Dr. Jekyll a pan Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Drama / Horor

USA, 1931, 98 min

Hudba bola neskutočne mrazivá,bravúrna a excelentná(organová hudba).Kamera z pohľadu jednej osoby nebola dokonalá ale nepoviem klamstvo,že bola nadčasová.Lebo to som dovtedy ešte nevidel a aj v súčastnosti to napadne veľmi málo filmárov.Aj tak čo stvárala a dokazovala kamera bolo nepredstaviteľné.Videl som Jekylla zo 41 a tam disponoval charizmatickými postavami,ktoré tu chýbali ale tento film mal veľa iných predností,ktoré chýbali mladšiemu kolegovi.Tu aj pán Hyde bol vylíčený ako zviera a to doslova a mne pripadal dosť Srandovné.Dobre dobre je tam spokojnosť.(23.2.2015)

Nejprve nalákání působivými firstperson záběry. Pak projev před studenty, který by mohl sloužit svojí expresivitou jako vzor pro Hitlerovy výstupy. A tak to pokračuje dál. Je vidět, že zvukový film má za sebou teprve tři sezóny, takže se tu postupy budoucí a minulé kinematografie dost tlučou (a očividně si filmaři ještě neví úplně rady s tím, jak napsat dialog, takže výsledek jejich snahy je občas úsměvný, viz vyznávání lásky). Ale je to zajímavé. Vlastně je to velký skok - verze jen o deset let starší vypadá nyní jako pravěká freska.(8.4.2013)

Před nedávnem jsem viděl remake z roku 1941, tak jsem byl přirozeně zvědavý na původní verzi, která vznikla o deset let dřív. Tenhle Jekyll a Hyde se mi líbili o trochu víc. Remake byl sice možná líp napsán a natočen a Spencer Tracy podal fantastický výkon, ale to nebylo nic v porovnání s výkonem Frederica Marche (Oskara dostal po právu). Jeho "opičí" Hyde to bylo něco neuvěřitelného. Už jenom ta samotná přeměna byla dostatečně děsivá, k tomu ještě jeho geniální namaskování a famózní herecký výkon. Taky byl tenhle film trochu kratší, takže měl větší spád než remake a ta nudná pasáž někde uprostřed, popisující to, jak Hyde terorizuje nebohou Ivy, byla celkem krátká, takže mi nevadila (u remaku mě docela srala).(24.9.2009)

Knihu Roberta Louisa Stevensona: Dr.Jekyll and Mr.Hyde sfilmovali niekoľkokrát,dva krát v intervale desiatich rokov,najprv v roku 1931,t.j táto recenzia a v roku 1941 pod taktovkou Victora Fleminga,kde Jekylla/Hydea si zahral dvoj oscarový klasik SPENCER TRACY. No,videl som aj tú druhú verziu,ale na herecké majstrovské kreácie geniálneho FREDRICA MARCHA jednoducho Spencer nestačí.Jeho prevtelenie sa z dr.Jekylla na mr.Hydea nemá v dejinách filmu obdoby,jednak dostáva Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe,alebo vidím filmový priestor skrz jeho videnie,cez jeho oči to naberá na obrátkach. Nie je to tak stále,pomocou kamery sledujem zbesilé dianie,ktorá dáva tomu všetkému príchuť niečoho nepríjemného,čo mrazí človeka,nepokojný a roztržitý Jekyll musí stále na niečo čakať,a to ho privádza do šialenstva.Na mysli mám,že je zasnúbený so svojou láskou Muriel Carew,pričom čaká a čaká na povolenie jej otca,ktorý vraví:v poriadku,vezmite sa,ale čakajte až pokým neprejdú mesiace,ktorých bude 8,t.j na moje výročie budete svoji... Medzitým,keď prechádza večerným Londýnom,tak zachráni jednu šarmantnú sexy babenku Ivy Pearson,z kabaretu Varieté,ktorá s ním flirtuje,a to mu neskôr nedá spávať,lebo ako Mr.Hyde ju začne komandovať,sekírovať,buzerovať,týrať,skrátka má PEKLO v dome vždy,keď dorazí nabrúsený Hyde. Hovorím zrejme o dvoch rozličných povahách,o dvoch ľuďoch,ale nie je to tak,je to jedna a tá istá ľudská osobnosť trpiaca závažnou premenou,ktorú namiešal dr.Jekyll,vypil to ako nový životabudič,ktorý ho nasmeruje do nočných podnikov,aby sa bavil,terorizoval okolie,vyzerá ako beštia,monštrum,okolie sa ho bojí,začne vystrájať vylomeniny a privedie si na seba pozornosť policajtov,všetko sa mu vymyká spod kontroly,síce sa snaží dostať do klasického normálu,ale účinok látky sa premieňa sám od seba,vzťahy má na bode mrazu s nastavajúcou a s flirtovaním je raz a navždy koniec.Lebo ešte absurdné je,že Jekyll pošle zásielku s 50 librami Ive,ona sa príde poďakovať Jekyllovi plačúc a prosiac,aby niečo urobil s Hydeom,vlastne sám so sebou,chce to dať naspäť,ale zvrátiť svoj osud nedokáže.Ako HYDE príde k nej do bytu a v amoku uškrtí Ivy.A tým si na seba uplietol bič!!! Film,ktorý je preto taký výborný,lebo má hlavného predstaviteľa,ktorý sa zhostil svojej úlohy nadmieru desivo a výstižne a nežné pohlavie ako MIRIAM HOPKINS prežíva neznesiteľne stresujúce obdobie,ktoré z nej urobilo trosku,nebaví ju žiť,samovražda by bola pre ňu vykúpením....Asi najlepšia verzia režiséra Roubena Mamouliana,ktorý nastavil latku tak vysoko,že ju nič nedokáže zdolať,prelomiť,remake s Tracym je taktiež kvalitný,ale výkon Marcha ma vydesil na smrť! Videl som veľa hereckých výkonov,za ktoré herci preberali plešivcov,no na začiatku tohoto udeľovania vznikol jeden,ktorý prekonať po 87 rokoch nie je jednoduché,za to sa navždy zapíše týmto výkonom do učebníc filmu!(15.3.2015)

Nechápu, proč v roce 1941 vlastně točili remake. Mělo se snad přijít s nějakým převratným trikem? Měl Tracy zastínit Oscarového Marche? Bergmanová předvést rozervanější Hopkinsovou? Chtěl snad někdo překonat skvělé kamerové jízdy, vizuální stránku vyprávění? Ne, vážně nechápu, proč ten remake točili, když dokonalosti už bylo dosaženo.(7.9.2014)

• - Režisér Rouben Mamoulian dlho hľadal nezvyčajnú hudbu pre Jekyllovu transformáciu na Hyda (hral Fredric March). Malo to byť niečo, čo nepočujeme v bežnom živote. Vykonal mnoho neúspešných pokusoch (bubny, gong) . Nakoniec vybehol niekoľkokrát hore-dolu po schodoch a nahrali bitie jeho srdca. A to je zvuk, ktorý počas premeny počujeme. (ChristineD)

• - Scéna, kdy se při procházce parkem Jekyll (Fredric March) samovolně přemění na Hydea, se odehrává v Hyde Parku. (Oktavianus)

• - Režisér a kameraman nechtěli prozradit, jakým způsobem provedli efektní přeměnu Jekylla (Fredric March) a Hydea. Přeměna byla tajemstvím ještě v roce 1961. Nakonec se ukázalo, že postupný proces přeměny byl nakreslen na Marchovu tvář a proces přeměny byl veden prostřednictvím přeměn a různých nasvícení. (Oktavianus)