Pražský Žižkov koncem třicátých let. Hubert Hrabě, zvaný Fešák, si v dobách nezaměstnanosti vydělává svým šarmem a chytrou hlavou. Šikovné obchůdky a podnikání provádí za hranicí zákona, ovšem tak, aby neuvízl v některé z rafinovaných pastí policejního inspektora Mourka. Ten si vzal do hlavy, že Huberta dostane za mříže. Fešákovi tak nezbývá nic jiného než se svého úhlavního nepřítele zbavit. Vymyslí proto skvělý „podraz"… Komedii s nostalgií starých dobrých časů natočil v roce 1984 režisér Ivo Novák podle námětu Pavla Hanuše. Příběh žižkovského frajera možná připomene Markovy a Sequensovy Hříšné lidi Města pražského či Vabank polského režiséra Machulského. Autorům se podařilo natočit zábavný film ze zajímavého prostředí s přitažlivými hrdiny. Mimořádně šťastné bylo obsazení titulní role Karlem Heřmánkem, který svého hrdinu obdařil nonšalancí žižkovského světáka. Také Petr Kostka výborně ztvárnil roli mazaného a zavilého policisty Mourka. Panoptikum starého Žižkova zalidňují další figurky – funebrák Eman v podání Pavla Zedníčka, majitel pokoutní zápasnické arény Pašek (J. Somr), hromotlucký povaleč Karel (P. Nový) a fízlové Skákal a Holendr, které hráli Otto Lackovič a Jan Teplý. Emanovu nastávající – vnadnou a energickou Madlenku – ztvárnila Laďka Kozderková, která zároveň nazpívala ústřední píseň Petra Hapky. (Česká televize)

TV spot

ostravak30

Já si nemůžu pomoct, ale starou Prahu prostě miluju. Vím, že je to doba hodně idealizovaná, a to nejen tímto filmem, ale i mnohými jinými - černobílými, seriály apod. Přesto však toto období má nějaké kouzlo, které mě uchvátilo a nenalomí ho ani mnohokrát omílaná pravda, že je doba zobrazována moc romanticky. V tomto filmu ale své dělá i vynikající herecké obsazení, scénář a samozřejmě staropražská - krásná, hudba. A trocha té komedie jako třešnička na dortu. Tak snad jen pro ty nereálné ideály a trochu víc nadsázky nedávám plné hodnocení. ()

Marty_cihi

Povedená česká komedie odehrávající se v období první republiky. Karel Heřmánek jako Fešák Hubert oplývá šarmem a chytrostí, dělá všelijaké podvody. Proto na scénu vstupuje inspektor Mourek a chce Huberta za jakoukoliv cenu dostat do kriminálu. Hubert však na Inspektora a jeho kolegy nastraží pěkný podraz. ()

PTuranyi

Príjemná komédia, ktorá nás zavedie do sivej zóny na hrane zákona, kde sa ako ryba vo vode pohybuje náš hrdina švíhácky podvodníček Hubert Hrabě. So šarmom sebe vlastným prevezie inšpektora Mourka a bandu jeho nohsledov, ktorí sa mu chcú dostať na kobylku. Kvalitná produkcia a dobré herecké výkony sú štandardom. 75% ()

Anderton

Fešák Hubert a sním Karel Heřmánek posiela správu cez oceán Newmanovi a Redfordovi, aby ho zobrali do party. S jeho nápadmi by určite neprehlúpili. Konkrétne ale tento jeden sa tvári viac elegantne, akým v skutočnosti je. Je to akosi zbytočne zašmodrchané a nie tak vypointované, ako som celý film očakával. Škoda, že nevznikla s touto postavičkou celá séria malých podvodíkov, rád by som si ich pozrel (alebo vznikla a ja o tom neviem?). Čistá komercia, ktorá napríklad cez také sviatky určite v televízii poteší. ()

Zevon

Je to více než na tři. Jedná se o komedii, pár nadsazených, ale nelogických a trošinku křečovitých situací nevadí, horší je, když na nich stojí celý příběh - žižkovský superman ala třicátá léta, který bohatým bral, chudým dával drobky, ale taky je sem tam dostal do průseru, čiže normál podvodníček, kterých je dnes na každém rohu pět. ()

• Když Fešák Hubert (Karel Heřmánek) sedí v restauraci s Růžou (Zora Ulla Keslerová), tak jim vrchní přinese dvě piva. Oba se napijí a Hubert vypije více jak polovinu půllitru. Sklenici položí na stůl a v dalším záběru jde vidět, že piva ze skla jen lehce ubylo a půllitr je téměř plný. (Jimmy15)
  • Zora Ulla Keslerová (Růža Nejedlová) bola v čase natáčania tejto snímky manželkou autora hudby k filmu Petra Hapku. (Raccoon.city)
  • Automobil, kterým ve filmu jezdí ředitel Union banky Bohumil Kropas (Jiří Holý), je 12válec kabrio sedan Hispano Suiza J12 (Francie) s motorem o obsahu 9 500 ccm. Vmax = 185 Km/h. (PavelKral)