Ani jediný nesmí uniknout... Klasický Peckinpahův western Divoká banda (1969) bývá považován za počátek soumraku tohoto oblíbeného žánru. Oba jeho hlavní protagonisté William Holden a Ernest Borgnine se o tři roky později sešli v jiném příběhu z divokého západu Mstitelé (1972), který ovšem jinak s Divokou bandou nemá nic společného. Na realizaci Mstitelů je patrný vliv evropského spaghetti westernu a jeho zápletka zase trochu připomíná klasický válečný snímek Tucet špinavců (v němž shodou okolností také účinkoval Borgnine). Rodina mírumilovného rančera Johna Benedicta (William Holden) je zmasakrována tlupou Komančů, vedených bělochem Tartem, a muž se rozhodne pro nelítostnou pomstu. V mexickém pohraničním městečku se dohodne se zkorumpovaným velitelem věznice a najme šestici trestanců na údajnou práci v dole. S jejich pomocí hodlá ničemy, opevněné v mexické vesnici, zlikvidovat... Režisér Daniel Mann (1912–1991), který začínal na Broadwayi a u filmu se uplatnil především adaptacemi divadelních her (Vrať se, Sábinko, Vytetovaná růže, Čajovna U srpnového měsíce), natočil tradiční western se všemi potřebnými atributy a opřel se přitom o kvalitní herecké obsazení. V půltuctu různorodých odsouzenců dostávají největší prostor Woody Strode (bývalý otrok Jób), Roger Hanin (Francouz Quiberon), Jorge Luke (horkokrevný Mexičan Chamaco) a už zmíněný Ernest Borgnine (podlézavý Hoop). Svou poslední filmovou roli irské ženy Elizabeth tu vytvořila Susan Haywardová a v epizodní úloze poručíka se objevil syn hlavního představitele Scott Holden. (Česká televize)

xaver

Průměrný western s omšelou zápletkou, nicméně se zajímavým obsazením. Zejména mě překvapil Roger Hanin, kterého jsem předtím viděl pouze v roli komisaře Navara. ()

LEATHERFAC

Celkem slušný western, kterému bohužel chybí výrazná osobnost. Holden takovou osobností, která by sama utáhla celý film bohužel není. Pozor spoiler!!! A závěr s odpuštěním působí tak nerealisticky a lámaný přes koleno, že snižuje hodnocení o hvězdu dolů. Chlápek celý film honí grázla, riskuje život svůj i druhých, utopí všechny svoje peníze, odmítne dobrou slušnou ženskou, která mu nabízí společnou budoucnost jen aby toho grázla zabil a když ho má spoutanýho před sebou, nechá ho jít??? Nesnáším tahle změkčilá gesta ve filmech. ()

Han22

Mohlo by se to klidně jmenovat Sedm špinavců. Rančerovi vyvraždí Komančové celou rodinu a tak si najme šest kriminálníků, aby dobyl jejich pevnost. Ano film odpálí odpálí obrovské klišé, vykrádá to hned dva filmy najednou a indiáni jsou zas masem na odstřel, ale mě se to prostě líbilo. Postavy mají šťávu, dialogy taky, přestřelky jsou výborné, finální akce proti indiánům je přímo velkolepá ve stylu tradičních westernů. A než se k ní dostaneme, film nabere pár nečekaných odboček, zvratů a jedno morální dilema. Vůbec bych se nezlobil, kdyby u té sestřičky zůstal. Holden si odehrál svoje, Borgnine hraje pořádnou krysu a třeba takový Roger Hanin alias komisař Navarro tu hraje zarostlého francouzského rabiáta a děvkaře. Prostě solidní zábava na 4* u které mi nevadí, že je neoriginální. ()

Hanys_

Docela podivný western, který originalitou moc neoplývá a když už se tady nějaká najde, tak stojí taky za to (stupidní závěr). 4/10 ()

Disease

Netradiční western, který sice lehce trpí různými dějovými oklikami a zastávkami, ale přesto ho řadím mezi to lepší. ()

MR007

Americké westerny jsou něco jako telenovely. Černobílí hrdinové, laciné příběhy, kýčovité vztahy. Hollywood do 70 let je taky hodně stylizovaný, skoro jako záznam divadelních her. Jen pár nejlepších amerických westernů se dá srovnat s westerny italskými, některé možná i posloužily italským westernům za vzor, ale až italové dokázali ze žánru vyždímat maximum. Docela by mě zajímalo, jak je to možné? :-) ()

pilarius

Výborné a navíc dobře zahrané postavy a velmi dobře sedící český dabing. Westerny obvykle moc nemusím, ale tenhle byl rozhodně z větší části povedený. ()

ilclassico

Řemeslně natočený americký pokus o špageťák, který zůstal někde na půl cesty. Filmu chybí buď tvrdost a surovost (pokud by mělo jít o drama), nebo nadhled a humor (pokud by mělo jít o komediálně laděný western). Mstitelé nejsou ani jedno ani druhé, z čehož plyne dosti rozpačitý dojem z filmu. Snímku nepomáhá ani nepřesvědčivý a chaotický scénář, který se mění jak aprílové počasí, a hodně scén je nutné prostě překousnout (není ten Chamaco nějakej... divnej?). Ale sledovatelné to je, už jen kvůli mexickým scenériím. V rámci žánru za 3. ()

ostravak30

Mstitelé jsou docela zvláštní western. Bývá to běžná zápletka, že hlavnímu hrdinovi někdo zmasakruje rodinu a on se vydá na válečnou stezku. Jenže by to nesměli být indiáni společně s bělochem. Hlavnímu hrdinovi většinou už není přes padesát. A také si k tomu nenajímá bandu jiných padouchů. V tomto případě se mu to zpočátku taky vymstí. Ale překvapivě mají někteří i čest a tak začínají na novo. Jenže mě se tento film zdá zdlouhavým. Dost trvá, než se konečně banda vydá směrem k pomstě, protože se dlouho jen dohadují. Vzájemné půtky zaberou dost času. A když už konečně má na pomstu dojít, hlavní hrdina prakticky bez vysvětlení zdrhne. A to nesmíme zapomínat, že během své cesty stihl ještě milostné pletky. Na jeden film je toho až dost. Jsou tu velmi dobré momenty, ale pak též dost slabší. Podle mě hapruje scénář, který místy snímku přisuzuje drama, místy romantický film a chvílemi komedii. ()

martins

pro mne velmi dobrý western, ke kterému jsem se dostal až nedávno, skvělý Wiliam Holden a Ernst Borgnine, super přestřelka v opevněném sídle a pak závěrečná bitva mezi odsouzenci, americkou armádou na jedné a s komanči na druhé straně. ()

Hruskovice

Na tomto westernu mě potěšilo jen pár věcí: rozhovor mezi Benedictem, tlumočníkem Chucem a mexickým zkorpumpovaným velitelem díry (hned na začátku), pak to, že jsem konečně v nějakém americkém filmu viděl vybírat ručně brambory a možná i to jak nečekaně Chamaco postřelil Benedicta, ale jinak to je slabej westernovej odvar. S nedomyšleným příběhem, opakujícími se záběry a špatným závěrem. I tak jako westernfanda si rád přidávám tento film do sbírky shlédnutých... 3/5 ()

Gig

Něco jako variace na Tucet špinavců ve westernovém kabátě a rukopisem Peckinpahových příběhů, jen o něco slabší. I když Holden a Borgnine nezklamali. ()

Cascabel

Film se zdá aspoň o čtvrt hodiny delší než je. Neumí se rozhodnout mezi komedií a skoro psychlogickou trudností. V závěru se pak divákovi vysměje. ()

PORTER44

Klasický western s obehraným příběhem tlupa indiánů pod vedením bělocha zabíjí rančerovi rodinu a on chystá pomstu takže se vydá na dlouhou cestu s najatou partou.Určitě to není žádná nuda nechybí docela dost přestřelek,dobré prostředí a slušné herecké výkony. ()