Půlnoc v Paříži

• USA Midnight in Paris (více)

Mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams), který se má na podzim brát, přijíždí s jejími rodiči do Paříže. Gil je nevýznamným spisovatelem, který miluje Paříž a chtěl by se sem po svatbě přestěhovat. Ovšem Inez jeho romantickou představu nesdílí a nemyslí si, že toto město bylo ve 20. letech minulého století zlatým věkem. Jednoho večera jde Inez se svými přáteli tancovat a Gil se prochází noční Paříží. Jeho půlnoční zážitky mu odhalí Paříž v jiném světle a ovlivní nejen jeho budoucí život. Žije v iluzi, kterou lidé někdy trpí a domnívá se, že život ostatních lidí, by byl pro něho daleko lepší. (oficiální text distributora)

dvopet

Umné a ironické balancování mezi poctou a výsměchem světu intelektuálů, mezi které Allen sám sebe pochopitelně také počítá. Všechny myslitelné atributy jeho tvorby jsou tu přítomny znovu a znovu, všechny už byly viděny, přesto film funguje a skvěle "odsýpá". Nejvýrazněji vyplouvá téma "zlatých časů" jako chiméry, nedosažitelné představy, která ovšem nemá realistickou oporu = "zlaté časy" nikdy nebyly. ()

anli

Další klasická a typická Allenovka,se vším co k tomu patří.Tentokrát hledá mladý spisovatel sám sebe a pomůže mu k tomu cesta časem zpět,do doby,kterou obdivuje,mezi lidi,ke kterým s obdivem vzhlíží.Takže se tu prolíná Paříž současná a Paříž 20-tých let minulého století.A je to prolínání velmi příjemné,patřičně nostalgické a jak se na Paříž sluší i romantické.Woody Allen tentokrát napsal scénář,který si zahrává s tím,jak je dnešní svět rychlý,spotřební a hodně dynamický.Spousta lidí se neumí zastavit a rozhlížet se-prostě jen tak.Taky se tu objevuje určitý obdiv k minulosti a úcta ke"zlatému věku",přičemž se dotýká základní otázky,co za zlatý věk kdo považuje.Hlavní hrdina se odbytím půlnoci přesouvá zpět v čase a potkává slavná jména(Hemingway,Picasso atd),což samozřejmě vyvolává obrovský obdiv a vzniká tak půda pro spousta vtipných momentů,daných dobou.Hlavní hrdina v podání Owena Wilsona(nevím o nikom,kdo by se sem hodil líp) se pohybuje v obou světech s elegancí a vtipem a taky se(jak jinak)v minulosti zamiluje.A máme tu romantickou komedii s fantasy prvky.Wilsonovi skvěle sekunduje Rachel McAdams,jako jedna láska a Marion Cotillard(opravdu tu nemohla chybět),jako láska druhá.Allen opět předvádí svůj cit a kumšt pro vypiplané dialogy a jako režisér pro přesné načasování humoru a vtipů.Moc mu k tomu pomáhá skvělá kamera,která se umí parádně rozhlížet a ocenit příjemná Pařížská zákoutí,což je na těhle starých evropských městech(jako je i Praha) nádherné-člověk se dívá jedním směrem a je ve 21.století a uhne pohledem jen mírně vedle a přenese se o 100,nebo 200 let zpátky."Půlnoc v Paříži"není nijak objevný film,ani z něj nikdo nepadne na zadek.Allen tady jen přidává další díl do své skládačky o světě a lidech v něm.Někdo může namítat,že vlastně točí pořád to samé.Ano,možná točí a to proto,že to pořád diváka zajímá a hlavně,že pořád má co vyprávět.Trochu jsem byl opět nespokojen ze zvukem,který je u Allenových filmů stále"plochý",jako by vznikl před 30-ti lety.A přitom,jak by se ta hudba krásně nesla....no,asi to k jeho filmům patří.Procházka v Paříži byla moc příjemná,královsky jsem se bavil a kdo nehledá něco extra,bude spokojen,ne-li nadšen.Dávám půlnočních 90% a zařadilo se to mezi mé nejoblíbenější Allenovky.P.S.Kdo má rád Paříž,je to pro něj jasná stovka a povinnost to vidět.A myslím,že nebude nikdo,kdo by se po zhlédnutí filmu nechtěl procházet noční Paříží v dešti. ()

lennyd

Gil (Owen Wilson) se svojí snoubenkou Inez (Rachel McAdams) se vydávají na předsvatební cestu do Paříže. Paříž Gila naprosto uchvátí, z prostředí čerpá inspiraci pro svůj nový román. Inez věnuje svůj čas zábavě a přátelům, které náhodně potkají, zatímco Gil se radši toulá noční Paříží. Při jedné z nočních procházek se Gil záhadně dostává zpět časem do období, které jej fascinuje nejvíce - 20 léta dvacátého století, a má tak možnost setkat se všemi, které tak obdivuje ... Po prvních patnácti minutách jsem byl docela znechucenej, a jen jsem si říkal - a jé, další Allenovka, ve které se bude dvě hodiny drbat a v lepším případě se někomu podaří někoho podříznout. Jenže postupně se film začínal docela hezky rozjíždět, a toulky starou Paříží jsem Gilovi upřímně záviděl. Pravdou je, že o některých slavných jsem dosud neslyšel, a tak musela zapracovat Wikipedie, ale o to víc film hodnotím kladně - člověk se i něco zajímavého dozvěděl (ano, o Getrudě Steinové (skvěle ztvárněné Kathy Bates) jsem do dneška nikdy neslyšel). Plusové body u mne Allen má i za to, že se nesnažil opět obsadit do hlavní role sám sebe (jak to má ve zvyku), ale dal šanci mladším - a Owen Wilson určitě nezklamal - ba dokonce si myslím, že toto je jedna z jeho nejlepších rolí. Celkově jde o velmi milé překvapení, a určitě film doporučuji.. ()

Javad

Príjemný a pohodový film. Woody je stále v dobrej režisérskej - scenáristickej forme a tento krát nezakopol tak ako naposledy. Jeho nostalgická prechádzka Parížom sa mu veľmi vydarila. ()

Cushing

Někteří spisovatelé se v hrdinovi poznávají a i nepsavci se baví, pokud mají aspoň základní znalosti literatury, hudby a výtvarného umění. První polovina filmu je výtečná, kouzlo má ještě svoji sílu. Ale pak, když už to spolehlivě zafunguje, je motiv exploatován zas a znova pěkně po spirále, a taky těch slavných postav je tam už nějak moc, ale hrdina z toho pořád popadá dech, a jiné postavy mizí, a ty, co zůstávají, jsou jenom figurkami. Škoda, mělo to náběh na malý milý film. Ale je z toho malý, nejdříve zábavný, pak spíše vyčichlý film. ()

Luk80

Já osobně bych se rači procházel noční Itálií a v nějaké zapadlé knajpě potom pokecal u piva s FULCIM. ()

marvan

Půlnoc v Paříži se vrací k tomu nejlepšímu z filmů, které získaly Woodymu Allenovi pověst vynikajícího komediografa. Autor si tentokrát utahuje především z romantické nostalgie po starých dobrých časech, z naivních představ o kulturních velikánech a z milostných zmatků, které jako obvykle tvoří páteř celého vyprávění. Woody zesměšňuje nikoli samotné umělce, ale naše představy, které jsme si o nich časem vytvořili. Především tím, že je nechá pronášet jejich nejznámější výroky, z nichž se staly díky neustálým citacím otřepané fráze. Nechává tak naplno vyniknout stupiditě obecně sdílených kulturních klišé. Více na http://www.moviescreen.cz/recenze/750/midnight-in-paris ()

neoBlast

Je pro mě celkem nepochopitelný hype, který kolem sebe nový Allen v roce 2011 vybudoval napříč kritikou, tak i běžnými diváky co mu konečně nasypali také milióny do pokladen (i když zdejší vysoko postavené komentáře hovoří o názorovém sblížení spíše se mnou). Režisér nabízí divákovi to co vždy, i když v posledních desetiletích s menší pravidelností, hlavně dialogy a stylizace Owena Wilsona přesně sedí do Allenova stylu. Problémem je, že to co má působit na Paříži inspirativně, působí uměle, a místo kouzla okamžiku dostávám další kus artificiální hmoty jako by se snažil scénárista/režisér naházet co nejvíce osobností. S ohledem na kvantitu a ne kvalitu si to mohl dovolit Ladislav Smoljak před třiceti lety, ale v 21. století říkám ne. Pasáže ze skutečného světa ale přesto fungují spolehlivě, to je hlavně zásluhou dobře vedených herců - to Woody Allen nikdy neztratí. 60 % ()

ywo666

Jedna hviezda za Dalího a Hemingwaya. Inak je to neskutočná otrava. Stará hudba ma srala, kostými ma srali, dej ma sral, mnoho kecov ma sralo (aj keď pár právd zaznelo) a hlavne ma sral Wilson. Neviem či ma jeho postavy serú kvôli nemu, alebo či ma on serie kvôli postavám, ktoré hrá. Ale rozhodne už dlhšiu dobu s ním mám problémy. Neviem, čo som čakal, ale je to asi najnudnejší a najotravnejší film aký som videl za dlhú dobu. Slovo komédia by som vyškrtol z názvu, lebo viac sa zasmejem na nejakom novom filme so Stevenom Seagalom ako na tejto pseudo-umeleckej trapošine. Nepotešil si ma Woody ani ja ťa nepoteším. 20% ()

_DAVE_

Pokud máte vystudované dějiny umění, tak vás tohle dílko osloví asi citelně více než zbytek běžné populace. Můj šálek kávy to zrovna nebyl, ale originalita se upřít nedá. ()

noriaki

"Muž zamilovaný do ženy z jiné éry. Vidím to na fotografii." "Vidím to ve filmu." "Já vidím nepřekonatelnou překážku." "Já vidím nosorožce." Další Woodyho bilancující dílo, tentokrát o hledání sebe sama, o pocitu vykořeněnosti, o nepochopení okolí a o touze po časech které už jsou dávno pryč. Midnight in Paris je výborný film, přesto se nedá ubránit pocitu že mohl dopadnout mnohem lépe, stačilo přidat víc poetiky a špetku nonšalance. To ovšem není rukopis pana režiséra, ten proslul racionálním pohledem na svět, sarkasmem a vtipnými obnažujícími postřehy. Vše je přítomno i zde a tyto ingredience dělají z filmu ambivalentní počin působící poněkud nekonzistentně. Na jedné straně jsou sny, touhy, romantická láska, na straně druhé je praktičnost, uvědomění si skutečného stavu věcí a nevyhnutelné vystřízlivění po každé krásné noci. Woody je ovšem dost zkušený aby dokázal udržet pohromadě i tento slepenec a i díky chytrému humoru vše uspokojivě funguje. V hlavní roli září skvělý Owen Wilson, který odvádí slušnou práci při imitaci Woodyho projevu. Role pochybujícího neurotika mu sedla parádně. Plejáda skvělých herců je v evropských allenovkách už pravidlem, za všechny zmíním okouzlující Marion Cotillard a ďábelsky hrajícího Michaela Sheena. ()

BoncheR

Veľmi inšpiratívny film. Ja osobne sa tiež pokúšam písať a tento film mi zopár inšpirácii pomohol nájsť. Woody Allen ho natočil skvelo. Ja by som zmenil iba jednu vec: Owen Wilson (inak zahral to brilantne) mi pripadal trochu dosť zakoktaný pri každom rozhovore s nejakou ženou ktorý mal. Trochu v ňom vidím seba :D Teda ja by som na ňom zmenil iba túto vec. Nebol to naozaj iba priemer ale tie 4 nominácie na Oscara si rozhodne zaslúži! 9/10 ()

Pavlínka9

Kouzelné :) Úsměvné :) Zábavné :) Vtipné :) Woody mě opět nezklamal a atmosféru, kterou navodil svým filmem se mi moc líbila a několik dní jsem na ni nemohla přestat myslet. Něco tak trefného jsem nečekala. McAdams zahrála vynikající pro mě otravnou snoubenku, která mi byla nesympatická od prvního slova. Wilson mi v určitých chvílích dost připomínal Woodyho :) Hlavně svou pootevřenou pusou a nechápavým výrazem :) Vynikající reklama na Paříž a umění. ()

civalII

Čtyří s odřenýma ušima. Vlastně jediné díky čemu dávám tak vysoko je to, že si teď taky budu představovat jak se vracím do minulosti. ()

venison

Ačkoliv Woody Allen nepatří zrovna k mým oblíbeným tvůrcům a pokaždé, když si od něj pustím nějaký nový film, nedokážu odhadnout co od něj mohu očekávat, můžu říci, že "Půlnoc v Paříži" se mu velmi povedla a dokázal, že je hodně důležité na poli zábavního průmyslu mít "nápad" a ten umět prodat.. Owen Wilson zapadl s lehkostí rozpačitého nostalgického snílka a svojí nekomickou ztřeštěnost nechal doma.. Rachel McAdams si dokázala zase jednou střihnout perfektní mrchu a Marion Cotillard potvrdila, že jí 20. léta a Paříž neskutečně sluší.. Tak tohle se povedlo :-) ()

Hnedoocko

Neskutečná nuda. Po celý film jsem jen sledovala skvělý ohoz Rachel McAdams, kochala se úžasnými záběry Paříže a zaposlouchávala jsem se do krásného soundtracku, ale to bylo bohužel vše. Nic, naprosto nic ve mě film nezanechal. ()

Endyis

Zatím pro mě možná nejlepší dílo Woodyho Allene. Totální pohodovka, která svou imaginací vtáhne do něj a dýchá z ní ten "duch Paříže". Velice příjemná záležitost. ()

terunka003

Pařížské, zamilované, literální, historické, snové x slabé, nezajímavé, Woooodyyyy. Já toho Woodyho moc nemusím, co si budeme povídat. Jediná pozitivní věc byla, že se ve filmu nevyskytoval. Jinak příběh byl de facto o ničem. Jen to byla snová cesta do minulosti za oblíbenými klasickými autory a láskou k Paříži a jejímu bohemskému centru. A o tom, že život nekončí jedním blonďatým namyšleným děvčetem. ..taky bych se tam podívala, kdyby tam nebyl samej cizinec špinavej.. ()

Ace.Anita

Mladý Woody Allen leží na schodech v pařížské uličce a říká si: „Ach, už týden hledám atmosféru 20.let a pořád nic.“ A pak to přijde. „Mám to! Stanu se filmařem a scénáristou a až mi bude skoro sto, budu natolik uznávaný, že seženu dost peněz na přepychovou výpravu a udělám si vlastní dvacátá!“ We share the same dream. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem