Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Srovnání s nedávným Centurionem se samozřejmě nabízí samo. Je zvláštní že režiséry v poslední době začlo nějak lákat dobývání Británie Římany. Eagle by mohl být lepším filmem, kdyby hlavní roli nehrál docela nevěrohodný Channing Tatum, já už nevím co s tím klukem. Jamie Bell je zajímavá volba a Marka Stronga jsem projistotu nepoznal. Úvodní akce je slušná a nápaditá. Poté se dostaví docela delší cestopis, nějaký ten zvrat a závěrečný úprk ve stylu Apocalypta. Film není na škodu vidět, přece jen na režisérské stoličce nesedí žádný zelenáč. 55%(21.4.2011)

Jestlipak víte, jaká společná bolestná ztráta může potkat vyhlášeného prostopášníka, co se dole neopatrně holí ostrou břitvou a jednu divochy zdecimovanou římskou legii? Ano, přesně ta.. Macdonald se snaží pracovat s charaktery, nabízí zajímavou výpravu a v unrated verzi použije i trochu kečupu, ale s přibývajícím časem začne Orel ztrácet dech jak běžec Tuleních lidí závislý na nikotinu a člověk pak začne hledat mouchy, které by za jiných okolností jen neškodně prolétly kolem. Nepříliš šťastně obsazená ústřední dvojice Tatum, Bell, kůň natřený na bílo, vetchý zbytek Deváté legie svolaný zřejmě přes facebook a zrádné dítě dodané na místo obětování prostřednictvím služeb DHL. No nic, dále netrpělivě čekám na nějakou temnější, krvavější řežbu z daného období, co by uspokojila mé po mysticismu prahnoucí historicko-řeznické choutky. Taková Bitva v Teutoburském lese, režírována Scottem v duchu prvních desíti minut jeho Gladiátora - jak dlouho mě ještě necháš čekat, Ridley..?(28.10.2011)

• Beastmaster4

Opravdové zklamání. Čekal jsem minimálně úroveň Centuriona, ale Orel Deváté legie mě doslova jen nudil. Nevýrazné herecké výkony, absurdní příběh a pointa. Kýčovitější film z dob římského impéria jsem snad neviděl. Jedinou hvězdu dávám za posledních pár minut, na které se dalo aspoň trochu koukat. Indiáni už na mě byli fakt hodně velký sousto.(21.6.2011)

Začíná to fakt dost dobře a docela drsně, pak se z toho stane popcornová verze historie, ale je to pořád zábava. Nevím, jak vypadaly a chovaly se kmeny za Hadriánovou zdí, ale tvůrci nám zde, bez prdele, servírují indiány z Posledního mohykána. Úvodní bitka dobrá, i když zase nevím, kde barbaři sehnali válečný vozy se sekáčkama na kolech. Důležité je, že i přes tyto nedostatky má ten film parádní atmosféru. Hlavně oceňuji příjezd ke zdi a následní putování v divočině. Prostě já historický řežby můžu. 7/10(7.5.2011)

Kdo by hádal, že se z toho vyklube něco na způsob Valhalla Rising nebo dokonce Gladiátora? Já čekal mírně nadprůměrnou historickou řežbu ve stylu nedávného Centuriona a místo toho na mě vybafne slušné atmosférické drama se skvělým hudebním doprovodem a ne-zas-tak-hroznými herci... Zdaleka nejvíce překvapili Strong se Sutherlandem, Tatum s Bellem ale nikterak nezaostávali a Channing film od filmu dokazuje, že od něj v budoucnu můžeme čekat velké věci - ten příslib tam je hmatatelný. Suma sumárum je Eagle poctivým historickým dramatem a v roce 2011 zatím jedním z nejzručněji natočených snímků... výsledný dojem je prostě výborný, škoda jen toho zbytečného klišé, které Macdonald tak rád využívá, a které z toho občas smrdí až na půdu.(22.4.2011)

• - Během Putování Marca (Channing Tatum) a Escy (Jamie Bell) venkovskou krajinou si lze všimnout třmenů. Ty se ale v Evropě až do 7. století vůbec neobjevovaly. (Conspi)

• - Spoiler: Podle všeho nebyla Legio IX Hispana rozprášena, jak ukazuje film, ale byla po několika porážkách převelena z Británie. Mezi možná další působiště se řadí mimojiné dnešní Holandsko, oblast dolního Rýna a Judea, přiblině dnešní Izrael. S jistotou je však známo, že za Marka Aurelia v 50. léta 2. st. nl. již neexistovala. (Chufu)

• - V bojové scéně, kde se Marcus (Channing Tatum) se svými muži snaží vysvobodit své kamarády ze zajetí, použije oblíbenou formaci "testudo" neboli želva. Tato formace se ale užívala jako ochrana proti šípům a dalším projektilům při útocích, nebo při dobývání měst. Ani jedna tato situace však ve filmu není. (Buster)