Orel Deváté legie

• Nizozemsko

The Eagle

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Výborně natočené "pokračování" loňského CENTURIONA. Vypadá to skvěle a hudba je fantastická. Příběhově je to takové nějáké podivné (patriotismus nejtěžšího kalibru), ale pořád v rámci snesitelnosti. Tatumoš i Bell se oba docela předvedli a Marka Stronga tady u nás doma vidíme vždycky rádi. Navíc v Unrated verzi sem tam cákne krev a to vždycky potěší, i když to klidně mohlo být ještě trošičku masitější.(25.6.2011)

• IQ Tiqe

Dobrodružný film z období Říma bývá zárukou alespoň průměrné podívané. Boje, obléhání, komploty, hrdinství, akce, přímočarost. Tenhle ale na můj vkus měl moc pomalejších pasáží a dobrodružná pasáž byla trochu úporná, v poslední třetině už jsem upadal do lehkého nezájmu, jen jsem čekal, jak to dopadne. 50 % # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4(12.2.2012)

Po Marshallovi s jeho Centurionom sa Macdonald ako ďalší Angličan pokúsil o prerozprávanie príbehu o Deviatej légii na pôde Británie. Krvou nasiaknutý Centurion však nemal takú príbehovú vyspelosť ako tento snímok, technicky oba veľmi kvalitné a herecky tiež na rovnakej úrovni. Tatum v prvej charakterovej roli a ja som mu to zožral aj s navijakom, Bell sa prekvapivo popri ňom strácal, nielen fyzičkou. Takže zhrnutím ide o veľmi svieži a dôstojný pokus o historický béčkový film s áčkovým technickým spracovaním. Už by to však chcelo naozaj nejaký veľkofilm, pretože sme tu už dávno nemali niečo v podobe Gladiátora. 80%.(7.1.2012)

Průměrný historický snímek, jehož nejlepší pasáž se rozjíždí se samotným putováním a pátráním Marcuse s Escou po Orlovi Deváté legie. Poté příběh nepostrádá určité napětí, tajemství a gradaci děje. Vše je sice více či méně předvídatelné, ale jako velký zápor bych to nekvalifikoval. V zásadě jde totiž o nenáročnou podívanou, takovou jednohubku v duchu starověkého světa. Možná, že kdyby hlavní postavu hrál někdo jiný, než Tatum, byl by film lepší.(5.6.2018)

Hmm. The Eagle jsem dostal na disku od kámoše nedávno a musím se přiznat, že nazév mi vůbec nic neříkal. O to větší překvapení na mě čekalo, jak jsem si ho pustil. Do děje jsem se doslova ihned "zažral" a hltal po celou dobu filmu. I přesto, že akce bylo v tomto filmu méně, tak na dramatičnosti neubíral, což někdy mi u jiných filmů dělá a místy se nudím. Tady to nehrozilo. Po Robinu Hoodovi pro mě další skvělý Historický film.. Víc takových filmů!!! 5* a upřímně nemůžu jinak!!!(9.6.2011)

• - Devátá legie byla založena roku 65 př. n. l. římským vojevůdcem Gnaeus Pompeius Magnus, v češtině Pompeiem Velikým, v Hispanii, dnešním Španělsku. Legio IX Hispana byla nejen elitní legií, ale také jednou z nejstarších a nejvýznamějších legií římské armády. (Chufu)

• - Spoiler: Podle všeho nebyla Legio IX Hispana rozprášena, jak ukazuje film, ale byla po několika porážkách převelena z Británie. Mezi možná další působiště se řadí mimojiné dnešní Holandsko, oblast dolního Rýna a Judea, přiblině dnešní Izrael. S jistotou je však známo, že za Marka Aurelia v 50. léta 2. st. nl. již neexistovala. (Chufu)

• - Ve scéně, kdy jsou postavy v mrznoucí řece, se herci oteplovali naléváním horké vody do jejich obleků. Když se Chaninga Tatuma štáb zeptal, zda chce na sebe nalít horkou vodu, souhlasil. Problém byl, že člověk ze štábu zapomněl vařící vodu smíchat se studenou, kvůli čemuž byla voda byla tak horká, že mu popálila penis. Poté byl rychle odvezen do nemocnice, kde dostal morfium. Z natáčení si pak herec neodnesl žádné trvalé následky. (Dlee)