Gattolino

Udělat z poměrně banálního příběhu dvou rodin a jejich dětí, střetnutí ve škole i mimo ni, z dětských dialogů a školního pošťuchování nenásilným způsobem hluboký, cituplný, napínavý, hravý, vtipný, poučný i dojemný příběh, který divák doslova vcucne, to je opravdu mistrovství. Po shlédnutí Princezny nevěsty a tohoto filmu asi budu muset filmům Roba Reinera věnovat mimořádnou pozornost. Vnitřně prozářená atmosféra bez jakýchkoliv křečovitých klišé, a přitom tak průzračně obyčejná, to mně dostalo. A děti i dospěláci hráli perfektně. nebo možná ani nehráli. Nic se tam z jistého pohledu neděje, o nic vlastně ani moc nejde, vyústění není nijak šokující ani překvapivé, konec je otevřený, a přesto je to strhující jako náročné psychodrama. A přitom to člověka ohromně nabije a potěší. ()

McGuffin

Klasická dívčí otázka Má mě rád, nemá mě rád, Flipped, střídaná pohledem chlapce, souseda, proč mě má ráda, proč ji mám mít rád? Pak už je to podle knihy Wendelin Van Draanen a podle též režírujícího Roba Reinera klasika, vraž tam kopu vajec, smíšky žáky spolužáky, svérázné otce, roztomilé matky a bratry, k tomu dědu, sousedky a platan navrch, a je to, láska jako trám. Michigan. Léta páně 1959. P.S. To jsou řádky o příběhu, ne o filmu z něj. https://www.macguffin.cz/ ()

EXCLUSIVE

Svým stylem vyprávění mi to neustále připomínalo japonské fantasy melodrama: Být s tebou 1 / Be With You 1 / Ima, ai ni yukimasu 1 (2004) - které je ale těžšího kalibru. Také v něm je příběh vyprávěn (většinou zpětně) z pohledu více aktérů, ale na rozdíl od tohoto nepřepíná po chvilkách ale vcelku. A je také hodně překvapivý a dojemný, v závěru i na nějakou slzičku. Příběh paradoxně začíná tím, že malý kluk pláče na hrobě své matky, která ovšem slíbila (podle pohádkové knížky), že až bude období dešťů (na jaře stejně jako kdysi u nás), vrátí se z hvězdy Akaibu (kam prý odcházejí mrtví) a bude zase s nimi ... existuje ještě 2, ale je to jen okopčená Jihokorejská verze a o trochu horší: Být s tebou 2 / Be with You 2 / Jigeum mannaleo gabnida 2 (2017) ()

JohnDark

Má ma rád, nemá ma rád - Flipped, Komédia, USA 2010, R: Rob Reiner, H: Madeline Carroll, Callan McAuliffe, Rebecca De Mornay, Aidan Quinn, Penelope Ann Miller, Anthony Edwards, John Mahoney, Kevin Weisman, Morgan Lily, Stefanie Scott, Ashley Taylor, Cody Horn, Gillian Pfaff, 60% ()