Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

lykan9

Doslova dokonalý thriller, který perfektně poukazuje, že stačí jen pár skvělých herců a zajímavé prostředí, a když má člověk jako David Fincher talent, tak se natočí něco skvělého a napínavého. Úkryt má vše, co má správný napínavý film mít a i když se na něho člověk bude koukat třeba po desáté, tak se bude stále výborně bavit. ()

cross

Musím přiznat, že David Fincher mě nestačí překvapovat. Tenhle film je téměř 100 procentním thrillerem s dokonale vybudovanou atmosférou, obohaceným o úžasné kamerové vychytávky a skvělé herecké výkony. Nic naplat, kdo umí, ten umí a vystačí si např. i s malou, obrněnou místností. ()

Elrond88

65%, ten film je... tak trochu o ničem, to je jeho největší mínus... na druhou stranu oceňuji skvělou kameru a dobrou Fincherovu režii, chvílemi napínavé a jindy jsem tomu naopak neuvěřil ()

ganz

Scénář, jehož úspěch by v rukou většiny režisérů dopadl jako béčková nuda, si vzal Fincher a udělal z něj perfektní film. Samozřejmě vše není na 100% a například i kamerové průlety zde už po chvíli vypadaly jako monotonní onanie kameromana, ale ve výsledku se jedná o velmi povedený film, s hutnou atmosférou a parádními herci. 4,5* ()

Kali4

Charaktery jsou od začátku jasné, tedy až na jeden: maskovaný Dwight Yoakam je spolu s klaustrofobickou „panikárnou“ velkým trumfem, který režisérovi zajišťuje ono tajemno přítomné ve všech jeho thrillerech, kterým diváka stále drží v šachu, dokud se nerozhodne ve správný moment udeřit. Velké zvraty se nekonají, pouze se prohazují role, což se týká i samotné „panikárny“ – právě změny a záměny rolí, ale nikoli ty jakoby podstatné, tedy vnitřní proměny identit osob, zde hrají prim. Takovým mottem filmu by možná mohla být následující věta: Z parchanta a vraha, stejně jako z milující matky, se může stát lovec i kořist, záleží na okolnostech, ale vrah i za změněných okolností stále zůstává vrahem a matka by kdykoli pro své dítě udělala cokoli na světě (tím se já sám rozhodně nesnažím popřít tvrzení, že se člověk může změnit). Z herců výrazněji vyčnívá výborný Forest Whitaker, kterému hodně napomáhá fakt, že jeho postava stojí jako jediná rozkročená mezi oběma tábory (přesto nenabourává to, co jsem výše napsal o změně rolí a absentující vnitřní proměně). Mladičká Kristen Stewart je taktéž vynikající. Filmu by se dala vytknout lehká samoúčelnost (například noční průlet interiérem domu navozující nepříjemný pocit ticha před bouří), jenže Fincher je tak šikovný režisér, že mi to ani trošinku nevadilo, naopak jsem kroutil hlavou nad důmyslností této i podobných scén. Jinak průběh finální konfrontace, ač očekávaný vzhledem k čitelnosti postav, je velmi potěšující, samotný závěr pak působí lehce dvojznačně. ()

s.e.p.p

Fincher je kouzelník. Dejte mu jeden dům, hrstku herců, zajímavý scénář a dostanete jeden z nenapínavějších thrillerů poslední dekády. Film kromě Fincherovy režie stojí hlavně na skvělých hereckých výkonech. Jodie Foster je sázka na jistotu, mladá Stewart ji zdatně sekunduje, Forrest Whitaker je jedním z největších sympaťáků dnešního hollywoodu (a ani v Úkrytu jeho záporák není vlastně úplný záporák). Nechybí ani tradiční režisérovy autorské laskominy jako temné obrazové filtry a skvělá kamera, samozřejmě včetně trikových sekvencí (průletem klíčovou dírkou počínaje, detailem na prach ve spáře konče). 9/10 ()

Guzo

Dobře natočený atmosferický thriller, kterému nemám moc co vytknout, přesto to určitě není na plný počet hvězd. Zápletka mi přijde dost béčková, plynule se odvíjí, ale ten konec je takový nijaký. Co se týče hereckých výkonů, je jich v podstatě na tenhle film (a obecně jemu podobné) skoro škoda, i když hrají všichni velmi dobře. ()

J-o-k-e-r

Hodně povedený a celkem i netradiční thriller. Bezpečnostní úkryt nemusí být vždy právě bezpečný. J. Foster a malá Bella Swann se o tom sami přesvěčí....F. Whitekar potěší! Moc se mi líbily i úvodní titulky. ()

AsylumFan

Filmu chybí napětí. Postavy se chovají tak logicky, jako by prodělaly lobotomii. Děj je předvídatelný a nezáživný, plný technických nesmyslů. Ale natočil to Fincher, tak všichni správný lidičky musí dát alespoň 4 hvězdičky, protože on je přece cool. Navíc tam máme mocinky hodného černouška, který je sice zloděj, ale zato má rád dětičky, a to se nám líbí, protože to je jako ze života. Jdu blejt. - 10 %. ()

TheRoller

"That's seven years bad luck." "Potrebujeme toľko miesta?" bola posledná otázka Jodie Foster a presne sa zhoduje s tou mojou: „Bolo treba až toľko miesta?" Jediné pozitívum je, že kamera sa mohla do sýtosti vyblázniť (a aj to urobila). Vo všetkom ostatnom vidím len mínusy. Hlavne kvôli tejto skutočnosti mi príde porovnávanie/prirovnávanie k Wait Until Dark úplne scestné. Jediné čo sa zhoduje je, že sa šlo priamo na vec (čakal som minimálne jedno odvolanie akcie) a jediným priamym odkazom je rozbíjanie/vykrúcanie žiaroviek. V typovo podobných filmoch sa treba najviac spoľahnúť na hercov a Fincher to urobil - Jodie, ako jedna z veľmi mála herečiek v histórii, sa môže pochváliť tým, že nech je obsadená v čomkoľvek, nikdy ani tým najmenším náznakom neprehráva. Tu bola zas a znova jednoducho perfektná, bez jedinej chyby. Zvyšok, aj keď ho Jodie predbehla o pár jednotiek hereckej kvality :), bol veľmi dobrý - či už malá Stewart, "vodca" Leto, pošahaný Yoakam alebo chudáčisko Whitaker, ktorému to v nátlaku mierneho štokholmského syndrómu nakoniec aj prajete. Koniec (kde bol mimochodom Wait Until Dark najsilnejší) mi pripadá akýsi nedotiahnutý. Z danej situácii sa dalo vyťažiť oveľa viac a vôbec by som sa nenahneval, ak by si Fincher do tej tmy naozaj počkal a posledných pár minút by ponoril takmer do úplne tmy (kde by sa väčšmi dali využiť veľké priestory domu). Neviem, či by sa mi nepáčil film viac s dominantným záporákom (akým bol Alan Arkin), bez záporáka dobráka a len so samotnou Jodie proti nim. Ak už porovnávať, Wait Until Dark bol vo všetkom lepší, okrem hlavnej predstaviteľky – Jodie to zvládla rovnako bravúrne ako Audrey. PS.: DAFUQ? To bola Nicole Kidman? 85% ()

Autogram

Ako thriller to celkom ušlo až na tie logické nezrovnalosti (Sakra, prečo sme tie kamery nerozbili my?) a záverečnú krvavú bitku ako z lacného hororu. Okrem zaujímavého nápadu s tajnou záchrannou miestnosťou tak nie je vo filme nič originálne, možno ešte trezor v tej miestnosti, akoby trezor v trezore, tak asi nie, to je zase len logická blbosť. Obe ukryté dievčatá sa role zhostili so zanietením, v podstate bezchybne už aj u 12-ročnej Kristen Stewart. A tomu dobrosrdečnému lupičovi som na konci prial trochu iný údel. ()

vyfuk

Jestli mám z něčeho strach, tak to jsou filmy takovéhoto typu, odehrávající se celý jenom na jednom místě. Bude to nuda? Opět mě má hlava mate, jelikož filmy takovéhoto typu jsou přeci skvělé - Bůh masakru, Telefonní budka. Tenhle film jsem očekával trochu vyšvihnutější - přeci je to Fincher. A to také byl asi důvod, proč nebyl film tak špatný. Poslední asi půl hodina je sice zdlouhavá, ale ukáže se, že i tento film je skvělá práce. Foster, Whitaker, Leto i Stewart nasadili hezkou a koukatelnou laťku, který vytvořila Úkryt. Gratuluji. ()

Roseinka

Velmi kvalitní thriller se skvělým obsazením. Napjatá jsem byla od začátku až do konce. Fakt se dalo těžce předvídat, co by mohlo následovat. Konec mě velmi příjemně překvapil. Akorát nechápu, kdo by si pořídil stopatrový dům pro dva lidi. :D 8/10 ()

Jaro.Krafcik

Napínavý thriller kde sa dá vytknúť len nelogické správanie postáv ale pobavilo. Kričať z druhej budovy cez trubku počas dažďa na osobu ktorá má zatvorené okno. Alebo vyťahovanie mobilu pod posteľou. A slabšia druha polovica kde sa stratilo tempo ktoré sa nasadilo hneď od začiatku. Stále som ale očakával ako to celé dopadne. Foster v závere poriadne odvážna. 4* ()

silent cut

Postav dům, zasaď strom, vybuduj kryt... Možná by se to všechno dalo považovat za jedno stylistické cvičení na téma : kudy všude může v jednom baráku prolétnout kamera... Možná... Jenže kdo hledá, najde a vedle skvěle vystavěného thrilleru s geniálně načrtnutými postavami se zde opět objevuje (i když dost skrytá) nekompromisní kritika naší hedonistické a sebepožírající kultury. Nebo se pletu a lékem na rozvod a samotu je opravdu koupě čtyřpatrového domu s výtahem a trezorem plným evianu...perrieru...čehokoliv... ()

BuryGol

Začalo to výborně, hodinu to bylo solidní a ke konci se to zvoralo. Dost dobře napsanej thriller o matce, dceři a třech nečekanejch návštěvnících. Mít to hodinu a půl, vynechaný pitomosti a lepší spád, asi bych dal plnej. Snímek je to kvalitní, ale tři věci mi vaděj. Proč matka rozbíjela světla, když je mohla normálně vypnout? (Kdo je hlavně sakra zapnul?) Za druhý-když se ti tři šašci dole hádali, mohla matka v klídku vyjít z místnosti na signál a zavolat poldy. A za třetí-Raoul si nemoh přirazit hnátu do dveří, pokud fungujou na rozpoznání objektu, ne? Tyhle tři věci nevodpustim. Méně je někdy více. ()