Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

Fanucci

Moc dobrý snímek s výborně vystavěným a pozvolna gradujícím dějem. Parádní chladná atmosféra, s kterou Polanski umí dokonale pracovat a je patrná jak v exteriérech (nehostinný ostrov) tak interiérech (dům Adama Longa). Samotný konec a rozuzlení není tak úplně převratné (možná to mi bránilo dát plný počet hvězd)...ale Polanski diváka k tomuto konci dovede opravdu mistrně! Moc povedený snímek. ()

Taninaca

Hodina a půl mě nudila skoro stejně jako paměti kteréhokoli politika, zajímavý spád dostala až poslední půl hodina. Co se mi opravdu líbilo, byla nečitelnost postav, každá z nich je podezřelá a vaše názory na ní se můžou měnit každou větou. ()

berusche

Je vidět, že Polanski vsadil na několik vážně dobrých koní: herci a námět. Zápletka je taková pěkně vykonstruovaná konspirační teorie, kterou do takového zdárného konce dotáhl právě Polanski. Ovšem jeden základní problém bych tu viděla, a to je finální závěr. Ani mě tak nebere, jak dopadl McGregor, ale ta hlavní myšlenka hapruje, nějak mi schází asi ještě jedna myšlenka, aby to tvořilo kompaktní celek. Jinak ale: dobré to bylo, děkujeme. (Ještě bych teda mohla říct, že chudák Ewan, když se objevil na plátně, měla jsem dojem, že je to ten pěknej klučina z I love you PM, což mu trochu v mých očích škodí, protože já se od toho nedokážu odprostit.) ()

M.i.k.e

Polanski nikdy nepatřil mezi moje oblíbence,ale tentokráte nám dokázal naservírovat velmi slušný politický "thriller" se solidní konspirační atmosférou,která vás dokáže po většinu filmu udržet ve střehu.Na plné hodnocení to ale nakonec není,jelikož (alespoň za mě) by snímku prospělo decentní ubrání ze stopáže,které by Ghost Writerovi dodala větší švih...80% ()

Hennes

Herci na jedničku, Polanského provedení také, trochu ujetý je obsah. Že by se dalo na internetu zjistit kdo jak pracuje v CIA ? Že by se dalo potkat staříka na pláži který ví o mrtvém těle dost a nikdo to do té doby nezjistil ? Že by se na letišti dalo střílet na bývalého premiéra jak na pouti ? Provedení je ale dobré a snímek má dobré tempo, nenudil jsem se a příjemně to uteklo. ()

Lischai

Je to profesionálně udělaný thriller, ale ani o píď více. Kamera, hudba, lokace - všechno perfektní, až na celkovou zápletku a pointu. Koukám na film, kde se něco řeší, na konci se to odhalí, ale já vůbec nevím, proč by mě tahle věc vůbec měla zajímat. Scéna podávání lístku perfektní, stejně jako trajektová schíza po odjezdu od Emmeta, ale celkově nevím, o čem to vlastně bylo. ()

Martin741

Pierce Brosnan /Golden Eye, Tomorrow Never Dies/ sa predstavuje v roli nebezpecneho byvaleho britskeho premiera, a isty spisovatel /skvely Ewan McGregor - Trainspotting, Star Wars/ ma za ulohu napisat jeho pamate. Pribeh tohoto fryleru poriadne zhustne asi v polke, kedy spisovatel zisti, ze na plazi sa objavila mrtvola isteho dalsieho spisovatela, ktory uz na projekte pracoval. Hoci osobne nemam Polanskeho rad, musim uznat, ze filmovat rozhodne vie. K tomu sa prida poriadne hustnuca atmosfera, vyborne dialogy a jeden vyborny herec - Mc Gregor, tak 128 minut utecie ako voda. Olivia Williams taktiez dokaze zaujat oko divaka + objavil sa tu aj Tom Wylkynson /Lovci lvu/. Samotny Brosnan hrat nevie a herecky talent nema. Divak ma vsak postarane o kvalitnu podivanu. 74 % ()

O´Neill

Velice zajímavě natočeno, a atmosféricky hodně podobné Shutter Islandu. Hudba byla perfektní, a zmiňovana atmosféra byla úžasně temná. Nicméně mě tomu prostě něco chybělo, a trochu pochybuji zda, jsem vše ve filmu pochopil správně. Prozatím dávám tři hvězdičky, s tím, že si rozhodně musím udělat reprojekci. Reprojekce - film má určitě něco do sebe; atmosféra je pěkně hustá, hudba místami pokulhává většinou ale slušná. Celé to na mě působí pořád zajímavě, nicméně na ty čtyři hvězdy a a ne vyhrabat. ()

shyster

Výborná atmosféra se skvělými herci (i Kim "Sex ve městě" Cattrall) dávají zapomenout na trošku fádní scénář. 70% ()

