Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

První třetina jednoznačně nejlepší. Nástup k jednotce, hraniční pevnost, všudypřtomná mlha a kosa... O tomhle období něco vím a stále musím obdivovat tu civilizaci, která podobné pevnůstky či zimní tábory měla skoro až na našem území... Tady u u nás bubáků se měnila v zemnici slepice za hrnec, a tam už měl důstojník rozpis služeb jednotlivých vojáků v pevnosti a hřál se v místnosti s vymakaným horkovzdušným vytápěním :-)) V Rakousku se našel svitek, kde si žena jednoho z důstojníků stěžuje kámošce do Říma, že je v Austrii kosa a že už se těší až toho jejího muže zase přeloží do Itálie :-)) Na hranici s Britanií to muselo být ještě o řád hustčí! - Zpět k filmu. - Od nápadu udělat single záchrannou misi pro zástavu kamsi do barbarské Britanie za Hadriánův val, se z filmu stal sice krásný, avšak pouze etnograficko-přírodopisný snímek zachycující kmeny pastevců a nádherné scenerie hor, jezer, divokých hvozdů a zelených luk. Cesta zpět s naháněči byl standard a ničím neohromila. Závěr se ZZ Top legionáři a rádoby morální políček synáčkovi římského politika mne dokonce iritoval. A poslední věta snímku - ,,tak co dál?", mu definitivně sebrala čtvrtou hvězdičku o které jsem uvažoval. Takovéhle kecy očekávám v Kobře 11 nebo Xeně, tady to zamrzelo. Proč si to jen tak podělali... Ano nabízí se srovnání s Centurionem i Pojídači mrtvých. Jsou to snímky tematicky , i prostředím podobné. I přes drobné výhrady však snímek doporučuji shlédnout. U mne je to za 3 orly. * * *(29.11.2011)

Mnohem lepší verze Centuriona. Málomluvnost namísto dementních dialogů, příběh (jakkoliv jednoduchý) namísto sbírky klišé. Na vysoké úrovni je práce kameramana, hudebního skladatele i režiséra. Channing Tatum a Jamie Bell dokážou celý film v pohodě odtáhnout. Není to žádné sofistikované umění, ale zadání historického dobrodružného dramatu naplňuje beze zbytku. Což je vlastně výborná zpráva.(9.1.2013)

Aneb chlapácké dobrodružství bez bab. Škoda, že druhý film během krátké doby s římskou tematikou se točí opět kolem IX. legie v Britannii. Co takhle, milí filmaři, natočit bitvu v Teutoburském lese, zfilmovat Traianovy dácké války či tzv. markomanské války (i v nich je spousta příběhů, které stojí za to sledovat - např. příběh o zázračném dešti, který zachránil Pertinaxe apod.). Ale budiž. Mám obavy, že já filmy s římskou tematikou hodnotit nemohu, protože jsem k nim apriori kritický (Gladiátor), nebo apriori nekritický (Centurion, Eagle). Eagle (2011) by potřeboval hodně překopat scénář, dal bych do něj více reálií, více odkazů na historii apod. Na druhou stranu jsem tak vyhladovělej po nějakém tom "římském" filmu, že jsem byl totálně vtažen do děje z mých naprosto nejoblíbenějších časů, časů, kdy proti sobě stály dva zcela rozdílné světy - římský a germánský. Marcus Flavius Aquila v tomto filmu se svým "šerpou" patrně překonali římský rekord a dostali se ještě severněji, než leželo castrum Inchtuthill. Škoda, že film je natočený jak přes kopírák, ale ten lákavý "roman-feeling" měl...a to je to, co jsem si od filmu sliboval, výlet do dob, kdy Slované ještě spali a Evropa na sever od Rýna a Dunaje patřila barbarům v tom pravém slova smyslu.(15.4.2011)

Nakonec je to o přátelství. O tom především. The Eagle není válečný epos s hordami vojáků na nepřátelských stranách. Je to epos o jedincích, kteří bojovali za svou čest, a jeden za druhého, i když jim v žilách kolovala odlišná krev. Duo Tatum - Bell fungovalo na výbornou, jejich cestu na sever jsem jim vážně nezáviděl. O to víc mě ale pohltila chladivá a ponurá severoanglická atmosféra a dílčí emoce vyzdvihla hudba Atli Örvarssona! 70%(12.6.2011)

• Ruut

Jako historický film tohle dopředu rezignovalo. Jako pořádná řežba (Centurion) nemá nárok. Jako meditativní cesta (Valhala Rissing) o prozření je to směšné. Jako chlapácký film o putování dvou mladíků za orlicí totálně selhává. A ten brakový závěr a hloupoučká pointa je ještě o třídu slabší než Král Artuš.(5.5.2011)

• - Tvůrci byli nadšeni z přístupu hlavních protagonistů Channinga Tatuma a Jamieho Bella k nácviku bojových scén. Oba rychle zvládli techniku boje, jízdu na koni a dokonce i sjíždění vodopádů. Ve výsledku proto takřka nepotřebovali kaskadéry a téměř všechny náročné scény zahráli sami. (dan.pacino)

• - Channing Tatum si během natáčení v skotských horách ve snaze trochu se ohřát poranil intimní místo. (Sufferer)

• - Předlohou snímku byla kniha "Orel Deváté legie" z roku 1954 od oblíbené britské spisovatelky Rosemary Sutcliffové, jejíž jméno je spojováno s dobrodružnými a historickými romány pro děti. (Conspi)