Ip Man 2

• Hongkong Ye Wen 2 (více)

Po tom, čo hrdinský Ip Man (Donnie Yen) počas Druhej čínsko-japonskej vojny v súbojoch s Japoncami dokázal svoje jedinečné bojové schopnosti, utiekol v roku 1949 do Hongkongu, kde by rád založil školu bojového umenia Wing Chun. Keď sa o tom dozvie mocný Majster Hung (Sammo Hung Kam-Bo), poverí Ipa neľahkou úlohou, ktorá sa začne časovo obmedzeným náročným súbojom s viacerými bojovníkmi ovládajúcimi rôzne bojové umenia – Ip Man si má získať ich rešpekt a úctu... nebezpečenstvo mu však hrozí i od jedného skorumpovaného policajného intendanta a od britského boxerského šampióna prezývaného Twister (Darren Shahlavi). Ip Man však tentoraz nebojuje len za česť čínskeho ľudu, ale i o možnosť otvoriť si vlastnú školu bojových umení... (oficiální text distributora)

Hapretor

8.8.2010 15:02 - Právě jsem tento "martial art" kousek dodíval. Donnie Yena, pro mě doteď naprosto neznámého, připisuji do svého seznamu oku lahodícím mlátičů. Ten chlápek fakt umí. Hned teď se chystám na jedničku IP. Drobným omylem jsem prohodil pořadí. Nicméně ohledně komentu si dovolím parafrázovat, co zde již bylo zmíněno: Van Dammeovské natahování závěrečného souboje je trapné - souhlasím. Podoba s Rockym IV. tu jistě je, ale toto je stokrát lepší. Mnohem více jsem souboj "procítil". Spíš bych to přirovnal k také horšímu počinu ("Linie obrany", 1986). Tři hvězdy hlavně za souboje, i když sekvence se stolem byla dost mimo. To ostatní je chabé. Je ovšem hezké, jak se snímek snaží navodit otázku rozličných bojových stylů. Vyznám se v nich jak koza v petrželi, takže pouze konstatuji, že kdyby onen boxer nebyl o půl hlavy vyšší a dvakrát těžší, a o dost silnější, nemá čistě "západní" box nejmenší šanci. Ležel by během chvilky. Zajímalo by mě, jak by toto vypadalo a dopadlo doopravdy. Film zabavil. Mám teď chuť jít do parku, na kmen stromu přibít pár větví a na tomto improvizovaném panákovi si omlátit končetiny. ()

strikeman

Druhý Ip Man je bledě modrým odstínem toho prvního, s podobnou zápletkou a vlastně identickým konceptem vrcholícím finálním fightem s nelítostným a bezcharakterním bossem - to je pravda, ale kouká se na to zatraceně dobře;-)) ()

drankeryth

Druhe pokracovanie o Ip Manovi bolo o nieco lepsie ako jednotka. Tu aj tych bojov bolo ovela viacej, co ma len potesilo. Dej filmu postupil dalej a tentokrat sa to odohrava na zaciatku roku 50-tich minuleho storocia. Bojove sceny aj tu su skvele natocene a specialne ten, ktory sa odohrava na tom stole, kde majster Ip Man obhajuje svoj titul majstra pred ostatnymi cinskymi majstrami v tomto meste. Tentoraz je hlavnym zaporakom velky drsnak britskeho povodu, ktory sa honosi titulom majstra boxu. Suboj medzi nimi bol nerozhodny, ale nakoniec to vyhral Ip Man a poctivo zasluzene. Velmi sa mi pacil, ked okomentoval svoju vyhru pred novinarmi, ze to nebojoval kvoli tomu co je lepsie, ci box alebo kung-fu, ale tolerovanie ludi a ich respektovanie voci sebe. Najzabavnejsi bol koniec filmu, ked ukazali maleho chlapca, ktory sa k nemu chcel ucit kung-fu. Bol to kultovy Bruce Lee este ako maly sopliak:) Film bol vyvazeny spravne,co sa tyka akcii a dialogov a dej filmu plynul zavratnou rychlostou az do zaverecnych tituliek. Taketo filmy je radost pozerat a preto ho len mozem s radostou ohodnotit ako velmi podareny film s Donnie Yenom v hlavnej ulohe, kde znova potvrdil, ze mu hlavna uloha v postave Ip Mana sadla ako uliata:) ()

