Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Začíná to fakt dost dobře a docela drsně, pak se z toho stane popcornová verze historie, ale je to pořád zábava. Nevím, jak vypadaly a chovaly se kmeny za Hadriánovou zdí, ale tvůrci nám zde, bez prdele, servírují indiány z Posledního mohykána. Úvodní bitka dobrá, i když zase nevím, kde barbaři sehnali válečný vozy se sekáčkama na kolech. Důležité je, že i přes tyto nedostatky má ten film parádní atmosféru. Hlavně oceňuji příjezd ke zdi a následní putování v divočině. Prostě já historický řežby můžu. 7/10(7.5.2011)

Historická dobrodružná věc, jaké se bohužel už netočí, bez bombastického zachraňování světa, luštění skrytých hieroglyfů na Deklaraci nezávislosti a bez přemoudřelých akčních ženštin. Chlapské přátelství, rodinná čest a čelení překážkám. Jé, to byl balzám na duši. Nebál bych se to skoro přirovnat ke vztahu Aubreye a Maturina v Master and Commander, i když na jednodušší úrovni (předloha je pokud vím určená mládeži). Kromě až moc naivního konce, kde se na pomoc přidávají legionářští důchodci za životní jistoty mě fakt potěšilo, že někdo má odvahu přijít s takhle staromilsky pojatým filmem, ozdobeným vynikající kamerou. Samozřejmě se člověk neubrání srovnání s nedávným Centurionem, vedle kterého Orel vypadá jako jeho pokračování. Nicméně přístup Macdonalda a Marshalla je jiný, Marshal je úspornější a soustředí se čistě na živočišný boj několika vojáků o přežití, Macdonald si vedle hrdinského úkolu víc všímá okolní přírody, více pracuje s psychologií a mění atmosféru scén. Úvodní Testudo - lepší želvičku jsem ještě neviděl. Škoda, že je film PG-13, tím ztrácí v živelnosti, když by k tomu prostředí naopak sedělo řádně zemité řezání v protikladu k digitální krvi ve sračkách typu 300. Na závěr - Orel i Centurion jsou dle mého srovnatelně dobré filmy, každý ovšem trochu jiný. Oba mi ovšem padly do nálady. P. S. zcela se ztotožňuju se salahadinovým komentářem.(24.4.2011)

The Eagle patřil mezi mé nejočekávanější filmy tohoto roku, protože dobře vypadající film zobrazující starověký Řím byl letos pouze tento. The Eagle je bezesporu kvalitním filmem, ale celkově má dost chyb, které divákovi neumožní ocenit ho jako TOP nářez, ke kterému se rád vrátí. Začátek filmu je skvělý a pokud by se tématicky držel pouze zobrazení života v pevnosti, případně nějákých hromadných bojů Římanů a Britů, pak bych slintal blahem. Největší slabinou tohoto filmu je jeho samotná hlavní zápletka, tedy vydání se po stopách zlaté orlice. Rozhodně se to nedá srovnávat s Centurionem, kterého tady někdo vytasil díky chabému skoré nakoukaných filmů. Centurion byl akčním chaotickým mixem, který byl určen pro popcorn diváky a rozhodně dokázal útěk a postup přes severní Británii popsat mnohem zábavněji a akčněji. Eagle se v té samé oblasti snaží působit zpomaleně, snaží se zobrazit danou krajinu a její vlastnosti, chvílemi si v této pasáži hraje na art a přitom popisuje hrozně jednoduché téma. Zároveň zbytečně nastavuje stopáž zbytečnými scénami, které do konečného dění nijak nezapadají a tak se tvůrci pár minut stopáže honí za vlastním ocasem. Já osobně se v této pasáži filmu nudil a mé počáteční nadšení se pomalu rozmělňovalo. Ke konci si tvůrci neodpustili klišé a patos, zjevně proto, že to natočili Američané. Tento film je ale zcela neamerický, protože místo akce a napětí sází na syrovost, kterou ale nedokáže přiblížit dosti zajímavě. Přesto má film kvality v podobě herců, kostýmů a válečné sekvence, ostatní je koukatelné a pokud někoho zajímá a baví tématika Říma, pak bude s tímto filmem spokojen. 67%(14.4.2011)

Centurion ostal neprekonaný. The Eagle pôsobí serióznejšie, no čo z toho keď divák sleduje menej záživnejšiu verziu v ktorej je všetko chudobnejšie – herci, dej, boje a celková veľkoleposť, resp. krv a vtipná partia žiadna.(15.4.2011)

Není tomu tak dávno, co jsem viděl film o Deváté legii. Ten s názvem Devátá legie byl příšernej, ale také se tu před nedávnem objevil film Centurion, který o tom samém příběhu vyprávěl taky a už se na to docela dalo i koukat. Nakonec mě ale překvapil hlavně tenhle film, který pokračuje v příběhu, kde Centurion skončil a nutno dodat, že strašnej není prakticky vůbec. Američani si topí pod kotel a začínají se zajímat o Římské legie. Dobře dělají. Ve filmech je to konečně zase něco jiného a rozhodně to zaujme. Mě to zaujalo a doufám, že si toho pod pracky narvou víc. Nějaký velkofilm by mi třeba vůbec nevadil. Tady v tom případě jsem třeba vůbec nevěděl, že nějaký takový film vůbec vzniká. Ale je to dobře. Konečně také Američani pitvají něco jiného.(9.5.2011)

• - Tvůrci chytře využili zvláštností maďarské krajiny pro natáčení obléhání pevnosti. „První bojová scéna filmu, ve které útočí britští vojáci na římskou pevnost, těžila z umístění pevnosti na kopci s kruhovým rozhledem. Takových míst je v Maďarsku mnoho. Tuto sekvenci jsme točili pět dní a tři noci se třemi sty komparzisty, padesáti kaskadéry a dvanácti válečnými vozy,“ vzpomíná Macdonald. (dan.pacino)

• - Tvůrci byli nadšeni z přístupu hlavních protagonistů Channinga Tatuma a Jamieho Bella k nácviku bojových scén. Oba rychle zvládli techniku boje, jízdu na koni a dokonce i sjíždění vodopádů. Ve výsledku proto takřka nepotřebovali kaskadéry a téměř všechny náročné scény zahráli sami. (dan.pacino)

• - Channing Tatum si během natáčení v skotských horách ve snaze trochu se ohřát poranil intimní místo. (Sufferer)