Daleko od hlučícího davu

Far from the Madding Crowd

Ďaleko od hlučného davu

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2015, 119 min

Impozantně natočené, plné světla a prosluněných záběrů, ale přece jen o třídu méně intenzivnější, než třeba Jane Eyre. A ač se jedná formálně o velmi podobné filmy, které pojednávají o podobných věcech, Jane je přece jen dobovější, syrovější a autentičtější. U Madding Crowd je až příliš mnoho snových scén, které mnohdy nedávají ani moc smysl, spíš jsou pro potěchu oka. Možná se dá namítat, že to ve viktoriánské Anglii 19. století až tak moc nevadí, ale opak je pravdou. Schoenaerts je však vynikající jako vždy a zbytek tak nějak klape do rytmu. Určitě ne špatný pokus, ale ve stejném ranku jsou daleko zajímavější kousky. Mimochodem famózní hudba, která těžce vykrádá The Village.(16.4.2016)

Zdejší kritika Bathsheby se odvíjí většinou od argumentu, že je nesnesitelně nerozhodná. Když jí totiž osud nadělí Pana Správňáka™ dovolí si ho odmítnout na základě toho, že ho nemiluje. Hrůza! Pak se objeví Citlivý farmář, který se ale také potáže se zlou. Jak to? Copak je slepá? Vždyť mu poslala valentýnku, to je skoro závazek! A nakonec se ta husa rozhodne pro vojáka, který umí líbat a jako jediný ji neohromuje tím, že jí říká kolik má akrů a ovcí. To je mi tedy div. Pokud si Bathsheba na začátku myslí, že potřebuje muže, který by ji zkrotil, tak proč ji nenecháme? Vždyť má nulovou zkušenost a jediné, co zná, je její vlastní povaha. To, že onen krotitel je na hranici tyrana a ventiluje si na ní svou vlastní frustraci a zlomené srdce není její vina. Naopak, co je na Bathshebě osvěžující je to, že dokáže uznat svou chybu a někam se posunout. Nakonec zjistí, že nepotřebuje muže, který by ji krotil, ale ani takového, který ji bude chovat jako v bavlnce. A to je přece reálné chování. Ukažte mi někoho, který hned od začátku věděl, co od vztahu s kýmkoliv chce. Bylo to hlavně piáno? ... Film jako takový byl poměrně příjemným překvapením. Slušná hudba a místy až kýčovitá kamera trochu vynahrazují tu dějovou zkratkovitost (přijde mi to, jako by adaptovali Penguin Readers zkrácenou verzi Hardyho klasiky). Hlavně obsazení stojí za to. Navzdory mé averzi vůči Carrey Mulligan mi tu vůbec nevadila a její nadhled dělal Bathshebu sympatickou a z pánů stojí za zmínku Martin Sheen, který i na malém prostoru dokázal zazářit. Nemám důvod proč být nespokojena. P.S. To, že se zde film, který má dobře napsanou ústřední ženskou postavu a věrohodně napsanou romanci nazývá feministickým mi přijde smutné. Není tohle spíš realismus, jak si byl Hardy vědom už před 100+ lety?(30.1.2016)

Pěkný příběh o jedné takové, která vybírala, vybírala, až přebrala. Od Hardyho jsem četla jen toho jeho Starostu, jako autor mě trochu vytáčí, takže jsem se rozhodla Hlučící dav a Bathshebu 'jen' zkouknout a myslím, že to byl takový rozumný kompromis. Na plný počet to není, ale jako názorná ukázka toho, že když si člověk vyzkouší vícero oblečení na akci a nakonec stejně jde ven v tom, co měl na sobě jako první (pánové prominou ten příměr), to postačí.(5.2.2016)

Ten film svým způsobem vtahuje. Že hlavní hrdinka je kráva (skutečně jedna z nejnesnesitelnějších ženských postav, co jsem za hodně dlouho ve filmu viděl), je věc další a v podstatě filmu víc pomáhá než škodí. Vinterberg potvrzuje po Honu svou pozici konstruktéra dokonalých mainstreamových dramat, která nic nenarušují ani se nevzpírají, ale zkrátka volí nejfunkčnější možná řešení. Škodí jen prostřih, kvůli kterému film místy působí až moc uspěchaně, mechanicky a jisté motivace postav vyznívají poněkud nepochopitelně.(26.6.2015)

So Schlesingerovou adaptáciou v čerstvej pamäti nie je možné sa vyhnúť porovnaniu. No a prekvapivo ako muž hodnotím predovšetkým predstaviteľky Bathsheby. Julie Christie je síce ako po láske túžiaca a zároveň silná, sebavedomá žena presvedčivá, lenže stále mám dojem, že je aj slušná sekera a doma by som bol pod papučou. Carey naopak pôsobí paradoxne aj práve vďaka silnej osobnosti ako nežná žena, o ktorú by ste sa chceli celý život starať. So Schoenaertsom, ktorý zase dokazuje, že so svojim grázlovským ksichtom dokáže presvedčivo zahrať aj citlivého chlapa, sa k sebe výborne hodia. Film je síce o hodinku kratší ako spomínaná verzia, ale jeho skratkovistosť neprekáža, ak príbeh poznáte buď z filmu alebo predlohy, pretože poznáte súvislosti. Obávam sa, že ak by som neporovnával a Schlesingera nevidel, hodnotil by som nižšie. Lenže ak sa niekedy k látke vo filmovej podobe vrátim, tak určite dám prednosť tejto hutnejšej verzii. Osobne mi sedí aj fakt, že nie sme oboznamovaní s dĺžkou časových úsekov medzi udalosťami, akoby to scenár nechával schválne na divákovej predstavivosti. 70%(25.8.2018)

• - Pieseň, ktorú spievajú Carey Mulligan a Michael Sheen, „Let No Man Steal Your Thyme“, je tradičná britská a írska ľudová balada. (Martyska)

• - Natáčelo se převážně v Buckinghamshiru, Oxfordshiru, Somersetu a Dorsetu, kde se nachází Mapperton House, který byl ve filmu použit jako ovčí farma slečny Everdenové. Dále například Sherborne, pobřeží West Bay, Durdle Door, Bicester a Forde Abbey. (Petrasuvicka)

• - Herečka Carey Mulligan po zhliadnutí filmu Z hrdze a kosti (2012) odporučila do roly Gabriela Oaka obsadiť Belgičana, Matthiasa Schoenaertsa, čo sa nakoniec aj stalo. (MikaelSVK)