Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

Greg

Nejnovější politický thriller světoznámého režiséra se sice pomaleji rozjíždí, ale o to rychleji pak zase nabírá na tempu. I když scénář filmu není nejdokonalejší na světě, tak menší chyby v něm vynahrazuje skvělá práce kamery, výkony herců i prakticky dokonalá atmosféra celého filmu. Do pochmurného příběhu se totiž skvěle hodí deštivé ostrovní počasí, ve kterém musí hlavní hrdina psát ex-premérův životopis. Ale největší trumf si Polanski nechal na úplný závěr, a to skvělou scénu s předáváním vzkazu pro ex-premiérovu manželku a i následnou a pro diváka velmi těžkou odhadnutelnou pointu... Co se týče hereckých výkonů, ani ty nezaostávaly za dalšími složkami filmu. Ewan McGregor svou roli pojal velmi působivě a uvěřitelně, stejně jako Pierce Brosnan v roli ex-premiéra. Přestože se děj soustředil hlavně na tyto dvě postavy, velmi dobré výkony podali i představitelé dalších rolí. I přes vážnou atmosféru celého filmu si Polanski neodpustil několik vtípků. Roman Polanski ukázal, že režisérské řemeslo i pžes problémy, které v poslední době měl, vůbec nezapomněl a natočil povedený film, který by mohl promluvit i do Oscarových soubojů. ()

zahubicku

Vzhledem k tomu že jsem dovršil 16 roku svého života, tak bych přepokládal že pochopím pointu filmu ale já jí nepochytil .O čem to je ? O knize ? Spiknutí ? Či co ? McGregor je výborný herec o tom žádna i Polanski je výborný režisér akorát .... jednoduše řečeno, nepochopil jsme o co "GO" . ()

-Ravee-

Tak tohle mě minulo o světelnej rok.. Ghost Writer se zmítá někde mezi politickým thrillerem a dramatem, přičemž si nemůže vybrat, jak vlastně chce ve výsledku vypadat, a tak nakonec zapadá do nevýrazné šedi.. Pochybuju, že si tenhle film budu pamatovat více jak týden.. Co mi vadilo nejvíc bylo, že jsem filmu ani na chvilku nevěřil a celý příběh mi připadal hrozně umělý.. Na druhou stranu velké plus je chladná (skoro až skandinávsky laděná) atmosféra.. Jinak po všech stránkách nevýrazné a slabé.. ()

Paxxx.cz

Upřímně jsem mírně zklamaný. Na tomto filmu mě zaujala jen zhruba poslední půl hodina a hlavně strhující závěr, vše předtím na mě působilo dost nemastně a neslaně- 60%. ()

