Vojnový veterán James Allen odmieta návrat do starej továrne. Je nevinne zatiahnutý do prepadnutia a odvedený do nezvyčajne brutálneho "reťazového väzenia" (Chain Gang). Keď utečie, usadí sa v Chicagu a tam sa stáva úspešným v stavebnom priemysle. Dáva sa dokopy s dievčaťom menom Marie, ktorá ho neskôr vydiera, že prezradí jeho minulosť, ak sa s ňou neožení. No James spoznáva Helen, zamiluje sa do nej a veci sa stávajú ešte horšími... (matriosa)

liquido26

Tak, nakonec jsem se i přes trochu slabší prostřední část filmu rozhodl dát plný počet, protože to byl jinak úžasný film. Taková drsná připomínka toho, že systém s náma může kdykoliv vyjebat. Taky tady je místama docela podobnost s Frajerem Lukem. ()

corpsy

Dôkaz, že spravodlivosť neexistuje ( aspoň nie v tomto svete ). Tento klasický snímok je rovnako aktuálny dnes, ako aj vo svojej dobe. Rozoberať, čo vlastne robí zločinca zločincom by bolo na dlhú diskusiu, ktorá tu nepatrí. Smelo a profesionálne spracovaný námet. ()

erased

Vyčítaná naivita mi paradoxně na filmu vadila jen naprosto minimálně. Naopak ji u kritiky "civilizovaného" světa považuji, dle teorie kladiva Johna Doea ze Sedm, za jediný možný způsob, jak přesvědčivě zobrazit a upozornit na zdejší problém. Velká škoda že je příběh galejníka přes výborný výkon Paula Muniho, celkové téma a bezchybný závěr natočený poměrně nezajímavým a nudným způsobem. ()

kaylin

Mervyn LeRoy měl pro kriminálníky slabost, očividně, a uměl si vybrat herce, kteří se na ně skvěle hodili. Paul Muni má na kriminálníka dokonalý obličej, a to i na toho, který má lidskou stránku jako v tomhle případě. Příběh má zajímavou linku toho, jak se postava vyvíjí a jak postupně proplouvá dějem. Už jen za to stojí na film kouknout. To, že je na dnešní dobu trochu křečovitý, je holt dáno věkem. ()

radektejkal

Paul Muni měl ještě možnost (a využil ji) konzultovat reálie se skutečným "Jamesem Allenem", s Robertem E. Burnsem (Paul Newman o 35 let později už tuto šanci neměl). Přesto by bylo velice zajímavé oba filmy porovnat, už proto, že Cool Hand Luke byl filmem mého mládí: obě verze se drží stejného dějového schématu, přitom jejich vyznění se výrazně liší. Největší rozdíl však vidím v hereckém projevu (charakterovém ztvárnění) hlavního hrdiny obou Paulů, pólů. ()

Martin741

How do you live ? I steal -  mam slabost pre tieto  hollywoodske filmy z 30. rokov. I ked tam badat tu naivitu z 30. rokov a chvilu trva, nez sa film rozbehne, potom u z ide o kvalitnu jazdu na temy nespravodlive obvinenie, podnikanie v stavebnictve, tentokrat sa chlapovi nevyhrazala nejaky gang, ale holka. V oficialnom texte distributora sa pise, ze veci sa stavaju este horsimi, ako veci konkretne sa stali este horsimi, to si uz divak musi zistit sam  : 95 % ()

C0r0ner

V roce 32 to samozřejmě musel být špičkový film, ale o 90 let později už mnoho z onoho kouzla vyprchalo a i přes krátkou stopáž to nebyl kdovíjak strhující zážitek, nehledě na nepříjemně useknutý konec. Ale dají se vidět i o dost horší filmy. 50% ()

lakikaki

Výborný film, ktorému ale trochu škodí to, že na niektorých miestach prehnane kritizuje (vtedajšiu) vládu a na iných je zase nechcene vtipný. Ale aj tak sa mi nechce veriť, že je tento snímok založený na skutočných udalostiach; vládni papláši si tú kritiku asi vážne zaslúžili. ()

zette

Uzasny film, jednoznacne ten nejlepsi z vezenskeho prostredi, jaky jsem kdy videl! Galejnik si drzi divakovu pozornost od zacatku do konce, neustale se neco deje a film ma neobycejny spad. Napadite jsou i graficke vsuvky kalendare, mapy behem cestovani nebo nove podpisy pracovnich smluv. Paul Muni me po Scarface herecky opet zaujal a jeho mimika, licici beznadej v zaveru filmu je nezapomenutelna. Skoda, ze film videlo tak malo lidi a nema sanci prorazit do zebricku TOP 300, kde urcite patri. Jsem nadseny! ()

sator

Tak sem konečně sehnal titulky a film shlédl, vzhledem k době vzniku, musím říct , že film je velmi svižný a stále zaujme a za závěr filmu * navíc... ()

Pecival

Velmi zajímavý film o tom, jak s vámi státní moc zatočí. A který je bohužel velmi aktuální i dnes, protože pro soudce, úředníky a lecjakou podobnou pakáž prostě slovo odpovědnost neexistuje. Snad kromě vlastního svědomí a to evidetntně většinou žádné nemají. Paul Muni je sympaťák a hraje skvěle. Trochu slabší rozjezd, ale pak se naberou obrátky a už se jede ... ()

