Orel Deváté legie

• Nizozemsko

The Eagle

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Komerční historický velkofilm, u kterého se nenudíte. Splňuje tak skromné požadavky diváka, který má náladu na něco ve smyslu Gladiátora. Dokonalá a ukázková scéna je, útok římské legie na barbarskou hordu. Skvělá ukázka válečné taktiky té doby. Impozantní výprava duševně silné dvojice, která se vydává na sebevražednou misi pro potěšení římských senátorů a pro naplnění touhy po cti. Nějaké chyby si tu jistojistě ten, kdo nějaké hledá, bez debat najde, ale pokud si přejete pouze posedět u sledování tohoto vydařeného snímku, tak neprohloupíte.(15.5.2015)

Po dlouhé době kvalitní film o Římu, který stojí za zmíňku. I když mě na začátku odrazoval pohled na "krasavce" Channig Tatuma, ale zhruba od poloviny jsem to už nevnímal a nakonec se do role hodil perfektně. Na první pohled jsem nedoufal, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Režisér Kevin Macdonald se předvedl a The Eagle se stává jeden z lepších filmů roku 2011, poněvadž jsem těch kvalitních "zatím" moc neviděl... 8/10 = 85%(18.4.2011)

Kdyby někdo natočil remake pro dospělé, tedy s opravdovými herci, místo modelů značkového prádla (Tatum = Hugo Boss, Bell = Victoria's Secret); s kameramanem, co v brutálních scénách nečumí s kamerou někam do korun stromů; se střihačem, který neusekne scénu v nejdrastičtějším okamžiku, aby divák nebyl stresován stříkající krví; se scénáristou, co si dá práci s přemýšlením a nenechá osoby teleportovat prostorem i časem; s režisérem, který nebude trvat na tom, že je nutno pohled na holá lidská hýždě něčím "přirozeně" zakrýt - křovím, tlustou větví, procházejícími dělníky se širokou fošnou atd... Zkrátka mě tahle soft verze pro citlivé školáky příliš neuspokojila, jakkoliv se na ni dalo dívat bez pocitu nudy. 60%(30.10.2012)

Není tomu tak dávno, co jsem viděl film o Deváté legii. Ten s názvem Devátá legie byl příšernej, ale také se tu před nedávnem objevil film Centurion, který o tom samém příběhu vyprávěl taky a už se na to docela dalo i koukat. Nakonec mě ale překvapil hlavně tenhle film, který pokračuje v příběhu, kde Centurion skončil a nutno dodat, že strašnej není prakticky vůbec. Američani si topí pod kotel a začínají se zajímat o Římské legie. Dobře dělají. Ve filmech je to konečně zase něco jiného a rozhodně to zaujme. Mě to zaujalo a doufám, že si toho pod pracky narvou víc. Nějaký velkofilm by mi třeba vůbec nevadil. Tady v tom případě jsem třeba vůbec nevěděl, že nějaký takový film vůbec vzniká. Ale je to dobře. Konečně také Američani pitvají něco jiného.(9.5.2011)

Jestlipak víte, jaká společná bolestná ztráta může potkat vyhlášeného prostopášníka, co se dole neopatrně holí ostrou břitvou a jednu divochy zdecimovanou římskou legii? Ano, přesně ta.. Macdonald se snaží pracovat s charaktery, nabízí zajímavou výpravu a v unrated verzi použije i trochu kečupu, ale s přibývajícím časem začne Orel ztrácet dech jak běžec Tuleních lidí závislý na nikotinu a člověk pak začne hledat mouchy, které by za jiných okolností jen neškodně prolétly kolem. Nepříliš šťastně obsazená ústřední dvojice Tatum, Bell, kůň natřený na bílo, vetchý zbytek Deváté legie svolaný zřejmě přes facebook a zrádné dítě dodané na místo obětování prostřednictvím služeb DHL. No nic, dále netrpělivě čekám na nějakou temnější, krvavější řežbu z daného období, co by uspokojila mé po mysticismu prahnoucí historicko-řeznické choutky. Taková Bitva v Teutoburském lese, režírována Scottem v duchu prvních desíti minut jeho Gladiátora - jak dlouho mě ještě necháš čekat, Ridley..?(28.10.2011)

• - Ve scéně, kdy jsou postavy v mrznoucí řece, se herci oteplovali naléváním horké vody do jejich obleků. Když se Chaninga Tatuma štáb zeptal, zda chce na sebe nalít horkou vodu, souhlasil. Problém byl, že člověk ze štábu zapomněl vařící vodu smíchat se studenou, kvůli čemuž byla voda byla tak horká, že mu popálila penis. Poté byl rychle odvezen do nemocnice, kde dostal morfium. Z natáčení si pak herec neodnesl žádné trvalé následky. (Dlee)

• - V bojové scéně, kde se Marcus (Channing Tatum) se svými muži snaží vysvobodit své kamarády ze zajetí, použije oblíbenou formaci "testudo" neboli želva. Tato formace se ale užívala jako ochrana proti šípům a dalším projektilům při útocích, nebo při dobývání měst. Ani jedna tato situace však ve filmu není. (Buster)

• - Spoiler: Podle všeho nebyla Legio IX Hispana rozprášena, jak ukazuje film, ale byla po několika porážkách převelena z Británie. Mezi možná další působiště se řadí mimojiné dnešní Holandsko, oblast dolního Rýna a Judea, přiblině dnešní Izrael. S jistotou je však známo, že za Marka Aurelia v 50. léta 2. st. nl. již neexistovala. (Chufu)