Hra o trůny

• USA Game of Thrones (více)
USA / Velká Británie, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Série(8) / Epizody(73)

Recenze uživatele Arutha k tomuto seriálu (3)

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

*spoiler* Nepáči sa mi, že ľudia, čo majú prehnané očakávania dávajú automaticky odpad, to si táto časť určite nezaslúži. Niektoré pasáže niekomu pripadajú ako nelogické napr. útok dothrakov na začiatku boja - ale oni boli určení na boj na koni a ušľapanie nepriateľa. Pred hradbami by toho aj tak moc neukázali (nie že by na začiatku áno ale skúsiť to museli), útoky katapultmi - po kom mali strieľať v tme a hmle však tam nič aj tak nebolo vidno, draky sa museli sústrediť na tretieho a ako prišla búrka tak už mali problém sami so sebou. Samozrejme mohli zamordovať viac dôležitých postáv ako boli mormontovia, theon a pod. ale to by tiež niekto mohol povedať, že zabiť takého tyriona alebo jona by bola povinná jazda dať dole nejakú hlavú postavu. Pre mňa super diel s peknou ponurnou atmosférou, skvelou hudbou. Jediné mínus bolo asi, že som takmer nič nevidel bolo to až moc tmavé ale to bol asi zámer. Celý čas som si myslel, že white kinga dá dole jon snow a nakoniec predsa len menšie prekvapenie, arya malý badass :D Trocha zamrzelo, že chcípol tak ľahko aj, že s ním chcípli všetci ostatní white walkeri a nemrtví ale moc si neviem predstaviť iný scenár víťazstva - teda ak nechceli nechať víťazstvo chodcom, čo by asi bolo horšie prekvapenie a s tým asi počítali len tí najväčší "optimisti" :D ()

Zvony (2019) (S08E05)

Nechápem ako môže niekto komentovať sériu, že už to nie je to čo to bývalo, že sú komerční a pod. Však ten seriál je stále o tom istom od začiatku do konca. Už v tretej sérii veľa ľudí hovorilo, že to prestáva pozerať lebo sa odbavujú na Starkovcoch a vyvraždili im na Red Wedding rodinu. A GoT je tu stále a ešte sledovanejší. Ale každý vie, že sa koniec blíži a nejak si ľudia nechcú pripustiť, že ho nejak spraviť museli a že sa im takýto scenár nepáči? Však to, že Daenerys prepne tak ako Rhaegarovi bola jedna z možností. Ten prechod trval už pár častí a v tejto epizóde to iba vyvrcholilo. Bolo to prekvapenie ale, že tu ľudia píšu, že v jednej časti pokazili charakter postavy tak to nie je pravda. Charakter sa postupne budoval už dlhšie a teraz sa len prejavil úplne. Dávať odpad za to, že sa seriál neuberá smerom, ktorý by si niekto prial je nezmysel, celá séria má náboj a lepšie zakončenie si neviem predstaviť. Iba, že by ľudia chceli telenovelu "...a žili šťastne až kým nepomreli". Verím, že ukončenie v knihe bude podobné. Negatívne komentáre a hodnotenia pripisujem hlavne prehnaným očakávaniam divákov. Teším sa na poslednú časť :) ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Mne sa záver páčil, tieto slabšie hodnotené epizódy hodnotím len kvôli tomu, že sú tak nízko hodnotené a nezaslúžia si to. Daenerys sa vypálením Kings Landingu odsúdila na smrť a otázka už len bola kto to spraví. Autori nám to objasnili veľmi rýchlo (čakal som, že by to mohla byť znova Arya ale Jon bol asi jediný kto sa k nej mohol kvôli jej dôvere priblížiť aj medzi štyrmi očami) :) Chápem, že sa ľuďom nepáči, že seriál končí ale tak to v živote chodí, niečo začína a niečo končí. Treba to brať pozitívne, bol to skvelý seriál a ak z toho nechcú urobiť "Tak plynie čas" tak to museli nejak uzavrieť. Charaktery postáv sa budovali počas celého seriálu a to, že si niekto zaškatuľkoval postavy ako len tie dobré a ako len tie zlé je skôr chyba predpojatosti diváka ako scenára. Daenerys túžila po moci viac ako po čomkoľvek inom a dokázala si obhájiť akékoľvek obete - ten prerod charakteru začal už keď Khal Drogo zabil jej brata a ona necítila nič. Potom zločiny, ktorých sa dopúšťala pochodom cez Essos, taktiež obrana Winterfellu nebola kvôli záchrane ľudskej rasy ale skôr kvôli jej mocenským ambíciam - ktokoľvek si hovorí kráľ (aj Night King) musí byť zničený ak nepokľakne pred ňou, vražda Samwellowho otca s bratom, Varysa (aj keď tam to bolo zrejme oprávnene ak ju chcel zabiť - ten v nej ako prvý rozoznal chorobnú túžbu po moci) a pod. Ukončenie bolo podľa mojich predstáv, posledná časť síce nebola na 5 hviezd bola trocha nudná ale kvôli prehnane nízkym hodnoteniam jednou hviezdou navyše nič nepokazím :) Pri záverečných titulkách som rozmýšľal na tie roky čakania na každú sériu, žiadny iný seriál ma takto nechytil a už asi ani nechytí. Nepamätám si pri ktorom inom seriáli som sa po 2 rokoch tešil na pokračovanie tak ako pri GoT. Bol to fenomén a až Martin dopíše knihy zrejme ich prečítam. Uvidíme, či plánované minisérie budú pokračovať v kvalite pôvodného seriálu. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci