Zakázaná říše

• Kanada

Forbidden Empire

Dobrodružný / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

Rusko / Ukrajina / Česko / Německo / Velká Británie, 2014, 127 min

,,…A PANNOČKA SI TĚ VYBRALA. ZAVOLALA SI SAMOTNÉHO VIJA, ABY TĚ DOSTAL VEN Z TOHO KRUHU. PŘEŽIL SI POHLED DO JEHO OČÍ. MÁŠ SILNÉ SRDCE. TAK JÍ POMOZ NAJÍT KLID.“… /// Fantasy báchorka s několika hororovejma vobrázkama, u kterejch vobčas zamrzí (zvlášť, když je to na nich postavený), že ti Rusáci ještě furt neuměj namíchat to CGI bezchybně. Ruskej venkov, svět, kde se může stát cokoliv dneska, natož za časů Gogola. A když vydržíte úvodní půl – třičtvrtě hoďku, tak vás zřejmě začne ten příběh zajímat. Neříkám bavit, ale tak nějak slušně udržovat v očekávání věcí příštích. Ty přijdou v dlouhým osvětlovacím a vysvětlovacím finále, který zřejmě nemá s Gogolovou povídkou mnoho společnýho, ale vidět se dá. Mám to mezi dvojkou a trojkou. Hmm, taková onačí podobizna Vlkodava…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu povídek ,,Mirgorod“, kterou v roce 1835 napsal N.V. Gogol číst nebudu. 2.) Erben se svojí Kyticí je na mě moc drsnej. 3.) Thx za titule ,,petrik1“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.4.2014)

I když jsem byl spokojen, tak Bavova Maska démona pro mne i nadále zůstává nejlepším filmem podle Gogolovy povídky. Na druhou stranu mě potěšilo, že se snímek nezaměřil pouze na (jako mnohá předchozí zpracování) tři hrůzné noci v kostele. Nevím, jak vypadá snímek v 3D, ale ve 2D je po formální stránce opravdu povedený. Vizuálně připomene nejlepší fantastické filmy z americké produkce (a to je dobře, a kdo mluví o napodobování, pak chce asi film o několik tříd horší, já ne). Dynamická kamera, působivé exteriéry - již úvodní scéna s pouštěním věnců po vodě má pohádkové kouzlo a vydařené efekty (píšu vydařené, některé jsou horší - letecká scéna s babiznou, jiné lepší - čarodějná noc v kostele. No a? Hobit mě trikově také nenadchnul a to měli na efekty balík peněz). Z některých komentářů je cítit odpor k ruskému filmu (já jim samozřejmě naši okupaci nikdy nezapomenu, ale dokážu se nad to povznést.), což se odráží i v blábolech typu - chybí děj. Jak prosím? Dotyční zřejmě sledovali něco zcela jiného. Pěkné momenty - kočár pronásledovaný vlky, oživlý strom v kostele a hostina s monstry. Kostel na skále, mlha, les, vlnící se rákosí, svíčky, hejna vran. Hudební doprovod více než dobrý! Připomenutí Vesnice a Ospalé díry. Kdyby naši takový film natočili, to by se mnozí plácali po ramenou...(6.11.2014)

V popisku chybí HOROR to je jasné, ale jen tak okrajovej. Občas podle mého až moc spletené a člověk neví, jestli to co vidí opravdu je nebo má někdo haluz jelikož měl mnogo vodky, ale ty dvě a čtvrt hodiny docela utekly a vím, že si to pustím jednou znova....obludy se mi líbily a scéna kdy se změní spolustolovníci nemá nejmenší chybu stejně tak nahánění kočáru smečkou napůl sežralých vlků. Milé překvapení z ruska, ale na čtvrtou hvězdu bych do sebe musel naklopit hodně vodky.(15.9.2014)

V roku 2014 natočil režisér Oleg Stěpčenko film "Вий. Возвращение" (Legenda o Viy), ktorý bol na Slovensku distribuovaný pod názvom "Zakázaná ríša". Je to dobrodružný, mysteriózny, fantasy thriller, ktorý vznikol v rusko-ukrajinsko-česko-nemecko-anglickej koprodukcii. Úha, veľkolepý medzinárodný európsky projekt. Čo však z toho vzniklo? Pozrel som si to a zostal som tak trocha v rozpakoch. Neviem si ujasniť, pre koho to bolo vlastne natočené. Kto je cieľovou skupinou pre tento ambiciózny 3D snímok? Mne sa zdá, že pre deti je to moc horrorovo desivé a pre dospelých divákov je to až moc rozprávkové. Takže ja neviem, čo si o tom myslieť. ***(8.5.2020)

Poetická naivita zo zaprášených rokov, je tatam. Vezmem to len výlučne ako ruskú produkciu, poňáč ten odbytok mi je participovane uvoľnený. Rusáci proste produkujú a vychytávajú filmársky trend ďaleko úspešnejšie, ako jeho okolitý zbytok planéty. Prepísknuté kam len oko dohľadí, no nevtieravo hravé aj bez dôsledného mikrokukuču filmových radodajcov názoru.Stále menej ignorovaná produkcia si aj takouto formou získava rešpekt, ktorý si už ohľadne "ruského kina" nejaký ten piatok užívam.(17.3.2014)

• - Celkově pracovalo na filmu 923 lidí. (Dlee)

• - Ve filmu si měla zahrát i modelka Nataliya Vodjanova, ovšem podle modelingové smlouvy měla zakázáno měnit svou vizáž. Role přitom vyžadovala zkrácené a změnu barvy vlasů. (Dlee)

• - Jedná se o první ruský film, který byl kompletně natočen ve 3D formátu. (Dlee)