Reklama

Reklama

Invaze: Operace Mincemeat

  • Česko Operace Mincemeat (více)
Trailer 1

Operace Mincemeat byla jedním z klíčových kroků na dlouhé cestě spojenců k vítězství. V roce 1943 spojenci zahajují přípravy na invazi do Francie a osvobození Evropy, ale jeden problém stále přetrvává… jak mohou ochránit své invazní síly před ničivou převahou německé armády? Film, inspirovaný skutečným příběhem jedné z nejnepravděpodobnějších misí druhé světové války, se zaměřuje na podrobnosti plánu oklamat Němce ohledně nadcházející invaze na Sicílii pomocí mrtvého těla s ukrytými dokumenty, aby nepřítel uvěřil, že útok proběhne v Řecku. (HBO Max)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (44)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tak o této story jsem neměl ani šajnu, takže za mě mimořádně zajímavý námět, který ale byl těžce nezvládnut, především ignorování druhé strany (nácků), které by podstatně zvýšilo napětí a taky se mě moc nelíbly dialogy. Prostě osolit a omastit a film by byl nervák jak kráva, takto to bylo příliš unylý ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu chápu, že my - postiženci a milovníci válečných filmů jsme díky našim znalostem o lecos ochuzeni. A teď se prosím na mne nezlobte, ne fakt si o sobě hodně nemyslím a haldu toho i přes intenzivní zájem o druhou světovou nevím. Ale bohužel, tahle operace je dost profláklá a tak mne mrzí, že HBO muselo de facto točit remake již jednou zfilmovaného příběhu ve filmu The Man Who Never Was. Pochopitelně ti co se o válku nezajímají mají pole před sebou neprobádané a mohou hltat každou další minutu tohoto thrilleru. Osobně mne to štve, protože za války se odehrál bezpočet příběhů, které stojí za natočení už jen kvůli těm hrdinům, kteří v nich tenkrát skutečně figurovali a dodnes se o nich neví. Operace Mincemeat je natočená celkem zručně navíc se do hlavní role podařilo získat Colina Firtha a tak je ten dojem thrilleru z válečné Anglie hnedle o fous britštější... Naštvalo mne, že starýho Winstona jsem nepoznal, protože si nebyl vůbec podobný. HBO tyhle filmy docela umí, ale už je to taková klasická instatní polévka. Prostě stále stejná chuť, víte co čekat. Potěšilo mne, že film mimořádně nebyl rasově vyvážený, byť mi tam opět chyběli Inuité. Aby ve filmu hráli prakticky jen bílí herci (vyjma těch pár v  komparzu tančících vojáků a swingové kapely) a byl natočen pod krovkami HBO v roce 2022, to se hned tak nevidí. Jasně válečná Anglie byla tehdy plná bílých Angličanů, ale kdo by dnes na to v dnešním duhovém světě takto přísně koukal že? Takže za to bod nahoru. Bohužel ač jde o špionážní snímek, je tam naprostá absence napětí. Naprostá! A ta romantická žárlivá linka také moc nefungovala. Každopádně tahle operace opravdu zachránila tisíce životů a už jen proto a také k památce onoho utonulého je fajn, že to někdo zpracoval pro širší veřejnost. Každopádně se starším a černobílým kouskem The Man Who Never Was se tohle bohužel nemůže měřit ani trochu. Vkládám do kožené aktovky tedy jen tři dopisy. * * * ()

Reklama

Aljak 

všechny recenze uživatele

Waw, o takejto operácii som doteraz veru nepočul. Takže som bol z toho celkovo prekvapený, že Británia pristúpila k takejto dezinformačnej hre, ktorá napokon znamenala veľký obrat vo vojne. Téma filmu bola rozhodne Top! A musím uznať, že aj spracovanie sa mi celkovo páčilo, hoci sem tam sa tam objavili také hluché pasáže, ktoré trochu brzdili dobre nastavené tempo. Ale inak super, vrátane výpravy, hereckého obsadenia a vojnovej atmosféry, do ktorej to bolo celé zaobalené. Inak, tento nápad s falošným špiónom bol celkom chytrý, no muselo to byť riadne napätie, či Nemci na to napokon skočia. 5* ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Buď je to pravda nebo fikce. Kéž by to byla pravda..." Těžko říct, co všechno z tohoto jinak poměrně zručně natočeného filmu s Colinem Firthem v jedné z hlavních rolí byla pravda a co fikce. Každopádně není pochyb o tom, ona britská desinformační operace Mincemeat, které se film věnuje, měla naprosto klíčový dopad na úspěšné vylodění spojenců na Sicílii. Z celého filmu se mi asi nejvíc líbilo to postupné sestavování střípků do fiktivního životopisu majora Williama Martina. Naopak tu žárlivou lovestory dvou mužů, kteří si oba myslí na jednu ženu, bych si možná i odpustil. A maličko diskutabilní za mě byla i ta vedlejší linka filmu o podezřívání bratra hlavního hrdiny ze špionáže pro sovětské Rusko. Celkově ve  srovnání s mnohem starším snímkem o téže události (The Man Who Never Was) asi přeci jen o trošku slabší. Ale stále lepší průměr (silné 3 hvězdičky). ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Operaci Mincemeat jsem znal už z britských dokumentů o 2SV ze sedmdesátých let a vždycky mi to přišlo jako jedna z nejfantastičtějších mystifikačních špionážních operací včech dob, ale nedokázal bych si představit to přetavit v nějaký strhující biják. A to potvrdil i tento více než dvě hodiny trvající film, který má silné obsazení, ale ve výsledku je to takové komorní konverzační drama s trochou dobrého anglického suchého humoru, ale prostě tomu hrozně chyběla šťáva. Sympatické, ale něco co těsně uniká dvě hodiny nudě. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (3)

  • Keď otec číta synovi knihu pred spaním, jedná sa o dielo "The 39 Steps" od Johna Buchana. Podľa tejto knihy bol natočený film s rovnomenným názvom z dielne Alfreda Hitchcocka, ktorý tiež pojednáva o špionáži. (Biopler)
  • Ve filmu se objevuje vedlejší postava Fleming (Johnny Flynn). Jedná se o narážku na autora knih o Jamesi Bondovi (agent 007) Iana Fleminga, který býval námořním důstojníkem a za druhé světové války pobočník šéfa tajné služby v britském námořnictvu. (Sharakis)

Související novinky

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Ve věku 55 let včera v noci opustil filmový svět britský filmový, televizní a divadelní herec Paul Ritter, jehož si většina diváků čerstvě vybaví z veleúspěšné minisérie stanice HBO Černobyl, kde… (více)

Reklama

Reklama