Jmenuji se Khan

• Austrálie

My Name is Khan

My Name is Khan

Drama / Romantický / Thriller

Indie, 2010, 165 min (SE: 128 min)

Nějaký čas trvalo, než jsem tomu podlehl, ale v druhé polovině už jsem to jen hltal a užíval si toho filmu. V okamžiku scény s kostelem a apelací na lidskost jsem se rozbrečel jako už dlouho ne, hodně silně, to fakt asi ani už nepamatuji. Sem tam běžně ukápne slza, ale takový slejvák? :) V tomhle směru to na mě fungovalo perfektně a tak nemohu jít níže než na maximální hodnocení. Jelikož já ve svých hodnoceních hodnotím pocitově a tohle mě prostě hodně zasáhlo. Ze všeho nejvíce z toho na mě vyčnívá lidskost, ve švech možných variacích. Emoční pračku mám rád, když to k filmu sedne, když je to slušná chemie a zde to bylo pro mě perfektní. Chápu, že to není pro každého. Sharukh Khan nejvíce těží ze své postavy v jiných rolích mě tolik zatím neoslovil. Ono už pár těch indických filmů jsem viděl a ty jejich role, nějakým způsobem postižených jsou tak vymykající se, že kam se na to hrabou hvězdy Hollywoodu i Evropy. Tam jsou jen výjimky, ale tihle mě naprosto dostávají. Kajol byla fajn, ale rád bych ji viděl v něčem, kde bude mít více prostoru. A hodně moc nechápu jak to Indové dělají, že filmy mají přes dvě hodiny a nenudí a pořád je na co koukat a na našem kontinentu a za mořem se točí hodně devadesátiminutových nud, mnohdy bez nějakého obsahu a plných prázdnoty. Jako jsou v tom věci, co mi úplně nesedly, co se mi nelíbily, ale to vše tentokrát přebíjí pozitivní dojmy, takže netřeba je ani vyjmenovávat a jen si dál užívat ten požitek z viděného. 10/10(16.10.2013)

Nějak se mi ty pětihvězdičkové filmy množí a mám z toho velkou radost. Jmenuji se Khan pro mě byla opravdu veliká podívaná. Je sice pravda, že film je chvílemi trošku přehnaný, klíše se mu taky nevyhne a všudypřítomná indická hudba nemusí každému uchu ladit, nicméně nejdůležitější stránkou filmu je jeho hluboký odkaz. Ten je v těchto dnech i celkem aktuální a byl jsem velice překvapený vývojem děje a nedalo se dát nic jiného než 5 hvězd. Silně romanticky založený příběh o neúnavné vytrvalosti obyčejného člověka, musí zasáhnout každého citlivé místečko v srdci, každopádně ho mohu doporučit všem svým nej uživatelům, film stojí za shlédnutí a té velké stopáže si nakonec ani nevšimnete.(26.11.2015)

My Name is Khan je absolutně okouzlující zážitek. Kouzlo všech předchozích filmů s Kajol a SRK vedle něj bledne závistí v každém směru. My Name is Khan je odzbrojující, dokáže ve stejnou chvíli dojmout a rozesmát. Z prvního setkání Rizvana a Mandiry jsem si odnesla víc než ze všech těch "oficiálně" uznávaných Casablanc a jiných nedotknutelných. Není větší vyznamenání, než nemoci odtrhnout oči a mít radost z každé minuty strávené s filmem. Za úsměv Kajol šel by světa kraj... A tohle všechno je při tom pouze první třetina, na kterou navazuje cesta po 11. září za prezidentem Spojených států, aby bylo předáno poslání: "Jmenuji se Khan a nejsem terorista."(14.1.2012)

Film, který mi v hlavě zůstává ještě hodiny po zhlédnutí. Vzpomínám na ta krásná slova a úžasné výkony Khana. I já tu vidím určité spojitosti s Forrestem Gumpem. Délka mi rozhodně nevadila, protože se bylo od začátku na co dívat. V průběhu filmu mě mnoho situací emočně zasáhlo. Konec naopak trošku zklamal. 5*(20.12.2011)

U indických filmů mi vždy imponovala krásná hudba a pestrý mix žánrů, který není ani u My Name Is Khan vyjímkou, přesto je v něčem trošku jiný, ať už je to náboženské téma zasazené do USA po 11.září, kdy to přistěhovalci z dálného východu neměli v Americe vůbec lehké nebo hlavního hrdinu, který trpí autismem. Svou hloubkou impozantní a krásný příběh, a díky autistovi mě to trošku připomnělo i Forresta Gumpa. Shahrukh Khan není nadarmo hvězdou bollywoodu. 85 %(27.5.2013)

• - Stejně jako filmového Rizwana Khana, i herce Shah Rukha Khana v roce 2009 zatkli kvůli muslimskému jménu lidé z imigračního úřadu na letišti v New Jersey, když letěl propagovat film. Byl podroben dvouhodinovému výslechu, a to i přes to, že ho na letišti několik fanoušků poznalo a chtělo od něj podpis. Prý si ho spletli s hledaným zločincem. Byl propuštěn až poté, co mu by povolen jeden telefonát a zasáhli úředníci z místního konzulátu. Někteří lidé si prý mysleli, že je to reklamní tah. Ovšem filmaři byli velice rozzuřeni, že se něco takového vůbec mohlo stát a jak se kontrola chovala k mezinárodní superstar, jakou Shah Rukh je. Kromě toho, že incident rozpoutal mnoho debat mezi indickými politiky a herci, vypukly také demonstrace v Indii. Shah Rukha Khana později pozval kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger na večeři ve snaze urovnat, co se stalo. (MJackie)

• - Sameer ve filmu před 11. září 2001 hraje Sony Playstation Portable, ale Sony vydalo PSP v Japonsku 12. prosince 2004 a v USA dokonce až 24. března 2005. (MJackie)

• - Ve Velké Británii se snímek stal do té doby nejvýdělečnějším indickým filmem. Stejný statut si získal i na Blízkém východě a v Pákistánu, kde překonal nejen o něco starší indické filmy Láska z nebes (2008) či 3 Idiots (2009), ale také úspěšný Avatar (2009). Velmi dobře si vedl i v USA, ale tam se mu z pozice nejvýdělečnějšího bollywoodského filmu nepovedlo sesadit zmíněný titul 3 Idiots (2009). (DanyGlover)