Ulovit miliardáře

• angličtina Catch the Billionaire (více)
Česko, 2009, 90 min

Předloha:

Martin Nezval (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Pechová, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml. (více)

Miliardáře touží ulovit každý i každá. Policisté, novináři, politici, umělci, dámy i chlápci od náboženství. Na úspěšného podnikatele Patrika Grossmanna je navlečena vykonstruovaná reportáž. Atmosféra zhoustne natolik, že si do něho může každý kopnout, a tím demonstrovat svou morálnost. I jeho přítelkyně, televizní rosnička, cítí, že by její kariéra mohla být ohrožena. Zdálo by se, že musí přijít nezastavitelný pád, když se v marihuanovém opojení dostaví spásný nápad… Podstatnější než příběh je odhalování vztahů a mechanismů, na nichž funguje informační společnost. Diktatury nepoužívaly Public Relations, ale propagandu. O propagandě věděl každý, ale nikdo ji nevěřil. O Public Relations neví nikdo, ale věří mu každý. Zkrátka být dnes miliardářem, není nic záviděníhodného… (oficiální text distributora)

Kosmik

Největším problémem i neštěstím tohoto filmu je použití sklepáckého přehrávání, které má svoje kouzlo na pódiu Dobešky. Na filmovém plátně ale dochází ke střetu, zvláště při tak závažném tématu, jaký film pokrývá. Drama ovlivňování médií a korupce v nejvyššíh patrech české politiky se tak stává nechtěnnou parodií na sebe sama. Dávám tři hvězdičky, protože si dokážu představit, jak by tento příběh a takto zahraný vyzněl na divadelních prknech. ()

Pirabin

Vorel je Vorel. Vždycky tvořil filmy, které s e líbí jemu, a přitom naprosto s*re na diváka a herci přehrávají ostošest, ale nedá se mu upřít styl a jasný Vorlovský rukopis. Což z toho ovšem nedělá dobrý film, stále je to jen karikatura. ()

M.i.k.e

nemůžu si pomoct,ale ačkoliv sem dle kritik očekával těžký průser,jsem nakonec poměrně překvapen.Mám rád Vorla,mám rád jeho místy přeťáplou stylizaci a mám rád 90% herců,kteří se v Miliardářovi objeví.Je pravda,že některé výkony sou na hranici (někdy za hranicí) karikatury (Šteindler),nebo snesitelnosti (Sedláková),ale jako celek se mi Miliardář poměrně líbil.Nejsmutnější tak na konec je fakt,že podobná zvěrstva se v reálu opravdu dějí... ()

HappySmile

Prostředí české korupce se Vorlovi podařilo vykreslit velmi trefně. Použil k tomu velice osobitý styl, kdy postavy přímo komunikovaly s divákem tím, že mu sdělovaly svoje dojmy do kamery. Tato věc mi nijak nevadila, co mě ovšem občas iritovalo, bylo to záměrné přehrávání herců, jehož účel mi zůstal skryt. Asi to mělo divákovi napovědět, že se jedná o parodování a ironizaci některých situací. To je ale celkem smutné, když režisér předem předpokládá, že jeho diváci budou samí diletanti, kterým se musí každý vtip vysvětlit... ()

rakovnik

Když jsem tento film dokoukal, vzpomněl jsem si na filmy jako Trhala fialky dynamitem, nebo z jiného žánru třeba Nahota na prodej...kritika a popsání soudobých poměrů, vyjádřená v tomto případě jako komedie...nebyl by to špatný nápad, kdyby to nebylo tak špatně natočené. Největší problém je asi výběr herců/neherců, kteří mi sem prostě nesedli, nejvíce Sedláková, Mádl, Janečková... ()

WoWoW odpad!

Slovo blábol bylo vymyšleno přesně pro tenhle film. Za žádnou cenu nepochopím, jak mohl někdo na takovouhle pí...vinu sehnat peníze. A jestli je tohle směr, kterým se bude ubírat česká filmová tvorba, tak to snad radši emigruju. ()

lebowski! odpad!

Strach a hnus v České republice. O panu Vorlovi začínám pochybovat stále více. S debilním scénářem už se moc dělat nedá, ale to, že si nedokáže ani vybrat dobrý herce? Tak to sorry. Nechápu, proč furt do všech filmů se*e ty samý "esa" (Šteindler, Vávra, Uhlíř), proč z castingu rovnou nevykopne úplný nuly (Janečková, Sedláková), nebo že vybere člověka do role vůbec neodpovídající jejímu profilu (Mádl, Vorel jr.). To už hraničí s pomateností. Zamyslete se, pane Vorel. ()

Nautila

Ehm...o čem to bylo? K čemu to bylo? Ne, nechápu smysl natáčení těhlech nesmyslů...zvlášť, když mě ještě k tomu chytá kopřivka z těch hereckých "výkonů". ()

Rodriguez odpad!