MartinezZ

20.6.2010 ~ Když se hrabete politikům do soukromí, je hodně pravděpodobné, že vyhrabete něco, co měl kdosi zájem nechat zakopané. I malé drobnosti totiž mohou být důležité. ~ Na začátek: nejsem si jist, jestli název 'Ghost Writer' nebo "Ghost" je v angličtině zažitý pojem pro někoho, kdo musí akorát sepsat a zrevidovat cizí rukopis a nebo je pojmenování takového pisálka vymyšleno jen ve filmu. Pokud ale platí možnost první, tak je český název nevystihující. ~ Adam Lang je bývalý britský předseda vlády a sepsal svoje vlastní paměti. Bohužel není to žádný spisovatel a tak si toto dílo žádá ruku profesionála, který z toho dokáže udělat čitelnou knihu. Ve výběrovém řízení získává onen post, být Langovým "Duchem", Ewan McGregor. Zvláštní ovšem je, že není prvním Duchem. Prvním Langovým Duchem byl jeho pomocník už z dob aktivního politikaření, který byl ovšem před nedávnem nalezený vyplavený v moři, prý opilý, asi vypadl z trajektu. Nutné ale je, aby se vydání knihy neprotahovalo a tak dostane nový Duch za úkol sepsat ji do měsíce. Ewan se tak na měsíc stěhuje na ostrov, kde má sídlo Lang a je ubytován v jednom z místních hotýlků. S pobytem a odloučením od světa nemá výraznější problém, nemá přítelkyni ani ženu ani děti, ideální člověk, nerozptylující se ničím jiným, než samotnou prací. ~ Pohroužení do práce je ovšem přetnuto skutečností, že je Lang vtáhnut do víru vyšetřování jeho minulosti ohledně války v Iráku. Nálada v domě začíná chladnout a nepřispívá tomu ani Duchovo zjištění, že jeho předchůdce zjistil něco, co tak úplně nesedí s informacemi v Langově životopisu. Na vlastní triko se tak Ewan pouští do amatérského vyšetřování právě onoho "cíleně zakopaného" tajemství. ~ Roman Polanski, ten, co teď sedí doma na zadku v domácím vězení za zneužívání náctiletých, má na svědomí tenhle film, který je thrillerem až tak od své poloviny a to ještě nijak extra úderným. Jde spíše o komorní drama-thriller, protože drtivá většina příběhu se děje na malém, vodou obehnanén, sychravém anglickém ostrově a víc se tu dává prostor chování jednotlivých postav než samotným intrikám. První polovina je tak poměrně uspávající, protože i tempo je uspávající a prostředí také. Navíc z pojmu "thriller" cítím, že by mělo vyústění filmu a zápletky doslova trhat nervy z mého těla, což se tady nestalo. Byl sice přítomen jakýs takýs prvek překvapení, ale ve výsledku poměrně pitomý, tak trochu jako samotná zápletka. ~~~ [SPOILER!!! Aneb kdo film neviděl, nečtěte to!] ~ Že má určitý nesporný vliv na Langovu kariéru jeho manželka je jasné už někdy ze třetiny filmu a že předchozí Duch byl zabit, protože na něco přišel, je jasné od prvních deseti minut filmu. V tomhle případě tedy moment překvapení nefunguje a pravděpodobně ani neměl. A to je škoda. Že půjde Ewanovi o krk bylo jisté taky někdy ze začátku filmu. ~ O to větším překvapením mělo být zjištění, že za současnými problémy svého manžela stojí jeho manželka, naverbovaná k CIA, která teprve poté vtáhla v té době se o politiku nezajímajícího Langa do víru světových událostí. A právě to, že za vším stojí manželka a Langa do vysoké hry vmanipulovala, mělo být stěžejní vyvrcholení, které mi ale bylo úplně ukradené. Nechápu, jaký vliv tohle zjištění mělo na okolní situaci? Že by byl průser, kdyby se zjistilo, že manželka bývalého britského předsedy vlády, majícího na triku Irák, dělala odjakživa pro CIA? Asi ano, ale to mi ovšem stále nepřipadá nijak kulervoucí. O celém vyšetřování ohledně vlivu Langa na vyšetřovacích praktikách v Iráku je ve filmu jen pár slov a jde spíše o nějaké pozadí děje než o děj samotný. V tomhle případě tak šlo o zklamání. ~ Ještě větší zklamání a WTF moment byl ale těsně na konci, kdy Ewan zjistí finální pravdu tím, že zaškrtá první slova na několika po sobě jdoucích stranách Langova rukopisu, ze kterých vyjde právě ona šokující šifra a pravda - WOW. Tohle se nějakou dobu objevuje i v těch nejlevnějších detektivkách. Idiot Ewan, po zjištění, že manželka hraje velkou roli u CIA, jde, napíše jí to, že to ví, na papírek a pošle, načež po jejím zjištění téhle skutečnosti se na í usměje a pokyne šampaňským. Co čekal? Že ho nechají jít v klidu, poté, co nechali zastřelit i Langa, protože ten by to byl schopen při vyšetřování prokecnout? Takovouhle kravinu by neudělalo ani jakýmkoliv béčkovým filmem odkojené dvanáctileté děcko, natož nějaký světem sběhlý pisálek. Tohle už bylo vážně moc. ~ Perličkou nakonec je jen lehce trapná Duchova smrt ála 'Zelená zóna', kdy je tedy na konci filmu jasné, že se nic nezmění a vlastně celý film nešlo tak nějak o nic. ~ [/SPOILER!!! Teď už zase číst můžete :) ] ~ Polanski tak sice vytvořil ne nezajímavý thriller, kterému ale chybí ještě k "thrilleru" dost na to, aby to nebyla jen nuda, kterou dokáže napínavostí příběhu a vyvrcholením přebít i jakýkoliv díl běžných v TV vysílaných detektivních seriálů. () (méně) (více)

Historik

Příjemně staromódně natočený film s výborným závěrem, který nakonec z dobré podívané udělá skutečný filmový zážitek. ()

