Orel Deváté legie

The Eagle of the Ninth

Orol Deviatej légie

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 2011, 114 min

Aneb chlapácké dobrodružství bez bab. Škoda, že druhý film během krátké doby s římskou tematikou se točí opět kolem IX. legie v Britannii. Co takhle, milí filmaři, natočit bitvu v Teutoburském lese, zfilmovat Traianovy dácké války či tzv. markomanské války (i v nich je spousta příběhů, které stojí za to sledovat - např. příběh o zázračném dešti, který zachránil Pertinaxe apod.). Ale budiž. Mám obavy, že já filmy s římskou tematikou hodnotit nemohu, protože jsem k nim apriori kritický (Gladiátor), nebo apriori nekritický (Centurion, Eagle). Eagle (2011) by potřeboval hodně překopat scénář, dal bych do něj více reálií, více odkazů na historii apod. Na druhou stranu jsem tak vyhladovělej po nějakém tom "římském" filmu, že jsem byl totálně vtažen do děje z mých naprosto nejoblíbenějších časů, časů, kdy proti sobě stály dva zcela rozdílné světy - římský a germánský. Marcus Flavius Aquila v tomto filmu se svým "šerpou" patrně překonali římský rekord a dostali se ještě severněji, než leželo castrum Inchtuthill. Škoda, že film je natočený jak přes kopírák, ale ten lákavý "roman-feeling" měl...a to je to, co jsem si od filmu sliboval, výlet do dob, kdy Slované ještě spali a Evropa na sever od Rýna a Dunaje patřila barbarům v tom pravém slova smyslu.(15.4.2011)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $19,490,041Tržby Celosvetovo $38,084,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $2,055,205Tržby za predaj DVD v USA $5,507,330║ Prvých 20minút fajn, boli trošku napätie, súboje, záchranná formácia,... potom sa to rázne zmení len na preplácanú banalitku, ktoré nemá fakt čo ponúnknuť a hlavne keď ústredné postavy vyznejú bez rozvinutých charakterov do prázdna a v podstate všetky konania prídu akési strelené od pása, dosť slabý podpriemer ktorý sa môže zaradiť veselo medzi podobné nepodarky ako Kráľ Artuš či Centurion, plus ako je zvykom Anglický režisér Macdonald nepristúpil k filmu ani len rutinérsky a bez kúska invencie podáva prvotriednu sucharinu, ktorej moc nepomôže ani rýchli strih a neprehľadné súboje, takže pre mňa dosť sklamanie. /videl v kine: 40%/(14.5.2011)

Pravděpodobně nejlepší z filmů o IX. a jiných ztracených legiích, které se s posledních letech prohnaly kinosály. Stylem i barevnými filtry jsou sice zaměnitelné, zejména Centurion a Orel, u tohoto jsem se ovšem nenudil ani chvíli. Svižný rozjezd, emoce, napětí, akce, zneklidňující nejistota, velká gesta i překvapení, to všechno tam bylo. A jako třešnička ten dokonale casablankový závěr.(25.3.2016)

Není to lepší než Centurion, ale není to ani horší než Centurion. Macdonald sice narozdíl od Marshalla trochu zklamal, protože měl podle předchozích filmů navíc, ale stále je to velmi slušný čtyřhvězdičkový zážitek. Tatum je skvělý, Bell se na roli opravdu nehodí, ale na druhou stranu hraje slušně a mám ho docela rád, takže taky pohoda a Strong není tak symatický jako ten v Centurionovi, ale taky narozdíl od něho nemá mnoho prostoru, a přesto z něho zase číší charisma (a pěkné ho vidět pro jednou v nezáporácké roli - ano, jde mu to i jako kladasovi). A ten sever Anglie za barbarských časů má obrovský potenciál, doufám, že ještě pár dobrých (snad i lepších) filmů odtamtud uvidím. Samotná zápletka je pro obyčejného člověka trochu padlá na hlavu, riskovat tolik kvůli "ničemu", ale kdo ví, jak by mi to připadalo tehdy. A nakonec, závěr naznačil, jak to nakonec vnímal i hlavní hrdina (to, že ten závěr byl jak z nějakého úvodního filmu seriálu a podivně moderní rozebírat nebudu, ale je to jedna ze slabin filmu). Po technické stránce nemůžu nic vytknout, kamera se vyžívá v mých oblíbených záběrech nespoutané a krásné divočiny, samotný kmen barbarů pak vypadá jako indiánský kmen, a je první záběry mi přišly jako z nějakého dokumentu, no nevadilo to, a scéna rituálu byla úžasná. A závěrem? samozřejmě není to nic originálního, zase jednou římán utíká divočinou před hordami zvířecích a stejně tak výkonných barbarů, ale stále to funguje. Stačí dobří herci, krásná příroda a úžasná kamera. A dechberoucí hudba. Hned po skončení filmu jsem doslova skočil po OST, a teda urodil se další klenot.. Úvodní scéna s podkresem jedné ze skladeb je tomu důkazem.(19.5.2011)

• Beastmaster4

Opravdové zklamání. Čekal jsem minimálně úroveň Centuriona, ale Orel Deváté legie mě doslova jen nudil. Nevýrazné herecké výkony, absurdní příběh a pointa. Kýčovitější film z dob římského impéria jsem snad neviděl. Jedinou hvězdu dávám za posledních pár minut, na které se dalo aspoň trochu koukat. Indiáni už na mě byli fakt hodně velký sousto.(21.6.2011)

• - Aby odlišili Římany od obyvatel Británie, rozhodli se tvůrci obsadit do rolí Římanů americké herce, Brity naopak hrají výhradně Britové. (Taninaca)

• - Tvůrci chytře využili zvláštností maďarské krajiny pro natáčení obléhání pevnosti. „První bojová scéna filmu, ve které útočí britští vojáci na římskou pevnost, těžila z umístění pevnosti na kopci s kruhovým rozhledem. Takových míst je v Maďarsku mnoho. Tuto sekvenci jsme točili pět dní a tři noci se třemi sty komparzisty, padesáti kaskadéry a dvanácti válečnými vozy,“ vzpomíná Macdonald. (dan.pacino)

• - Spoiler: Podle všeho nebyla Legio IX Hispana rozprášena, jak ukazuje film, ale byla po několika porážkách převelena z Británie. Mezi možná další působiště se řadí mimojiné dnešní Holandsko, oblast dolního Rýna a Judea, přiblině dnešní Izrael. S jistotou je však známo, že za Marka Aurelia v 50. léta 2. st. nl. již neexistovala. (Chufu)