Hudba dobrá, plejáda českých herců dobrá, i ten děj dobrý, ale co proboha měla znamenat ta debilita těch postav a dělání si humoru z tohoto tématu? Být to možná trochu vážnější, tak uvažuju o daleko lepším hodnocení. Příště se radši nad tímto pane Vorle st. pozastavte, přeci jsou už u nás komedie trochu vyhaslé téma a v dnešní "sračkoidní demokracii" se už tomuto nejde smát, ale plakat!!! 0% ()

Crawler-D

Karikaturní zrůdnost. Většinu času aby divák koukal stejně vyjeveně jako všechny postavy, neb Vorlův původní úmysl (doufám, že skutečně dobrý) se obrátil zcela proti němu. Nejdebilnější postava, ale hlavně herečka je rosnička, ale ta pro mě osobně nejvíc vyčnívala a kopance do ní jsou až příliš snadnou kritikou. Nejvíc mě ale mrzelo, že mě film ani nebavi svou debilitou, spíš nudil, protože v podrazech jednotlivých stran nebyla žádná gradace ani zajímavý rukopis. ()

zette

Zcela urcite nejhorsi film Tomase Vorla, bohuzel. Film sice ukazuje ( velice nadnesene ) pomery v ceskem podnikani, politice, policii, medii, " resi " otazky rasismu a jine aktualnosti dnesni doby. Pusobi to ale strasne nekompaktne, se spatnym scenarem. Prave humor ma byt taznym psem celeho filmu, nemohu rict, ze bych se vubec nesmal nebo snad nudil, to urcite ne. Ten vtip tam je ale vlozeny prilis nasilne, coz do ted u Vorla nebyl problem v mych ocich. I herecke vykony nebyly tentokrat nijak vyrazne dobre, pochvalim jen Madla ( opet ), zabery s nim vzdy film ozivily. Postava Josefa Cardy taky dobra. Naopak me otravovala postava Partysove. Matonoha je mozna sympatak a Janeckova je pekna zenska, ale jako herce je nijak neeviduji... Dobra kamera. Pro me velke zklamani. Videno na predpremiere v Ostrave 25. 9. 09. ()

McLushi

Já se teda v kině celkem slušně bavil...Nejvíc jsem se asi smál tomu malýmu cikánovi a jeho "Dej mi kilo, pičo!". Herci v pohodě, akorát ta Ester Janečková mi lezla na nervy, neměla by vůbec hrát, protože to neumí. Dobrá komedie, na české poměry určitě. 50%. ()

Pajky3 odpad!

Tohle je opravdu regulérní odpad. Nedokazal jsem to mit ani jako podkres, natož abych to sledoval upnutě jako jiný filmy. Špatný, špatný, špatný ()

MarekT

Vorel a kolegové z jeho hnízda se holedbají, jaký že to stvořili kontroversní film, nicméně ač mám pana režiséra a určitou část herců rád, myslím si, že kontroversně působí v nitru, než navenek - tzn. některé jevy si jdou proti sobě. Mě samotnému konkrétně vadí sponzoring ze strany Blesku a Primy - aneb jejich činy nám smrdí, peníze však ne. Tímto rozkolem tvůrci ztrácí na důvěryhodnosti, hlavně když se pouští do ostatních s rádoby vtipem kalibru pozměněného názvu (Prádlo, Ehe...) nebo invektivů jako vystřižených z on-line diskusí (sexy mozek). Co se týče pozorovatelského umu, tam film ve většině míst selhává - nejvíce zarazí až podezřele časté narážení na židovskou komunitu, stejně tak investigativec není jako z našeho reálného světa... Jediné deskripce, které se z mého pohledu blíží skutečnosti, jsou ty okolo televizních estrád, televize obecně a pozitivní diskriminace v úvodu, stejně tak průběh děje říká, že něco závažného se děje jenom na oko, pořád to však bude stejné - proto ten dle mě mylný dojem s absencí děje. Nicméně na tu četnost těch narážek, již zmíněnou velkohubost a celovečerní stopáž je to zoufale málo. Podobné to je s postavami - například Vávra s Polívkou byli k natáčení přizváni absolutně zbytečně, Šteindler zde podává nejhorší výkon kariéry (bohužel mě to ale moc nepřekvapuje, jelikož v posledních letech zažívá strmý sešup), a filmové debutantky a Grossmanovy partnerky v jednom ztělesňují absolutní hereckou katastrofu. Dle mě nefunguje ani to tradiční Vorlovo vedení herců - když se třeba opakovaně dívám na Kouř, Chemikál atp., všímám si sice přehrávání, nicméně to je takové sympatické a v kontextu doby vlastně i neokoukané. V tomto filmu je prakticky stejná expresivita spíše ubíjejícím prvkem. Rozporuplné je taktéž zařazení hudby - řemeslně sice ujde, jenomže v některých scénách moc nesedí. Z tohoto pohledu je na škodu to množství energie, které se vydalo při různých dokreslovačkách apod., jako záznamu nějakého divadelního představení by mi toho bylo snad méně líto. Není to tedy až tak špatné, jak říká vox populi, nicméně propadák to je, v kontextu režisérovy tvorby jednoznačně podprůměr. ()

c.tucker

Je to snůška gegů slepených k sobě, která má opravdu děj totálně o hovně (omluvte můj slovník, ale jinak se to asi říct nedá). Charaktery postav jsou totálně zkarikaturovýny a hodně nadneseny, což je jedním z pozitiv filmu a tím jediným jsem se hodně bavil (hlavně Kateřinou Sedlákovou a.k.a. Kateřina Hodžová, která byla totálně blbá, jak štoudev). Trochu mě také rozčiloval prvek, kdy postavy promlouvali k divákům, to mě celkem vyrušovalo a myslím, že v tomto filmu to bylo celkem i mimo. ()

campix

Na české poměry velmi dobrá kamera a dobře fungující hudební spolupráce Vorel - Wich. To ale ovšem nestačí. Moc do extrémů hnaná sociální situace plus místy velmi trapné chvíle. ()