Daleko od hlučícího davu

Far from the Madding Crowd

Ďaleko od hlučného davu

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2015, 119 min

Musím priznať, že som bol filmom vcelku príjemne prekvapený a jemne fascinovaný. Najmä jeho obrovskou výpravou. Človek sa na to len pozrie a skutočne sa cíti ako keby bol v 19-tom storočí na farme. Čo sa týka postáv, tak sú tiež veľmi sympatické a chceme sledovať, kam sa celkový príbeh nakoniec posunie. Osobne musím priznať, že pri scénke, kde Gabriel príde o všetky svoje ovce mi priam stuhla krv v žilách. Je to bolestivé a súčasne veľmi silné. A bol to moment, kedy mi ho bol naozaj veľmi ľúto. Avšak film pokračuje veľmi dobrým tempom, romantika v ňom je príjemná, prostredie je skvelé a hudba je absolútne fantastická. Celé to pre mňa sťahuje akurát postava Batsheby, ktorá je miestami skutočne hlúpa, no asi sa niektorí ľudia musia naučiť niektoré veci na vlastnej koži. Osobne ale musím povedať, že film ma príjemne prekvapil a rád som ho videl. Možno sa k nemu niekedy aj vrátim. Už len pre to, aký je krásny na pohľad.(15.9.2015)

• mat.ilda

Ach, tyhle feministky! Pro mě napříště "Dál od hlučícího davu", dál od milostných křečí, dál od dialogového mlácení prázdné slámy a dál od toporných hereckých výkonů. Konečně, dál od romantických dramat by se měl držet i Thomas Vinterberg a věnovat se tomu, co mu jde nejlépe - rozboru dánských zvrhlíků.(21.2.2016)

Verzi z roku 1967 jsem viděl před dvaceti lety, a tak těžko už můžu porovnat - tehdy mne zaujala. Možná byla víc scénická, víc zamlžená a osudová, asi i rozložení témat, času a zaměření na jednotlivé postavy (a tři osudové muže) bylo jiné. Nevím, snad jen současný casting se snažil být - soudě podle fotografií - co nejpodobnější verzi ze 60. let. Zde, u nové verze, jsem byl vděčný, že scén s vojákem je minimální potřebné množství, protože mi překvapivě přijde, že jsou největší slabinou příběhu. I když, je otázka, jak se na základní premisu díváme. Pokud jako na příběh tvrdohlavé ženy, která neví, co chce, pak jí jistě podobný osud mnohý přeje. Také se dá na příběh dívat jako na červenou knihovnu, kdy jednotlivé složitosti přináší osud a je potřeba se jimi nějak rozumně postavit. Nebo jako na vesnické drama. Každá ta část ale funguje, dobře se na to dívá, motivace postav jsou věrohodné, píseň o tymiánu skvělá, a až na pár nudnějších pasáží jsem si film užil.(16.5.2018)

Má to krásnu atmosféru, očarujúce prostredie a troch pekných chlapov obletujúcich nezávislú ženu. Všetko to znie prinajmenšom schopne, no jednej veci sa to neubránilo - gýčovitosti. A keď sa po hodine a pol načrtne zaujímavá postava, ktorá by mohla vyrovnať tú nepríjemnú presladenosť, nedostane priestor. Škoda. Ale fajn, som žena a na konci som sa predsa len prihlúplo usmievala, pretože všetko dopadlo tak, ako malo.(25.7.2015)

Hlavní hrdinka je asi dobrá hospodářka, ale to je tak asi jediné její pozitivum. Jinak je to stejná husa jako ty, kterými ona sama pohrdá a příliš nechápu dobračisko rovinu chlapa Gabriela či solidního Williama, co na ní takovou dobu vidí. Madam si představuje nezávislost tak, že všem řekne své mínění o nich, ale ať se nikdo neopováží říct jí to svoje o ní (i když je k tomu sama přímo vyzve). Dále disponuje přímo ukázkovou neschopností porozumět lidem a naopak snadno podléhá klamu, důsledkem čehož zničí život (minimálně) jednoho člověka, který se pro ni obětuje, jen aby ona mohla prozřít. Je to výborně natočené, ale k hlavní hrdince nespravedlivě shovívavé. Ta přízeň osudu měla potkat spíš nebohou Fanny, která příliš tvrdě zaplatila jen za takovou hloupou maličkost, že si spletla kostely. Asi za to mohou mé odporné sexistické ochranitelské instinkty, ale volit mezi těmi dvěma by pro mne bylo velmi jednoduché.(11.7.2015)