Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Slarque

Dokumentární výlet do země, kde vás nenechají nic zajímavého natočit, je poněkud zvláštní nápad. Buď si můžete hrát na hrdinu a vědět, že to za vás odnese korejský průvodce (možná i s celou rodinou). Nebo natočíte jen obdobu běžného turistického záznamu z dovolené, který málokdy zaujme někoho, kdo u toho s vámi nebyl (50%). ()

ainny

Zpátky v čase s panem Broučkem. Podobnost se socialistickým Československem je náhodná, takhle jednobarevná móda tu nebyla snad nikdy. A tak vážní a smutní lidé snad taky ne. Dokument je rádoby amatérský a je to škoda. Ve srovnání s podobným projektem z cyklu Odjezdy, ale vítězí na celé čáře. Má jenom jednu chybu. Homolkovi zůstali doma. ()

Marze

Dokument z jedne z poslednich komunistickych zemi (tusim ze jeste Kuba a ekonomicky krachujici ropna zeme Venezuela) na Ceske televizi, kde je ke shlednuti v archivu. ()

packa

Pohled do nitra stalinistického státu - kdo by odolal? Za sebe musím říct, že já ano. Nemám potřebu se klanět masovému vrahu soudruhu Kimovi, na druhou stranu chápu, že někdo si i rád zaplatí, aby tenhle skanzen lidské bídy viděl na vlastní oči. Z účastníků "expedice" se mi nejvíc líbily názory francouze, bývalého mladého komunisty, který jako jeden z mála chápal, že nevidí skutečnou Severní Koreu, nýbrž jen Potěmkinovu vesnici. Pozn. Silně ma mě zapůsobila návštěva demilitarizovaného pásma, pro zájemce nabízím souřadnice Google Earth: 37.956, 126.677 ()

heyda

Betonová džungle, osmiproudovky bez aut, vojáci na každém rohu a vytlemený Kim - ráj každého soudruha. Pojďme si zazpívat: ...´´ Náš milovaný vůdče Kime, přinesl si nám tolik radosti. Drahý vůdče Kime, přinesl si nám tolik štěstí a za to všechno Tobě velký maršále Kime, mnohokrát děkujeme. Zůstáváš našim ochráncem. Tvá laskavost a dobrota nezná hranic. ´´...Posuneme se o pár minut dál a uvidíte v očích bězných Korejců tu bezmocnost. Absolutní podvolení se královské rodině, která vlastní vše!!! Ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech a zároveň se ptám: Voliči KSČM, je vás stále 13%, trochu používejte hlavu, tohle je váš cíl a sen? ............Poznámka pro uživatele Marigold: Važ trochu slova. Tipoval bych tě na arogantního Pražáka, který nepobral moc rozumu. ()

triatlet

Linda Jablonská svými dokumenty dokáže hodit rukavici. Její materiál vybízí k reflexi. Jak píše Radek 99 při vnímání maličkostí si divák uvědomí zrůdnost poznávaného "skanzenu". Forma proložená průvodcovskými radami v podobě paragrafů je svižná. Zajímavá je scéna s květinovým ceremoniálem, ale zbytečně je narušena snímky z jiného filmu. V některých pasážích působí osazenstvo zájezdu téměř jako z Účastníků zájezdu. Třeba Francouzovy názory mi přišly jako "hrané na kameru". ()

Šandík

Stejně jako návštěva Severní Koreje, i sledování dokumentárního filmu "Vítejte v KLDR! " vyžaduje od diváka ono pověstné "umění číst mezi řádky". To nejpodstatnější se zde totiž pouze mihne, asi tak, jako v jednom ze záběrů v závěru filmu, kde divák zahlédne nekonečné množství nízkých chatrčí vždy pouze na malý okamžik, neboť je od silnice dělí řada solidně byť poněkud omšele působících bytových domů. Jistě, už samotné návštěvy "posvátných míst" KLDR vypovídají mnoho, stejně jako interiéry hotelů a restaurací, průhledy skrze okna busu, závěrečné loučení atp. Mnohé je nutné domýšlet a odhadovat... Samozřejmě lze filmu i mnohé vytknout, ale za daných podmínek je to zřejmě ono maximum, které bylo možné z tématu vytěžit. Cenný je nápad, zapojit do dokumentu také ostatní účastníky zájezdu, kteří se stávají svéráznými komentátory... Suma sumárum, tenhle dokument rozhodně za shlédnutí stojí. Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek 99 ()

HenryS.

