Daleko od hlučícího davu

• USA Far from the Madding Crowd (více)

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan) je krásná a také hodně svéhlavá. A jako mnoho svobodomyslných žen, to ani ona nemá lehké. Tím spíše, že žije ve viktoriánské Anglii druhé poloviny 19. století. Bathsheba se v okamžiku, kdy po svém strýci zdědí usedlost v panství Wessex, promění z obyčejné venkovské dívky v nezávislou a cílevědomou statkářku. A to z ní dělá lákavou partii pro to, čemu se zatím snaží vyhnout – manželství. Nejprve odmítne lásku chovatele ovcí Gabriela Oaka (Matthias Schoenaerts), zklame i naděje zámožného starého mládence Willliama Boldwooda (Michael Sheen). A rozhodne se na zděděném statku hospodařit sama, bez mužské pomoci. V tehdejší době to byla nevídaná odvaha, ale Bathsheba díky svým schopnostem, přímočarosti i vrozenému šarmu uspěje. Pak ale vstoupí do jejího života mladý, pohledný, sebevědomý a arogantní seržant Frank Troy (Tom Sturridge). Přesně takový muž, s kterým by se racionální a sebevědomá Bathsheba rozhodně nezahodila. A k překvapení předchozích nápadníků právě on v ní dokáže probudit vášeň. Vášeň, která se stane osudnou nejen Bathshebě. (Cinemart)

loveless

Příjemný romantický film. Vizuálně moc hezké, postavy i herci sympatičtí. Asi jsem literárně nepřipravena čekala trochu něco jiného, možná bude kniha lepší, asi jí dám šanci. Film mě nijak extra neoslovil. ()

Pampa

Hezká kamera ale to je tak vše. Charaktery postav jsou jen velmi zhruba načrtnuté. Kdo nečetl román, tak chování a citový vývoj postav vůbec nepochopí. Ale ovčák je dobrej, normální, nekomplikovaný chlap, který se vyzná ve svém řemesle, moc toho nenakecá, umí vzít za práci a hledá ženu ze stejného oboru. Na této jednoduché postavě se snad nedá nic zkazit. Ostatní postavy jsou hodně odfláknuté a jen posouvají hlavní hrdinku do ovčákovi náruče. Určitě by to šlo natočit líp. ()

FunnyXis

Dlouho sem neviděl krásný romantický film, který opravdu stál za to a nebylo to jenom přihlouplé klišé milionkrát se opakující. Tento film mě velice pěkně překvapil a hned od první chvíle sem se modlil jestli to dopadne podle mých představ. Neřeknu vám, jestli ano. Každopádně tento snímek hodnotím velmi kladně, jelikož mé srdce zase o trochu pookřálo. Dávám 8,5/10 chilli 5* ()

pushover

Co si budem nalhávat, je to červená knihovna jak prase. Vinterberg zkušeně odvedl profesionální práci, obsazení je taky v pohodě (teda až na toho gay vojáka). Prostě řemeslně zvládnutá červená knihovna... ()

papadoce

Nie je to typ filmu, ktorý by som bežne vyhľadával, ale toto bolo pozerateľné a to najmä vďaka režisérovi a hercom. Inak je to v podstate o mikrosúboji troch chlapov rôznych spoločenských vrstiev o to, kto odpaní najškaredšiu nevystatú starú dievku v kraji. A ako v skutočnom živote, vyhral ten najväčší debil. ()

DaveSmith

Úžasná výprava, nádherný kostýmy, povedená režie a přitom to byla taková kravina. Nevim, jestli to přišlo jen mě, ale bylo to vcelku o ničem. Totálně rozpolcená blbka se rozhoduje mezi dvěma nejsprávňáčtějšíma chlápkama v celý viktoriánský Anglii. A protože jí ani jeden není dost dobrej, rozhodne se pro egoistickej arogantní zelenej mozek. Pravda, v tý době byly v Anglii zelený mozky ještě červený. Nějak jsem nepochopil hlavně tu scénu se šavlí v lese. Asi bych si měl pořídit nějakou pistoli a párkrát s ní nějaký hezký holce vystřelit u hlavy. Podle logiky filmu bych jí tím měl sbalit. No, uvidíme...Abych to shrnul, kvalítní film, zručně natočenej. Ale bohužel podle mizerný předlohy. ()

