Ďábelské sémě

• Česko Břímě běsu (festivalový název) (více)

Když se geniálnímu vědci podařilo stvořit superpočítač na biologické bázi, byl velmi hrdý. Tento výtvor obsáhne veškeré vědomosti lidstva a bude jeho velkou oporou. Ale neuvědomil si, že takto inteligentní stroj - vlastně supermozek - si brzy uvědomí vlastní omezení a jeho jedinou touhou bude stvořit své pokračování, které bude mít nejen geniální mozek, ale i tělo. (Magic Box)

corpsy

Aj umelá inteligencia rozmýšľa nad potomstvom. ´´Rodinne´´ založený počítač Proteus IV pripraví vďaka tomu hlavnej hrdinke nejednu rušnú chvíľu. Pomerne kvalitný sci-fi, v niektorých okamihoch s až hororovým nádychom a výborným záverom. ()

NinonL

Na dnešní poměry trochu směšná technika v profesorově laboratoři i domě. Ale myšlenka tam je, umělá inteligence se vymkne kontrole, začne tvůrci diktovat a snaží se i dále rozmnožit. Celkem slušné sci-fi a věřím, že z těch obřích kovových beden a monitorů byli diváci v roce 1977 nadšení. ()

GodComplex

Presne po takovychto klenotech se vyplati ve filmove historii patrat. Fantasticke a inteligentni dark cold horor/sci-fi. Mix 2001 a Rosemary's Baby. Proteus IV si s nicim nezada s HALem 9000, jen je mnohem promakanejsi a podstatne vic evil. Jak to dopada kdyz AI odmitne lidskou demenci a zatouzi po vlastni nesmrtelnosti? Kouknete se, stoji to za to! "We have different visions of the world. You find me boring. I find myself quite interesting, really." 8/10 ()

Freemind

Stylová podívaná, která mi dokonale sedla. Nápad je sice vcelku provařený, ale zpracování mi prostě nedovolí nedat plné hodnocení. Superinteligentní počítač vůbec nepůsobí směšně, protože tvůrci (naštěstí) příliš nezabředli do detailů a vše ostatní řeší design, který je prostě nadčasový. Tísnivou atmosféru počítače krutě omezujícího svou paničku podporuje krásná kamera a vkusná hudba - něco takového opravdu nevidíte každý den! Zaručuju Vám taky, že - pokud nesledujete japonskou mangu - tak rozhodně každý den neuvidíte futuristický stroj násilně provádějící gynekologické vyšetření. Scéna cybersexu je sice vykradená z Vesmírné odysey, ale stejně ... Perla. ()

YURAyura

10/10 Tak to byla hustota! Cekal jsem cakance krve v Becku a dostalo se mi psycho v Acku (i kdyz krev se objevila taky). Neni to sice hard SF, i kdyz obrazy v pocitacove grafice se o to snazi a jako jedine pusobi ted uz trochu zastarale, ale naslapnuty pribeh s atmoferou a povedenymi triky, ktere mnohdy jenom naznacuji, co se vlastne deje a nechava dostatek prostoru divakovi, aby se s nastalou situaci vyrovnal ve sve hlave. Pres asi 2 kopance v logice jsem byl nadmiru spokojeny a uz ted se bojim, ze nejaky pitomecek z toho udela nepovedeny remake. ()

Koly

Výborná "cold" sci-fi. Každý, komu se líbil COLOSSUS : THE FORBIN PROJECT nebo KMEN ANDROMEDA, by se měl po tomhle snímku poohlédnout. ()

TO

Mimořádně geniální počítač se nabourá do domu svého vynálezce v němž uvězní krásnou Julii Christie, která zůstala sama doma. Útočí na ní všemi věcmi v domě a hlavně jí chce zkoumat, a to především sexuálně. Ze začátku možná trochu nuda, ale potom naprosto vynikající hi-tech teror. Pořádný nervák. A nad šíleným koncem jsem teda valil bulvy. ()

Javad

Ja som si najviac užíval ten démonický hlas Proteusa (hlas mu prepožičal Robert Vaughn) pri konverzáciách s ľuďmi – zo začiatku to boli „len“ inteligentné rečičky a potom prišiel naozajstný teror. Teror systému umelej inteligencie ktorý „myslí so silou a precíznosťou ktorá spôsobí, že mnoho funkcií ľudského mozgu bude zastaraných“. DEMON SEED v sebe skrýva podobné odkazy ako niektoré časti THE OUTER LIMITS - aj niektoré na prvý pohľad ľudstvu prospešné vynálezy môžu mať svoje temné stránky. ()

noriaki

Tento film má zvláštní rozměr, viditelný až z odstupu padesáti let. Dokázal bych si totiž představit luxusní paranoidní thriller se sociopatickým manipulátorem, ovládajícím dům sesíťovaný do internetu věcí. Damon Seed takovou budoucnost nepředvídal, a spokojil se s usedlým sedmdesátkovým sci-fi se zlotřilým počítačem. I když, jak se to vezme. Protehus IV je unikátní inteligence, která se lidskému chápání úplně vymyká. Jeho kroky jsou tudíž částečně obhajitelné. Jeho metody ovšem ne. ()

Cushing

Vidím filmy, které to předtím ovlivnily, i ty, které to poté ovlivnilo. Blbej název snad nemůže sám o sobě za to, že je to zapomenutý dílo. Zase... objevit to až časem taky není špatný. ()

fefee

Mám rád umelú inteligenciu a toto bolo pre mňa príjemným retro prekvapením. Myslím si že Nolan sa mal kde inšpirovať...ten robotický intergalaktus mi záhadne pripomínal robotov z Interstellaru. (3,8*) ()

p6qwre

Tak tento příběh mi 100% sedl. I když se vůbec nejedná o nic originálního, film kombinuje klasické zápletky ze žánrů sci-fi a horror: najdeme zde jednoznačnou inspiraci Kubrickovým 2001: vesmírná odysea (počítač, který vzepře svým tvůrcům. "Alex, open the door!" - stačí Alexe zaměnit za HALa). Hororová část je inspirovaná předevší filmy Rosemary's Baby (1968) nebo The Omen (1976). I přes neoriginalitu mne film bavil hodně. Po pomalejším začátku se příběh slušně rozjede a konec je opravdu skvělý. Herecké výkony jsou OK. Hlas počítače Protheus IV je také velkým plusem, ale na geniální namluvení HALa samozřejmě nemá. ()

Kalidor_

Hodnotím to spíše jako nadprůměrné sci-fi než horor, ale holt jsem se nebál. Naopak příjemná tísnivá atmosféra zde přítomna byla. 70-tá léta byla ve znamení podobně laděných snímků a takové filmy já rád, už jen z nostalgie. Jak už zde bylo řečeno, nejvýstižněji lze tento film připodobnit jako směsici Vesmírné odysey a Rosemary má děťátko. ()

Han22

Umělá inteligence Proteus 4 využije toho že její tvůrce je pryč, uvězní jeho ženu v domě a pomoc psychického teroru, jednoho robota a dalších nástrojů se ji snaží donutit ke spojení. Cílem je vznik lidsko-počítačového hybrida, který by nebyl omezen plechovou krabicí. Demon Seed není navzdory názvu horor, je to sci-fi jak řemen s výborným příběhem, promakanou psychologií a především strhujícím soubojem člověka a umělé inteligence. U závěrečné scény "I´m Alive" mě zamrazilo v zádech a hned jsem si vzpoměl na některé brutální konce Krajních mezí. Tenhle film totiž svoji originalitou jakoby vypadl z tohoto o dvacet let mladšího seriálu. Výborný, skoro pětihvězdičkový film. ()

Teardown

Svěží kyberneticko dramatická podívaná o špičkovém počítači, který se vymkl kontrole a stůj co stůj se rozhodl realizovat svůj plán. Tahle kompjůtrová záležitost měla něco do sebe a to především proto, že nepropadla fádnímu schématu o bezhlavě vraždícím stroji, co zabíjí pro radost a všechno kolem co nepracuje na bázi nul a jedniček. Dalším plusem je nevšední pojetí té umělé inteligence. Čekal jsem stupidní nápad s chodící nebo pojízdnou plechovkou a pár anténkama s blikající diodou na konci a ono ejhle. Tohle bylo skutečně milým překvapením. Velmi solidní záležitost. ()

KOZEL84

Megachytrý comp začne držkovat a řešit věci po svém.Taky chce oplodnit Julii Christie a to bylo trošku srandovní.Viděl bych to spíš na scifi thriller než horor.Blbě se mi tyhle starší kusy hodnotí,ale dám tři,protože v době vzniku to asi mohlo zapůsobit a ani ted to zase není úplná sračka,jenom je to už trošku ''fousaté''. ()