Asgy

K dokonalosti mi zde něco chybí, ale jinak se Ghost Writer Polanskému moc povedl. Ewanovi role krásně sedla, ale hlavní roli zde stejně hraje atmosféra kolem Adama Langa, která by se dala krájet. ()

ivishka

Nikdy se mi nestalo, že bych u filmu usnula (promiň Ewane)... Filmy, kterých se ujme zběhlík Roman Polanski - tedy pravda moc jsem jich neviděla - dopadnou většinou docela dobře. Například Oliver Twist. Ale všudypřítomnou nudu, která naplní atmosféru tak, že by se dala krájet tím nejostřejším nožem.... Zavrženíhodná konverzační (dejme tomu) kriminálka ve stylu Julie Lescaut, akorát s trochu lepší kamerou z které se vám nedělá nevolno. Nemám k tomu co dodat. Prostě to rozhodně nebyl můj šálek kávy. ()

GodComplex

Here we go, muj jednoznacne nejocekavanejsi film 2010, na ktery jsem jako fanousek Polanskiho musel cekat od podobne Devate brany (zdaleka nejlepsi film Polanskiho kariery) dlouhych 10 let. Nejzasadnejsi informace na uvod - nezklamalo to! V podstate nejvetsi oddechnuti prijde ve chvili, kdy zacne hrat hudba (nejdulezitejsi faktor kazdeho filmu), hned na prvni poslech mate totiz jasno, ze je kvalitni, postupem casu jen zjistujete jak moc. Alexandre Desplat se pro tenhle film hodi dokonale a odvedl poctivou praci, ktera presne podporuje nalady prubehu celeho filmu. Vysledek tak zni jako mene temny, modernejsi a lepe produkovany soundtrack k The Ninth Gate. Bez hudby by totiz nikdy nemohla vyniknout klicova slozka snimku - napeti. To se da diky sve hustote krajet a avizovana prirovnani k Hitchcockovi nejsou vubec od veci (jde ale opravdu jen o prirovnani kvuli napeti, rozhodne se nejedna o nejakou poctu Alfredovi jak se vsude pise (Polanski je navic obecne lepsi reziser, nez obtloustly Cock). Roman zde veskere reziserske ukoly zvladl naprosto bravurne, ucelenou kontinuitou a poutavym vizualnim vypravenim pocinaje, skvelou kamerou konce, kdy jednoznacne nejvetsim pomocnikem mu byla fantasticky sediva, destiva a depresivni americka primorska krajina (vzhledem k Polanskiho znasilnovaci minulosti natacena v Nemecku) a tamejsi pochmurne lesiky. Jako duch cely film spolehlive utahl excelentni McGregor (nemohl jsem si prestat predstavovat jak komedialne by to asi dopadlo s Cagem, ktery mel byt puvodne na jeho miste), kteremu schopne sekunduje prekvapive velmi dobry Brosnan. Jako tresnickovy bonus zde navic mame tradicne lahudkovou rolicku Toma Wilkinsona. Uplny konec je sice super a spravne poeticky neexplicitni, ale jinak je na posledni fazi filmu uz trosku znat fakt, ze Roman musel dokoncovat editaci z vezeni, nebo se take zacaly lehce odkryvat nektere nedokonalosti ne zcela bezchybneho scenare, ale i tak se to nakonec tesne a s tezce odrenym udem dohrablo na maximalni hodnoceni. Btw, v prime konfrontaci s nedavnym a viditelne podobnym Scorseseho Shutter Islandem je The Ghost Writer minimalne o 2 urovne lepsi! Polanski is back, baby! 9/10 ()

O.Peta

Film, který vodí člověka celou dobu za nos a nejdůležitější je to, k čemu nás dovede, tedy závěr. To je velmi ošemetné, protože poté se hodnocení může zlomit na obě strany. U mě převážily spíše lepší dojmy, ale mohlo v tom být ještě něco víc. 70% ()

UncleG

Nejraději bych se samou radostí válel v prachu a děkoval mocnému Manitouovi, že v období současné filmové debilizace mohl vzniknout film "GhostWriterova" formátu. Pan Polanský patří k hrstce osvícených, kteří ještě vědí, jak má vypadat poctivá filmařina. V záplavě všemožných nesmyslných spiknutí, teroristických blábolů a absurdních twisů na mě tenhle film působí jako ostrov blaženého štěstí. Mrazivý thriller! 100% ()

