Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

Šakal 

všechny recenze uživatele

Bosna je pěkná, zaslíbená to země (nejen) na (po)sezóní dovolenou. Má to však jeden "malý", za to dosti podstatný háček. Musíte být "Jugoš", popř. voják SFOR nastolující (pod hlavičkou OSN) v tomhle "bordelu pořádek" a nikoliv náctiletá ukrajinka. To potom místo lákavé vidiny "lehkého" výdělku v místních "hotelech" si na vás (možná) nezablbnou "hoši s letlampama", to ovšem neznamená, že "vaše prdel nepozná středověk". "Jugoši" jsou totiž "kluci hraví se smyslem pro fantazii a dětské nevinné hrátky", o čemž vás přesvědčí rychleji, než byste odříkali říkanku "řetěz...pouta...Ukrajinka....roztáhni nohy...trubka (rychle) dovnitř.....(pomalu) ven.....balíme to, zítra taky den". Bosna, rok 1999, obchod s "bílým masem v plném rozkvětu" ( ne, o drůbeží zde opravdu nejde) a jedna policistka, co právě ztratila šanci na opatrovnictví své dcery, o to více se zakousla do (beznadějné) záchrany "místních dí(ě)vek pro všechno". Snímku The Whistleblower vévodí přesvědčivá R. Weisz, umně vystavěný příběh, jistá (až na pár vyjímek, (kdy to zavání lehkým amer. patosem) syrová a věcná režie, přesvědčivá kamera a nevtíravý (zážitek nerušící) hudební doprovod. Závěrem si neodpustím poznámku, tento a podobné typy snímků by měly plnit kasy kin a zdejší diskuze a komentáře a nikoliv ....íčoviny typu The Tourists, 2012.....Vždy když shlédnu takovýto typ snímku, se sám (před sebou samým) zastydím, na jaké malichernosti si stěžuju a přitom žiju v takovém blahobytu. Nabízí se otázka, vždyť s tím stejně nejde nic dělat, jsme přeci lidé a ty se nemění!? "Tohle" tady vždy bylo, je a bude. Na druhou stranu, díky za každou " Kathryn Bolkovac". Teď mě pls omluvte, jdu si napustit horkou vanu, otevřít lahvovou plzínku, zakousnout bagetu a koneckonců i to nevinné porno na plazmě (pro ukrácení volné chvíle) neublíží. ANO, i já se řadím mezi ty neustále si na malichernosti stěžující a zády se obracející k důležitým problémům. Pyšný na tuto skutečnost rohodně nejsem, ale zároveň vím, že min v dohledné době se na tomto faktu nic zásadního nezmění. Balit kufry a vydat se vstříc např. Rwandskému "dobrodružství" a pomáhat "třetímu světu" se nechystám.... ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Nekompromisní filmařská zpráva o jedné smutné kapitole nedávné historie, která je ve skutečnosti pouhou kapkou v moři - při sledování podobných filmů se člověk neubrání bolestnému povzdechu, v jakém světě to žijeme. Herecky excelentní Rachel Weisz se po 5 letech od podobně vážného dramatu NEPOHODLNÝ vrátila k podobné roli ženy, která jde za spravedlností stůj co stůj. Nechala tak vzniknout filmu, který je nesmírně zneklidňující, drásavý, napínavý a do krajnosti naléhavý - pokud už ani takový film nedokáže někoho vyburcovat z otupělé letargie, pak už nic. Považuji za nesmírně záslužný počin, že se ve světě točí takto angažované a společensky kritické filmy - pokud jsou navíc udělány tak brilantně jako v tomto případě, pak je jejich sledování mocným zážitkem, který se dlouho nedostane z hlavy. ()

Reklama

troufalka 

všechny recenze uživatele

Hodně drsné téma naturalisticky zpracované, nedoporučuji slabším povahám, k přijemnému posezení u kafe s kámoškami se též nehodí. Vlastně jsem váhala nad pěti hvězdami, ale jak už to bývá, někdy zvítězí cosi iracionáního, prostě mi ten pomyslný kousek k dokonalosti chyběl. Rozhodně pozoruhodný snímek velice sugestivě naservírovaný. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

zuzinka2 

všechny recenze uživatele

Film sázící hlavně na silné téma a na výbornou R. Weisz. Bohužel samotné téma, které je velmi zajímavé a poutavé, není využito na 100%,myslím že s takovýmhle tématem by se dal natočit emocionálně silnější film. Dalším plusem je kromě tématu a hlavní představitelky i výborná atmosféra, kterou podtrhuje i obsazení neznámých herců do rolí pracovníků mezinárodních organizacích na nižších postech (ti na vyšších jsou ztvárněny poměrně známými a osvědčenými herci) a místních policistů. Problém jsem měla s počáteční a závěrečnou pasáží. Zatímco začátek mi přišel naprosto zbytečný, tak konec je nedotažený a celý film vyšumí do ztracena. Ale i tak film na který se vyplatí podívat. ()

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

Komentár obsahuje SPOILERy!   Drsné. Emócie so mnou pri sledovaní burcovali; od beznádeje až po chuť vraždiť... Niekedy si myslím, že je lepšie nestarať sa o to čo sa deje vo svete. Len pre duševný kľud nás zbabelcov. Nemôžme robiť nič. Náš boj pozostáva asi len z toho, vedieť. A mať výčitky. Bolkovačová mohla a robila a zázrakom to prežila. A vinník zostal nepotrestaný. Už to tak vyzerá, že vo vymáhateľnosti práva (aspoň teda pri zabraňovaní ďalšieho krviprelievania), majú väčší efekt činy civilistov, ľudí ako ona, pretože nad utrpením jednotlivcov väčšinou stoja politické rozhodnutia. Ohroziť dobrú povesť Organizácie Spojených Národov, pre pár desiatok znásilnených cudziniek? Kto by to spravil, že? Je mi z tohto sveta na vracanie... Toľko horriblovo povzdychnutie. A film, film je to výborný. Kvalitný výkon Rachel Weisz, dokonale slizká Monica Belluci, na ploche asi desať minút vynikajúca Vanessa Redgrave, Strathairn, na chvíľu Cumberbatch, alebo dokonca Vukmir Vukmir... Bezchybná práca pre mňa neznámej režisérky, občas zatajujúca dych, niekedy so mnou až škubalo od nervov. Lepšie ako Trade, skoro rovnako dobré ako Constant Gardner. Pecka. Jeden z najlepších filmov čo som v poslednej dobe videl ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)
  • Whistleblower je označenie pre človeka, ktorý vynesie na verejnosť alebo vnútorným orgánom nekalé alebo nelegálne aktivity a praktiky, ktoré sa dejú v danej firme alebo organizácii. Pojem pochádza z funkcie športového rozhodcu, ktorý odpískava faul alebo nedovolený zákrok. (muti)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)

Reklama

Reklama