Když je to sestříháné tak, že mám pocit že ti naši turisti jsou nejdebilnější vzorek našeho národa, asi bude něco špatně.. NEBO NE??? ()

iwigirl

Dokument, z něhož mrazí v zádech. 5 hvězd za odvahu vytáhnout z této "republiky" materiál se svěděctvím absurdity a izolace. ()

rikitiki

Nechci hodnotit. Snímek má kvality a filmařské nápady jako z rukou mírně nadaného tvůrce domácího videa z dovolené v Bulharsku. Zaujme ale postoj českých (převážně) turistů k (ne)realitě v KLDR, kdy stačí jen pár hodin v prapodivné a zřejmě pekelné zemi a už se u nich projeví staré strachy ("nahrávají nás? co nám udělají?).Zvláštní je, že to cítí i mladší účastníci zájezdu, kteří totalitu snad na vlastní kůži nezažili. /28.1.2011/ ()

SLOTH

bohuzel jsem se dozvedel vice o lidech na zajezdu nez o severni korei. i to malo mi ale stacilo na to abych byl zdesen. mrazeni v zadech prichazi uz od prvniho zaberu ()

Morholt

Mnozí si určitě pamatují první dovolené krátce po revoluci. Češi byli už zdálky rozpoznatelní od ostatních turistů tím, že okupovali lavičky a chroustali zatavená kuřata. Přesně tahle vzpomínka mi vyvstala po chvíli sledování tohot "dokumentu". O Severní Koreu tu nejde ani náhodou. Je to přehlídka našeho buranství a v některých případech jsem měl pocit, že zírám na extrakt čisté debility a to když se jakejsi kretén začal ptát průvodkyně v muzeu, jestli ví, že S.Korea je v ose zla a vyprávět jí o tom, jak u nás kvůli nim stavíme radar. To byl takovej idiot, že na něj snad režisérka musela vypsat konkurs, protože to prostě neni možný. I díky tomuhle hovadu vnímám celý dokument jako zbytečný počin 15% ()

stub

Stává se mi to málokdy, ale s mnoha komenty zde souhlasím - tedy s těmi, které reflektují skutečnost, že mnohem více, než o portrét KLDR, jde o dokument o nás samých. Úcastníci, až na pár výjimek (tlouštík...), předvádějí neuvěřitelné buranství a nulovou hloubku světonázoru. Co je, proboha, smyslem toho díla? To, co řekl ten ráčkující šašek (člověk si uvědomí, že je rád, kde žije)? Enšpígl: To zní úplně jako boj osamělého hrdiny proti opačně smýšlejícímu davu. Na koho vůbec reaguješ? Vždyť tu není snad jediný koment, který by Kimy obhajoval... Proč je dnes všude tolik vtipných borců tohoto ražení? Vřískat za většinu, nahlas a frajersky, i když není proti komu. Tragikomické... ()

rawen

I při těch omezených podmínkách se z toho dalo vytřískat daleko víc. Takto jde jen o bezprostřední pocity z větší části dost telecích "účastníků zájezdu". Ty věčné kecy typu "čekala jsem to horší", "kim ir sena neznám tak nevím", "čekám od toho něco jiného..." - k čemu to? 5/10 PS: příspěvek uživatele Premiere tomu dal korunu, ten by se do toho filmu hodil... ()

Lacike

Zaujimavy dokument, ktory aj ked nie je velmi preplneny informaciami, tak je dost posobive vidiet skoro na vlastne oci vyprazdnene cesty a rozne turisticke monumenty. Skoda len, ze vo filme dostali velky priestor ceski turisti, ktori su pre vyznenie filmu nepodstatni a miestami az protivni. ()

