Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Aneb chlapácké dobrodružství bez bab. Škoda, že druhý film během krátké doby s římskou tematikou se točí opět kolem IX. legie v Britannii. Co takhle, milí filmaři, natočit bitvu v Teutoburském lese, zfilmovat Traianovy dácké války či tzv. markomanské války (i v nich je spousta příběhů, které stojí za to sledovat - např. příběh o zázračném dešti, který zachránil Pertinaxe apod.). Ale budiž. Mám obavy, že já filmy s římskou tematikou hodnotit nemohu, protože jsem k nim apriori kritický (Gladiátor), nebo apriori nekritický (Centurion, Eagle). Eagle (2011) by potřeboval hodně překopat scénář, dal bych do něj více reálií, více odkazů na historii apod. Na druhou stranu jsem tak vyhladovělej po nějakém tom "římském" filmu, že jsem byl totálně vtažen do děje z mých naprosto nejoblíbenějších časů, časů, kdy proti sobě stály dva zcela rozdílné světy - římský a germánský. Marcus Flavius Aquila v tomto filmu se svým "šerpou" patrně překonali římský rekord a dostali se ještě severněji, než leželo castrum Inchtuthill. Škoda, že film je natočený jak přes kopírák, ale ten lákavý "roman-feeling" měl...a to je to, co jsem si od filmu sliboval, výlet do dob, kdy Slované ještě spali a Evropa na sever od Rýna a Dunaje patřila barbarům v tom pravém slova smyslu.(15.4.2011)

• klerik

Nečakané sklamanie. Sľubný úvod a potom vata. Hrdinovia sa túlajú po Británii bez náznaku zmyslu a potom začnú utekať ako v POSLEDNOM MOHYKÁNOVI či APOCALYPTO (ale bez nutného napätia). Pár scén je pôsobivých, ale väčšina filmu je otrava. Je to určite lepšie ako POSLEDNÁ LÉGIA. Ale že to bude slabšie ako KRÁĽ ARTUŠ, som nečakal. A tupá naháňačka CENTAURION je vlastne bohovsky zábavný film. Nabudúce si radšej si pozriem SHARPEOVHO ORLA... V tomto filme driemal potenciál (predovšetkým vo vzťahu hlavných hrdinov), ale režisér i scenárista sú zjavné drevá...(2.12.2012)

„Žiadny muž by nemal prosiť o svoj život.“ Oproti CENTURIONOVI Neila Marshalla (čo je v podstate prequel k ORLOVI DEVIATEJ LÉGIE, čo je celkom vtipné) vsádza režisér PÁDU DO TICHA a POSLEDNÉHO ŠKÓTSKEHO KRÁĽA viac na príbeh a postavy, než krvavú akciu, ale, paradoxne neparadoxne, je to stále približne rovnako priemerné, ako solídny CENTURION. Ústredná dvojica Jamie Bell & Channing Tatum tomu dosť dáva a výprava je miestami krásna. Akcie je však málo a je slabá, scenár je plný banalít a klišé a na snímke je poznať slabší rozpočet. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(27.4.2011)

Ak by som vzal do úvahy len samotný príbeh, tak by som musel povedať, že sa nejedná o žiadny motívmi a zvratmi nadupaný film. Až na úvodné scény, ideme priamou linkou k logickému záveru. Zaujalo ma však spracovanie. Režisér odviedol dobrú prácu, ale absolutórium si zaslúži kamera. Tá je jednoducho úžasná, pracuje s exteriérmi, pracuje s detailami a americkými detailami ( aj v súbojoch ), dokonca v niektorých scénach je okolie zahmlené a tým sa do popredia dostáva dôležitá scéna. Týmto prístupom nie je ani divoká minutáž na obtiaž.(19.2.2011)

• IQ Tiqe

Dobrodružný film z období Říma bývá zárukou alespoň průměrné podívané. Boje, obléhání, komploty, hrdinství, akce, přímočarost. Tenhle ale na můj vkus měl moc pomalejších pasáží a dobrodružná pasáž byla trochu úporná, v poslední třetině už jsem upadal do lehkého nezájmu, jen jsem čekal, jak to dopadne. 50 % # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 4(12.2.2012)

• - Ve scéně, kdy jsou postavy v mrznoucí řece, se herci oteplovali naléváním horké vody do jejich obleků. Když se Chaninga Tatuma štáb zeptal, zda chce na sebe nalít horkou vodu, souhlasil. Problém byl, že člověk ze štábu zapomněl vařící vodu smíchat se studenou, kvůli čemuž byla voda byla tak horká, že mu popálila penis. Poté byl rychle odvezen do nemocnice, kde dostal morfium. Z natáčení si pak herec neodnesl žádné trvalé následky. (Dlee)

• - Devátá legie byla založena roku 65 př. n. l. římským vojevůdcem Gnaeus Pompeius Magnus, v češtině Pompeiem Velikým, v Hispanii, dnešním Španělsku. Legio IX Hispana byla nejen elitní legií, ale také jednou z nejstarších a nejvýznamějších legií římské armády. (Chufu)

• - Tvůrci byli nadšeni z přístupu hlavních protagonistů Channinga Tatuma a Jamieho Bella k nácviku bojových scén. Oba rychle zvládli techniku boje, jízdu na koni a dokonce i sjíždění vodopádů. Ve výsledku proto takřka nepotřebovali kaskadéry a téměř všechny náročné scény zahráli sami. (dan.pacino)