokázal šponovať len rozhovormi, vezúc sa na potemnelej upršanej a sychravej atmosfére vyľudneného ostrova. Príbeh so zápletkou totiž nie je vôbec nijak zvlášť komplikovaný, či rafinovaný. Je to len taká bublina nafukovaná hromadou prázdnych politických, spravodajských a novinárskych obkecávačiek, prekladaná výstražnými hláškami typu "do čoho si sa to namočil!", takže to vzbudzuje dojem, že vám niečo veľké a dôležité nestále uniká. V závere však celá bublina splaskne v tej najočakávanejšej najbanálnejšej pointe, ktorej odhalenie je pritom tak trošku "na palicu"... Objektívne 3 hviezdy, aj keď vďaka sympatickej postave skvelého E. McGregora by som bol ochotný si to pozrieť kľudne znovu a možno prihodiť aj tú štvrtú.. ()

Dexter1

Tento počin je návratom k poctivej filmárčine. Žiaden zbesilý strih, len pekne plynúce dlhé zábery, pri ktorých si môžete s pokojným svedomím zapnúť mozog. Zápletka síce nie je až tak veľmi na potrápenie vašich závitov, no v príjemnej formálnej stránke vás to možno ani trápiť nebude. ()

Skip

V tomto filmu se divákovi dostane dobrých hereckých výkonů, ale to je asi tak všechno. Vlastně i režijně je to dobře zvládnuté, jak by se ostatně dalo očekávat od Polanskiho. Jenže ne vše značky Polanski je automaticky dobré. Děj filmu je totiž řídký jak krupicová kaše a co s tím? No, jen dávat bacha, aby se člověk moc nepokecal. ()

sssssycak

Dokonale nataženej a zpracovanej film o naprostém hovně. Žádné napětí, žádné drama, co je to vlastně zač ? Upoutávky na Primě byly snad o jiném filmu. Že mě to vůbec ještě překvapuje. Ale těch 74 % tady, to je teprve vrchol všeho. ()

radektejkal

Snažit se žít mezi vlky a přitom s nimi nevýt, je spíš než odvážné, nerozvážné. Politice nerozumím už na úrovni osadního výboru, natož v takových výšinách, kde se kují maxipikle. Myslím, že člověk, který "pracuje" v politice se stává jiným, neboť už sama jeho role - mluvčího za jiné - ho z běžného mezilidského provozu vyřazuje. Myslím si rovněž, že političtí oponenti jsou "kamarádi" ze zaměstnání, jehož předmětem jsou ostatní lidé, že tvoří kompaktnější kastu než svobodní zednáři nebo mormoni. Ve světle (pro někoho ve tmě) těchto myšlenek - a přidejme ještě tu, že na politiky zásadně nenadávám -, se mi samozřejmě tento film nemohl líbit. ()

Laurent

Tohle je filmařina, která si zaslouží ocenění. Při sledování snímku se mi vybavily vzpomínky na filmy jako Tři dny Condora nebo Vrtěti psem. Uznání si zaslouží výběr herců, kteří do svých rolí perfektně pasovali a také hráli výborně, čímž nemyslím pouze Brosnana či Belushiho, ale naprosto všechny herce. Velmi citlivě byl použit také trpký humor. Pro své sdělení se jedná o společensky významný snímek. ()

Genryuusai

Kdyby se začátek a prostředek tohohle počinu zkrátil tak o půl hodiny, dal bych určitě víc. Takhle to zachrňuje vážně jen povedený konec - filmařsky i dějově. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor