V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

Lacike

Zidovska obdoba ich predosleho filmu Po precítaní spalte. Coeni rozohraju niekolko zapletiek a na pointy sa velkolepo vykaslu. Problem je, ze tentokrat sa to berie prilis Serious a nie je to taka zabava ako minule. ()

bouncer

Celkem náročný film od bratří Coenů. Přiznám se, že jejich tvorba v posledních letech mě příliš neoslovuje. A Serious Man je však stále nadprůměrný film. Úvodní příběh mě dobře naladil, první polovina zklamala a ta druhá opět výsledný dojem napravila. Jen nevím, proč mi několikrát přisla na mysl vzpomínka na Big Bang Theory :-) Nenápadný snímek, který nejspíš zapadne i přes slavná jména na režisérské stoličce. Vytrvalému divákovi však může nabídnout nevšední zážitek, ale musíte být opatrní. 70%. ()

st.ranger

Coenovi vyměkli. Slabý film o slabém člověkovi, který ani nedokáže čelit svým problémům. Nikam nevedoucí děj. Kromě počteční sekvence z Ruska celkem nuda. ()

BigDeal

Ťažko sa hodnotí tento film. Na jednej strane je to radosť pre oči a pre uši (dokonalosť po technickej stránke), na druhej strane je to však miestami dosť nudné Na tretej strane oceňujem celkovú myšlienku o tom, že je jedno ako to dopadne, pretože ani v živote na niekedy až absurdné príhody nenachádzame vysvetlenie a odpoveď, čo tým chcel kto (Boh?) povedať, či naznačiť. Ale na štvrtej strane- bolo kvôli tejto "srandičke" (ktorá schválne na konci každého diváka, zvyknutého na riadne ukončenie a ponaučenie, naštve) nutné vymýšľať postavy, príbeh, stráviť výrobou dlhý čas a dať tomu ešte aj vyšperkovaný, retro audio-vizuálny obal? Nestačil by na to jeden krátkometrážny film- scénka rozprávania rabína o podivných zuboch? ...dajme tomu 70% ()

murakamigirl

Seriózne, priznávam sa, že viem, že technicky sa tu zrodil príbeh, ale ten príbeh je taký nepolapiteľný, že sa vzdávam. Zároveň smekám pred vyústením, ktoré moje ústa premenilo na dokonalú hokejovú bránku. ! Zdravím užívateľa The Maker, presne toho parťáka, s ktorým by sme o tomto počine neviedli (seriózne) reči. ()

Johny_fork

Originální a skvěle odvyprávěný příběh, silné scény, ale o čem to vlastně je? Film nemá konec ani začátek, nemá řešení, ve výsledku je to fakt o ničem, ale zase nemohu říct, že jsem se nezakoukal. ()

Terva

Nejhorší film od Coenů, co jsem viděl. Strašně ukňourané, ukřičené a sprosté. Vůbec mě to navzalo. CITÁT - Je to sráč!!!........... ()

MrCreosote

Po předchozí černohumorné taškařici, do které Coenovi obsadili hvězdné herce a mně nezbývalo nic jiného, než se celou dobu válet smíchy po podlaze, dochází k obratu o 180 stupňů. Humor je zde sice opět přítomný, ale vyvolává spíš jenom letmé pousmání, příběh je totiž v podstatě vážný - looser, kterému se všechno sype pod rukama a on se s tím musí nějakým způsobem vyrovnat - a z předchozích snímků bratrského dua mi nejvíce připomněl Bartona Finka. Svou hutností, lehce absurdními scénami, jakýmsi vnitřním napětím, které ale nikdy nevytryskne na povrch a navíc bez absence gradace se A Serious Man pravděpodobně nestane diváckým hitem, ostatním ale poskytne námět na hodně dlouhé zamyšlení. Prozatím 4*, o zvýšení hodnocení se rozhodnu až po druhém zhlédnutí. ()

Chermy

Slabší povahy může podobný film pěkně zdeptat. Ale to už by měl zkušenější divák od Coenů očekávat. Opět více drama, než komedie, dodotlačované ad absurdum(což právě dělá z dramatických scén komické), přitom nevybočující z hranice možného. Více než kdy jindy se ale tentokrát Coeni přibližují skutečnému životu. Já ten jejich styl tolik nemusím. Pousměju se občas, ale to je tak vše. Jejich filmy mi žádný zážitek nepřináší. ()

Bubble74

Osobitý druh komedie, typický pro Coeny. Jako vždy vmíchali množství podtextů a baví se tím, jak se jejich obecenstvo trápí otázkou, jak to teda vlastně mysleli. Řekla bych, že je to spíš satira než černá komedie a bude narozdíl od jejich předchozích snímků plně doceněna jen určitým okruhem diváků. Hlavně kvůli převaze náboženských zvyků, rituálů i výrazů, které nezainteresovaní neznají, snadno se v tom ztratí a budou se nudit. I já jsem se dlouho prokousávala pro mě dost nezáživnými pasážemi, než jsem si po finálovce uvědomila smysl a specifickou brilantnost tohohle díla. Chápu jedno i pěti* hodnocení a volím střední cestu. ()

Suzie05

Co mělo sakra znamenat to intro na začátku, kde mluvili tou podivnou německo-ruskou hapmatilkou? A taky by mě docela zajmalo, kde přišli na to, že tohle je komedie. První polovina filmu WTF, brutální nuda, nuda, vtípek, nuda..... Druhá polovina židovsko-právnické kecy, kterým jsem nerozuměla ani v češtině ani v angličtině, u snových sekvencí následovalo WTF a pak už jen nuda, nuda, bar micva, nuda, další WTF, pak jůůů to vypadá zajímavě, konec. Mazel tov! ()

amirgal

Neodpustím si nepřipomenout ono kouzelné motto z prologu: "Vše, co se ti přihodí, přijímej s naprostou samozřejmostí" :) ()

F.man

Variace na téma Job zasazená do trošku reálnějších bariér. Přívlastek "nedivákové", který se zde i v recenzích docela často objevuje mi moc nesedí, naopak, pokud divák pozoruje film se zapojením alespoň elementární empatie, je postava Larryho tak neuvěřetilně diváková, že snad nemůže nudit nikoho. Osud, se kterým musí Larry bojovat, jeho typické lidské hledání jakékoliv odpověďi, které se mu klasicky odnikud nedostává a jeho pouhé přijímání reality, prostě poměrně "divákovské" problémy (které sice jsou trochu posunuté, ale tvoří kompromis mezi Jobem a každodenností). Některé se vyřeší lehce, jiné složitě, ale pořád se objevují a běží. A konec? Vždyť o něm byl celý film. A hlavně první věta (moje poslední). Jinak samozřejmě vystavěno na typiky Coenovských trademarcích. Příjemný zážitek. "S přirozeností přijímejte vše co se vám přihodí. Rashi" ()

SlecnaSmilly

Ach, tak mě bratři Coenovi parádně napálili a to hned dvakrát, prologem a koncem filmu, nebejt při sledování na kaši, tak si musím nutně něco střelit, protože můj mozek to prostě nezvládnul. No, samotnej děj se věnuje Larrymu Gopnikovi, židovskému učiteli fyziky, jinak největšímu smolaři ve Spojených státech počátkem sedmdesátých let. Jeho problémy se nabalují jeden na druhý, až je z nich doslova tornádo. To mě přivedlo na myšlenku, že není zas až tak špatný bejt totálně v loji, jen si to musíte umět správně užít. Nejlepší je, když se to pohnojí pěkně všechno najednou – vztahy v rodině, v práci dostanete padáka, doktor vám diagnostikuje nějakou vymazlenou nemoc a ještě můžete vyhořet, jou. Jste na dně a je to boží, protože se právě nacházíte ve stavu, kdy už prostě nemáte co ztratit a tedy, pozor, se nemusíte ani o nic strachovat. Oproti tomu, když se člověku daří, tak má pořád někde v zádech tu obavu, že bude hůř, stačí jeden chybnej krok... ()

seeker23

Esenciální tragikomedie... všechny věci přijímejte s pokorou, neboť mezi nimi není ani zbla souvztažností... accept the mastery! ...Tenhle film vám nevpálí díru do hrudi jako Tahle země není pro starý, nicméně o to je lepší... když nestačí bible, pomožme si pravidly kvantového mikrosvěta... obrázková verze Schrodingerova paradoxu může být pro leckoho "very troubleing"... ()

zlabus

Burn after reading bylo plné dviných lidí, kteří dělají divné věci a bylo to velmi vtipné. A Serious Man je plný divných lidí, kteří dělají divné věci a je to........divné. Nevím jestli jsem měl nějakou neodpovídající náladu, ale poslední Coeni mi prostě nesedli. Po první projekci mám dojem totálně nekomplexního úletu s pár vizuálně zajímavými scénami (konec byl super). Ale jsem odhodlaný tomu dát ještě jednu šanci, tak uvidíme. Zatím za 50%. (Zaokrouhleno dolů, od Coenů přeci jen čekám o něco více). ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky