Krátce po rozvodu jede naivní, ale milující matka jménem Mary (Lorraine Braccová) se svými dvěma syny Mikem a Bobbym (Elijah Wood a Joseph Mazzello) do Kalifornie začít nový život. Když se ale Mary znovu vdá a přestěhuje rodinu do jiného města, oba chlapci musí čelit tvrdé realitě – konkrétně náladovému nevlastnímu otci (Adam Baldwin), který začne Bobbymu vyhrožovat. Zatímco se bratři snaží nepředvídatelnému otčímovi postavit, najdou fantastické řešení. Musí však důvěřovat jeden druhému a věřit v takřka nemožné, když z červeného vozíku mladšího bratra sestaví stroj, který vezme Bobbyho na úžasný a triumfální let. (Cinemax)

T2

Rozpočet $35miliónovTržby USA $4,651,977Tržby Celosvetovo $-Richard Donner dokazuje svoj filmový cit pre akýkoľvek žáner a ponúka až nečakane podfarbenú detskú mozaiku duše plnej fantázie. Natočil film ktorý viac povie dospelým než deťom, prípadne presnejšie osloví minimum publika a aj preto je tento film skoro neznámy a popritom je tak úžasne spracovaný, že by si zaslúžil obrovskú pozornosť. Pri tomto filme sa dá krásne zaspomínať na detstvo a na pekné sny o svete plnom fantázie, prianí, túžob, čarov, príšer skovaných za dverami... /95%/ ()

slunicko2

Trochu rozvleklý a ponudnělý, poněkud na štíru s logikou, nicméně chvílemi i docela napínavý snímek nesporně obsahuje romantiku i tajemství dětského dobrodružství. 1) Hrají zde 30letý přitažlivý Adam Baldwin (otčím King), 11letý Elijah Wood (starší bratr Mike), 9letý Joseph Mazzello (mladší bratr Bobby) a vlčák Shane (věk nezjištěn)._____ 2) Konec filmu mě trochu zarazil._____ 3) Ale nějaké poučení si přece jenom odnáším. There are seven lost secret fascinations and abilities. They are that: animals can talk; your favorite blanket is woven from a fabric so mighty, that once pulled over your head, it becomes an impenetrable force field, nothing is too heavy to lift with the aid of a cape; your hand, held forefinger out and thumb up, actually fires bullets; jumping from any height with an umbrella is completely safe; monsters exist and can be both seen an done battle with; and the greatest, most special and regrettable loss of all: the ability to fly. ()

sidzej

Vyborna kombinacia chlapcenskeho dobrodruzstva plneho pozitivnej energie, hravosti a detskej fantazie s emocionalne posobivymi dramatickymi motivmi tyrania mladsieho z bratov. Maly-velky film ktory z komercneho hladiska urcite neuspel, no ktory vas zaujme svojou uprimnostou, atmosferou, pribehom a zanecha vo vas mnozstvo krasnych pocitov. Keby som bol reziserom, chcel by som tocit filmy ako tento. ()

pepo

Suverénne remeslo (od réžie cez hercov, kameru, strih až po Zimmerovu hudbu) má na svedomí niekoľko veľmi pôsobivých scén. Veľká škoda, že to nevie náladovo chytiť tú správnu atmosféru medzi vzletlým detským dobrodružstvom a dosť krutou sociálnou drámou. V jednotlivostich veľmi silné, no vcelku trošku rozbité. Ale stále dobrý film a Donner je šikula. 7/10 ()

misterz

Len ten kto to zažil vie plne doceniť krásnu, no smutnú myšlienku tohto filmu. Nie je nič horšie, ako násilie a alkohol v rodine, vždy tým najviac trpia len deti. Málokto si uvedomí, že matka je v tomto prípade ešte vinnejšia ako opilecký tyranský otec, pretože pozerať sa na zlo a nezasiahnuť, alebo len naivne dúfať, že sa to zlepší, je často ešte horšie. To bolí viac, hlavne v tej duševnej rovine. To je prípad aj chlapcov vo filme, ktorí si z tohto trápenia urobili svoj vlastný detský svet a hlavne si stanovili cieľ, za ktorým potom išli - únik od toho všetkého. Koniec ma však nemilo prekvapil. Tak málovravné, nereálne, idealisticky karikatúrne a dramaticky odbité, až ma to mrzí. Je to obrovská škoda, pretože 2/3 filmu sú jedna krásne-smutná a zaujímavo naratívne vyrozprávaná dramatická lahôdka. 65/100 ()

• Pôvodne mal režírovať David M. Evans, ktorý bol zároveň scenáristom filmu. Nakoniec ho nahradil Richard Donner kvôli tomu, že Evans nemal s režírovaním skúsenosti. (m.a.t.o.)
  • Modré domčeky, ktoré možno vidieť vo filme, boli kedysi súčasťou základne vzdušných síl Hamilton a neskôr slúžili pobrežnej stráži. Vďaka svojej farbe získal komplex domov prezývku "Dedina Šmolkov". (m.a.t.o.)