Arkanoid

„I steal.“ Film chce zásadne robiť dojem. Vyzlečení vojaci na lodi sú preto len tí tetovaní. Paul Muni si popri Scarface v rovnakom roku stihol strihnúť aj utečenca. Tu jeho postava nie je taká rozhodná a nemá jazvy, je navyše veľmi ovplyvňovaná okolnosťami. Veterán prvej svetovej vojny po návrate domov váha nad uskutočnením svojho sna zmeniť prácu, ktorou sa dovtedy živil. Niet sa čomu diviť, dril a rutina na vojne aj továrni, kde pracoval, môže byť ubíjajúca. Bojuje proti fanatizmu brata reverenda, čo vedie ovečky na svoju správnu cestu a matke, ktorá ho nechápe a strachuje sa oňho. Nešťastnou náhodou pri plnení si svojho sna sa dostáva do väzenia, kde svoje útrapy nedokáže niesť, preto uteká. Môže však byť niekedy skutočne slobodný? Na túto tému by sa dala napísať slušná esej, ale film to zobrazuje bravúrne. Pradedo utečeneckých filmov bol poučný, čo sa nápravno-výchovného systému týka. Škoda slabšieho zobrazenia brutality, čím trpia asi všetky staršie filmy a brzdenia tempa filmu novinovými článkami, ktoré hovoria o deji. Cool Hand Luke to nie je, ale poteší, v závere navyše trochu mrazí. ()

Han22

Tenhle příběh jsem už kdysi viděl v novější verzi, tuším s Val Kilmerem, nicméně tahle stará vykopávka jí dává řádně na prdel. Netušil jsem že mě film z roku 1932 takhle rozseká, ale příběh Jamese Allena je naprosto strhující horská dráha, kde se střídají vzestupy i pády neskutečnou rychlostí, neustále se něco děje a vše vrcholí vynikající akční scénou a beznadějnně pesimistickým finále. Není to krimi, ale spíše kombinace klasického dramatu s dramatem vězeňským, přičemž (nejen) vězeňské scény jsou na tu dobu neskutečně syrové, stejně jako kritika nemilosrdného státního systému. Parádní film a zasloužených pět hvězd. ()

Rozjimatel

"I'm hungry. What would you say to a hamburger?" "What would I say to a hamburger? Boy. I'd take Mr. Hamburger by the hand and say, "Pal, I haven't seen you for a long, long time.""     Na dobu vzniku priam parádna kriminálna dráma, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Na strastiplnom príbehu hlavného hrdinu Jamesa Allena (výborný Paul Muni) ukazuje, aké to mali veteráni 1. svetovej vojny ťažké - mávali nielen celoživotnú traumu, ale často aj problém začleniť sa do spoločnosti (tá ich rozhodne s otvorenou náručou nevítala). Film pôsobí veľmi nadčasovo, dodnes výborne funguje po dramatickej stránke (ťažkosti hlavného hrdinu som prežíval s veľkým napätím) a navyše je v ňom vtesnaná aj sociálna kritika, čo bola vo vtedajších hollywoodskych filmoch vec nevídaná. Vo veľmi kritickom svetle je vykreslený vtedajší nespravodlivý spoločenský systém (nie je žiadnym prekvapením, že čím viac na juh, tým nespravodlivejší), pričom si tvorcovia obzvlášť posvietili na krutý väzenský systém, ktorého zobrazenie pôsobí veľmi autenticky. James Allen je férový a veľmi schopný chlap, hodný sympatií, ktorý si musí prejsť priam peklom. A akoby to nestačilo, keď sa z neho konečne dostane, natrafí na hroznú ženskú-mrchu ("Oh, you filthy and good-for-nothing convict! A bluff, eh? You'll see! You'll see!"). Mimochodom, herečky tej doby (v tomto filme obzvlášť) mi pripadajú akési uniformné a tým pádom ťažko rozlíšiteľné (rovnaký účes, linka namiesto obočia).     "You're a strange, moody person. You need somebody to pull you out of those doldrums." "Are you applying for that job?" ()

Mikino00

Na svou dobu dobrý film, ale strašně mi lezla na nervy naivita a hloupost hlavní postavy. I děj není úplně bez chyby takže výsledek je jen průměrný. ()

newt17

První dvě třetiny jsou docela strhujícím dramatem o nespravedlivě odsouzeném, které dává tušit, že Stephen King s Frankem Darabontem o 62 let později trochu romanticky lhali... Poslední třetina je dost politická a dost frustrující, ale závěrečné akční finále dojem zase spraví. ()

Gastovski

Zřejmý pradědek všech pozdějších slavných útěkářsko/vězeňských filmů. Charismaťák Paul Muni a dynamická režie Mervyna LeRoye, který se vytasí s několika zajímavými finesami atraktivními i dnes, udržují neustále divákovu pozornost, až do velmi akčního a osudového finále. Napoprvé 4,5*. ()

JimiH

Tradiční zápletka "muž na špatném místě" je v tomto snímku jen odrazovým bodem pro sociálně kritický příběh jednoho skutečně nevinného mladíka. Paul Muni je fantastický, je škoda, že se na něj s lety trochu pozapomnělo. ()