Reklama

Reklama

Nejnebezpečnější bývá pravda. Kanadsko-německé drama z neklidného Balkánu... Prvotina kanadské režisérky ukrajinského původu Larysy Kondracké, nazvaná Informátorka (2010), vzbudila po svém uvedení značnou pozornost a mj. získala šest nominací na domácí výroční cenu Genie (nejlepší film, scénář, režie, hudba a ženské herecké výkony v hlavní a vedlejší roli – Rachel Weiszová a Roxana Conduracheová). Její kvality byly oceněny i na několika menších festivalech (Brusel, Palm Springs, Seattle). Tvůrkyně se inspirovala skutečným příběhem nebraské policistky Kathryn Bolkovacové, která se na začátku devadesátých let přihlásila do služby k mírovým sborům OSN na území poválečné Bosny. Tento krutý příběh tehdejší balkánské reality líčí utrpení několika, často nezletilých dívek, jež jsou prodávány do sexuálního otroctví. Kathryn začne rozplétat osud jedné z nich, což ji dovede až k organizátorům nelegálního obchodu. Když na situaci upozorní, dostává se do problémů. S výnosným byznysem totiž souvisí činnost dalších členů mírových sborů a zejména jejich zaměstnavatele, tajemné americké privátní bezpečnostní firmy, jež všechno kryje. Režisérka rozehrává působivou atmosféru všudypřítomného mužského šovinismu a skrytých hrozeb (Kathryn je i pro řadu svých kolegů pouhým sexuálním objektem). Přesvědčivost snímku ještě znásobují herecké výkony, zejména Angličanky Rachel Weiszové v hlavní roli a potom debutující rumunské herečky Roxany Conduracheové v úloze jedné z obětí. Vedlejší postavu jednoho z Kathryniných velitelů Nicka Kaufmana ztělesnil tehdy ještě nepříliš známý Benedict Cumberbatch. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (191)

Khalesi 

všechny recenze uživatele

Vo svete sa momentálne obchoduje s 2,5 miliónom ľudí ! Korupcia na najvyšších miestach v organizácii ako je OSN ! Neviem na koľko bol tento film autentický, to je fakt, ale fakt je aj to, že sa určite dejú podobné a horšie veci za účelom obohatenia sa v rôznych kútoch našej Zeme. Napriek tomu, že sú ženy vlastne verejne rovnoprávne s mužmi, aspoň teda v krajinách, ktoré sa pyšne nazývajú civilizované, sa v mnohých štátoch považujú za menejcenné a tak sa s nimi aj nakladá. Organizácie zodpovedné za ochranu ľudských práv sami tieto porušujú ! Toto sa už netýka feminizmu, ale obyčajnej ľudskej morálky, ktorá sa vo svete stáva neznámym pojmom. ()

Krouťák 

všechny recenze uživatele

Další ze snímků poukazujících na zvěrstva, která se (i v dnešní době!!) přehlížejí. Příběh, po jehož zhlédnutí člověk cítí jen nepříjemnou pachuť v ústech. Pravděpodobně filmové zpracování jako takové nadhodnocuji, nevím. Ale je fajn vědět, že i v dobách, kdy je ve filmovém průmyslu nejvýnosnějším byznysem 3D a nějaký pořádně švihlý scénář, existuje někdo, kdo natočí podobný druh filmu. Takový, jehož cílem není rekordní výdělečnost, nýbrž vykřičení něčeho alarmujícího do světa.. I když to zrovna není populární téma - 85%. ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Snímok podľa skutočnosti o skutočnosti, ktorá je dokonalým obrazom spoločnosti, kde morálne zásady či empatiu v dobrom úmysle, nahrádza mamonárstvo jednotlivcov, ktorí sa nezastavia pred ničím, len aby dosiahli “vlastných cieľov”, pričom ľudská stránka nedostáva žiadny priestor. Dobrý film, fakt dobrý, až mi miestami ostalo úzko .. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Příběh inspirovaný skutečnou událostí, kterých jsou mraky a my se v tomhle případě dostáváme do Bosny, kam byla Kathryn vyslána na vyškolení dalších policistů, což nebyl zrovna jednoduchý úkol a navíc se tam setkává s něčím, co ji zřejmě ani ve snu nenapadlo a to je obchod s bílým masem. Je to smutné téma a o to víc, že je zatím nezastavitelné v té společnosti, která si tak ráda říká jak je pokroková. Pravý opak je pravdou. Dramatičnost a napětí se tomu nedá vytknout i když skutečnost, kterou si my nedokážeme ani představit, je zřejmě mnohem horší. A křehká Rachel Weisz byla ve své roli víc než výborná. ()

Hild 

všechny recenze uživatele

Povedené drama zobrazující mrazivou a krutou realitu. Musím říct, že na mě to působilo ještě "jemně". Tím rozhodně nenaznačuji, že bych byla typ diváka, který by potřeboval syrové zobrazení všeho, co se dělo dívkám, navíc celý příběh byl zobrazen z pohledu policistky Kathryn a ne z pohledu dívek. Ale cítila jsem lehkou odtažitost režisérky, jakoby se bála trochu přitlačit, možná jen chtěla poukázat na velký a stále aktuální problém a to tak, aby si ho skutečně všiml kdokoliv a syrovější zobrazení by nemuselo být všem příjemné. Některé emoční pasáže nezvládnuté (Raya a její matka), tady byl příběh zcela nevyužit a chtělo to doopravdy více zaútočit na emoce. Ale asi je to tím, jak jsem již psala, hlavní postava je Kathryn a na tu jedinou se zaměřuje celý film, ostatní postavy divák nestihne pořádně poznat, přestože třeba pro mě byly daleko zajímavější. Místy mi trochu vadila nestabilní a roztřepaná kamera. Nejlepší na filmu je rozhodně výkon Rachel Weisz. 3,5* tedy zaokrouhluji na slabší 4*. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (4)

  • Skutočná Kathryn Bolkovac, ktorá bola priamou účastníčkou udalostí zobrazených vo filme, predala práva k príbehu režisérke Laryse Kondracki za symbolických 100 amerických dolárov. (MikaelSVK)
  • Se scénářem se Rachel Weisz seznámila poprvé již v roce 2005, v době, kdy byla těhotná. V téže době roli odmítla s tím, že by tak náročnou roli ve svém stavu nebyla schopna zvládnout. Roli Kathryn Bolkovacové přijala s konečnou platností až po čtyřech letech, v roce 2009, kdy se rozhodovalo o osudu samotného filmu. (Conspi)
  • Film byl natáčen převážně v Rumunsku, několik klíčových scén pak v Torontu. (Florentyna)

Reklama

Reklama