Mimořádně adrenalinová show Fear Factor se v USA vysílá už šestou sezónu, ale úspěšná je i v dalších zemích světa. V každé epizodě šest odvážlivců (v letošní sezóně už nesoutěží jednotlivců, ale čtyři smíšené páry) plní 3 až 4 extrémní úkoly, které vyžadují dost odvahy. Ale nejen to, úkoly musí navíc splnit v co nejkratším čase, neúspěšní soutěžící jsou na konci dne z dalších bojů vyřazeni. Na vítěze čeká zasloužená odměna ve výši 50.000 dolarů. Níže je uveden jen zlomek, že všech šíleností, které už za těch šest let museli soutěžící podstoupit. Zkuste si vybrat, do kterého úkolu byste ještě šli, a které byste nepodnikli ani za nic.

Takřka žádná epizoda se neobejde bez úkolu, ve kterém se překonává strach z výšek. Běžně se tu tak skáče do vody z letící helikoptéry, balancuje na okenní římse ve výšce třináctého patra, přechází na teleskopických chůdách po úzké kládě natažené mezi střechami budov.

Tato soutěž také není pro nikoho, kdo má strach z utopení, protože se dost často plní úkoly pod hladinou. Představte si, že jste pod vodou připoutaní k těžkému závaží. Za jak dlouho najdete ten správný klíč a vyplavete zpět na čerstvý vzduch? Za jak dlouho se dokážete vyprostit z potopeného auta, zachránit přitom maketu dítěte ze zadního sedadla a dostat se včas na hladinu? Klaustrofobici jistě nebudou nadšeni z úkolu, kterým je například prolézt úzkým odpadním potrubím.

Hodně úkolů připomíná spíše kaskadérské kousky z různých filmů a není divu, protože se na jejich přípravě a zabezpečení podílejí specialisté přímo z Hollywoodu (např. kaskadéři z filmu Jurský Park nebo Matrix). Soutěžící si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet skoky autem do dálky, podjíždění rychle jedoucího náklaďáku mezi jeho přední a zadní nápravou, projdou se po křídle letícího dvouplošníku, skáčí z jednoho motorového člunu do druhého, skáčí ze střechy jednoho náklaďáku na druhý, slézají vagón uhánějícího vlaku.

A pak tu máme roztomilá zvířátka. Co takhle například pokrýt si celé tělo včelím rojem, nechat po sobě lézt krysy, masožravé červy, ropuchy, tarantule a krajty, plavat v akváriu plném piraní, elektrických úhořů a malých aligátorů.

Anebo podojit obyčejnou kozu, ale bez použití rukou, jenom vlastnimi ústy… Śtáb musí být v tomto směru opravdu zvrácený, protože jejich oblíbeným úkolem je v puse přenášet z jednoho místa na druhé chcíplé krysy a chobotnice nebo ještě živé žížaly, škorpióny, pijavice, obrovské šváby, cvrčky a červy. Často je také úkolem pouze pomocí úst vylovit nějaký předmět z nádoby plné prasečí krve, zkyslého mléka, inkoustu z chobotnic, hovězích vnitřností včetně sleziny, mozku a míšní tekutiny… zkrátka samých fajnových zbytků. Pokud si myslíte, že nic nechutnějšího už být nemůže, tak raději tento odstaveček rovnou přeskočte. Pro soutežící je totiž 50.000 dolarů dost silná motivace, aby snědli například býčí varlata, vypili celé pštrosí vejce, slupli deset živých slimáků, pochutnali si na sushi z vnitřností chobotnice a zapili to buď koktejlem z rozmixované krysy nebo džusem z madagaskarských švábů a stonožek.

A jako dezert například křupavé mandelinky, luční koníky nebo africké pavouky. Štáb tedy musel přitvrdit a nechal si od amerického ministerstva zemědělství poslat seznam všeho, co se ze živočišné říše dá bez potíží sníst. Ze seznamu byli hodně nadšeni a na jídelníček Fear factor tak zařadili ještě takové delikatesy jako: velrybí sperma, jelení, losí a býčí penis, koňský konečník, kravský mozek, míchu a oči, prasečí dělohu anebo balut (filipínskou pochoutku), což je vařené kachní vejce s napůl vyvinutým embryem. Dobrou chuť…

Do soutěže Fear Factor se může přihlásit každý (pokud na to má samozřejmě žaludek), pro zpestření se ale čas od času vysílá speciální díl, do nějž jsou pozvané například modelky, missky a herecké celebrity, které plní naprosto stejné nechutné úkoly. (oficiální text distributora)

ConanVJ

parádní pořad, který se snaží napodobit spousta zemí, ale originál je jen jeden. Joe Rogan jako moderátor perfektní, jednotlivé úkoly po celou dobu pěkně vymyšlené a místy i dost nechutné. 90% :) ()

Kryton

Někdy je mi šoufl při pohledu co pro pár dolarů je člověk ochotný dělat. Američani jsou holt z jiné planety. ()

hous.enka

Soutěž o překonávání sama sebe na cestě za tisíce dolarů. Výška, hloubka, voda, tma a - tramtaradáááá - sníst něco hodně odporného a nejlépe syrového, z čeho něco vytéká. Mňam. No vlastně tohle druhé kolo, kdy soutěžící musí sníst něco, o čem ani člověk netušil, že se do pusy dá dát, je vrcholem celé soutěže. První je rozehřívačka a do třetího se dostanou fakt jen machři, co se nebojej vůbec ničeho. Na pár dílů se dá kouknout, ale ono to časem dost omrzí. Zlaté evropské soutěže typu Pevnost Boyard, Na cestěk ke Xapatanu a podobně. Americké fantazie totiž neznají mezí a čím skandálnější celý pořad je, tím víc lidí ho sleduje. Což pro Evropu, doufám, až tak neplatí. ()

Krissty

Baví mě, když jsou tam úkoly o strachu (například moc povedený byl jeden díl - tuším, že australský - kde soutěžící museli překonat strach z neznáma), ale většinou je to buď o síle svalů nebo žaludku.. Tohle už se strachem opravdu moc společného nemá.. Ale na druhou stranu mě baví přemýšlet o tom, jak daleko bych byla schopná zajít já.. :) ()

zahubicku

Opravdu nejlepší je když si přinesete k televizi oběd, zapnete jí a vybafne na vás parta lidí kteří momentálně konzumují zárodky malých kačenek ..... ()

SaNcHeZ_cz

Reality show ve své nejčirejší formě aneb za prachy udělám cokoliv. Třeba sním koktejl z červů. Hodinový pořad dokazující, že se najde mnoho lidí co jsou ochotni v televizi ze sebe udělat cokoliv, hlavně když za to dostanou zaplaceno. Zajímavý nápad to sice ano, nicméně když je samotná akce jen 15% pořadu a zbytek je tlachání okolo, ztrácí to poměrně dost na svém kouzlu. 2,5 * ()

Paxxx.cz

Místy velmi fekální pořad, ale člověk se rád podívá co jsou někteří jedinci schopni pro slušný balík peněz udělat. Taky jde o jeden z mála amerických pořadů, který je lepší než evropská či konkrétně britská verze pořadu. ()

ivishka

Neskutečné co dokáže udělat nějákej amík pro hrst peněz.Sníst kus nějákého (nejlépe velmi inkriminujícího) sirového místa od krávy, prasete, velblouda a všeho možného nebo nechat po sobě lést krysy,pavouky,housenky a kdoví co ještě - to dokáže jenom magor.Velice často se mi při sledování stávalo, že jsem neměla daleko k tomu abych se pozvracela. Někteří lidé se tam přihlásí kvůli sázce, jiní kvůli tomu,že si své patřičně zbičované ego chtějí vyléčit tím,že se nechají táhnout koněm po zemi někde ve westernovém městečku či obrátí na střechu jakési ojeté auto..Beru to jako silnou nadsázku a hlavně za moderátora Joea Rogana to stálo za to.S nástupem jakéhosi mamlase má chuť se člověk odstřelit. To je skvělá ukázka toho,že ať je show jakkoliv geniální nebo alespoň ucházející tak nejméně 30% zabere moderování a když uvážíme,že toto má něco kolem 54% tak nám toho příliš nezbyde... ()

Jillen

Některé úkoly jsou prostě hardcore...ale škodolibá část mého já si mnohdy šíleně libuje, když vidí ty mladé, nemálokdy tupé, borky a borce jak si navzájem pochlebují a následně se sráží...přičemž vedou zasvěcené řeči typu "Vím, že to dokážu, jsem nejlepší, nikdo z nich na mě nemá a oni to vědí"...blah, blah, blah..." Ah, sakra, nedokázal/a jsem to, ale vím, že jsem stejně lepší, než všichni, to je tak nefér..."... ()

aluna odpad!

Je libo zapařený býčí koule či kravský bulvy, jako zákusek buvolí penis a pokud by se vám eventuelně dělalo blbě, můžete to spláchnout sraženou krví nebo koktejlem z brouků. To vás jistě postaví na nohy...co se dá udělat pro prachy, člověk nestačí zírat, kam to až může dojít. Když si to někdo chce žrát, do toho, bejci, ale já to vidět nemusím. ()

Laxik

Nechutnosti mi nevadí, u tohohle pořadu v pohodě i povečeřím, ale koukat na lidský střeva, jak jedí prasečí střeva každý den, to opravdu nemusím. Stereotyp je věc, která Faktor strachu zabíjí. Pět dílů je zábava, pak se nudím čím dál víc. ()

blackrain

Strach zřejmě není pro někoho překážkou. Pro padesát táců se dá klidně překonat. Člověk je schopný udělat spoustu věcí. Já bych daleko nedošla. Nedělají mi dobře výšky a jíst žížaly nebo další podobné nechutné věci to také není nic pro mě. ()

SarumanKo odpad!

Ukážka toho, aká hlboká je žumpa, do ktorej ľudská dôstojnosť môže klesnúť. Je smutné, že sú ľudia, ktorých pri ich sebadeštruktívnej honbe za peniazmi nezastavia ani nechutnosti a násilnosti najvyššieho kalibru. A myslia si pri tom, že z toho vychádzajú ako víťazi. Avšak skutočnými víťazmi sú mediálni diktátori, ktorí sa vďaka princípu "chlieb a hry" nabalia na hlúpom súťažiacom aj hlúpom divákovi. I keď vyčítať prostému (nielen americkému) buranovi, že ho baví prostredníctvom čumenia na obrazovku prežívať adrenalín, ktorý on sám nikdy nezažije, by nebolo úplne fér. Nuž, takto veci fungujú... (0/10) ()

Lulu13

Mám rada adrenalín a preto mám rada aj adrenalínové súťaže. Táto však bola miestami už nad rámec zdravého rozumu. ()

gojackill

Pohodová televizní zábava, víc ani nečekám, navíc bez trapného rozpitvávání soutěžících, bez rádoby dramat. Joe má charisma, dokáže soutěžící vyburcovat, ale někdy je na ně taky pěkně tvrdý, především když se chovají nesportovně. Neamericky americká soutěž, kde jde o posouvání limitů a je to rozhodně zajímavé. Rád bych si některé disciplíny vyzkoušel, raději bez kamery, z hecu, zajímalo by mě co vše dokáži překonat. Někdy žasnu kam je schopná zajít například nějaká prsatá blondýna, která by za normálních okolností fňukala nad zlomeným nehtem. Zbytečný komentář: Verbal. ()

repe

Že se nejedná o pořad k večeři mi bylo jasné po pár dílech. Nápad to je zajímavý, úkoly vcelku vhodně vybrané...ale já bych ty prachy asi nevyhrál. Samotnou show trochu sráží do kolen sami soutěžící a jejich nekončící samochvalné a shazující poznámky. ()