Luk Skywalker

Tak i do třetice se mi líbil styl natočení filmu (jak jsem již napsal v komentáři v prequelové "trojce"), námětově to bylo ještě slabší než jednička a prequelová "trojka", ale celkem mě příběh chytl, i když to byla variace na Rockyho. Trochu obzvláštění je ve vývoji postavy mistra Hunga. ()

Anduril

Aj druhý diel pokračuje vo svojom štýle, ktorý sa mi veľmi páči. Som obohatený o ďalšie pekné myšlienky, o postoje správneho muža, o to ako dobrota vie meniť druhého človeka, o ďalšiu skvelú choreografiu pri zápasoch, o poznanie, že kung fu je lepší bojový štýl ako box. Potom sa mi tu páčil Ip Manov postoj ako vychovávateľa a kontrast s výchovou majstra Hunga. Takže tento film by nepustil už len všetkým 15 ročným chalanom čo poznám, ale aj každému vychovávateľovi, animátorovi a každému človekovi čo pracuje s mládežou čo poznám. To že mal iba priamočiary príbeh bez prekvapení a s veľmi čitateľným koncom, to že tu bol naznačený najrýchlejší pôrod a zotavenie po ňom v mojej filmovej histórii (všetko to jeho manželka stihne počas jedného zápasu) mi vôbec nevadilo. Tento film, jeho myšlienky a jeho hlavný predstaviteľ mi proste ulahodili. Vďaka všetkým tvorcom a prajem aj vám taký povzbudivý zážitok. ()

Iwiiik

Mistr Ip se ve dvojce mění z přemýšlivého východního filozofa a morálního guru, ve filmovou kung-fu mlátičku. Souboje jsou pořád výtečně udělané a celkový audiovizuál je pořád skvělý, ale vytratil se příběh. Koloniální třenice mezi Hong-Kongskými klaďasy a anglánskými záporáky jsou plytké a scénáristicky odfláknuté, stejně jako emoční rovina finálního souboje. Ať se na to dívám sebetolerantněji, těch 70% prostě nepřelezu... ()

baiskon108

Wing Chun mlátička pokračuje ve vší kvalitě, kterou dokonce i překonává – pro Ipa je tu přichystána z mého pohledu ta největší životní výzva, a tou je boxer Twister. Poprvé tak máme možnost vidět protivníka, který donutí mistra doslova potit krev. Film ještě navíc nabízí nezapomenutelný akční souboj na stole, který je choreograficky naprosto božský! ()

darkreider

Črty jednotky vo veľkej miere zostali, aj keď musím povedať, že dejovo mi to prišlo podstatne chudobnejšie. Presne ako spomína Pecival, tak Japonskému generálovi sa ani jeden z Britov nevyrovná (obzvlášť nie ten vyschnutý veliteľ policajného zboru). Súboje (hlavne v prvej polovici) tradičná špička - Yip man tam suverénne skosí niekoľko aziatov a ešte má v zálohe pár múdier. Súboj na guľatom stole ma ale sklamal. Starý majstri to zjavne nedávajú bez riadnej dávky závesných káblov a celkovo sa táto scéna viaže skôr k sci-fi. Na záver príde box verzus Wing Chun (na to, či je to tá najlepšia kombinácia musí každý prísť sám), a konečne aj očakávaná kadencia Donnieho Yen, kedy to láduje do súpera, že by to snáď neustála ani mramorová socha. Malý chlapec na úplný záver je príjemný odkaz na minulosť. ()

foundation

Druhy diel pokracuje takym istym stylom ako jeho predchodca aj ked sa mi zdalo ze celkovo je to o nieco slabsie ako jednotka. Pribehovo sa film obmedzil iba na akcne sceny a vsetko ostatne je iba vaticka medzi nimi. To by vobec nebolo zle ale tu prichadza druhy zadrhel. Tie jednodlive boje sa mi zdali ovela menej premakane ako v prvom dieli. Neprehladnost akcnej stranky filmu sa teda zvysila a celkovo mi pripadal Ip Man Donnie Yen akokeby viac unaveny a tie jeho pohyby uz neboli take super sebaiste a neuveritelne dokonale ako pred tym. Neviem ci to tak bolo myslene, resp ci na jeho bojove umenie malo vplyv to jeho zranenie alebo to proste bolo malinko odflaknutejsie zo strany rezisera a jeho stabu. Tak ako tak znovu tu sledujeme absolutne predvidatelnu, nad slnko jasnu zalezitost s este ovela jasnejsim koncom. Par poulicnych bitiek ktore vystriedaju formalnejsie a serioznejsie suboje ako sa Ip Man stava znamejsim a cele to vlastne iba caka na prichod hlavneho zaporaka ktoreho objavenie je nacasovany zhruba do tej istej casti filmu ako v jednotke. No a potom uz je to iba otazka casu kedy sa tito dvaja stretnu v zaverecnom rozhodujucom asi aj najlepsom boji v celom filme aj ked opat tvrdim ze aj tu sa mi to zdalo ovela menej prehladnejsie ako ten zaverecny suboj v predoslom dieli kde Ip svojho supera knockoutoval sice pomerne rychlo ale nad mieru efektne. V tomto pripade mu to trva ovela dlhsie ale ten boj je az na zaverecnych par sekund dost neprehladny a prakticky sa tam opakuju stale tie iste prvky dookola. Nicmenej Ip Man 2 nesklamal ani nahodou. Je to znovu vynikajuci film ktory doporucujem odpozerat ale v porovnani s jednotkou je to predsa len slabsie. Prvy diel :85 Druhy diel : 78 ()

Blaogranas

Tak se nám to trochu zvrtlo směrem k Rockymu, ale Donnie Yen je opravdovej Master a na jeho rychlé ruce se dá koukat donekonečna. ()

Al44...

Velmi dobré pokračování původního filmu. Děj je sice mírně řečeno jednodušší (místy kopíruje osvědčenou dějovou strukturu filmu Rocky 4), ale to celému filmu vůbec neubírá na kráse. Je to akční jízda od začátku až do konce. Ač nejsem moc velkým příznivcem podobně laděných bojových filmů - akce a nápadité souboje v tomto snímku jsou prostě paráda. Vše je samozřejmě zaobaleno do vlasteneckých tezí o obraně čínské kultury a tradic před západním (špatným) světem. Vynikající je též hudební stránka filmu, která krásně podbarvuje rozhodující dějové okamžiky. ()

Johny M.

Viděl jsem už ledacos (např. IP Man 1 :) ), ale tohle mi vyrazilo dech. Kung-fu vs. box, proč ne? V podstatě zde chyběla ta omáčka okolo, která je pro mě stejně bezpředmětná, tudíž (pro mě) daleko větší zážitek. Pokud jde o upravení historických faktů.... no a, tak je to stejně skoro všude. Takže za perfektní režii, choreografii soubojů a Donnie Yena - 100% ()

TooMoneyToo

Nevím zda je předlohou scénáře Yipův životopis, či je to čistý výmysl z něčí hlavy, ale vše co fungovalo v jedničce, tady jaksi skřípe. Vlastně kdyby film trval jen 45 minut, tak je to fakt geniálně dotáhlý dovětek k jedničce (*****). Dále už je to hnus (odpad)... Alespoň že Donnie Yen je frajer až do konce! ()

Castielo

Bohužel slabší než jednička. Ať už je řeč o horším ději nebo ne tak husté atmosféře. Navíc závěrečný souboj(a i souboje předešlé) s boxerem jsou podle mě trošku pohádkové. Nejsem přeborník v bojových sportech, ale že by obečejný boxer takhle seřezal mistry Kung-fu, to mi moc nesedí. Ale i ve dvojce je spoustu kladů-hlavně špičkové souboje a celkově hlavní postava Ip Mana, která je mi hodně sympatická. 4* za první díl a za souboje.(Ještě jedno pokračování s Bruce Leem by nebylo na škodu) ()