Skleena

..."V soukromém tryskáči letím poprvé." "Tak se modlete, aby to nebylo naposledy." Ach jo, ach jo. To už je snad nějaké moje prokletí - vždycky, když si říkám, že by to po dlouhé době mohlo být na plný počet, vyskočí odněkud démon "scénář". A ty uvozovky jsou zcela na místě. Ghost writer je známkou dobře odvedené filmařské práce. Nerušící, avšak zajímavý hudební podtext příjemně doplňuje gradující atmosféru, navozenou paradoxně velice pomalým, avšak pro mě tak nějak ideálním tempem, jdoucím ruku v ruce s narůstající McGregorovou paranoiou. A v kombinaci se sterilním prostředím Brosnanova sídla, tak nějak povinně zahaleného do šedivých mračen, ze kterých prakticky nepřetržitě valí déšť, nebo je prostě alespoň pořádně hnusně... to je bomba! Ale pak to přijde - jedna facka za druhou. Identita CIA agenta objevena díky strejdovi Gůglovi? Nic proti tomuhle všemocnému prohlížeči, ale... tohle snad ani nemohlo být myšleno vážně. A nastavená navigace v bavoráku? To se po smrti předchozího Ghosta nikdo nepodíval, kam vlastně pán nečekaně mrtvý mířil? A když už to dělal Ewan, proč se proboha prostě v navigaci nepodíval, do jakého místa je nastavená a pak si onu adresu nevygooglil? Bylo by to rozhodně pravděpodobnější než předchozí kiks s vyhledáváním na netu. Jak už se zmínil Enšpígl, vojáka na střeše letiště s kanónem v ruce snad ani nekomentovat. No a scénka na konci s podáváním lístku? Brilantní, uznávám. Snad až na to, že takhle by se přece nikdo v životě nezachoval. A tak, i když byl úplný závěr rozhodně více než působivý, divákovi tak nějak v hlavě tleje pocit, že se k němu dalo dopracovat i "reálnější" cestou. Škoda. ()

bourec

Po dokoukání tohodle filmu jsem dost bojoval,jestli mám hodnotit,nebo ne.Pro mě totiž filmografie Polanskiho je dost nedotčená,většinou filmy,na který sem začal koukat,nedošli dokonce,prostě těžký u toho vydržet.Nejvýstižnější je pro mně asi mistr nudy.Co mně od něj bavilo,byla Devátá brána,a ta je tady paradoxně ta hůř hodnocená,možná proto,že je nejvíc zábavná,nejvíc nepolanská.Muž ve stínu lákal dobrym obsazením,a tak sem se do toho pustil.Ale vůbec nechápu,co na tomhle komorním ,upatlanym dramatu bylo mysteriózního.Ale asi to bude ve mně.Film je určitě brilantní v dialozích,určitě brilantní v herectví,ale dá obrovskou práci někomu jako sem já se svym vkusem ,aby tuhle utahanou záležitost dokoukal.I když by asi bylo namístě nehodnotit,já musim.Jsou prostě určitý režiséři,u kterejch nechápu,že dostanou pět hvězd,i kdyby tam dvě hodiny šimpanz žral svoje vlastní hovna.Něco podobnýho sleduju i u filmů W.Allena.A proto nemůžu jinak a z principu dám 20%. ()

Elyssea

Největším problémem tohoto filmu je, že hned na začátku je jasné, jak skončí hlavní hrdina. Bohužel pro mě mi taky bylo jasné, kdo bude odhalen v premiérově knize. Naštěstí Polanski vybudoval skvěle ponurou atmosféru, dostatek napětí a hlavně si vybral skvělé herce. Pro mě jeden z nejzajímavějších filmů roku :) ()

Crawler-D

Chtěl jsem jít na čtyři, ale směřování a vyústění filmu sráží celkový dojem dolů, a to je škoda (pozor, snažím se vyhnout přímým spoilerům, ale budu zmiňovat témata). Protože od začátku je z Muže ve stínu cítit silná režijní ruka a hutná atmosféra, jak napětí z toho, že se nepříliš dobrý a známý spisovatel bude nořit do vzpomínek jednoho z nejmocnějších mužů západu, tak i prostředí, kde se odehrává. Pršelo tam snad častěji než o letošním květnu u nás - a to se pohybujeme hlavně u amerického pobřeží, ne na území propršené Anglie. Nicméně většina motivů, které scénář naťukne a které mají potenciál vytáhnout film, se postupně rozplývá jako stín v poledním slunci. Ať už je to přísnost, s jakou je rukopis střežen (když je odnesen, nevyvozuje z toho nikdo důsledky), napojení nejvyšších britských míst na americká rozhodnutí (paradox pointy na toto nijak neodpovídá), proměny politika vystaveného skandálu (odjede do Washingtonu a máme ho z krku) i tragédii (film úplně ztrácí zájem), vztah člověka nuceného psát co nejlíp o čloěvku, kterého prakticky nezná, ale jistě ví, že všechny mince mají dvě strany atd. atd. Je toho hodně, ale ve výsledku nic. Kdyby z filmu vystřihli celé finále, snad by mi to ani nevadilo, protože nic nemění, na nic neodpovídá a jen narychlo po dvou hodinách prozradí, "kdo byl vrah, drahý Watsone", abychom mohli jít domů a říkat si, že v britské politice něco smrdí. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor