Touha po moci i pomstě žene Daenerys proti těm, kteří neuznávají její nárok na Železný trůn. Arya se ocitá v ohni nemilosrdné válečné vřavy v ulicích King´s Landing. Sandor Clegane jde vstříc bratrovražednému souboji. Rodinná pouta Lannisterů pečetí jejich osudy. (DavidWark)

Chenile

Prijde mi ze nejvic nadavaji lidi, kteri tomu serialu vubec nerozumim.. Daenerys zniceni kralova pristaviste, je totiz zrovna jedna z veci, ktera dava smysl, a navazuje na "puvodni" knizni hry o truny.. Komu se tato promena Daenerys nezda, necht si neco nastuduje o rodine Targaryenu ()

GameOfThrows

Tak jsme si to s přítelkyní pustili večer, plni očekávání... a litujeme, že jsme prošvihli půlku hokeje Slovensko - Kanada. Takovouhle chorou slátaninu... to nevymyslíš. Kdyby tak Daenerys věděla dříve, že je KL budováno cihlama od PoroTNThermu, mohla tam naletět dříve s baby drakama. Netřeba se v tom teď šťourat a hledat logický kixy, těch je tam mraky... prostě to je dnešní trend, udělat to jen na efekt aby se na to hezky dívalo, divák do stavu brainOff a konzumovat. A lidem to jak se koukám stačí a ještě si chrochtaj blahem. Což je pro mě osobně smutnější, než pohnojení doteď určitou kvalitu držícího seriálu. Jednu * dám za adaptaci "můj brácha má prima bráchu" v podání Clagenovic kuliferdů, jinak už jen 1 díl a může si tohle člověk odškrtnout. PS: je vidět že tvůrci nehráli Heroes of Might and Magic, páč jaktěživ nikdo nikdá nedobyl hrad s 1 černým drakem... ()

saltigrade

!SPOILERY! Jsem velice zklamaná. Z Daenerys. Nemohla jsem tomu uvěřit, že promění celé King's Landing v popel a prach. Celých sedm sérií jsem ji měla za velkou favoritku. Chtěla jsem, ať dosedne na železný trůn. Ale že bych byla až tak překvapená z vývoje 5. dílu 8. série, to ne! Lidé shazují tvůrce, jak mění charakter postav. S tím nesouhlasím. Vzpomeňme si, že i v minulých sériiích byla možnost vidět temnou stranu Daenerys, v 7.sérii navíc její touha po trůnu značně sílí. A v posledních dílech přišla nejdřív o jednoho draka, pak přestože pomohla severu v boji s mrtvými, přišla o Joraha a přijetí seveřanů se nedočkala, do toho ztratila dalšího draka a velkou část armády, zemřela Missandei a ještě se dozví, že není hlavním adeptem na trůn (navíc těsně před bitvou s mrtvými) a vztah s Jonem jde k ledu i kvůli prozrazení jeho tajemství dalším. Varys ji zradí, Tyrion ji "blbě" radí. Cítila se podvedená, osamělá, zhrzená, zklamaná.... Vůbec neschvaluju to, co udělala, zmasakrovat tolik nevinných, těžce jsem to rozdýchávala ale nepřekvapuje mě to. Vždyť se o rodu Targeryan několikrát říkalo, jak jsou schopni zešílet. Ale do poslední chvíle jsem doufala, že to neudělá, že nebude až tak radikální. Jon už několikrát ukázal svou naivitu, nedomýšlí důsledky svých činů. Jestli opravdu nechce být králem, měl si tu informaci o svém původu nechat pro sebe. Čekal, že mu příbuzní a později celý sever řekne ach, ty jsi následník trůnu, ale pokud nechceš vládnou, sláva dračí královně? Cercei zemřela v objetí Jamieho, to dává smysl, že ji chtěl vidět, přestože ho chtěla odstranit, byla to jeho životní láska, měli spolu tři děti a miloval ji přes všechno. Ano mohli vymyslet drsnější odchod Cercei, ale né každý umírá tak impozantně. Seriál Hra o trůny měl dle mého názoru největší lesk ve své první polovině, ale i nyní dokáže překvapovat a rozvracet. Ať už se Vám díl líbil nebo ne, budete o něm mluvit.. A pomíjím už to, že strategie bitev má velké trhliny, scénář už není tak brilantní a tvůrci se snaží hrozně moc stihnout během posledních dvou sérií, a proto některé situace časové nesedí. Já během tohoto dílu kolikrát i nedýchala. A když skončil, tak přemýšlela. Přes své chyby na mě udělal velký dojem. Společně s krvavou svatbou a úmrtím Hodora ho cením nejvýš. ()

Joral

Vizuálna stránka stála majland, ušetrili na scenáristoch. Dej je úbohý, dialógy slaboduché. Bohatosť deja predošlých sérií sa už asi nevráti. V podstate už len čakám, ktorý hlavný hrdina v ktorej časti exne. ()

Buddyholy

Daenerys je srbského pôvodu, Dothrákovia Maďari a Dubrovník vypalený. A o čom bude posledná časť? Milá Daenerys sa rozhodne Jona zabiť. Takže bude musieť zasiahnuť Arya alebo Jamie (o ktorom si myslím, že žije). A k nepodarenej 8. serii. Mohli by to zahrať na niečí sen ako v seriále Dallas, keď sa "musel" vrátiť Bobby Ewing, lebo seriálu hrozila divácka katastrofa. A pokračovať v seriáli podľa Martina o pár rokov. ()

Arutha

Nechápem ako môže niekto komentovať sériu, že už to nie je to čo to bývalo, že sú komerční a pod. Však ten seriál je stále o tom istom od začiatku do konca. Už v tretej sérii veľa ľudí hovorilo, že to prestáva pozerať lebo sa odbavujú na Starkovcoch a vyvraždili im na Red Wedding rodinu. A GoT je tu stále a ešte sledovanejší. Ale každý vie, že sa koniec blíži a nejak si ľudia nechcú pripustiť, že ho nejak spraviť museli a že sa im takýto scenár nepáči? Však to, že Daenerys prepne tak ako Rhaegarovi bola jedna z možností. Ten prechod trval už pár častí a v tejto epizóde to iba vyvrcholilo. Bolo to prekvapenie ale, že tu ľudia píšu, že v jednej časti pokazili charakter postavy tak to nie je pravda. Charakter sa postupne budoval už dlhšie a teraz sa len prejavil úplne. Dávať odpad za to, že sa seriál neuberá smerom, ktorý by si niekto prial je nezmysel, celá séria má náboj a lepšie zakončenie si neviem predstaviť. Iba, že by ľudia chceli telenovelu "...a žili šťastne až kým nepomreli". Verím, že ukončenie v knihe bude podobné. Negatívne komentáre a hodnotenia pripisujem hlavne prehnaným očakávaniam divákov. Teším sa na poslednú časť :) ()

Tobias18

Rozhodně lepší než bitva o Winterfell. Scénáristé jsou sice svou inteligencí na úrovni nevyvinutých opic, ale aspoň jsem z toho něco viděl, a minimálně smrti Varyse a Sandora opravdu fungovaly. Řemeslně je to stále na výši, ale kvalitou nějakého vývoje postav a příběhu je to úplně mimo prvních pár sérií. Ať už to proboha skončí! 30%. ()

Mach Tom

Celkově ten kdo čeká Boha bude vždy zklamán. Nikdo se nemění ze dne na den, vývoj Daneris byl dlouhodobý a směřoval přesně k tomuto cíli. Navíc Cersie nikdy nechtěla město vydat celé, bylo vidět, že všude byly instalované sudy z dračím ohněm, které ještě více přiživovaly oheň od draka. Celkově mě oslovil ten pohled postav na hrůzu války když nejsou schopni cokoliv ovlivnit. Pokud je někdo z tohoto dílu flustrovaný tak potom nechápu proč se vůbec díval na celý seriál. Žádná postava neděla v tomto díle účelový kotrmelec, pouze se ukazuje v pravém světle. ()

TeachMe

Všichni se tu rozčilují nad ignorancí dějové linky, ale já celou dobu doufala, že se tvůrci právě dějové linky držet nebudou. Píšete tu o budování charakteristik a nelogice náhlého zvratu - cožpak celých předchozích sedm sérií nebyl vzpomínán Šílený král? Který byl kdysi milý, krásný a sličný, ale pak mu "hráblo" v hlavě? Je skvělé, že hráblo i Daenerys - je tak křehký stav nebýt bipolární... Takže samozřejmě má to spoustu chybiček, ale super, že nekončíme romantickou svatbou, jak tady asi většina doufala! :-D ()

Fow odpad!

Skvělá epizoda! Mám hrozně rád, jak dokázali zabít 7 sérií budovaný děj v pár momentech. Některé scény měly podobnou kvalitu jako cutscény v 15 let starých hrách. Jako sitcom bych to bral. Už se těším, až GoT skončí, aby tvůrci mohli dát podobnou péči zatím až příliš ( na jejich poměry ) Star wars ()

Tomas129

Obsahuje SPOILERY! Velké zklamání. Jak tu mnozí již řekli, tak hlavním problémem je nelogičnost postav (Daenerys, Snow, Arya atd). Tak dlouuuuho se něco budovalo, nabralo to vážnost, aby to tak blbě skončilo. Hlavně, že ty jejich balisty dokázaly zabít draka, i když byla jen jedna. Tady jich máme desítky a desítky a úplně k ničemu :D Člověk si na začátku řekne, ty jo, to bude v háji s tím drakem, jak chce ty balisty překonat? A za chvíli to napětí vyzní do ztracena, protože je překoná prostě jen tak, že si mezi nimi normálně létá a chrlí oheň jako vždycky. Prostě co? :D Jinak trochu mi vadily některé efekty, kdy oheň draka boří kamenné stěny, jak kdyby byly z papíru. To mi už trochu bilo do očí. ()

Sajmonito

Benioff: "Pojďme, uděláme z toho trochu marvelovku. To teď letí!" Weiss: "Super, mám vizi bratrovraždeného souboje na pozadí HDR digitálnch kulis apoakyptického města... trochu jako Thor a Loki." Martin: "Pojďme se bavit o motivaci postav, překvapení a logice příběhu a situací..." Beniof: "What?" Weiss: "Hlavně tam dáme hodně ohně, hodně Drogona, hodně záběrů na oblíbené herce, přidáme pár emocí a natočíme největší zkázu v historii všech seriálů!!!" fanoušci: "LOL" ()

g_a_b_o

Velmi sklamany z tejto epizody. Zbierame armady dve serie a nakoniec si jeden drak poradi sam. Priliz rychlo sa toho chceli zbavit tvorcovia a to mi je luto. Requiem pre Battle of the Bastards. Tak som sa tesil, ze to Sapochnik reziruje. Smutne... ()

Dafkou

Obecně příkré posuzování 8. serie mého jinak oblíbeného a většinově positivně přijímaného seriálu mě nutí vyjádřit se alepoň k těm případům hodnocení konkrétních epizod, kde dochází z mého pohledu k nejkřiklavějším excesům. Ač by se to mělo rozumět samosebou, mám potřebuje explicitně uvést, že následující jsou pochopitelně pouze mé subjektivní názory. Komentář obsahuje spoilery. Nejprve několik poznámek k opakujícím se výtkám: Cyničtí hrdinové a „cool“ hlášky mohou být vítanou příměsí díla, ale chybou je, když se z nich jako z prostředku sloužícímu vyprávění stane cíl a samoúčel, který diváci stále ve stejné míře vyžadují a po kterém řada lidí volá. Neboť pak právě ustupuje do pozadí (resp. je znemožněn) vývoj postav a s tím opravdový vývoj příběhu – nikoli jeho pouhé generické odvíjení. Stejně tak i šokující zvraty – jakkoli pro seriál signifikantní a svou vystavěností a zároveň nečekaností perfektní – nemohou být cílem vyprávění, ale jeho prostředkem. Nevím zda či do jaké míry není sám v sobě rozporuplný onen požadavek - věrohodně a logicky (jak tu mnozí volají) dovyprávět a uzavřít už tak ztenčené příběhové linie a zároveň šokovat něčím naprosto nečekaným a překvapivým. Také nářky nad přerodem některých postav a absencí jejich hlášek (např. Tyrion) – jakkoli mohou být pro konkrétního diváka důležité – jsou nepochopením autorovi práce s charaktery, které právě nemají stát na místě a být jednoznačné a bez vývoje. Tak jak to komentuje sám Tyrion svému bratru – práce na lepším já má svoje oběti. S tím ryze cynický pohled není kompatibilní a díky za to, že tento seriál je zásadně něco víc, než pozerská přehlídka ostrovtipu a sexu. Z tohoto pohledu pak aktuálně nadefinované charaktery postav nemusí být znakem impotence scenaristů, ale důsledným držením jejich rozvrhnutých intencí. Může to pak být lpění na oblibě minulého, co zatěžkává hodnocení přítomného. Opakovaná srovnání s Pánem prstenů (a jeho proklamovanou nedostižností) usvědčují komentátory z toho, že minuly samotnou intenci celého seriálu a chtějí a očekávají od něho něco, co on sám jasně a vědomě poskytnout nechce. Ve Hře nejde o příběhy hrdinů (jak trefně v článku na aktuálně sumarizuje Tomáš Stejskal), ale o dekonstrukci takových hrdinských vyprávěnek. Jde o snahu ukázat ve větší plasticitě to, od čeho hrdinské vyprávěnky musí nutně ze své povahy abstrahovat – musí zůžit širou paletu barev jen na černou a bílou. Tím nechci hrdinské vyprávěnky ponižovat, jen upozornit na zásadní odlišnost obého. V případě, že si toto divák neuvědomí, čekají ho nutně (a právě že z povahy díla NUTNĚ) zklamání v rozuzlení jednotlivých zápletek. Proto je naprosto v pořádku a „krásné“, že Cercei prostě „jen“ zasypou ruiny a nekoná se žádná hrdinská konfrontace - ať už v jakékoli podobě. To co je tu v popředí, nejsou ega hrdinů a antihrdinů, jejich zasloužená satisfakce ani nic jiného … ale příběh jako takový, do jehož paradoxnosti a nevypočitatelnosti, či v jistém smyslu prostoty a neepičnosti takováto smrt záporáka , mimo pohledy kohokoli jiného, patří. Navíc to, o co v tu chvíli jde, už dávno není Cercei, ale Daenerys, která prohrává zápas o duši. A tak to, co pro mě zůstává s né tak sladkou příchutí na jazyku, je především celková uspěchanost závěru seriálu. Zároveň rozumím, že projekt, který se vleče už cca 10 let je produkčně patrně těžké udržet pokupě a dalších třeba 5 let je – bez větších změn v teamu – nereálných. Možná proto rozhodnutí vše už ukončit. Proto jsou některé situace a motivy zkratkovité a ne tak přesvědčivé, jako kdyby na jejich exponování měli tvůrci několik epizod nebo serií. V tomto případě, ale rozlišuji zkratkovitost a nelogičnost, což jsou dvě odlišné věci. Pod tímto prizmatem lze nahlížet na proměnu Daenerys, jejíž víceméně striktně pozitivní charakter tvůrci budovali celých 7 serií a teď se nás snaží přesvědčit o realnosti jejího zlomu. Není to nelogické, ale uspěchané jistě. Podobně ono rozporuplné chování Johna Sněha nemá dostatek prostoru, aby se manifestovalo a zdůvodnilo. A tak si mohu leccos domýšlet, ale filmařsky jsou důvody Sněhova dvojitého nevyspání se s Daenerys ponechány v mlze. Zároveň se to ale jeví být jako poměrně silná událost, která má dopad na Daenerys. Opět ne nutně nelogické, ale uspěchané. Nakonec nesestřelení posledního draka armádou škorpionů...inu trefně to komentuje Cercei a je to opět trochu v kontrapunktu k tomu, jak je situace prezentována v předcházejícím díle …. stačila jedna rána. A tak se ukazuje, že seriálové zfilmování takto rozsáhlé látky v tempu původních epizod, je patrně nereálné. Jinak celková kvalita filmařské práce tohoto dílu je perfektní a budování atmosféry nemá chybu. Byl jsem přikován a smuten, tak jako Tyrion a John, že někdo koho jsem měl a mám rád , udělal něco, s čím nelze souhlasit ani to omluvitl. Že se mezi námi rozevřela trhlina a propast, kterou už nejde zasypat, jakkoli bych si to moc přál. Zdá se, že závěr hry o trůny chce vyprávět o něčem bytostně více, než jen o tom, zda ten či onen přežije nějaký souboj a kdo nakonec fakticky usedne na ten prokletý trůn. Zdá se, že chce vyprávět taky o tom dilematu, zda raději jen nečinně přihlížet tomu, jak se situace vyvíjejí a rozhodují je jiní a nebo se aktivně zapojit do utváření světa ale s tím velkým rizikem a otázkou...zda ti, co nezůstanou stát stranou mocenským událostem, mohou vyváznout z osudí s čistým štítem, zda se mohou nenechat zkorumpovat a mouhou si zachovat svůj život a zároveň svou duši v nemilosrdné hře, kde ti, co hrají bez pravidel, mají většinou navrch. Čeká mě už poslední díl celého příběhu a poslední návštěva světa a postav, které jsem si v jejich pochmurnosti oblíbil … a tak se vlastně netěším. A netěším se taky proto, že Daenerys dopadne špatně a já ji měl rád. Celou tu partu s draky, Tyrionem, Verysem a neposkvrněnými. () (méně) (více)

roabe

Když se kácí les, létají třísky... aneb každá válka má mnoho nevinných obětí. Jenže - skutečně nevinných? Jsou nevinni ti, kteří nečinně přežívají/přihlížejí v nějakém režimu a tím ho vlastně podporují? Aby bylo možné začít odznovu, je třeba mít čistý stůl. Paralela s kůrovcem - celý les zlikviduje, ale na jeho troskách vyroste les nový a odolnější... Možná je amorální zlikvidovat město/království, ale z hlediska dějin nezbytné. U nás se to v 89 roce neudělalo, nezbavili jsme se všech, co podporovali či měli prospěch z totality a plody této nedůslednosti sklízíme i dnes, po 30 letech. Takže bych Daenerys toliko neodsuzoval, má možná více rozumu než všichni "moralisté"... Uvidíme zítra, jestli to mělo nějaký smysl. ()

cxxj

Seriál se blíží k závěru, a já jsem zvědavý, jak chtějí tvůrci urovnat zmatek po této epizodě během posledního dílu. Poslední sérii hodnotím jako celek dobře, nicméně tento díl... Ano, byl naprosto nepředvídatelný a událo se tam snad všechno, co bychom nečekali. Nicméně ne vždycky je zvrat to, co je dobře. Nejsem si jistý, nakolik sedí naprostá a především skoková změna charakterů některých postav. Nemluvě o tom, že Jon Snow za poslední dva díly vlastně vůbec nic neudělal a jen chodí po plátně. Abych jen nekritizoval, tak se mi líbí bravůrní hudební podklad od R.Djawandiho. Co se týče vizuální stránky, tak se také tým posunul (bohužel ne u všech záběrů) o kus dál od prvního dílu série, kde bylo CGI tragické. ()