Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiální text distributora)

uiu

Pocity z tohoto dokumentu jsou různé. V prvé řadě samozřejmě unikátní projekt, kdy 13 let sledujeme osudy Katky (od jejích 19 let, kdy poprvé nastoupila do léčebny až do roku 2009). Oceňuji snahu promítat tento dokument na školách, avšak je poněkud dlouhý a pochybuji, že puberťáci u něj vydrželi celou hodinu a půl, kdy se někdy děj vyloženě vleče a vás už přestává bavit, jak Katka pořád slibuje, že s drogama skončí a bude vést normální život, když víte, že to slibuje už po stopadesáté. Do toho mi jaksi ani Katka, ani jeden z jejích přítelů nedokázali vysvětlit, co vlastně na drogách vidí (i když se jich Helena Třeštíková ptá 2x), takže to celé pak působí jako: Neberte drogy, nebo skončíte jako hnusná socka někde ve squatu. Celé mi to přijde, že vidíme Katku jen zvenčí, jak se za těch 13 let závislosti změnila, ale vůbec nevidíme do jejího nitra, jaký psychický blok jí brání se závislostí zatočit (kdy problémy začaly? fetovala kvůli nevlastnímu otci, kterého na začátku zmiňuje? uvědomuje si i po těch letech, proč to tenkrát začalo a proč se v tom tolik let plácá?) - tohle všechno mohl dokument zodpovědět, namísto toho si jen všímá:"Podívejte, no fuj, jak ta zestárla. Chcete taky takhle skončit?" Na druhou stranu velice oceňuji pohled do světa feťáků a notorických závisláků. Smutné, ale pravdivé. ()

Pavlínka9

Úžasný dokument, který rozvinul původní myšlenku Heleny Třeštíkové. Nedokážu pochopit, jak tato režisérka dokáže vždy narazit na tak silná témata, která zpracuje takovým způsobem, že jen sedíte a nechcete se ani pohnout, jelikož příběhy těch lidí jsou tak silné. V průběhu dokumentu jsem si v určitou chvíli jen říkala, kdy Katka už konečně ukončí to natáčení, jelikož její závislost už vyvrcholila do určitého momentu, kdy bych se opravdu bála být v její přítomnosti. Hodně smutný příběh o dívce, která si sama určila svou budoucnost... ()

Diego

Je tu smutný a je to realita, ale to je vše. Jen tragický obrázky nestačí, v podstatě se nic za ty roky nedozvíme, akteři často mumlají, takže by se k tomu hodily titulky, rozhovory skytají jednu dvě jednoduchy blouznící věty, při sekvencí po letech žádná změna, mě by spíš zajímalo jakým způsobem denně kradou, aby vydělali dva litry, jak vypadá takový život, jak to vypadá při detoxu, co na to její rodina, zajímalo by mě i jak lada to ve vezení zvladal bez drog, prostě film neklade otázky a tím pádem nedává odpovědi, celý film jsem se jen díval, jak si někdo píchá, kouří a je zfetovaný. ()

dANo

Sledovanie životných etúd hlavnej hrdinky je pre diváka fakt desivé, ale na druhej strane si musí želať, aby to dieťa nedostala, lebo to by bolo to najhoršie, čo by sa (tomu dieťaťu) mohlo stať. Veľmi zaujímavý dokument, ktorý má však svoje muchy, ako napríklad to, že nevysvetľuje, ako sa hlavní hrdinovia dostanú k droge, čo jedia a pod. Chápem, že to bolo asi zámerne cenzurované, ale aj napriek tomu to diváka určite zaujíma... ()

Kicune

Odstrašující případ lidské neschopnosti a vítězství drog nad člověkem. Dostatečně deprimující zážitek, při a po sledování kterého vzniká spousta otázek, zda a jak k takovým/podobným lidem přistupovat apod. Katka by měla být povinnou součástí výchovného promítání na základních a středních školách. ()

Timak

Manželské etudy na drogách ... fakt síla. Tohle by měl vidět každý rodič a hlavně, každý puberťák. ()

ghatos

Když se na to člověk podívá, nevyhnou se mu pocity hnusu. Katka je maximálně nechutná. Helena Třeštíková stvořila opět vynikající dokumentaristické dílo, jenže Marcela nebo René jsou lepší. Jejich story jsou více nosnější, protagonisté více sympatičtější. To však není chyba režisérky. 79%. ()

NoFiction

Dobře navazující volné pokračování dokumentu H. Třeštíkové o jedné matce a jejím dítěti, která je skutečně těžce závislá na psychotropních a omamných látkách. ()

Warsheek

Během sledování Katky se mě zmocňovala záplava emocí. Lítost, soucit, znechucení atd. Co z toho vyzdvihnout? Nevím, tohle si prostě netroufám hodnotit. ()

Koryntos

Ještě na základní škole nám pouštěli dokument tehdy Katka 2000, přestože jsem v té době byla šprtka k pohledání, tak to ve mě opravdu neprobouzelo přesvědčení o špatnosti drog, ale spíš touhu si to též vyzkoušet. Když vám někdo pořád do kola vtlouká do hlavy, jak je něco špatné a zakázané většina lidí, zvláště pak děti, se proti tomu vzbouří a hlavně z plezíru to zkusí. Jen z toho důvodu, aby zjistili jaká je opravdu ta věc, kterou všichni tak odsuzují. Kdybych v té době viděla druhou část dokumentu, jak se z někoho, kdo byl celkem ,,cool, free a happy ", stala totální odpuďivá troska, bez soudnosti a pudu sebezáchovy, tak by mě to jednoznačně odradilo od čehokoliv. Lépe než Trainspotting, My děti ze stanice Zoo, Perníková věž, v čele se všemi tak obdivovaným Requienem za sen. Které mě všechny vždy iritovaly úplně opačným směrem. Výborně zpracovaný dokument s odstrašujícím efektem. ()

Autogram

Na začiatku v pohode dievča, hovorím si, veď nemá problém. A práve o tom je ten dokument, ako sa úspešne stať z človeka stopercentnou troskou. A netreba čakať ani do konca filmu, už v polovici je stav zúfalý. A to ešte prichádzajú tie ťažké momenty, dokonca jeden svetlý, pôrod, ktorým by sa v každom hranom filme všetko obrátilo na dobré. Život tak ale nefunguje, keď nič neprekoná závislosť na drogách a aj materinský inštinkt je oproti nej ničotný. Silno depresívny dokument, výborne spracovaný, chýbalo mi len pár vysvetľujúcich komentarov, keď som nevedel, čo sa deje a prečo. Tentokrát obdivujem tvorcov, ani nie za trpezlivosť, ale až za obetovanie, ako sa na to všetko dokázali pozerať, s chladnou hlavou to natáčať a vnímať takéto sebazničenie z bezprostrednej blízkosti. Aj od obrazovky mi to stačilo vrchovate. –––– Každou dávkou, kterou si dávám, tak riskuju smrt. Ani to vám nezabrání si ji dát. –––– Rekněte mi, jaký je den. Jaké je roční období? –––– Překážka jste sama sobě. ()

Miki8888

Proč se tohle točí? Drogy jsou sra*ka, to ví každý. Katka je vypatlaná pí*a a takových jako je ona jsou tisíce..... ()

Specs

Hláška: (Helena Třeštíková se Katky po zhlédnutí filmu zachycující 14 let jejího drogového života zeptá.) Helena Třeštíková: - "Chtěla bys něco vzkázat své dceři Terezce, která ten film třeba jednou uvidí?" (Po chvíli váhání Katka odpoví roztřeseným hlasem.) Katka: - "Že se omlouvám." ()

VooDoom

Díky naší škole jsem mohl vidět tento film. Sám od sebe bych se na něj asi nepodíval. Po skončení filmu jsem měl hodně smíšené pocity. Na jednu stranu jsem byl totálně znechucený zhovadilým životem Katky a dalších feťáků, ale na druhou stranu jsem se utěšoval, že si za to většinou můžou samy. Ve filmu jde vidět, jak fet působí na mentalitu Katky a dalších stoupenců fetu. Její dceři přeju, ať se nikdy nesetká se svojí matkou, ani otcem. Celkový dojem je na tři hvězdičky, možná tři a půl. ()

Almásy

smutny, velmy smutny a do ziveho rezajuci pribeh, o to silnejsi ze je skutocny. smekam pred p. Trestikovou a dakujem. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!