Orel Deváté legie

• Nizozemsko

The Eagle

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Srovnání s nedávným Centurionem se samozřejmě nabízí samo. Je zvláštní že režiséry v poslední době začlo nějak lákat dobývání Británie Římany. Eagle by mohl být lepším filmem, kdyby hlavní roli nehrál docela nevěrohodný Channing Tatum, já už nevím co s tím klukem. Jamie Bell je zajímavá volba a Marka Stronga jsem projistotu nepoznal. Úvodní akce je slušná a nápaditá. Poté se dostaví docela delší cestopis, nějaký ten zvrat a závěrečný úprk ve stylu Apocalypta. Film není na škodu vidět, přece jen na režisérské stoličce nesedí žádný zelenáč. 55%(21.4.2011)

Komerční historický velkofilm, u kterého se nenudíte. Splňuje tak skromné požadavky diváka, který má náladu na něco ve smyslu Gladiátora. Dokonalá a ukázková scéna je, útok římské legie na barbarskou hordu. Skvělá ukázka válečné taktiky té doby. Impozantní výprava duševně silné dvojice, která se vydává na sebevražednou misi pro potěšení římských senátorů a pro naplnění touhy po cti. Nějaké chyby si tu jistojistě ten, kdo nějaké hledá, bez debat najde, ale pokud si přejete pouze posedět u sledování tohoto vydařeného snímku, tak neprohloupíte.(15.5.2015)

Historické nepřesnosti v historických řežbách dávno neřeším. Když chci fakta, pustím si dokument. Co ale vyžaduju je zajímavý příběh. Toho se mi vcelku dostalo a i trubka Tatum se dal přežít bez potíží .Co mi ovšem chybělo, je větší důraz na brutalitu v podání barbarských kmenů. A to nemluvím o PG13 kinoverzi, ale unrated z modré placky. Pár litrů digitálních cákanců (jako v Centurionovi) by mi tu sedělo mnohem víc. Jinak jsou bitvy i atmosféra na slušné úrovni, ale celkový dojem mi mírně pokazil "friends forever" happyend, který vyznění filmu zbytečně zlehčil. Takhle jen silnější 3.(14.6.2011)

Jednoduché a prosté, přímý tah na bránu. Komornější historický pseudovelkofilm, u kterého se nenudíte. Splňuje tak skromné požadavky diváka, který má náladu na něco ve smyslu Gladiátora. Impozantní výprava duševně silné dvojice, která se vydává na sebevražednou misi pro potěšení římských senátorů a pro naplnění touhy po cti. Nějaké chyby si tu jistojistě ten, kdo nějaké hledá, bez debat najde, ale pokud si přejete pouze posedět u sledování tohoto vydařeného snímku a dát oraz Vašemu hnidopišskému já, tak je právě pro Vás. Nejlepší soundtrack z filmu. 70%(1.6.2013)

• klerik

Nečakané sklamanie. Sľubný úvod a potom vata. Hrdinovia sa túlajú po Británii bez náznaku zmyslu a potom začnú utekať ako v POSLEDNOM MOHYKÁNOVI či APOCALYPTO (ale bez nutného napätia). Pár scén je pôsobivých, ale väčšina filmu je otrava. Je to určite lepšie ako POSLEDNÁ LÉGIA. Ale že to bude slabšie ako KRÁĽ ARTUŠ, som nečakal. A tupá naháňačka CENTAURION je vlastne bohovsky zábavný film. Nabudúce si radšej si pozriem SHARPEOVHO ORLA... V tomto filme driemal potenciál (predovšetkým vo vzťahu hlavných hrdinov), ale režisér i scenárista sú zjavné drevá...(2.12.2012)

• - Jméno hlavního hrdiny je Marcus Aquila. Aquila je latinský výraz pro orla. (neff)

• - Tvůrci chytře využili zvláštností maďarské krajiny pro natáčení obléhání pevnosti. „První bojová scéna filmu, ve které útočí britští vojáci na římskou pevnost, těžila z umístění pevnosti na kopci s kruhovým rozhledem. Takových míst je v Maďarsku mnoho. Tuto sekvenci jsme točili pět dní a tři noci se třemi sty komparzisty, padesáti kaskadéry a dvanácti válečnými vozy,“ vzpomíná Macdonald. (dan.pacino)

• - Ve filmu se vyskytuje historická nepřesnost. Není žádný dochovaný důkaz o tom, že by římští legionáři nosili koženou variantu zbroje lorica segmentata. (Buster)