Laxik

K tomuhle vážně nevím co napsat, ale mě to prostě jako celek nebavilo. Naopak jednotlivé střípky děje se povedly, a to včetně vyvrcholení, které jak říkám jako kus skládačky bylo dobře dramatické, ale jako závěr celku mi to přišlo trcochu laciné. Jen nechápu, proč nakonec musel ten vůl skončit v poslední scéně pod autem, a to ještě k tomu mimo záběr. Nějak to postrádá smysl a šlo asi zase jen o efekt a lítající papíry. Abych to shrnul, těšil jsem se, usínal jsem, něco mě nabudilo, zase jsem usínal a tak pořád dokola. ()

zipper111

Polanskimu došel dech. Ne vážně, dvě hodiny sledovat jakou si zápletku, která se neustále rozvíjí, rozvíjí, rozvíjí, odbočuje a divák hodinu tápe, co se to vlastně děje a proč....a pořád. Úvodní titulky a najednou bác, už jsme uprostřed děje jako by jsme otevřeli knížku v polovině. Prvních 20-30 minut jsem vlastně jen pátral kdo, kde, jak, co, proč??? a oplácel zmatené a unuděné pohledy divákům v sále. Když mi to došlo, začal jsem objevovat zápletku, která mohla být velmí podařená. Ano, mohla. Ale není. Celé vypointování Ghost Writera je vlastně naprosté klišé, viděné v nepřeberném množství jiných filmů s méně ponurou ale o to více vtahující atmosférou (ostrov byl fakt depka, nuda, šeď). Jenže zde si při závěrečných titulkách uvědomíte, že to vlastně celé bylo úplně o hovně, protože výsledek, který se dozví divák, je vlastně úplně k ničemu a ještě naprosto o hovně. Musel jsem to tu uvést dvakrát (to hov*o), přesto že jde o jednu a tu samou věc. Takhle moc mě to naštvalo a znechutilo.... o posledním wtf? záběru ani nemluvě, ačkoliv mě zaujalo jeho provedení. Ne, Muž ve stínu by měl potenciál, kdyby si ho scénarista nechal na stole ještě nějakej ten pátek a doladil. Potom bych přemášlel i o 4*. Je mi jasný, že jsem dal spoustu horším filmům 3*a Muž ve stínu by si je taky zasloužil, ale tady to bylo doopravdy pod moje očekávání. ()

Freemind

Slabé čtyři hvězdy. Řemeslný skvost bez jediného šrámu, který je zároveň příliš chladný na to, aby diváka strhl. Ve srovnání se Shutter Island - výsledkem postupující Scorseseho senility - zde Polanski dokazuje vrcholnou formu, které bohužel chybí emoční náboj. Trochu krve a ruměnců tomu dodávají jen herecké výkony Olivie Williamsové a Toma Wilkinsona. Přesto musím zvednout hodnocení z průměru kvůli několika prvkům, které jsou neklamnými mateřskými znaménky skutečného Pana Filmaře - zmíním například lísteček putující davem nebo samotný závěr filmu, ale také několik krásně napsaných, plastických postav, drobných detailů a schválně umístěných "nečistot", velmi vkusnou dynamiku vyprávění i zvukového podkresu, který pro stupňování napětí používá jak hudbu, tak ticho. Live long and prosper, Romane, těším se na další filmy. ()

slord

Prvá polovička filmu sa celkom tiahla a dokonca chvíľami až nudila. Keď sa to prehuplo do druhej polovice a začalo sa to zamotávať a tempo začalo gradovať, tak som mu prišiel na chuť. No ale bol som spokojný s filmom len polovične, niektoré postavy tam boli zbytočné a ani neviem načo boli vôbec predstavené (napr. James Belushi či Jon Bernthal) a zabitie hlavného hrdinu mimo záberu som nepochopil. Mohol z toho byť veľmi kvalitný politický thriller, ale chýbalo tomu trošku lepšie uchopenie. 6/10 ()

vorheese

Film trpící morem posledních let. Má skvělou režii, vynikající herecké výkony (především Brosnan), vyvedenou atmosféru, jenže scénář působí jakoby...no jakoby ho někdo napsal špatně a náhradník toho někoho dostal na jeho vylepšení pouhý měsíc a následně kvůli hořícím termínům nuzných 14 dní. ()

Tirion

Jeden z nejúžasněji stylizovaných filmů, které jsem kdy viděl. Charismatičtí Brosnan, Cattrall a McGregor tu rozehrávají úžasný herecký part. Sice můžeme polemizovat o slabších okamžicích příběhu a celého vyvrcholení, ale přesto se jedná o návrat Polanskiho ve velkému stylu. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor