Skupina osadníků je cestou na západ zmasakrována indiány. Přežije jen omladina, která si v době útoku byla zaplavat a vězeň „Komanč“, které ho si indiáni nevšimli. Přes počáteční nevraživost musí spojit své síly. Opraví jeden vůz a vydají se na cestu do vojenské pevnosti. Běloch „Komanč“ je tam dovede, i když tím riskuje vlastní život. Nakonec existuje jedna prastará možnost, jak odsouzenci na smrt zachránit život. (Jezinka)

Martin741

Sympaticky western z 50. rokov s pribehom, ktora zaujme. Ma to par logickych dier /komentar uzivatela cheyene/, ale to dost tolerujem. 71 % ()

laik_60

sympatický western , zaujímavý dej a postavy, bod dole dávam za nalíčenú miešanku s modrými očnými tieňmi na kočovnom voze uprostred kaňonu sucha a prachu. :) ()

tojowoeZNK

Chování a rozhovory s děckama byli dost močový ale vše vynahrazuje všechnokuchající Widmark kterýho mám ve westernech čím dál radši. ()

Mirokukii

Šerif a jeho zajatec se setkává s malou karavanou. Po řádění nepřátelských indiánů přežije však pouze hrstka z nich a i přes počátečné nesympatie (podobně jako ve filmu Hombre) musí fungovat jako tým, pokud chtějí přežít a svěřit své osudy do rukou zákonem hledaného míšence. Přes pár hloupých scén je to poměrně svižná dobrodružná podívaná udržující po celou dobu nastolené napětí. Chytře zakončená úvahou souzeného. ()

Master19

Tak trochu jiná road movie. Pochopitelný vývoj charakterů, okouzlující prostředí a chytlavý příběh. K westernům přistupuji obezřetně, ale není divu, že spousta z nich se dokázala vetřít mezi TOP filmy světové kinematografie. Tento k onomu není dalek. ()

J-o-k-e-r

Tady zavládla nostalgie. Kdysi dávno jsem tento western viděl v tv a pamatuji si, že na mě velmi zapůsobil. Po dlouhých několika letech jsem se k němu znovu dostal a jsem za to rád. Charismatický R. Widmark jako neohrožený Komanč Todd, který se spolu s hrstkou přeživších masakr Apačů (omladina, včetně jedné moc krásné indiánky :) vydává na nebezpečnou cestu napříč území indiánů...velmi slušná práce, a nebýt srdceryvného výkladu u závěrečného soudu, možná bych šel na plný počet... ()

Han22

Po hrozně dlouhé době jsem zatoužil vidět nějaký prastarý film a vrátil se k roku a žánru kde jsem naposledy svou pouť po Hollywoodu skončil - 1956 a westerny. Poslední vůz je druhý western Richarda Widmarka z toho roku a o fous lepší než rána na oplátku. Widmark hraje vraha a bílého Komanče, který se po přepadení Apači stává jedinou šancí šesti mladých lidí dostat se do civilizace. Apači jsou opět pojati jako vraždící tlupa, ale tentokrát je k tomu celkem logický důvod a Widmark pod maskou bezcitnosti skrývá překvapivě silný charakter a zcela odlišnou indiánskou mentalitu. Je to takový westernový survival, přičemž vedlejší postavy jsou o ničem, akce tu moc není a finální střet je celkem odbytý. Ale Widmark to táhne a drží na pomezí 3-4 hvězdiček a skvělé finále u soudu nakonec rozhodlo o 4*. ()

Mikino00

Parádní western s hutnou atmosférou, skvělým Widmarkem, všudypřítomným nebezpěčím a krásnou krajinou. Dobře je ukázán přerod dětí v dospělé lidi pod vedením zkušeného indiána a emotivní konec v soudní síni. ()

MickeyStuma

Příběh z divokého západu, který hodně připomíná staré dobré Mayovky. Hlavní postava Rodd pomáhající mladým křesťanům dostat se přes Apačské území, kteří jsou na tzv. válečné stezce, je svým charakterem podobný Old Shatterhandovi. Snímek vzniklí v 50. letech hlavně vyniká stylem vyprávění své doby. Vcelku dobrý scénář podporuje výborná kamera zachycující nádherné scenérie. Bez toho by to snad ani nešlo, protože jen díky tomu má snímek své kouzlo. Místama je vyprávění značně inscenační, ale ani o napětí nouze není. Podaří se jim přejít, když mají Apačové vykopanou válečnou sekyru? Takto napínavých westernů moc není, takže tohle beru jako opravdový skvost. ()

Eluin

Docela dobrá zápletka činí tento film koukatelným i v roce 2022. To je ale bohužel vše. Velká míra patosu a kýče, tehdy snad omluvitelná, už ale dnes působí hodně zle. Logika občas také dostává trochu na frak. ()

sonoluca

To Diamant - 1) Asi si nedával pozor, hned po zabití šerifa nabízí Widmarkova postava svojí verzi, 'osadníky' ale nazajímá. 2) protože ten klučina se celou dobu profiluju jako mladej a blbej, těch momentů tam má víc ()

GAVIN17

Jeden z nejlepších westernů, jaký jsem kdy viděl. Napínavý děj, který se nedal vůbec předvídat, kterým směrem se bude ubírat, výborné herecké výkony všech hlavních představitelů, dobrá kamera. A závěr filmu je vynikající, který jsem, abych pravdu trochu již tušil, protože přátelství i láska, když se spojí mohou často pohnout i skálou, s níž bychom si za normálních podmínek nevěděli rady..Moc se mi líbilo přátelství čtrnáctiletého Billyho (Tommy Rettig) ke "Komančovi". Příjemný film a rád dávám plný počet bodů. ()

Adiemus

K mému překvapení se mi film líbil víc než mnohé známější a vychvalované tituly. V podstatě mám výtku jen vůči kostýmům - nechápu, jak někdo může navléci koupající se ženy či dívky v osmdesátých letech 19. století do koupacích obleků, které se začaly nosit cca o 30 let později. Oblečení ženské části je vůbec kapitola sama pro sebe; i když samosebou dámy neoplývaly množstvím šatů, pochybuju, že by si některá na dlouhou cestu dostavníkem vybrala šaty samý kanýr. A červené šaty míšenky spíš evokovaly španělský než indiánský původ. ()

morris22

Jeden z nejnapínavějších westernů, co jsem viděl..."Komanč Todd" je sice většinu filmu představován jako chladnokrevný vrah, ale přesto mu musíte, alespoň trochu, fandit. (75%) ()

ilclassico

Jo, jo, páni scénáristé, zcela jsme pochopili, oč vám šlo, více polopatě to napsat už nešlo. Ale muselo to být až tak naivní a nelogické? Zřejmě muselo. Závěrečný soud tomu nasadil korunu. Film drží jedině Widmark. V rámci žánru za (slabé) 3. ()

jopal

MAm slabost pre westerny a preto mu trosku "prilepsim". Bohuzial "nemoderne" spracovanie je uz v dnesnej dobe citit, ale na druhej strane priroda, kone, pribeh, dobri/zli, to vsetko tam je a vidiet to v dobe vzniku tohto filmu, budem vo vytrzeni. Ma to par skrabancov, (kolko vydzi clovek tahany za konom, ci s prestrelenym ramenom), ale no...Neopozerani herci, mne neznamy pribeh, vratane pointy (uz vtedy boli aj zli polisi...:) ) a dokonala atmosfera. ()

jirkahorn

Zajimave, westerny z teto doby me vetsinou neskutecne nudi. Tenhle je vsak jednou z mala vyjimek, kdy pribeh fungoval a stopaz nebyla zaplnena vatou ()