Dokonalý svět

A Perfect World

Dokonalý svet

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1993, 138 min

Po Milion Dollar Baby teprve mé druhé setkání s režisérskou tvorbou Clinta Eastwooda, a musím uznat, že tento pán opravdu umí. Neuvěřitelně silný snímek o přátelství dvou naprosto odlišných lidí asi nemohl být natočen lépe, a i když tu nenajdete žádnou akci, napětí nebo štědré dávky humoru, stejně prodřepíte celých sto čtyřicet minut u obrazovky s otevřenou pusou. Kvalita filmu je způsobena jednak skvělou režií, kdy na sebe jednotlivé scény plynule a promyšleně navazují, jednak vysokou dávkou emocí a jednak skvělými hereckými výkony. Nejvíce bych asi vyzdvihl Kevina Costnera, který sice hraje nebezpečného zločince, ale vaše sympatie si získá téměř okamžitě a vy mu budete po celou dobu držet palce. Proč to ale muselo tak špatně skončit? Asi to bylo dopředu dáno a mohl jsem to čekat, ale i tak mě to zasáhlo jako přílivová vlna a já jsem se musel běžet do kuchyně vysmrkat. A když mě nějaký film dokáže takhle dojmout a oslovit, tak plné hodnocení beru jako povinnost.(30.4.2011)

Za kamerou stál roku 1993 Clint Eastwood, před kamerou Kevin Costner. Potřebujete více argumentů? Tak prosím pěkně: není to zdaleka vánoční film, ale stejně se při něm dojmete. Tváří se jako veliké drama, ale přesto se díky Eastwoodově talentu nevyhnete hned několika pousmáním. A v neposlední řadě je jednoduše neobyčejným zážitkem sledovat, kterak k sobě Costnerův kriminálník a nevinná dětská obět únosu pozvolna hledají společnou cestu. Takové majstrštyky se už dneska netočí, o to je to celé smutnější... a důležitější. Povinnost.(7.1.2014)

Film, ktorý vyložene nenadchýna ani neuráža. Film, ktorý plynie bez zádrheľov. A predovšetkým film v ktorom spojenie Eastwood a Costner navodilo zvláštne príjemnú atmosféru. Príbeh chlapca, ktorý riadením osudu narazil na svojho najlepšieho kamaráta v živote. Detský herec je výborný, Kevin Costner ešte lepší. Výnimka čo potvrdzuje pravidlo.(7.1.2013)

Kevin Costner v hlavní roli, Clint Eastwood na režisérském trůně. Smícháme a dohromady z toho máme doslova Perfektní podívanou. Cesta uprchlého trestance se mění na jakýsi, pravda trošku drsnější, výlet "tatínka se synem". Klučičí dvojka je sympatická, veselá a skvěle jim to společně šlape. A ta fára byla luxusní.(3.6.2012)

V podstatě je A Perfect World docela obyčejným snímkem, který v závěru prvoplánově hraje na divákovi city. Normálně takové filmy hodnotím maximálně čtyřmi hvězdami, ale tentokrát prostě nějak cítím, že pětihvězdí je plně adekvátní. Nevím jak vysvětlit, proč se tak stalo, ale už dlouho jsem se u filmu takhle nebavil. Možná se mi líbilo, že se zde de facto říká, že i někteří kriminálníci a vrahové jsou uvědomělejší, než náboženští fanatici.(2.7.2009)

• - Na poličce o kterou se opírá Robert (Kevin Costner), když je postřelen, je jedno z prvních výtisků časopisu National Geographic. (PATTXA)

• - O režii přemýšlel vážně i Steven Spielberg. (don corleone)

• - Dokonalý svět se natáčel v létě roku 1993 v centrálním Texasu, Jížní Karolíně a v Alabamě a opět se u něj sešli členové technického štábu Clinta Eastwooda, kteří chyběli při natáčení filmu S nasazením života (1993). (ClintEastwood)