EpsilonZet

-SPOILER-JAKO-NOHA-PTÁKA-NOHA- Snímek o ženské hlouposti. Bathsheba je emancipovaná a ukazuje světu, že dokáže svůj statek vést mnohem lépe než chlap (což ve skutečnosti nedokáže, protože když se jí dusí ovce, neví si rady). Už na začátku odmítá super charismatického Oaka a chová se k němu povýšeně, jen aby ukázala, že si vystačí sama. Její postoj se změní během jednoho jediného dne, když v lese potká vojáka - arogantního a nepříjemného chlapa s knírem. Ten se jí na rozdíl od Oaka nedvoří. Uskne jí mečem pár vlasů - asi aby se divák lépe vžil do vzrušení hlavní hrdinky, což se nestane - a vzápětí jí sáhne mezi nohy. A to stačí k tomu, aby si ho vzala za muže. Chudák Oak musí přečkat celkem dva vztahy, které Batshebě ubližují, a čekat, až se jeho pravá lásky vydovádí s jinými. To je vlastně všechno. Těžko věřit tomu, že autorem předlohy je muž, protože to zní tak...středoškolsky. ()

Gertruda.W

Další Vinterbergova moralita, skvěle natočená. Obdivuhodné detaily, s kterými si dali filmaři práci. Co mi utkvělo, třeba kostýmy (modrotiskové šaty, modrotiskový živůtek, modrotisková zástěra, proužkované šaty a modrotiskový šátkový čepec, červené šaty, různě kostkované šaty, denimové šaty, béžové svatební šaty s květinovou výšivkou - vše skandinávský design, dámská kožená bundička, červená sametová uniforma, pruhovaný pánský oblek model Mafie), krajina, sklizeň, sušení sena, kopání řepy, kolektivní zpěvy (po práci legraci), bouřka, požár, odvzdušňování ovcí, koupání ovcí, šerm v lese, plavání v moři, vlhnoucí oči mužů a hlavně nezapomenutelný přímý tah ovčáka na branku. Velkým mínusem je, že v tom nehraje pan Mikkelsen, to bych dala za šest. Stále přemýšlím, proč to vlastně Thomas Vinterberg udělal? Nezbláznil se? Nebo že by v tom byly peníze či jiná mě neznámá vášeň? Možná za to může můj nedostatečný smysl pro romantiku. A není to nakonec ten, bojím se to vyslovit, kýč? ()

Lavinia

Pomýlená ženská, neskutečně trpěliví dva nápadníci a od pohledu dubiózní vojáček. No schválně, koho si madam Samostatná asi tak vybere? Prostě tuctový příběh blbé nány, skoro se člověk stydí, že je žena. Celý film působí trochu divně, neusazeně v jakékoli době, trochu jako fantasy. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Chudá "selka", která ještě neprcala, zbohatne a je najednou nadržená z každého, kdo kolem ní projde, nebo před ní zamachruje mečem. ()

xylofonka

I přes slušné a sympatické herecké výkony, úchvatnou krajinu a příjemnou hudbu... jednoduše už je to tolikrát viděný koncept, který navíc nepřinesl nic nového, že si nemůžu pomoct... ()

hekla

Silná romanťárna. Zpočátku lehce rozvleklé, pak se ale děj začne dramatizovat, přichází zvraty a koplikace, a dostáváme velmi podmanivý příběh z anglických dálek. Skvělé obsazení tří osudných mužů (Matthias Schoenaerts, Michael Sheen a Tom Sturridge) a samozřejmě Carey Mulligan, která nenápadně předvádí svůj um. Vše je podtržené atmosférou dobového venkova, přírody a nádherné hudby Craiga Armstronga. ()

wege odpad!

Nechce se vám jít ven s dětmi, protože to vypadá, že bude chcát. Tak ony smaží Minecraft na Nintendu a vy si pustíte televizi. Na Prima MAX čekáte přece jen lepšího než na Prima Love, opak byl pravdou. Totální hell, plytký příběh, postavy (až na jednu) chovající se pokaždé jinak, bez jakéhokoliv vývoje. Silná, nezávislá žena? Fakt ne!! Myslím, že to vlastně nebude ani chyba filmu, jako více knižní předlohy. Marně v tom hledám něco, za co bych dal aspoň jednu hvězdu. Nepřišel jsem na to. ()

DoNotCross

Hezky staromilská, poctivá romanťárna. Moderní romantické filmy moc nemusím, ale tady je už při pohledu na plakát jasné, že půjde o něco časem prověřeného. O předloze Thomase Hardyho jsem v životě neslyšel, ale s přihlédnutím k obsahu filmu se divím, že se nám s ní ve škole nesnažili zamotat šišky, protože by tohle vyprávění mohlo být klidně z pera Jane Austenové. A stojí za to dát šanci téhle adaptaci? Rozhodně. Málokde najedete takovou porci emocí a tak pěkně načrtnutý milostný trojúhelník. Kamera je čarokrásná a herci neuvěřitelní. Carey Mulligen uvěříte, že ji chce chránit každý chlap v okrese, ale zároveň vás taky přesvědčí, že má dost kuráže na vedení farmy. (jejím šéfováním se snímek zabývá překvapivě málo) Ani pánská část se nenechá zahanbit a pokud každému z pánů alespoň chvilku nefandíte, tak je alespoň chápete. Co je někdy trochu nepříjemné, tak pak to, jak rychle se v tomhle filmu všechno děje. První žádost o ruku padne ještě něž doběhnou úvodní titulky a tímhle tempem se jede až do konce. Díky tomu je ale všechno pěkně koncentrované a finále má pak sílu. Pro romantiky jasná volba. ()

Doutas

Krásně natočený film, který je po celou dobu příjemný a přítulný jak opuštěné jehňátko. Vinterberg sice odvedl skvělou řemeslnou práci, ale čekal bych od něj více invence. Obsazení se až na Sturridge docela povedlo, jenom není čas jednotlivé charaktery pořádně představit a rozehrát, tak aby byla zřejmá motivace jejich jednání. Ta byla obětována v zájmu zachování kompaktnosti a stopáže pod dvě hodiny, aby tuto nejklasičtější klasiku přežila do konce aspoň půlka publika. Také jsem postrádal ironii Hardyho románu, nějakého odcizeného vypravěče, který by s nadhledem komentoval okolní dění, podobně jako u Scorseseho Věku nevinnosti nebo u Kubrickova Barryho Lyndona. Takhle je román, jehož krása tkví hlavně v poetickém jazyce a originálních popisech postav a situací, oškubán na základní romantickou linku, která je sice díky hlavní nezávislé hrdince stále moderní, ale dnešního diváka až tak neosloví. Více na blogu. ()

Felisr

Tak tedy, špatné to nebylo, ale bohužel jsem podlehla vysokému očekávání od různých nadšených kritik :-( A pořád se nemohu zbavit dojmu, že většina děje už tady byla, stokrát jinde. ()

DjsVorel

Ačkoliv bych hrozně chtěla filmu dát lepší hodnocení, nejde to. Přitom začátek vypadal opravdu slibně a tenhle žánr romantických novel mám ráda, ale pro mě Far from the Madding Crowd shrnuje slovo galimatyáš. Nejdřív k malému srovnání. Upřímně se film až moc nápadně podobá výpravou Pride and Prejudice. Především kamera a hudba je opravdu téměř totožná, v tomhle ohledu teda film nepřínáší nic nového a jenom vám evokuje v hlavě něco, co už jste viděli. Především pak na konci líbací scéna, kde hlavní protagonisté stojí v slunečním paprsku. Ten záběr je jak vystřižený z Pýchy. Nicméně k samotnému filmu...Co se týká scénáře, tak prostě klasický romantický příběh s prvky naturalismu, kdy v 19. století již ženy začínají být čím dál více emancipované a stejně jako Jane Austen o sto let dříve, nechtějí žít jako poslušné ženušky jako modní doplněk svého manžela. Přesně takovou náturu má i hlavní hrdinka, která odmítá se podvolit muži a chce samostatně dokázat lidem, že zvládne vést celou farmu. Jenže nakonec povrchně vzplane a nechá se uhranout vojákem, který samozřejmě nemá v úmyslu se jí podvolovat a hrát manžela farmářky, nicméně vydržovat se nechá. Jenže než si Bathsheba uvědomí, jakou impulzivní chybu udělala a že zradila své ideály, je pozdě. V první řadě film bezpodmínečně musím rozdělit na dvě poloviny. Na začátku nevidím nic špatného, dějová linka se poměrně příjemně rozjela, všechno na sebe smysluplně navazovalo. Jenže si myslím, že se prostě špatně naložilo s časem. V prvních 50-60 minutách se děj (neříkám, že nepříjemně) poklidně táhnul, zatímco ta druhá část byla jako když zmáčknete zrychlené přetáčení. Jako kdyby se vyměnil scénárista, nebo nezbyly peníze a čas. Příběh se pro mě nesmyslně zamotával, jednotlivé filmové záběry a sekvence zvláštně navazovaly. Vlastně, když si to vezmeme, tak v první polovině filmu se odehrála asi třetina, či čtvrtina příběhu a poté se tvůrci snažili zbytek příběhu nacpat do druhé poloviny filmu. Aspoň takový pocit jsem z toho měla. V jedné minutě Bathsheba potká večer v lese seržanta, v druhé se políbí, ve třetí odmítne nápadníka Boldwooda a ve čtvrté se provdá za Troye. Najednou se na scéně objeví ještě těhotná Fanny, Troyova láska, kterou si před tím měl brát, a za minutu umře, což jsem ještě navíc samozřejmě předpokládala. Za chvíli na to se on snaží utopit v moři (opět mně bylo zcela jasné, že ve skutečnosti to přežije). Najednou se totálně ztrácíte. Jak když vaří pejsek s kočičkou. Pak to vypadá, že si teda hlavní hrdinka vezme svého ctitele, který se mezitím jí stal tak trochu posedlý. A celou dobu tomu všemu přihlíží beznadějně zamilovaný farmář Oak, kterému dala košem už hned na začátku a vy od první minuty stejně víte, že skončí s ním. Jenže bohužel téhle lásce moc prostoru tvůrci teda nedali. A srovnám-li to například právě s Pýchou, kde také víte dopředu, jak to skončí, scény mezi hlavními protagonisty v Pýše udržují diváky v napětí a jsou emocionálně nabité, zatímco tady všechny scény jsou moc opatrné. Netuším, jestli je to i tím, že mezi Carey a Matthim není prostě chemie. Pravdou je, že Carey se za celou dobu na něj nepodívala tím mrazícím zamilovaným pohledem, ale tu nehynoucí lásku si uvědomí až v posledních 5 minutách? Já vám nevím, ale prostě těžko uvěřitelné. Vlastně celou dobu čekáte na trochu toho "sexuálního napětí" nebo té lásky za očními víčky, ale prostě kde nic tu nic. Stačí si vzpomenout například na scénu při hřmění a dešti, kdy se hrdinové snaží seno zakrýt před deštěm plachtami, aby se nezničilo. Cela scéna pro mě byla fakt awkward a totálně nevím, jestli tam mělo dojít k nějaké chemii, prozření, nebo jaký účel scéna měla. Totálně zbytečné. A abych byla upřímná ani ta poslední scéna pro mě nebyla věrohodná. Mrzí mě to, ale nesežrala jsem jim to. K hereckým výkonům. Přestože Matthias neměl moc velký prostor pro vyjádření emocí a ukázání nějakého velkého hereckého umění při měnění poloh, tak přesto celkově od něj příjemný herecký projev. Nejvíc pro mě zazářil můj oblíbenec Michael Sheen, který vážně umí vytřískat i z ne příliš lichotivých či výrazných rolí postavu, na kterou nezapomenete. No a zbývá "Oscarová" Carey Mulligan, kterou jsem ze začátku její kariéry moc nemusela (hlavně díky Northanger Abbey), ale v průběhu let mě přesvědčila, že v sobě má herecký talent a je to žena mnoha tváří. Bohužel mě na zadek neposadila. Myslím, že to byl průměrný výkon a asi bych od ní čekala o trochu víc a hlavně jí jsem spoustu scén nevěřila. Abych film jenom nehanila, super bylo prostředí a okolní příroda a také velké plus u mě mají kostýmy. Přesto, že film byl ale napůl z britské produkce, působil na mě upřímně víc jako z americké režijní základny. Celá tahle kooperace v tomhle žánru na mě dělá dojem pokus - omyl. A ačkoliv jsem film zhlédla na doporučení a vážně jsem se na něj těšila, za mě to bude určitě spíše průměrné hodnocení, někde okolo 60 - 70%. () (méně) (více)

jafuska

Skvost, tyhle žánry přímo miluji, a hltám je od začátku do konce, Velká pravá láska, která je jen jednou za život. Láska,která nezná hranice, ale žije jeden pro druhého. Tomuto říkám láska mezi ženou a mužem. Odpouští, zrazuje, ale zároven je to obrovský ohen v srdcích dvou osob. Nevěřím na lásku v reálném životě, kde panuje zrada, nenávist, a věčná přetvářka, ale v tom to filmu mohu aspon na chvilku uvěřit, že může něco takového existovat, i když je mi jasné, že to zůstane jen v mých představách, ()

Michael Sheen bude neziskový herec

Michael Sheen bude neziskový herec

11.12.2021

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

Vinterberg nelení a vzpomíná na mládí

16.11.2014

Natočil jeden z nejlepších filmů roku 2012, sklízel s ním ovace po celém světě jak od kritiků, tak od diváků a zviditelnil se i filmovým fanouškům, kteří o něm do té doby neslyšeli. Jeho další film,… (více)