poster

Daleko od hlučícího davu

 • USA

  Far from the Madding Crowd

 • Velká Británie

  Far from the Madding Crowd

 • Slovensko

  Ďaleko od hlučného davu

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2015, 119 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Elyssea
  ****

  Zdejší kritika Bathsheby se odvíjí většinou od argumentu, že je nesnesitelně nerozhodná. Když jí totiž osud nadělí Pana Správňáka™ dovolí si ho odmítnout na základě toho, že ho nemiluje. Hrůza! Pak se objeví Citlivý farmář, který se ale také potáže se zlou. Jak to? Copak je slepá? Vždyť mu poslala valentýnku, to je skoro závazek! A nakonec se ta husa rozhodne pro vojáka, který umí líbat a jako jediný ji neohromuje tím, že jí říká kolik má akrů a ovcí. To je mi tedy div. Pokud si Bathsheba na začátku myslí, že potřebuje muže, který by ji zkrotil, tak proč ji nenecháme? Vždyť má nulovou zkušenost a jediné, co zná, je její vlastní povaha. To, že onen krotitel je na hranici tyrana a ventiluje si na ní svou vlastní frustraci a zlomené srdce není její vina. Naopak, co je na Bathshebě osvěžující je to, že dokáže uznat svou chybu a někam se posunout. Nakonec zjistí, že nepotřebuje muže, který by ji krotil, ale ani takového, který ji bude chovat jako v bavlnce. A to je přece reálné chování. Ukažte mi někoho, který hned od začátku věděl, co od vztahu s kýmkoliv chce. Bylo to hlavně piáno? ... Film jako takový byl poměrně příjemným překvapením. Slušná hudba a místy až kýčovitá kamera trochu vynahrazují tu dějovou zkratkovitost (přijde mi to, jako by adaptovali Penguin Readers zkrácenou verzi Hardyho klasiky). Hlavně obsazení stojí za to. Navzdory mé averzi vůči Carrey Mulligan mi tu vůbec nevadila a její nadhled dělal Bathshebu sympatickou a z pánů stojí za zmínku Martin Sheen, který i na malém prostoru dokázal zazářit. Nemám důvod proč být nespokojena. P.S. To, že se zde film, který má dobře napsanou ústřední ženskou postavu a věrohodně napsanou romanci nazývá feministickým mi přijde smutné. Není tohle spíš realismus, jak si byl Hardy vědom už před 100+ lety?(30.1.2016)

 • salalala
  ****

  Tohle je asi maximum toho, jak může vypadat adaptace starého románu určená pro moderního diváka. Nichols na to šel chytře a eliminoval v předloze zdlouhavé a důkladné popisy osob, přírody a činností a nechal jen příběh, který prakticky doslovně přepsal. Daní za to tak bylo pouze to, že některé postavy to odnesly zjednodušením a zploštěním (nejvíce sedlák Boldwood, který tu není potřebně zlomený a motivace k závěrečnému činu se dá chápat trochu méně), což je zase staví někam na hranici diváckých sympatií. Batsheba tak působí hodně hloupě a nesnesitelně, což je škoda, nicméně to je trošku i problém knihy. Vinterberg pak dodal dobovou atmosféru, některé nádherné záběry na krajinu a vlastně i spád, neboť nuda se nedostaví ani na chvilku. Vyvedlo se mu i obsazení - Mulligan je přirozeně půvabná a se svou rolí se vypořádala se ctí, jednoznačně tu ale kraluje Schoenaerts, který je neskutečně charismatický a téměř dokonale odpovídá knižnímu předobrazu, což může být dáno i tím, že jeho postava je zdaleka nejsympatičtější. Své si uhraje i Michael Sheen, jediným krokem vedle byl nevýrazný a přehrávající Sturridge, u nějž nechápete, proč mu vlastně Batsheba podlehla, když mu chybí charisma a od pohledu je to jen namyšlený floutek. Filmu asi chybí nějaký zapamatovatelnější moment a možná mohl být o něco kratší, jakožto adaptace klasiky ale nezklame a je tím pádem hodně slušnou, i když nijak výjimečnou žánrovkou. 70%(22.8.2016)

 • Stanislaus
  ****

  Daleko od hlučícího davu disponuje dvěma mými oblíbenými aspekty: 1) Příběh se odehrává ve staré dobré Anglii kdysi v 19. století, což mám rád - zejména díky prostředí, kostýmům a celkové atmosféře. 2) Ve středu stojí emancipovaná ženská postava, která si jde tvrdě za svým a nenechá se jen tak zviklat nějakým mužským názorem - v tomto případě ji velmi dobře ztvárnila Carey Mulligan, která na jedné straně působí opravdu křehce, zatímco na druhé straně je neobyčejně podmanivá. Příběh filmu nenásilně ubíhal, a byl doprovázen nenápadnou hudební stránkou a pěknými záběry anglické krajiny. Zkrátka film, který je mým šálkem kávy přinejmenším z výše zmíněných důvodů.(5.7.2016)

 • lopata555
  **

  Krásne natočený film ktorého slabinu cítiť nielen v nelogickosti postáv ale aj v ich cynizme. Neviem prečo ale mne sa teda tá Bathsheba moc nepozdávala. Či už bola nelogická Bathsheba alebo Frank, to by bolo na dlhé lakte. Ale čo bolo z môjho pohľadu divné bolo to, že síce film pôsobí velice natiahnutý no postavy sú rýchle ako šaratica ... Mohol by mi dakto vysvetliť čo sa stalo ovečkám ktoré mal Gabriel? Prečo sa všetky rozhodli že budú skákať bungee jumping?!(27.9.2015)

 • misterz
  ****

  Predchádzajúce dve filmové verzie tohto diela som nevidel a tak som odkázaný iba na túto jedinú od Vinterberga. Vinterberg spolu s Jensenom sú moji najobľúbenejší severskí režiséri preto som mal aj veľké očakávania. Tie sa z väčšej časti naplnili, aj napriek tomu, že sa tento snímok nezaradil k popredným dielam tohto režiséra, ktorého doménou vždy boli surové, drsné a emocionálne vyhrotené drámy. Veľa z toho sa nájde aj tu, predovšetkým v hlavných postavách Bathsheby a Gabriela, je však limitovaný danou predlohou, od ktorej sa snažil neodkláňať. Bathsheba je emancipovaná, inteligentná a hlavne nespútaná, žena túžiaca po slobode a samostatnosti. Len tak na okraj, ruku na srdce, po čase mi to u nej začalo trochu liezť na nervy, nič sa nemá preháňať. Naproti tomu Gabriel je stelesnený svätec, múdry a šikovný pracant, prekypujúci trpezlivosťou a nekritickou láskou. Postupne, ako sa do hry zamiešajú aj zvyšní dvaja páni (sused a vojak), sa rozdané karty začnú odkrývať a na svetlo sveta sa pomaly začnú drať hlavné charakterové rysy všetkých zúčastnených aj so všetkými následkami a dôsledkami. To je snáď na snímku to najlepšie. V istých momentoch som sa dokonca pristihol pri myšlienke, že Bathsheba dostala čo chcela, toľko preberala až nakoniec prebrala, ale o tom už je život. Žena má často tú zvláštnu schopnosť, že si z veľkého množstva nápadníkov vyberie práve toho najmenej vhodného, z tohto pohľadu sa od viktoriánskeho obdobia až do súčasnosti nič nezmenilo. Skrátka, film má schopnosť cez postavy pohrať si s pocitmi diváka. Všetko podčiarkuje výborne zvládnutá viktoriánska atmosféra (trochu pochmúrnosti a hmly na úkor slniečka a jasných farieb by ale nezaškodilo) spolu s výpravou, kamerou a hudbou, ktorá mi tu náramne zapasovala. Na nadpriemer tu toho dobrého bohato stačí. 75/100(25.9.2015)

 • Juno Temple

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace