Daleko od hlučícího davu

Far from the Madding Crowd

Ďaleko od hlučného davu

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2015, 119 min

Dávám slabší hodnocení jen proto, že jsem včera viděla adaptaci z roku 1998, která je tedy o mnoho delší a tím pádem i ukáže více z motivace postav. Vinterbergůf film je další z líbivých adaptací anglické klasiky (a že já tenhle žánr naprosto žeru!), nechybí mu romatické západy slunce, krásná i drsná krajina a sympatická hudba. Takže vlastně po vizuálech Pride a Prejudice (Wright) a Jane Eyre (Fukunaga) tu máme další kousek do sbírky a tentokrát už to začíná být trošku nuda... Přiznám se, že mám raději televizní adaptace BBC, i přesto, že nemají takovou výpravu a nebývají nadupané známými herci.(21.8.2015)

Daleko od hlučícího davu disponuje dvěma mými oblíbenými aspekty: 1) Příběh se odehrává ve staré dobré Anglii kdysi v 19. století, což mám rád - zejména díky prostředí, kostýmům a celkové atmosféře. 2) Ve středu stojí emancipovaná ženská postava, která si jde tvrdě za svým a nenechá se jen tak zviklat nějakým mužským názorem - v tomto případě ji velmi dobře ztvárnila Carey Mulligan, která na jedné straně působí opravdu křehce, zatímco na druhé straně je neobyčejně podmanivá. Příběh filmu nenásilně ubíhal, a byl doprovázen nenápadnou hudební stránkou a pěknými záběry anglické krajiny. Zkrátka film, který je mým šálkem kávy přinejmenším z výše zmíněných důvodů.(5.7.2016)

Musím priznať, že som bol filmom vcelku príjemne prekvapený a jemne fascinovaný. Najmä jeho obrovskou výpravou. Človek sa na to len pozrie a skutočne sa cíti ako keby bol v 19-tom storočí na farme. Čo sa týka postáv, tak sú tiež veľmi sympatické a chceme sledovať, kam sa celkový príbeh nakoniec posunie. Osobne musím priznať, že pri scénke, kde Gabriel príde o všetky svoje ovce mi priam stuhla krv v žilách. Je to bolestivé a súčasne veľmi silné. A bol to moment, kedy mi ho bol naozaj veľmi ľúto. Avšak film pokračuje veľmi dobrým tempom, romantika v ňom je príjemná, prostredie je skvelé a hudba je absolútne fantastická. Celé to pre mňa sťahuje akurát postava Batsheby, ktorá je miestami skutočne hlúpa, no asi sa niektorí ľudia musia naučiť niektoré veci na vlastnej koži. Osobne ale musím povedať, že film ma príjemne prekvapil a rád som ho videl. Možno sa k nemu niekedy aj vrátim. Už len pre to, aký je krásny na pohľad.(15.9.2015)

Predchádzajúce dve filmové verzie tohto diela som nevidel a tak som odkázaný iba na túto jedinú od Vinterberga. Vinterberg spolu s Jensenom sú moji najobľúbenejší severskí režiséri preto som mal aj veľké očakávania. Tie sa z väčšej časti naplnili, aj napriek tomu, že sa tento snímok nezaradil k popredným dielam tohto režiséra, ktorého doménou vždy boli surové, drsné a emocionálne vyhrotené drámy. Veľa z toho sa nájde aj tu, predovšetkým v hlavných postavách Bathsheby a Gabriela, je však limitovaný danou predlohou, od ktorej sa snažil neodkláňať. Bathsheba je emancipovaná, inteligentná a hlavne nespútaná, žena túžiaca po slobode a samostatnosti. Len tak na okraj, ruku na srdce, po čase mi to u nej začalo trochu liezť na nervy, nič sa nemá preháňať. Naproti tomu Gabriel je stelesnený svätec, múdry a šikovný pracant, prekypujúci trpezlivosťou a nekritickou láskou. Postupne, ako sa do hry zamiešajú aj zvyšní dvaja páni (sused a vojak), sa rozdané karty začnú odkrývať a na svetlo sveta sa pomaly začnú drať hlavné charakterové rysy všetkých zúčastnených aj so všetkými následkami a dôsledkami. To je snáď na snímku to najlepšie. V istých momentoch som sa dokonca pristihol pri myšlienke, že Bathsheba dostala čo chcela, toľko preberala až nakoniec prebrala, ale o tom už je život. Žena má často tú zvláštnu schopnosť, že si z veľkého množstva nápadníkov vyberie práve toho najmenej vhodného, z tohto pohľadu sa od viktoriánskeho obdobia až do súčasnosti nič nezmenilo. Skrátka, film má schopnosť cez postavy pohrať si s pocitmi diváka. Všetko podčiarkuje výborne zvládnutá viktoriánska atmosféra (trochu pochmúrnosti a hmly na úkor slniečka a jasných farieb by ale nezaškodilo) spolu s výpravou, kamerou a hudbou, ktorá mi tu náramne zapasovala. Na nadpriemer tu toho dobrého bohato stačí. 75/100(25.9.2015)

Jestliže to vezmu pocitově a od srdce, tak se asi nehnu z verze natočené roku 1998. Možná to bylo dané i tím, že postavy až na Liddy byly víc prokreslené a dokázala jsem jim víc číst z očí. Tím nechci říct, že tahle verze pro mnohé nebude příjemná, romantická podívaná, Matthias je Matthias a Carey je také prima herečka, tady mě ale s postavou Bathsheby moc nekorespondovala. Já si budu muset počkat asi ještě na nějaké jiné zpracování, které dosáhne výšin s hereckou sestavou jako z již řečeného roku. Tam mě totiž hlavní představitelé opravdu přesvědčili o svých citech, rozporuplnosti, divokosti a hlavně lásky. Hudební podkres Craiga Amstronga a exteriéry byly nádherné díky Charlotte. Knihu mám někde tady doma, asi se do ní po pár letech opět podívám......je to asi ten nejlepší filmometr.Filmová výzva 2016(18.6.2016)