Dokonalý svět

A Perfect World

Dokonalý svet

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1993, 138 min

V dokonalom svete by všetci filmári natáčali iba takéto dokonalé filmy. Bezkonkurenčne najlepšia Eastwoodova réžia, snáď ešte sústredenejšia ako v jeho oscarových kusoch. Najviac ma fascinuje zapojenie humoru vo vyhrotených dramatických momentoch, ktoré film krásne odvádza od pascí sentimentality (pokazený megafón počas srdcervúceho záverečného preslovu matku). A Dokonalý svet je asi jediný film, v ktorom mi nevadilo Costnerovo inokedy vždy trápne machrovanie. Jediná výhrada je proti hereckému výkonu chlapca, ale na druhej strane je to chlapča tak typovo zaujímavé (niečo ako Mr. Bean Jr.), že jeho prehnané ksichtenie sa pri potrebe cikať skoro nevadí.(27.3.2007)

Konečně role, kde byl Kevin Costner za záporáka. Jako zločinec na útěku byl velmi sympatický. Choval se k tomu malému prckovi spíše jako otec. Jediné, co bych mohla filmu vytknout je jeho délka. Jako by to bylo schválně zbytečně natahované, ale asi k tomu měl Clint Eastwood svoje důvody. I tak jde o velmi silný a dojemný příběh. Mezi Costnerem a tím klukem to fungovalo dokonale.(21.11.2011)

Zkurvenej svět... Drsnej svět... Dokonalej svět, co se dá dělat. Jedno z nejlepších děl Clinta, skoro bych řekl po Million Dollar Baby nejlepší. Eastwoood sice není dokonalý, ale dokonalosti se směle blíží. Kostner i malej kluk famózní, prostředí filmu hodně pěkné, takové optimistické, sakra tendle film má koule, a to mu nikdo neupře! 5*!(27.4.2010)

Eastwood místama dokazuje smysl pro absurdní humor, režijně je velice jistý a Costner s pivní cejchou jako sympatický zločinec mu to rozhodně nekazí. Vykreslení Costnera jako v podstatě přecitlivého psychouše je velice působivé, ale hlavně z Costnerovy strany brilantně zahrané. Buďme rádi za každý originální thriller, jako je tento.(11.5.2003)

Kdysi můj nejoblíbenější film s dalším a dalším shlédnutím neztrácí své kouzlo. Až teď jsem si všiml také toho, jak je to velmi vkusná a sebevědomá parodie na klasické drsňácké detektivky, ve kterých pan režisér hrával. V nádherném natahovaném závěru jsem sice (narozdíl od minulých let) uronil už jenom jednou, ale přesto to byl znovu velký zážitek.(14.5.2007)

• - Clint Eastwood neměl ve filmu vůbec hrát, přemluvil ho Kevin Costner. (don corleone)

• - Clint Eastwood chtěl původně, aby roli Butche hrál Delzel Washington. (don corleone)

• - Většina aut ve filmu byly propůjčené z muzea. (don corleone)