JohnCZ

Děsivý dokument, který diváka vezme do úplně jiného prostředí, skoro jako vystřiženého z nějakého antiutopického díla (první na mysl mi přišel Equilibrium). Obří betonové bezbarvé stavby, ozbrojenci, odposlechy, absence úsměvů a projevů radosti, monumenty slavných vůdců, pravěká technika a vybavení, holé prázdné ulice a obrovské dálnice po kterých však nikdo nejezdí, ustrašení kolemjdoucí a všudypřítomná atmosféra strachu, který není vidět ale cítit z každého záběru. Film sleduje skupinku Čechu, kteří se chovají jako na zážitkovém zájezdu, občas mají fakt debilní kecy a někteří ani nechápou, že to, co je jim ukazováno, je prachsprostá a dost nepovedená Potěmkinova vesnice. Paradoxně nejvíc inteligentní názory a trefné hlášky má cizinec, který sotva něco vykoktá srozumitelně česky, ale ve výsledku se vyjádří inteligentněji, než všichni ti Moraváci dohromady. Zato dámu, která v jedné části prohlásí, že ji překvapuje, že se tam v tom KLDR vlastně nic moc neděje, že je to vlastně na pohodu země, do které by se i ráda přestěhovala, bych tam klidně nechal. Film, kterej bych povinně pouštěl všem těm diskutérům z novinky.cz, kteří oslavují zlaté časy komunismu a pamatují jen na to, že měli jistou práci a s trochou štěstí i džíny z tuzexu. ()

tomeš

Z minimálních formátových i "hereckých" možností vytřískala maximum. Samotné téma by zasloužilo hvězd víc, ale to už s filmem tak nesouvisí... ()

Pishin

Ja osobne sem byl s dokumentem velice spokojen a jako dalsi plus beru, ze jsem absolvoval debatu s tvurci, kteri nam osvetlili dalsi udalosti, ci veci co se nevesly. Zpocatku jsem pristupoval k filmu se znacnou skepsi, aneb co extra muzou natocit v zemi kde clovek neudela ani krok sam, aby nebyl pod dohledem. Pocatecni obavy se rozplynuly po te co jsem zjistil, ze staci pohled bezneho pozorovatele a z toho si utvorit castecny obrazek o situaci, kterou je KLDR zmitana. A defakto ikdyz cely zajezd byl tezce zinscenovan korejskou stranou o to zajimavejsi bylo jake nahody nasi expedici potkavaly a desive kolik lidi bylo zapojeno do toho aby se ceska skupina nahodou nedostala jinam nez po presne vytycene trase. Celkove jsem byl spokojen a pokud nekomu vadily cechackovske komentare ucastniku zajedu, tak pokud je vypusti, stale zde nalezne spousta momentu, ktere stalo za to videt a popremyslet si o nich. ()

F.man

Ač zajímavé téma a určitě veliká snaha - Vítejte v KLDR! toho moc neřekne. Do jisté míry to samozřejmě není ani chybou autorů, ale prostě nemožnosti ze strany "cenzury" KLDR. Přesto se nedokážu zbavit pocitu, že dokumentarista by mohl v takovémhle tématu trochu přitvrdit - takhle je to jen "pár záběrů" z KLDR. Na druhou stranu ani to není v tomhle informačním embargu moc a chápu i jak moc muselo být to "málo" těžké. Přesto jsem čekal větší sondu do téhle země. § 3 - Není možné vzdálit se samostatně od skupiny ()

ledzepfan

Burani z malého vidlákova na návštěvě velkého vidlákova..Malý vidlák tuší, že absurdita velkého vidlákova je děsivá-jeho malá a neškodná hloupost je rázem stonásobně přebitá(překrytá) vším tím velkým, superhloupým, nelidským-hned se ve své malosti cítí větší, lepší, spravedlivější,(lidštější?).........Ano-turisté z ČR jsou trapní-ale koho to zajíma když stojí uprostřed betonového, totalitního monstra..uprostřed monumentální a lživé prázdnoty........?!...........Docela zábavné ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!